Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má nárok a jak žádat
3. 3. 2023 | Gabriel Pleska

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a příspěvek na auto. Kdo na ně má nárok, kolik dělají a jak o ně žádat?
Nemocenská nahrazuje výpadek příjmu v případě pracovní neschopnosti. Patří do systému nemocenského pojištění. Nemocenská dávka se vyplácí od 15. dne nemoci. Do 14. dne nemoci dostává práce neschopný od zaměstnavatele náhradu mzdy. Náhrada mzdy se vyplácí jen za pracovní dny, oproti tomu dávky nemocenské člověku náleží za každý kalendářní den, i když vyjde pracovní neschopnost na víkend nebo svátek. Pokud máte ještě volnou dovolenou, spočítejte si, kolik byste dostali, kdybyste si radši vzali dovolenou.
Více informací o kalkulačce a logice výpočtu...
Podle zákona o nemocenském pojištění je nemocenská 60 procent denního vyměřovacího základu. Denním vyměřovacím základem je u zaměstnanců součet hrubých příjmů za poslední rok vydělený počtem dní v roce, navíc snížený prostřednictvím takzvaných redukčních hranic. Od 31. dne pracovní neschopnosti je nemocenská vyšší: denní vyměřovací základ se násobí 66 procenty, od 61. dne nemoci dokonce 72 procenty. Všechno přehledně propočte naše kalkulačka, stačí zadat měsíční hrubou mzdu.
Kromě zaměstnanců se dávky nemocenské týkají také osob samostatně výdělečně činných, které si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Pro ně máme kalkulačku nemocenské pro OSVČ.
Pomohla vám tato kalkulačka?
AnoNeDalší kalkulačky
POROVNEJTE SI Naši nABÍDKU POJIŠTĚNÍ nebo PŮJČEK.
Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel během prvních čtrnácti dní dočasné pracovní neschopnosti. Dávky nemocenského pojištění (nemocenskou) vyplácí správa sociálního zabezpečení od patnáctého dne pracovní neschopnosti. Nemocenská se vyplácí za každý den, náhrada mzdy ale jen za dny pracovní, respektive za dny, kdy by zaměstnanec byl v práci.
Nemocenské dávky dostává člověk od 15. dne pracovní neschopnosti. V prvních čtrnácti dnech má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy, kterou mu vyplácí zaměstnavatel.
Nemocenskou můžete dostávat maximálně 380 dní. Pokud lze ale v dohledné době očekávat zlepšení vašeho zdravotního stavu, můžete si zažádat o prodloužení podpůrčí doby, maximálně ale o 350 dní.
Denní vyměřovací základ se u zaměstnanců počítá z hrubých příjmů za poslední rok vydělený počtem pracovních dní, dál se ale redukuje prostřednictvím takzvaných redukčních hranic.
Nemocenskou dostává zaměstnanec na účet, na který mu chodí výplata. Nahlásit správný účet správě sociálního zabezpečení je věcí zaměstnavatele. Pokud nedostáváte mzdu nebo plat na účet, můžete nemocenskou dostat složenkou, bude ale nižší o poštovné.
Pokud máte šest týdnů do očekávaného týdne porodu, což je doba, kdy se standardně nastupuje na mateřskou, nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pořád můžete mít nárok na nemocenskou, pravidla jsou stejná jako kdykoli jindy. Musíte být účastna nemocenského pojištění a musíte mít také od správy sociálního zabezpečení potvrzení, že PPM nedostanete. Ošetřující lékař vás prohlásí práce neschopnou, prvních čtrnáct dní neschopnosti máte nárok na náhrady mzdy, potom normálně na nemocenskou. Dočasnou pracovní neschopnost lékař ukončí šest týdnů po porodu, od kdy vám už běží rodičovský příspěvek.