Zkontrolujte si podklady pro důchod. Nově i přes banku

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 13. 4. 2021 | 15 komentářů
Zkontrolujte si podklady pro důchod. Nově i přes banku

Zdroj: Shutterstock

Kontrolujte si, jaké údaje o vás máme, vzkazuje lidem Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Úřad má na starosti třeba výplatu důchodů nebo nemocenské – právě pro jejich správné vypočtení a vyplacení je důležité, aby měl správné podklady.

Informace si můžete nově ověřit i prostřednictvím bankovní identity. Díky ní se lze přihlásit do ePortálu ČSSZ a tam se ujistit například o tom, že vás nový zaměstnavatel přihlásil k nemocenskému a důchodovému pojištění a odevzdal za vás evidenční listy důchodového pojištění.

Přihlášení ke službám veřejné správy přes bankovní identitu, tedy s použitím stejných údajů jako pro internetové bankovnictví, zatím nabízejí Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Moneta. Další banky mají postupně následovat. Kdo má datovou schránku, službu mojeID nebo eObčanku, může se do ePortálu ČSSZ přihlásit i přes ní.

„Drtivá většina zaměstnavatelů svoje povinnosti plní. Nikdy však není možné vyloučit, že nedopatřením nepřihlásí pojištěnce k účasti na nemocenském a důchodovém pojištění nebo za něj neodevzdá evidenční list důchodového pojištění,“ vysvětluje mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová, proč úřad doporučuje lidem, aby si evidované údaje aktivně kontrolovali.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Zaměstnavatel má na přihlášení zaměstnance k účasti na nemocenském a důchodovém pojištění v zásadě osm dnů. Stejnou lhůtu má i při skončení zaměstnání.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Účast na nemocenském pojištění je základní podmínkou pro výplatu dávek nemocenského pojištění, například nemocenské nebo mateřské. „To, že u aktuálního zaměstnavatele nejste přihlášeni, nemusí nutně znamenat, že se jedná o chybu. Obraťte se na svého zaměstnavatele, může se jednat o situaci, kdy vám aktuální zaměstnání účast na pojištění nezaložilo. V případě pochybností kontaktujte místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení,“ říká Drmolová. Například u dohody o provedení práce vzniká účast na nemocenském pojištění až v případě, že je váš měsíční hrubý příjem vyšší než 10 tisíc korun.

Získaná doba důchodového pojištění je zase jednou ze základních podmínek pro nárok na důchod, a to nejen starobní, ale případně i invalidní. ČSSZ se o ní dozví v případě podnikatelů z přehledů o příjmech za jednotlivé kalendářní roky, u zaměstnanců z evidenčních listů důchodového pojištění.

„Každý zaměstnavatel je povinen vaši pracovní činnost evidovat a následně ji v ročních intervalech vykazovat České správě sociálního zabezpečení prostřednictvím evidenčního listu důchodového pojištění. Stejnopis evidenčního listu je zaměstnavatel povinen předat rovněž zaměstnanci,“ říká Drmolová.

Na základě odevzdaného evidenčního listu důchodového pojištění je získaná doba důchodového pojištění evidována pro nárok na budoucí důchod. Zda zaměstnavatel tuto každoroční povinnost plní, si opět můžete ověřit v ePortálu ČSSZ, případně o kontrolu můžete požádat i třeba na pobočce ČSSZ, kterou máte v dosahu.

Jednou ročně také můžete zažádat o informativní osobní list důchodového pojištění. S ním získáte celkový přehled o dobách důchodového pojištění, které u vás ČSSZ eviduje. Když nějaký rok či období získaného pojištění bude chybět, můžete to začít řešit dříve než v momentě, kdy půjdete žádat o důchod. Vyhnete se tím delšímu čekání na vyřízení důchodu.

O informativní list můžete opět požádat online přes ePortál, nebo můžete příslušný formulář vyplnit a vytištěnou žádost poslat na adresu: ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5. Kdo má zřízenou datovou schránku, může využít online podání.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 4. 2021 14:51, Marcel

Jen dovětek ke vzkazu ČSSZ - přes Portál občana vidím v Náhledu na informativní osobní list důchodového pojištění naposledy záznam za rok 2018. Když jsem si vyžádal vloni v létě oficiální Informativní list, tak tam už byl uvedený i rok 2019. Čili je hezké, že ČSSZ vyzývá, ale v podstatě sami k tomu moc součinnost neposkytují, když v dubnu 2021 ještě neukazují ani data za rok 2019.

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 4. 2021 22:08, PAVEL ŠULC

DO DUCHODU NAKRADU.ZMENIM OBČANSTVÍ KOUPIM DRAHE AUTO ,VŠECHNO PRODAM CO MAM A V KLIDU ODJEDU Z EU!!!!

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

O předčasné důchody je rekordní zájem, ukazují čísla z úřadů

22. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

O předčasné důchody je rekordní zájem, ukazují čísla z úřadů

Zatímco během celého roku 2021 lidé podali 30 006 žádostí o předčasný starobní důchod, v roce 2022 to bylo už 80 653 žádostí. A letos – zatím jen do 15. září – eviduje Česká správa... celý článek

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

14. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

Jak moc se vyplatí odejít do předčasného důchodu ještě v září, než začnou platit nová pravidla? Kdo si pospíší, vydělá na tom výrazně. Dosavadní podmínky se přitom dají ještě na půl... celý článek

Zvýšení důchodů schválila vláda. Spočítejte si, kolik dostanete

13. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Zvýšení důchodů schválila vláda. Spočítejte si, kolik dostanete

Důchody se po lednové valorizaci zvýší o 360 korun, potvrdila dnes vláda. Po 14 letech se také zvýší zvláštní příspěvek k důchodu. Ten pobírají penzisté, kteří byli v odboji nebo byli... celý článek

Žádost o důchod se zjednoduší. Úřad využije internet

13. 9. 2023 | Jiří Hovorka

Žádost o důchod se zjednoduší. Úřad využije internet

Kvůli žádosti o důchod už nebude nutné chodit osobně na úřad. Od letošního prosince to půjde i přes internet. Počítá s tím novela, kterou dnes schválili poslanci. 

Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna

13. 9. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna

Místo třinácti termínů v měsíci se důchody budou vyplácet jen ve čtyřech nebo pěti. A všem lidem na stejné období, schválili poslanci.

Partners Financial Services