Kalkulačka přídavek na dítě

Kalkulačka přídavků na děti 2024 provádí výpočet nároku na přídavek na dítě a pak případně i výpočet dětského přídavku samotného. Pro správně spočítané přídavky na děti kalkulačka potřebuje údaje o počtu a příjmech všech členů domácnosti (společně posuzovaných osob), ale taky informaci o tom, jestli má přídavek na dítě kalkulačka počítat ve zvýšené, nebo standardní variantě. Nápovědu najdete v často kladených otázkách pod kalkulačkou.

Výpočet přídavků na děti, dětské přídavky

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
 • Kdo má právo na přídavky na děti?

  Právo na přídavky na děti má ten, kdo má jednak děti, jednak nouzi. Za dítě se může považovat člověk až do 26 let, ale aby pak byl počítán jako nezaopatřené dítě, musí splnit některé náležitosti. Pokud je dítě, pak nouze se pro tenhle případ definuje s pomocí životního minima. Na přídavek na dítě má nárok rodina, jejíž čisté příjmy jsou nižší než 3,4násobek životního minima. Počítá se vždy s průměrným měsíčním příjmem za kalendářní čtvrtletí.

 • Kdo má právo na přídavky na děti ve zvýšené variantě?

  Na zvýšenou variantu dětského přídavku má nárok rodina, kde aspoň jeden rodič, manžel, partner, někdy i prarodič (viz níž Kdo je rodina?)… vydělává aspoň tolik, aby to dalo životní minimum jednotlivce. Vyděláváním se tu myslí: zaměstnání, podnikání, ale i příjem z některých dávek, o kterých zákon říká, že „nahrazují pracovní činnost“: dávky nemocenského pojištění a důchodového pojištěnípodpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 let věku a rodičovský příspěvek (ten ale jen u rodičů, kteří měli nárok na peněžitou pomoc v mateřství).

 • Společně posuzované osoby aneb kdo je rodina?

  Pro stanovení nároku na dětské přídavky může být rodina docela pestrá směska. V první řadě jde o děti a jejich rodiče nebo lidé, kterým byly děti svěřeny do péče. Když jsou děti nezletilé, ani nemusí se všemi rodiči nutně bydlet. Pokud jsou rodiče rozvedení, pak ale jen rodič, kterému bylo dítě svěřeno do péče. Na střídavce je to na dohodě. Pokud spolu i bydlí, pak může pro výpočet přídavku na dítě rodinu spolu s nezaopatřenými dětmi tvořit nejen rodiče, ale taky jejich manželé, registrovaní i neregistrovaní partneři. Zletilé nezaopatřené dítě, pokud nežije s rodiči, je považováno za rodinu samotné. Není to nejpřehlednější, pro jistotu můžete ještě mrknout přímo do zákona o státní sociální podpoře.

 • Jaké příjmy se počítají při výpočtu přídavku na dítě?

  Do takzvaného rozhodného příjmu se počítá mzda nebo plat, ale ne příjmy z brigád nezaopatřeného dítěte. Pak příjmy z podnikání. Příjmy z pronájmů. Důchod. Ošetřovné. Nemocenská. Podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Rodičovský příspěvek. Náhrada mzdy. Alimenty. Výsluhy a služební příspěvky na bydlení u vojáků a lidí z bezpečnostních složek, příjmy z prodeje podílu v obchodní korporaci (pokud nešlo o akcie, které člověk držel víc než pět let), výplata renty z důchodového spoření. A ještě ledacos menšího. Pro úplně vyčerpávající přehled se podívejte zase do zákona o státní sociální podpoře.

  Podstatná je ale ještě jedna věc Rozhodné období. Když počítáme přídavek na dítě, kalkulačka chce příjem za měsíc. Přesněji bychom ale měli počítat s průměrným měsíčním příjmem za kalendářní čtvrtletí. To znamená měli bychom vzít příjmy za leden až březen nebo za duben až červen, červenec až září, za říjen až prosinec, sečíst je a vydělit třemi. Tak nám ten měsíční průměr vyjde. U podnikání se vychází z příjmů podle minulého daňového přiznání.

 • Jak a kdy podat žádost o přídavek na dítě?

  Podejte ji kdykoli. Požádat můžete jednak po internetu na webu ministerstva práce a sociálních věcí, jednak osobně na úřadu práce. Při online žádosti budete potřebovat identitu občana – bankovní identitu, datovou schránku nebo něco dalšího. Na odkazovaném webu najdete i formuláře k předvyplnění, když budete chtít jít na úřad osobně, a seznam všech možných příloh.

 • Co je třeba doložit k žádosti o přídavek na dítě?

  V první řadě budete dokládat příjmy. Dokládají se za předcházející kalendářní čtvrtletí. To znamená, že třeba v dubnu a květnu se dokládají příjmy za leden až březen. Dokládání příjmů se pak opakuje na začátku každého kalendářního čtvrtletí. Kdo němá příjmy, bude o tom muset podepsat prohlášení. Nezaměstnaní budou potřebovat potvrzení o tom, že je má úřad práce v evidenci. Dále je tu doklad o výživném, pro nezaopatřené děti mezi 18 a 26 rokem potvrzení o studiu, u nemocných dětí to může být potvrzení o neschopnosti nezaopatřeného dítěte soustavně se připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz.

 • Kdo dostává přídavek na dítě po rozvodu?

  Dobré nezapomenout: nárok na přídavek na dítě má vždycky dítě. Pokud se rodiče rozvedou, nárok na přídavek na dítě se posuzuje podle příjmů té domácnosti, kde dítě žije (takže jestli po rozvodu oba rodiče dál sdílí jednu domácnost, posuzují se příjmy obou). Pokud bylo dítě po rozvodu rodičů svěřeno do jejich společné péče nebo do střídavé péče, posuzuje se ta domácnost, na které se spolu rodiče dohodnou.

Související články na téma přídavky na děti, přídavky na dítě, přídavky na dítě 2024, sociální podpora, sociální přídavky, životní minimum

Místo čtyř dávek bude jediná. Jurečka představil reformu

5. 2. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Místo čtyř dávek bude jediná. Jurečka představil reformu

Místo čtyř opakujících se sociálních dávek, u nichž záleží na výši příjmu domácnosti, má vzniknout jediná. Jde o přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. Plán na „největší změnu v této oblasti za posledních 30 let“ dnes představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2024

18. 1. 2024 | Jiří Hovorka, Petr Kučera

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2024

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou aktuální podmínky a kalkulačky.

Nová zelená úsporám ožívá. Na dotaci dosáhne víc lidí

17. 1. 2024 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nová zelená úsporám ožívá. Na dotaci dosáhne víc lidí

Dotační program Nová zelená úsporám Light dnes po vánoční přestávce znovu otevřel příjem žádostí, a to ještě většímu okruhu domácností.

Dávky v hmotné nouzi. Kdo má letos nárok a na jaké

12. 1. 2024 | Gabriel Pleska

Dávky v hmotné nouzi. Kdo má letos nárok a na jaké

Jak fungují příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc?

Dosáhnete na přídavek na dítě? Podmínky pro rok 2024

4. 1. 2024 | Petr Kučera

Dosáhnete na přídavek na dítě? Podmínky pro rok 2024

Kdo má nárok na dětské přídavky? Jak vysoký je v roce 2024? Co se počítá do příjmů a jak zjistit životní minimum domácnosti? Tady je přehled a kalkulačka.

O peníze na bydlení a na děti můžete nově žádat online

14. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

O peníze na bydlení a na děti můžete nově žádat online

Kvůli žádosti o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě už nemusíte chodit na úřad. Ministerstvo rozšiřuje „klientskou zónu“ Jenda. Zároveň hledá víc IT expertů, aby pomohli s další digitalizací.

Minimální důchod výrazně stoupne. Převratná věc, říká Jurečka

4. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Minimální důchod výrazně stoupne. Převratná věc, říká Jurečka

Lidé, kteří pracovali, ale měli velmi nízké příjmy nebo dlouho pečovali o příbuzného, si o dost polepší. V současné době mají minimální důchod jen 4810 korun – nižší než životní minimum. Po reformě by měli dostávat víc než osm tisíc.

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

27. 10. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

Zvýšení rodičovského příspěvku se dotkne jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Současně se zkrátí maximální doba čerpání.

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

28. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

Blíží se termín, kdy stovky tisíc lidí musí úřadu práce doložit své příjmy, aby mohli čerpat příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči. U příspěvku na bydlení pak ještě musí žadatelé doložit náklady na bydlení uhrazené za třetí kalendářní čtvrtletí letošního roku.  

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

17. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

Na deset kliků. O rodičovský příspěvek je nyní možné požádat v Jendovi - v elektronickém systému MPSV. Vyplnění žádosti je snadnější a rychlejší. Navíc systém ohlídá, aby lidé neudělali chybu. Do prosince se přidají další dávky. A úředníkům se trochu uvolní ruce.

Méně sociálních dávek, více kontroly. Úřad chystá zásadní změny

1. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Méně sociálních dávek, více kontroly. Úřad chystá zásadní změny

Stát nabízí celkem třicet sociálních dávek. Ministerstvo práce a sociálních věcí teď připravuje revizi sociálního systému, který je často označován za robustní a nepřehledný. Změny se týkají stovek tisíc žadatelů.

Řekli jste si o příspěvek 5000 Kč na dítě? Poslední šance je tu

13. 6. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Řekli jste si o příspěvek 5000 Kč na dítě? Poslední šance je tu

Rodiny, které zatím nepožádaly o loňský jednorázový příspěvek 5000 korun na dítě, mají šanci ještě do 1. července 2023. Nárok na příspěvek totiž zanikne po roce od začátku účinnosti zákona.

Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

22. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

Situace na přetížených úřadech práce se prý zklidňuje a lidé se výplaty sociálních dávek dočkají v zákonném termínu. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vyčerpaným zaměstnancům chce přidat peníze.

Práce v Německu a dávky. Přehled, na jaké máte nárok

22. 2. 2023 | Svetlana Šuľajová | 1 komentářů

Práce v Německu a dávky. Přehled, na jaké máte nárok

Krankengeld, Kindergeld, Arbeitslosengeld. Moc se v tom neorientujete? Nárok na nemocenskou, přídavky na děti nebo podporu v nezaměstnanosti máte, i když pracujete pod německým zaměstnavatelem. Poradíme vám, jak na ně dosáhnout.

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2023

23. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2023

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou aktuální podmínky a kalkulačky.

Levnější volání a internet. Sleva pro postižené a nově i pro chudé

19. 12. 2022 | Jana Divinová

Levnější volání a internet. Sleva pro postižené a nově i pro chudé

Čtyři operátoři – O2, T-Mobile, Vodafone a Poda – budou od ledna nabízet cenově zvýhodněné telekomunikační služby včetně internetu nejen zdravotně postiženým jako dosud, ale také lidem s nízkými příjmy. Maximální výše slevy je 200 korun na měsíc.

Takhle se změní přídavek na dítě. Dosáhnete na něj od ledna?

16. 12. 2022 | Petr Kučera

Takhle se změní přídavek na dítě. Dosáhnete na něj od ledna?

Přídavek na dítě bude od roku 2023 vyšší. Vliv má také zvýšení životního minima. Spočítejte si, jak jste na tom vy.

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

14. 12. 2022 | Petr Kučera

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Zvýšení životního a existenčního minima schválila vláda. Tady je tabulka, kalkulačka a další podrobnosti.

Vyšší příspěvky na bydlení a přídavky na děti budou, potvrdil Senát

14. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Vyšší příspěvky na bydlení a přídavky na děti budou, potvrdil Senát

Senátoři schválili novelu zákona o státní sociální podpoře. Když zákon potvrdí prezident, od prvního ledna stoupne přídavek na dítě a změní se pravidla příspěvku na bydlení, na který pak dosáhne víc lidí a i mnoha jeho současným adresátům vzroste jeho výše. 

O dávky v hmotné nouzi už nepřijdete, když si dítě přivydělá

14. 12. 2022 | Gabriel Pleska

O dávky v hmotné nouzi už nepřijdete, když si dítě přivydělá

Přivýdělky středoškoláků už nebudou rodinám snižovat dávky v hmotné nouzi nebo šanci získat přídavek na dítě. Změnu dnes schválil Senát, platit bude od ledna.

Stránka 1/11

Předchozí

1

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více pracujících důchodců, zvýší proto jejich...více

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy....více

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na...více

Partners Financial Services