Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální
30. 11. 2023 | Petr Kučera

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?
Zdroj: BankID
Služba BankID se rozšiřuje o zaručený digitální podpis Sign. Umožní lidem online podepsat smlouvu nebo dokument ve formátu PDF stejně jednoduše a rychle, jako se přihlašují do svého elektronického bankovnictví. Jde o další možnost využití bankovní identity.
Novinka garantuje totožnost osoby, která smlouvu nebo jakýkoli jiný dokument podepsala. Podmínkou je, že službu BankID Sign bude umožňovat jak společnost, s níž dokument podepisujete (a vůči které ověřujete svou totožnost), tak i vaše banka (jejíž bankovní identitu využijete jako digitální občanku).
Půjde tedy o jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Ten si lze pořídit u České pošty (PostSignum) za 396 korun na rok nebo o korunu levněji u společnosti První certifikační autorita (I.CA). Pro spotřebitele tedy certifikát není zadarmo, navíc je potřeba nainstalovat si ho do počítače.
Ověření přes BankID, tedy i pro novou službu Sign, poskytují banky svým klientům zdarma. Za službu BankID Sign mají platit firmy a instituce, které ji ve vztahu s klienty využijí. Podle ceníku společnosti Bankovní identita, společného podniku deseti bank, jde o volitelný doplněk k základní službě BankID. Pokud ji firma nebo instituce využívá, připlatí si pak za podpis Sign dvacet korun ročně za každého uživatele nebo dvacet korun za každé použití. Jestli jim na to bude nějakým poplatkem přispívat i uživatel (spotřebitel), bude záležet na rozhodnutí firmy či instituce.
Elektronická identita (Bank ID) slouží k prokázání totožnosti – kdo jsem. Elektronický podpis (Bank ID Sign) slouží k projevu vůle – srozumění osoby s určitým dokumentem (písemností).
„Zaručený podpis BankID Sign je vedle bankovní identity další revoluční krok, který výrazně přispěje k celkové digitalizaci Česka. Podpis smlouvy pomocí Sign zabere jen několik vteřin,“ zdůrazňuje Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita.
Lidé s tímto podpisem podle Růžičky vyřídí většinu záležitostí při jednání se soukromými firmami. Nejvyšší forma elektronického podpisu, takzvaný kvalifikovaný podpis, je zapotřebí hlavně při komunikaci se státem.
Podobná všeobecně používaná forma digitálního podpisu v Česku zatím chybí, říká Jan Blažek, předseda představenstva společnosti Bankovní identita. „To, co se dnes používá, je způsob prostého podpisu, kdy dokumenty podepisujete zadáním kódu doručeného na mobilní telefon. Jenže druhá strana nemá jistotu, kdo skutečně dokument podepsal. BankID Sign ověří klienta prostřednictvím bankovní identity, což je jednoznačná identifikace. Navíc klient nepotřebuje žádný kvalifikovaný certifikát,“ dodává.
Některé banky používají vlastní řešení, obvykle však jenom pro potvrzování dokumentů uvnitř jejich internetového bankovnictví – například žádost o spotřebitelský úvěr. Univerzálnější řešení pod názvem MůjPodpis nabízí od loňského srpna Komerční banka.
Bankovní identita funguje od začátku letošního roku pro komunikaci se státem – typicky při přihlašování do Portálu občana, na portál Moje daně, k eReceptu, k ePortálu České správy sociálního zabezpečení, při vyplnění elektronického dotazníku při sčítání lidu, při žádosti o výměnu řidičského průkazu nebo využití důchodové kalkulačky ČSSZ. Jako první ji v lednu spustily Česká spořitelna a ČSOB, postupně se přidaly Moneta, Air Bank a Komerční banka, od září ji klientům postupně zprovozňuje Raiffeisenbank.
Od letošního jara rozšiřují banky využití identity (pod názvem Bank ID) pro online komunikaci s některými soukromými společnostmi – tedy pro ověřování se například vůči pojišťovnám, jiným bankám, penzijním společnostem, sázkovým společnostem, dodavatelům energií a podobně. Tímto způsobem zatím mohou svou „digitální občanku“ používat klienti s identitou od České spořitelny, ČSOB, Monety a nově i Komerční banky. Chystají ji také Air Bank, Fio, mBank, Raiffeisenbank (včetně převzaté Equa bank) a UniCredit Bank. „Předpoklad je, že od příštího roku bude mít BankID spuštěné deset největších bank v Česku, které mají kolem 5,5 milionu klientů,“ řekl Blažek před měsícem.
Ani to, že banka už svým klientům nabízí ověření přes BankID, však automaticky neznamená, že už je připravená i na Sign. „Službu Sign budou banky nasazovat postupně, spouštění očekáváme na přelomu měsíce září a října,“ říká Leila Goulliová, mluvčí projektu.
Prostřednictvím Bank ID mohou lidé prokázat svou totožnost zatím u 32 společností:
Další více než třicítka společností se k systému Bank ID plánuje připojit.
Sdílejte článek, než ho smažem