Vláda schválila nařízení, které zvyšuje náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. Stoupne o 360 korun.
O co jde?
Když zaměstnance poškodí práce – stane se mu pracovní úraz, skolí ho nemoc z povolání, zaměstnavatel (který pro takový případ má sjednané povinné pojištění) zaměstnanci podle okolností vyplácí:
- jednorázové odškodnění (sem spadá bolestné a náhrada za ztížení společenského uplatnění),
- náhradu, která zaměstnanci dorovnává propad výdělku po dobu pracovní neschopnosti a
- náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti
A pokud dojde k nejhoršímu, vyplácí zaměstnavatel navíc pozůstalým:
- náhradu nákladů na výživu pozůstalých podle pracovněprávních předpisů.
Nové vládní nařízení se týká zvýšení renty vyplácené zaměstnanci po skončení pracovní neschopnosti nebo jeho pozůstalým, když zemře.
Pokud se zaměstnanec po skončení neschopnosti vrací do práce, ale na místo s nižším výdělkem, dorovnává mu zaměstnavatel rozdíl mezi jeho předchozím a novým výdělkem.
Pokud zaměstnanci kvůli úrazu nebo nemoci, které ho dostaly do pracovní neschopnosti, přiznají invalidní důchod, platí zaměstnavatel rozdíl mezi původním výdělkem a součtem nového výdělku a invalidního důchodu.
Pozůstalým, kterým byl zemřelý zaměstnanec povinen poskytovat výživu (např. vdovci/vdovy a sirotci), je zaměstnavatel povinen poskytovat náhradu nákladů na výživu pozůstalých, do výše 50 % průměrného výdělku, jedná-li se o jednoho pozůstalého, nebo 80 % tohoto výdělku, jedná-li se o víc pozůstalých.
Problém vláda viděla v tom, že když zaměstnanci nebo jeho pozůstalým vzroste důchod – invalidní nebo pozůstalostní (vdovský nebo sirotčí), žádné peníze navíc by nedostali. O zvýšení penze klesne renta od zaměstnavatele.
Stejné to je, když zaměstnanci stoupne nový výdělek: přímo úměrně mu klesne náhrada vyplácená zaměstnavatele,
Vláda proto rozhodla, že ve vzorci pro výpočet náhrady se od 1. ledna 2024 původní průměrný výdělek valorizuje o 360 korun. To je stejná suma, o kterou od ledna vzroste základní výměra důchodů.
Dřív byl růst náhrad vázaný na změnu průměrných mezd, růst důchodů ale vláda považuje za víc odpovídající. „Ukázalo, že tento systém není objektivní, neboť v průměrné mzdě v národním hospodářství byly zohledňovány i vysokopříjmové kategorie zaměstnanců, avšak většině zaměstnanců o tak vysoké procento výdělky nevzrůstaly,“ stojí v důvodové zprávě k nařízení.
redakce Peníze.CZ
Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem