Zákon o dani z příjmů
Pravidla zdanění příjmů určuje zákon č. 586/1992 Sb. o dani z příjmů. Najdete v něm například, jaké příjmy podléhají dani nebo které jsou naopak osvobozené. Jestli se vám nechce procházet paragrafy, můžete se to dočíst v textu Kdo musí podat daňové přiznání. Nejen podnikatelé. Některá obecná daňová pravidla, třeba výši sankcí, pak upravuje daňový řád (zákon č. 280/2009 Sb.).
Daň z příjmů fyzických osob
Fyzické osoby (někdy označované zkratkou FO) nejčastěji daň z příjmů platí ze mzdy či platu. Pokud nemají jiné zdanitelné příjmy nad 6000 korun ročně, nemusí vlastně nic řešit. Stačí, když podepíší u zaměstnavatele Prohlášení k dani a ten za zaměstnance daně odvede i podá daňové přiznání. Daň z příjmů fyzické osoby odvádějí i z podnikání, nájmu nebo třeba ze zisku z elektřiny vyrobené fotovoltaikou na střeše rodinného domu. Daní se také příjmy z investic nebo z bitcoinů. Daní se i příležitostné příjmy nad 30 tisíc korun. Daňová sazba daně z příjmů fyzických osob je 15 %.
Výpočet daně z příjmů
Výpočet daně z příjmů není jednoduchý. Dobrou zprávou je, že si buď můžete koupit služby daňového poradce, který za vás vše vyřeší nebo můžete využít interaktivní formulář pro vyplnění daňového přiznání. Zadáte do něj údaje o sobě, údaje o svých příjmech, zaškrtnete daňové slevy, na které máte nárok a doplníte odečitatelné položky od základu daně a formulář za vás už vše spočítá. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i odevzdat.
Záloha na daň z příjmů
Daň z příjmů je nejčastěji splatná do termínu, ve kterém máte odevzdat daňové přiznání. Zálohy na daň posílá za zaměstnance automaticky zaměstnavatel, zaměstnanec to vůbec nemusí řešit. Podnikatelé zálohy platí, jen pokud mají vysoké příjmy a jejich daň z příjmů v posledním roce přesáhla 30 000 Kč. Pak se platí půlroční zálohy ve výši 40 % poslední známé daňové povinnosti. První je splatná do půlky června, druhá do půlky prosince. Podnikatel, který za poslední rok platil daň z příjmů přes 150 000 Kč, musí platit zálohy čtvrtletní. Každou ve výši čtvrtiny daně za poslední rok. Čtvrtletní zálohy se platí do 15. dne v březnu, červnu, září a prosinci.
Vrácení daní 2021
Zaměstnanci dostanou případný daňový přeplatek zpět nejpozději ve mzdě za březen, tedy vyplácené v průběhu dubna. Podrobnosti najdete v textu Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci.
OSVČ mají nárok na vrácení případného přeplatku do 30 dnů po 1. dubnu. Kdo odevzdá přiznání pozdeji, tomu se lhůta pro vrácení přeplatku začne počítat po odevzdání přiznání. Když někdo odevzdá přiznání naopak brzy, třeba už v únoru, případný daňový přeplatek mu finanční úřad vrátí nejdříve v první polovině dubna, nejpozději 30 dnů po 1. dubnu.
Sleva na dani
Od vypočtené daně z příjmů FO si můžete odečíst daňové slevy. Jsou výhodnější než odečitatelné položky. Ty se odečítají od daňového základu a fakticky tak z nich získáte jen 15 %. Daňová sleva se odečítá až od samotné vypočtené daně. Počítá se tedy stoprocentně až do nuly. Výjimkou je daňová sleva na dítě, která funguje i jako daňový bonus. Když se dostanete po slevě na dítě nebo i za víc dětí se svou daňovou povinností do minusu, finanční úřad vám tuto částku vyplatí. Mezi nejvyužívanější slevy na dani patří sleva na dani na dítě nebo sleva na dani pro studenty. Každý si může odečíst základní daňovou slevu na poplatníka.