Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne
17. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentářů

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.
Daňová kalkulačka vám vypočítá daň z příjmů fyzických osob, kterou budete muset zaplatit za loňský rok. Můžete si tak třeba zkontrolovat, zda jste v daňovém přiznání neudělali chybu a daň si vypočetli správně. Nebo si dopředu můžete vypočítat, kolik na dani za rok 2022 odvedete. Pokud se na daňové přiznání chystáte, stáhněte si formuláře pro daň z příjmů fyzických osob.
Více informací o kalkulačce a logice výpočtu...
Tato kalkulačka je určena především pro zaměstnance, kteří mají ještě další příjmy (třeba z pronájmu či z vedlejší podnikatelské činnosti). Pokud splácíte hypotéku nebo třeba spoříte v doplňkovém penzijním spoření, daňová kalkulačka vypočítá, o kolik se vám sníží daňová povinnost vypočtená v daňovém přiznání.
Pokud jste OSVČ, tak pro vás máme Kalkulačku daní a odvodů pro OSVČ.
Pomohla vám tato kalkulačka?
AnoNeDalší kalkulačky
Sleva na poplatníka | 30 840 Kč (měsíčně 2570 Kč) za rok 2022 |
Sleva na vyživovaného manžela | 24 840 Kč (uplatňuje se ročně) |
Sleva na vyživovaného manžela ZTP/P | 49 680 Kč (měsíčně 4140 Kč) |
Sleva pro invalidní důchod I. a II. stupně | 2520 Kč (měsíčně 210 Kč) |
Sleva pro invalidní důchod III. Stupně | 5040 Kč (měsíčně 420 Kč) |
Sleva pro držitele průkazu ZTP/P | 16 140 Kč (měsíčně 1345 Kč) |
Sleva pro studenta | 4020 Kč (měsíčně 335 Kč) |
Sleva na dítě |
|
Za školku | až 16 200 korun ročně za rok 2022 |
Zákon o dani z příjmů
Pravidla zdanění příjmů určuje zákon č. 586/1992 Sb. o dani z příjmů. Najdete v něm například, jaké příjmy podléhají dani nebo které jsou naopak osvobozené. Jestli se vám nechce procházet paragrafy, můžete se to dočíst v textu Kdo musí podat daňové přiznání. Nejen podnikatelé. Některá obecná daňová pravidla, třeba výši sankcí, pak upravuje daňový řád (zákon č. 280/2009 Sb.).
Daň z příjmů fyzických osob
Fyzické osoby (někdy označované zkratkou FO) nejčastěji daň z příjmů platí ze mzdy či platu. Pokud nemají jiné zdanitelné příjmy nad 6000 korun ročně, nemusí vlastně nic řešit. Stačí, když podepíší u zaměstnavatele Prohlášení k dani a ten za zaměstnance daně odvede i podá daňové přiznání. Daň z příjmů fyzické osoby odvádějí i z podnikání, nájmu nebo třeba ze zisku z elektřiny vyrobené fotovoltaikou na střeše rodinného domu. Daní se také příjmy z investic nebo z bitcoinů. Daní se i příležitostné příjmy nad 30 tisíc korun. Základní daňová sazba daně z příjmů fyzických osob je 15 %, pro část příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy se uplatňuje zvýšená 23% sazba.
Výpočet daně z příjmů
Výpočet daně z příjmů není jednoduchý. Jestli s tím nemáte praxi a nechcete se to naučit, můžete si koupit služby daňového poradce, který za vás vše vyřeší nebo můžete využít interaktivní formulář pro vyplnění daňového přiznání. Zadáte do něj údaje o sobě, údaje o svých příjmech, zaškrtnete daňové slevy, na které máte nárok a doplníte odečitatelné položky od základu daně a formulář za vás už vše spočítá. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i odevzdat, pokud máte zřízenou datovou schránku, eObčanku nebo třeba bankovní identitu.
Záloha na daň z příjmů
Daň z příjmů je nejčastěji splatná do termínu, ve kterém máte odevzdat daňové přiznání. Zálohy na daň posílá za zaměstnance automaticky zaměstnavatel, zaměstnanec to vůbec nemusí řešit. Podnikatelé zálohy platí, jen pokud mají vysoké příjmy a jejich daň z příjmů v posledním roce přesáhla 30 000 Kč. Pak se platí půlroční zálohy ve výši 40 % poslední známé daňové povinnosti. První je splatná do půlky června, druhá do půlky prosince. Podnikatel, který za poslední rok platil daň z příjmů přes 150 000 Kč, musí platit zálohy čtvrtletní. Každou ve výši čtvrtiny daně za poslední rok. Čtvrtletní zálohy se platí do 15. dne v březnu, červnu, září a prosinci.
Vrácení daní 2023
Zaměstnanci dostanou případný daňový přeplatek zpět nejpozději ve mzdě za březen, tedy vyplácené v průběhu dubna. Podrobnosti najdete v textu Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci.
OSVČ mají nárok na vrácení případného přeplatku do 30 dnů po 1. dubnu. Kdo odevzdá přiznání pozdeji, tomu se lhůta pro vrácení přeplatku začne počítat po odevzdání přiznání. Když někdo odevzdá přiznání naopak brzy, třeba už v únoru, případný daňový přeplatek mu finanční úřad vrátí nejdříve v první polovině dubna, nejpozději 30 dnů po 1. dubnu.
Sleva na dani
Od vypočtené daně z příjmů FO si můžete odečíst daňové slevy. Jsou výhodnější než odečitatelné položky. Ty se odečítají od daňového základu a fakticky tak z nich získáte jen 15 %. Daňová sleva se odečítá až od samotné vypočtené daně. Počítá se tedy stoprocentně až do nuly. Výjimkou je daňová sleva na dítě, která funguje i jako daňový bonus. Když se dostanete po slevě na dítě nebo i za víc dětí se svou daňovou povinností do minusu, finanční úřad vám tuto částku vyplatí. Mezi nejvyužívanější slevy na dani patří sleva na dani na dítě nebo sleva na dani pro studenty. Každý si může odečíst základní daňovou slevu na poplatníka.
V České republice činí základní daňová sazba daně z příjmů fyzických osob 15 %, pro část příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy se uplatňuje zvýšená 23% sazba. Daň z příjmů právnických osob je 19 %.
Jsou 3 způsoby, jak zaplatit daň z příjmů:
1. Převodem na účet svého finančního úřadu.
2. Hotově na pokladnách finančních úřadů nebo na pokladně ČNB.
3. Složenkou na pobočce České pošty vyplněním složenky A, případně daňové složenky.
Daň z příjmu je splatná s řádným termínem, do něhož máte podat daňové přiznání:
1. Fyzicky: 3. dubna 2023
2. Elektronicky: 2. května 2023
3. S daňovým poradcem: 3. července 2023
Daňové přiznání k dani z příjmů je potřeba podat, pokud vaše příjmy za minulý rok přesáhly 15 000 korun. Nepočítají se ovšem zdaleka všechny příjmy, řada jich je od daně osvobozená – například důchody, dávky nemocenského pojištění nebo dávky státní sociální podpory. Nedaní se také příležitostné příjmy do 30 000 korun za rok.
Samotné podání daňového přiznání ale ještě neznamená, že skutečně budete muset nějakou daň odvést. Od vypočtené daně se odečítají různé daňové slevy, zejména sleva na poplatníka, dál slevy na děti, sleva na manželku či manžela, pokud nemají příjem a další.