Kdo vlastní banky v Česku a které jsou opravdu české. Přehled

Projděte si přehled majitelů bank a stavebních spořitelen v České republice.
Kdo vlastní banky v Česku a které jsou opravdu české. Přehled

Zdroj: Shutterstock

Banky s českým vlastníkem

Ovládá ji olomoucký podnikatel Pavel Hubáček, který je 30. nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes za rok 2022. Hubáček vlastní také investiční skupinu Unicapital nebo Grandhotel Pupp v Karlových Varech. Jako banka funguje Creditas od začátku roku 2017. Navázala na činnost stejnojmenné záložny, která vznikla v roce 1996 původně pod názvem 1. Třebíčská záložna. V roce 2022 Creditas posílila díky nákupu Expobank CZ, po převzetí ji přejmenovala na Max banku.

V roce 1993 ji založili čtyři spolužáci z pražského matfyzu (Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy) – Romuald Kopún, Petr Marsa, Dušan Ditrich a Jan Hřebíček. Původně se zaměřovala na obchodování s cennými papíry, později koupila RM systém. Působila také jako družstevní záložna. Na banku se přeměnila v roce 2010. V současné době ji skrze mateřskou společnost Fio holding vlastní dva z původních zakladatelů – Petr Marsa a Romuald Kopún. Každý z nich má 50% podíl.

Banka vznikla v lednu 2019 přeměnou ze spořitelního družstva Moravský peněžní ústav, které v roce 1996 založil zlínský podnikatel Radomír Lapčík. Členové družstva po přeměně získali akcie banky, takže Trinity má dnes téměř 9000 drobných českých akcionářů. Největší vliv získal Lapčík skrze skupinu SAB Finance, která obchoduje na devizovém trhu. Lapčíkovi loni na podzim patřily zhruba tři čtvrtiny SAB, zbytek se obchoduje na pražské burze. ČNB v listopadu 2022 souhlasila, aby SAB Finance získala v Trinity takzvanou kvalifikovanou účast, což znamená možnost překročení desetiprocentního podílu. Web Seznam Zprávy letos v lednu napsal, že podíl SAB Finance v Trinity stoupl na 12,125 %.

Air Bank vlastní společnost Home Credit N.V. se sídlem v Nizozemsku. Je součástí skupiny PPF, kterou s podílem 98,93 % vlastnil nejbohatší Čech Petr Kellner – po jeho tragické smrti ovládá podíl manželka Renáta Kellnerová s rodinou. Zbylý podíl si mezi sebou rovným dílem (po 0,535 %) dělí Ladislav Bartoníček a belgický finančník Jean-Pascal Duvieusart. Předsedou představenstva je Jiří Šmejc. Formálně jde tedy o nizozemskou, fakticky však o českou banku, jejíž projekt od počátku vznikal v Praze. Banka funguje od listopadu 2011. Pod Air Bank teď patří i poskytovatel půjček Zonky, součástí Skupiny Air Bank je český a slovenský Home Credit. Plánované spojení s Monetou ani na třetí pokus nevyšlo. 

Vzpomínáte?

Zdroj: Zuno

Vydejte se s námi do nedávné historie. Zavzpomínáme hlavně na banky, které tu byly – a už nejsou.

Banky, které zmizely. Kvíz pro pamětníky

Držitelem 92,96 % akcií je PPF Financial Holdings B.V. se sídlem v Nizozemí, mateřskou společností je PPF Group N.V. se sídlem taktéž v Nizozemí. Prakticky je to česká firma, protože 98,93 % společnosti PPF ovládá Renáta Kellnerová s rodinou. Zbylý podíl si mezi sebou rovným dílem (po 0,535 %) dělí Ladislav Bartoníček a belgický finančník Jean-Pascal Duvieusart. Necelých 7 % akcií PPF banky vlastní město Praha. Banka vznikla v roce 1992 původně jako Royal banka CS, v roce 1995 ji ovládlo Hlavní město Praha a přejmenovalo na První městskou banku. V roce 2002 získala většinu skupina PPF prostřednictvím České pojišťovny.

Moneta bývá považována za českou banku, klíčové slovo má její šéf Tomáš Spurný. Vlastnická struktura je značně roztříštěná, s akciemi se obchoduje na pražské burze a může si je koupit i drobný investor. Největším akcionářem byla ke konci roku 2022 s podílem 29,94 % společnost Tanemo, kterou založila skupina PPF za účelem ovládnutí Monety a jejího faktického spojení s Air Bank (ani na tři pokusy to nevyšlo). Mezi další větší akcionáře patří v Kypru registrovaná společnost Manecomte Limited ovládaná Pavlem Tykačem (10,39 %), Mythessa Holdings Limited (6,08 %), Banka Creditas (4,31 %) nebo Chase Nominees Limited (3,38 %). Pořadí a podíly akcionářů se často mění. Celkem měla Moneta ke konci roku 2022 přes 22 tisíc akcionářů, z toho 43,4 % akcií vlastnily zahraniční právnické osoby, 39,5 % české právnické osoby a 17,2 % fyzické osoby.

Moneta Money Bank existuje od jara 2016. Navazuje na Agrobanku, působící v Česku už v 90. letech. Po krachu Agrobanky převzala její zdravou část v roce 1998 americká skupina General Electric, spojila ji se splátkovou společností Multiservis a přejmenovala na GE Money Bank. Uvedením akcií na burzu v roce 2016 ji GE prakticky prodala.

Vlastníkem je Banka Creditas. Tu ovládá olomoucký podnikatel Pavel Hubáček, který je 30. nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes za rok 2022.

Max banka vznikla v říjnu 2022 přejmenováním bývalé Expobank CZ poté, co ji Creditas koupila. Předtím byl většinovým majitelem Expobank CZ ruský finančník Igor Vladimirovič Kim. Od roku 2020 vedli Expobank CZ čeští manažeři. Pod názvem Expobank působila v Česku od roku 2014. Banka tehdy převzala tuzemskou síť LBBW, ještě předtím působila pod názvem Bawag (její součástí se stala i česká síť Dresdner Bank). Původně vznikla na začátku 90. let jako společný švýcarsko-maďarský podnik InterBank, později fungovala jako Interbanka.

Za českou – nebo aspoň československou – banku lze považovat i J&T Banku. Vlastní ji slovenští miliardáři Josef Tkáč (45,05 %) a Ivan Jakabovič (45,05 %) prostřednictvím J&T Finance Group, která od roku 2014 sídlí v Praze. Zbylých 9,9 % patří společnosti Rainbow Wisdom Investments Limited, jejímž stoprocentním vlastníkem je čínský státní konglomerát CITIC Group Corporation – podíl původně vlastnila čínská skupina CEFC. J&T Bank působí na českém finančním trhu od roku 1998.

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka, stojí za ní finanční skupina Partners. Zatím čeká na potřebnou licenci od České národní banky. Majoritním akcionářem s víc než 50 procenty bude společnost Partners BankIn – v té má mírně nadpoloviční podíl Petr Borkovec, druhou polovinu vlastní víc než 900 akcionářů ze sítě Partners. Z menšinových akcionářů banky pak jsou nejvýraznější Apana Radima Lukeše, Pale Fire Capital Dušana Šenkypla a jeho společníků, Rohlik.cz Investment Tomáš Čupra a Reflex Capital Ondřeje Fryce. Podrobnosti v lednovém rozhovoru s Markem Ditzem, který vede tým připravující start Partners Banky.

Zahraniční banky v Česku

Největší banka podle počtu klientů byla až do roku 2000 skutečně česká. Pak ji postupně ovládla rakouská skupina Erste Bank AG. Přes 60 % v Erste patří institucionálním investorům, z regionálního pohledu mají největší podíl rakouští akcionáři (přes 32 %) – údaje jsou z března 2023. Významný podíl v Erste Group mají regionální rakouské spořitelny, respektive nadace. S akciemi se obchoduje i na vídeňské a pražské burze, spoluvlastníkem se může stát i drobný investor. Aktuální strukturu akcionářů najdete na webu Erste.

 

Žebříčky podle velikosti

Žebříčky
Zdroj: Shutterstock

Za největší v Česku se můžou označovat dvě bankovní skupiny. První skupina má nejvíc klientů, druhá spravuje největší objem peněz. Tady jsou žebříčky ke konci roku 2022.

Největší banky v Česku. Žebříčky podle klientů a peněz

ČSOB je stoprocentní dceřinou společností belgické KBC Bank NV, jejíž akcie drží (přímo nebo nepřímo) belgická společnost KBC Group NV. Součástí je také značka ČSOB Poštovní spořitelna. Do skupiny patří i Hypoteční banka (původně Agrobanka v Hradci Králové, poté Regiobanka a Českomoravská hypoteční banka), kterou ČSOB získala při převzetí IPB v roce 2000. Aktuální strukturu akcionářů KBC najdete na jejím webu.

Většinovým vlastníkem je francouzská skupina Société Générale, která vlastní 60,4 % akcií. Dalších 39 % měli ke konci roku 2022 menšinoví akcionáři (je jich přes 69 tisíc), většina z nich jsou fyzické osoby z Česka (přes 63 tisíc). S akciemi KB se obchoduje na pražské burze, může si je koupit i drobný investor. Také s akciemi mateřské Société Générale se volně obchoduje na burze (63% podíl na hlasovacích právech), významné podíly ke konci roku 2022 vlastnili zaměstnanci banky (13,2 %) a investiční skupiny BlackRock (7 %) a Amundi (4,9 %) – podrobnosti na webu SG.

Stoprocentním vlastníkem je italská skupina UniCredit, aktuální strukturu akcionářů najdete na jejím webu. V Česku vznikla UniCredit Bank v roce 2007 sloučením HVB Bank (v ní se už předtím spojily německá Hypovereinsbank a rakouská Bank Austria Creditanstalt) a Živnostenské banky.

Většinovým majitelem je Raiffeisen Bank International, kde většinu (58,8 %) vlastní regionální rakouské banky sdružené v Raiffeisenlandesbank NÖ-Wien, Raiffeisen Landesbank Steiermark, Raiffeisenlandesbank Oberösterreich, Raiffeisen-Landesbank Tirol, Raiffeisenverband Salzburg, Raiffeisenlandesbank Kärnten, Raiffeisenlandesbank Burgenland a Raiffeisenlandesbank Vorarlberg. Zbývající podíl akcií (41,2 %) je volně obchodovatelný. V Česku Raiffeisenbank postupně převzala (přímo či nepřímo) eBanku, Citibank, Zuno a Equa bank.

V Česku působí od roku 2007. Formálně jde pouze o organizační složku (ne samostatnou společnost) mateřské polské BRE Bank. Většinový podíl – přes 69 % – v mBank má německá skupina Commerzbank. Ta ji v roce 2019 chtěla prodat, nakonec ale plán odložila.

Vlastní ji francouzská banka BNP Paribas. Původně v Česku působila jako společnost Cetelem, která poskytovala spotřebitelské úvěry. Později získala bankovní licenci, od roku 2017 se jmenuje Hello bank. 

Jak se bránit inflaci? Investujte!

Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.

Vlastníkem je rakouská Oberbank AG, v Česku působí pouze jako organizační složka. Víc než 35 % akcií Oberbank je volně na burze. Zhruba čtvrtinový podíl má společnost CABO Beteiligungs vlastněná rakouskou částí UniCredit Bank. Další významné podíly vlastní sesterské banky Bank für Tirol und Vorarlberg (BTV) a BKS Bank. Aktuální strukturu akcionářů Oberbank AG najdete na jejím webu

Kdo vlastní stavební spořitelny

Stoprocentním vlastníkem je ČSOB ovládaná belgickou KBC. Do března 2021 působila jako Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS). Do roku 2000 ji vlastnily Investiční poštovní banka (55 %) a německá spořitelna Bausparkasse Schwäbisch Hall (45 %).

Stoprocentním vlastníkem je Komerční banka, která většinově patří francouzské finanční skupině Société Générale. 

Do roku 2020 existovala jako Wüstenrot stavební spořitelna. Od německého koncernu Wüstenrot & Württembergische AG ji koupila Moneta Money Bank.

Stoprocentním vlastníkem je Raiffeisenbank, která má rakouské akcionáře.

Patří do skupiny České spořitelny, tedy pod Erste Group. 

Velké retro. Jak vypadal internetbanking před dvaceti lety

Jak vypadalo internetové bankovnictví před dvaceti lety? Zveme vás do roku 2002, kdy Peníze.cz vyhlásily soutěž o nejlepší internetbanking. Projděte si velkou galerii a výběr z tehdejších hodnocení.

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+588
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

1. 7. 2024 | Petr Kučera

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

Nechtěnou službu mnohdy neúmyslně využije i jinak dobře informovaný spotřebitel. Obrana proti ní přitom může být stejně jednoduchá jako nastavení limitů na kartě. Proč některé banky... celý článek

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

20. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

Česká spořitelna spustila v mobilní aplikaci George personalizované tipy s cílem zvýšit finanční zdraví uživatelů. Mají jim pomoct s tvorbou krátkodobé a dlouhodobé finanční rezervy,... celý článek

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

20. 6. 2024 | Martin Vlnas

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

Nová Partners Banka má za sebou úspěšný start. Jak ho vidí Petr Borkovec, spoluzakladatel finanční skupiny Partners, který teď bude banku řídit společně s Markem Ditzem? Jak udělat... celý článek

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

19. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

Placení na internetu v Evropě se do konce tohoto desetiletí obejde bez ručního opisování údajů z platební karty. S takzvanou stoprocentní tokenizací počítá vize, kterou zveřejnila společnost... celý článek

ČNB zruší pokladny ve třech krajských městech, pak i pobočky

18. 6. 2024 | Petr Kučera

ČNB zruší pokladny ve třech krajských městech, pak i pobočky

Česká národní banka uzavře polovinu svých dosavadních poboček v krajských městech mimo Prahu. Skončí v Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Zůstanou v Brně, Ostravě a Hradci... celý článek

Partners Financial Services