Původně v začátcích internetbankingu koncem 90. let 20. století šlo tímto způsobem v Česku dělat jen základní bankovní operace. V dnešní době je možné realizovat přes internetbanking už řadu finančních transakcí. Patrně nejvíce internetové bankovnictví jako službu přímého bankovnictví využívají majitelé osobních běžných účtů, podnikatelských účtů a případně spořicích účtů. Díky tomu mohou 24 hodin denně po celý rok uskutečňovat odkudkoli, kde je kvalitní a zabezpečené internetové připojení, jednorázové i trvalé platební příkazy, povolovat či rušit inkaso nebo třeba požádat o nový úvěr či kreditní kartu.
Majitelé účtů s internetovým bankovnictvím mohou také měnit nastavení limitů pro denní, týdenní a měsíční operace na kartě či účtu, zasílání výpisu z účtu nebo upravovat kontaktní informace. Většinou lze i nahlížet do dalších produktů, které má majitel účtu s internetovým bankovnictvím sjednány v rámci dané finanční skupiny.
Zatímco u správy účtu a provádění bezhotovostních operací z účtu se jedná o aktivní internetové bankovnictví, nahlížení na další produkty v internetovém bankovnictví bývá už jen pasivní. V takovém případě nelze v internetovém bankovnictví provádět žádné operace s daným finančním produktem ani měnit jeho nastavení. Ve spolupráci s bankami internetbanking nabízejí pro některé produkty i pojišťovny či penzijní fondy. Zpravidla se ale také jedná jen o pasivní internetové bankovnictví, které neumožňuje žádné operace. Klient s nimi může jen nahlížet na kartu ke svému finančnímu produktu.
Internetové bankovnictví některých finančních institucí umožňuje rovněž správu investic. Nejčastěji se tímto způsobem nakupují podílové listy jednotlivých podílových fondů, které daná instituce má ve svém portfoliu.
Pro využívání internetového bankovnictví musí klienti dodržovat základní bezpečnostní pravidla, která jim doporučila daná finanční instituce. Vstupovat do internetového bankovnictví by tak měli pouze z dobře zabezpečeného počítače, který má nainstalované nejaktuálnější verze antivirové a další ochrany. Finanční instituce, které zpřístupňují ke svým produktům internetové bankovnictví, pro vyšší bezpečnost umožňují zasílat bezpečnostní SMS zprávy nebo někdy poskytují klientům i bezpečnostní certifikáty či certifikáty na čipové kartě s čtečkou.
Více o internetovém bankovnictví dočtete v článku Odkud kam míří český internetbanking
Méně...