Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Gabriel Pleska | rubrika: Když se řekne | 18. 8. 2022 | 2 komentáře
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské časy internetového bankovnictví. Peníze.cz byly u toho!
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Zdroj: Shutterstock

První internetové bankovnictví v Česku spustila Expandia banka v roce 1998. To jméno vám možná dneska moc neřekne – asi největší popularitu pak zažila pod názvem eBanka, který jasně vyjadřoval, jaké bankovnictví chce budovat a na jaké klienty mířit. Cestičku ostatním prokopala, ale nakonec ji čekal osud mnoha průkopníků: Česko na ni ještě nebylo připraveno. Nevydělávala, strategii čistě nebo převážně internetové banky začala opouštět, začala budovat pobočky a nakonec ji v polovině „nultých“ let spolkla Raiffeisenbank.

V roce 2002 už s internetbankingem tak nějak počítali všichni. Ne že by ho všichni měli, ale když Peníze.cz sestavily porotu, aby internetové bankovnictví českých bank zhodnotila, měla před sebou desatero aplikací bank – včetně těch největších.

Internetové bankovnictví v té době ještě nebyla základní služba, něco, co automaticky a neodmyslitelně patří k běžnému účtu. Proto taky naše porota nehodnotila jen vzhled a funkčnost internetbankingu, ale zvlášť taky jeho cenu. Zadarmo to rozhodně nebylo. A při listování hodnocením jednotlivých bank si můžete všimnout, že těch věcí, co nebyly zadarmo, bylo víc. Běžně se platilo například za odchozí platby, za vedení účtů a podobně.

Internetové bankovnictví taky znamenalo nutnost stahovat si do počítačů zabezpečovací certifikáty, které si pak člověk stahoval na paměťové médium zvané disketa, případně vypaloval na CD, protože tenkrát ke standardní výbavě počítačů patřila čtečka kompaktních disků.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Pojďte si tu dobu připomenout v obrázcích a v komentářích porotců tehdejší soutěže o nejlepší internetbanking. Zařazeny byly Citibank, Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Union banka, Živnostenská banka. Česká spořitelna a eBanka měly trochu pech, nedlouho po vyhlášení výsledků představily nové internetové bankovnictví. Mrzet to muselo asi zvlášť Spořku, která v hodnocení skončila poslední. eBanka byla první i tak. 

Velké retro. Jak vypadal internetbanking před dvaceti lety

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Chcete si přečíst víc? Tady je celkové hodnocení desítky internetových bankovnictví z roku 2002 s rozcestníkem na podrobnější rozbory jednotlivých aplikací:

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor a editor. Kromě webu Peníze.cz píše taky pro Finmag. A někdy i jinam. Pár fejetonů napsal třeba pro projekt Česko-slovenské slovo týdne/týždňa. Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+580
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu,... celý článek

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

14. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

Novinku spouští šest bank, další se přidají v příštím roce. Při jedné platbě lze poslat maximálně pět tisíc korun.

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

13. 11. 2023 | Petr Kučera

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

Ověřit totožnost přes bankovní identitu směrem ke státu a úřadům už mohou i klienti mBank. Přidala se tak k devíti bankám, které službu „digitální občanky“ nabídly už dříve.

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Převod eur bez příplatku? Pozor, banky mají výjimky. I u SEPA

3. 11. 2023 | Olga Skalková

Převod eur bez příplatku? Pozor, banky mají výjimky. I u SEPA

Vysoké poplatky za převody eur v rámci EU musely před čtyřmi lety skončit. Unijní nařízení srovnalo jejich cenu s domácími platbami. U dvou bank ale může klienty zaskočit, že zvýhodněné... celý článek

Partners Financial Services