Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Gabriel Pleska | rubrika: Když se řekne | 18. 8. 2022 | 1 komentář
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské časy internetového bankovnictví. Peníze.cz byly u toho!
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Zdroj: Shutterstock

První internetové bankovnictví v Česku spustila Expandia banka v roce 1998. To jméno vám možná dneska moc neřekne – asi největší popularitu pak zažila pod názvem eBanka, který jasně vyjadřoval, jaké bankovnictví chce budovat a na jaké klienty mířit. Cestičku ostatním prokopala, ale nakonec ji čekal osud mnoha průkopníků: Česko na ni ještě nebylo připraveno. Nevydělávala, strategii čistě nebo převážně internetové banky začala opouštět, začala budovat pobočky a nakonec ji v polovině „nultých“ let spolkla Raiffeisenbank.

V roce 2002 už s internetbankingem tak nějak počítali všichni. Ne že by ho všichni měli, ale když Peníze.cz sestavily porotu, aby internetové bankovnictví českých bank zhodnotila, měla před sebou desatero aplikací bank – včetně těch největších.

Internetové bankovnictví v té době ještě nebyla základní služba, něco, co automaticky a neodmyslitelně patří k běžnému účtu. Proto taky naše porota nehodnotila jen vzhled a funkčnost internetbankingu, ale zvlášť taky jeho cenu. Zadarmo to rozhodně nebylo. A při listování hodnocením jednotlivých bank si můžete všimnout, že těch věcí, co nebyly zadarmo, bylo víc. Běžně se platilo například za odchozí platby, za vedení účtů a podobně.

Internetové bankovnictví taky znamenalo nutnost stahovat si do počítačů zabezpečovací certifikáty, které si pak člověk stahoval na paměťové médium zvané disketa, případně vypaloval na CD, protože tenkrát ke standardní výbavě počítačů patřila čtečka kompaktních disků.

Pojďte si tu dobu připomenout v obrázcích a v komentářích porotců tehdejší soutěže o nejlepší internetbanking. Zařazeny byly Citibank, Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Union banka, Živnostenská banka. Česká spořitelna a eBanka měly trochu pech, nedlouho po vyhlášení výsledků představily nové internetové bankovnictví. Mrzet to muselo asi zvlášť Spořku, která v hodnocení skončila poslední. eBanka byla první i tak. 

Velké retro. Jak vypadal internetbanking před dvaceti lety

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Chcete si přečíst víc? Tady je celkové hodnocení desítky internetových bankovnictví z roku 2002 s rozcestníkem na podrobnější rozbory jednotlivých aplikací:

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

30. 9. 2022 | Petr Kučera

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus také během října. Banka totiž prodloužila akci o další měsíc. Strop... celý článek

Snadné platby Click to Pay nabízí už pětina e-shopů

15. 9. 2022 | Olga Skalková | 3 komentáře

Snadné platby Click to Pay nabízí už pětina e-shopů

Češi dostávají novou možnost, jak zaplatit na internetu. Díky službě Click to Pay odpadá opisování čísel z karty.

Z bankovních poboček mizí pokladny. Víc než polovina je už bezhotovostních

15. 9. 2022 | Olga Skalková

Z bankovních poboček mizí pokladny. Víc než polovina je už bezhotovostních

V Česku dál ubývá bankovních poboček s přepážkami na příjem a výdej hotovosti. Takzvané bezhotovostní pobočky nejprve zavedly nízkonákladové banky, stále víc se však prosazují i v těch... celý článek

Máte aplikaci, SMS už nepošleme. ČSOB zpřísní ověření

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Máte aplikaci, SMS už nepošleme. ČSOB zpřísní ověření

Povinný přechod na aplikaci ČSOB Smart klíč se týká jen uživatelů mobilního bankovnictví. Lidem, kteří používají internetové bankovnictví, bude banka SMS dál posílat.

Raiffeisenbank má novou mobilní aplikaci, inspirovala se v Equa

13. 9. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Raiffeisenbank má novou mobilní aplikaci, inspirovala se v Equa

Nová mobilní aplikace bude dostupná od 20. září pod názvem Raiffeisen bankovnictví. Velkou inspirací byla aplikace Equa bank, říká v rozhovoru Michal Plzák, ředitel digitálního bankovnictví... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.