Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Gabriel Pleska | rubrika: Když se řekne | 18. 8. 2022 | 1 komentář
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské časy internetového bankovnictví. Peníze.cz byly u toho!
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Zdroj: Shutterstock

První internetové bankovnictví v Česku spustila Expandia banka v roce 1998. To jméno vám možná dneska moc neřekne – asi největší popularitu pak zažila pod názvem eBanka, který jasně vyjadřoval, jaké bankovnictví chce budovat a na jaké klienty mířit. Cestičku ostatním prokopala, ale nakonec ji čekal osud mnoha průkopníků: Česko na ni ještě nebylo připraveno. Nevydělávala, strategii čistě nebo převážně internetové banky začala opouštět, začala budovat pobočky a nakonec ji v polovině „nultých“ let spolkla Raiffeisenbank.

V roce 2002 už s internetbankingem tak nějak počítali všichni. Ne že by ho všichni měli, ale když Peníze.cz sestavily porotu, aby internetové bankovnictví českých bank zhodnotila, měla před sebou desatero aplikací bank – včetně těch největších.

Internetové bankovnictví v té době ještě nebyla základní služba, něco, co automaticky a neodmyslitelně patří k běžnému účtu. Proto taky naše porota nehodnotila jen vzhled a funkčnost internetbankingu, ale zvlášť taky jeho cenu. Zadarmo to rozhodně nebylo. A při listování hodnocením jednotlivých bank si můžete všimnout, že těch věcí, co nebyly zadarmo, bylo víc. Běžně se platilo například za odchozí platby, za vedení účtů a podobně.

Internetové bankovnictví taky znamenalo nutnost stahovat si do počítačů zabezpečovací certifikáty, které si pak člověk stahoval na paměťové médium zvané disketa, případně vypaloval na CD, protože tenkrát ke standardní výbavě počítačů patřila čtečka kompaktních disků.

Pojďte si tu dobu připomenout v obrázcích a v komentářích porotců tehdejší soutěže o nejlepší internetbanking. Zařazeny byly Citibank, Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Union banka, Živnostenská banka. Česká spořitelna a eBanka měly trochu pech, nedlouho po vyhlášení výsledků představily nové internetové bankovnictví. Mrzet to muselo asi zvlášť Spořku, která v hodnocení skončila poslední. eBanka byla první i tak. 

Velké retro. Jak vypadal internetbanking před dvaceti lety

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Chcete si přečíst víc? Tady je celkové hodnocení desítky internetových bankovnictví z roku 2002 s rozcestníkem na podrobnější rozbory jednotlivých aplikací:

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+109
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

28. 11. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

Moneta zůstává jednou z mála bank, která má hotovostní pokladny na všech pobočkách, nabízí i směnárnu. Plánuje jejich omezení? Kdy spustí platby na číslo mobilu, společné vkladomaty... celý článek

Bankomat má spotřebu jako rodinný dům. A další zajímavosti

27. 11. 2022 | Olga Skalková

Bankomat má spotřebu jako rodinný dům. A další zajímavosti

Proč potřebuje bankomat tolik elektřiny? Kolik stojí jeho pořízení? Kolik už jich v Česku vlastně je? Projděte si čísla.

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

23. 11. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

Výběr kreditkou z bankomatu je za běžných podmínek nevýhodný. Banky si za něj účtují buď vyšší poplatek, nebo ho hned úročí, někdy i obojí současně. ČSOB teď u všech karet umožní půjčit... celý článek

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

23. 11. 2022 | Petr Kučera

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

Před dvěma lety to byl odvážný průlom na trhu: Kdo nepřejde na potvrzování v mobilní aplikaci, připlatí si. Teď Raiffka připouští, že zbývající klienty už stejně nepřesvědčí. Pro zpřísnění... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.