Kalkulačka výživného

Kalkulačka výživného spočítá, na jak vysoké alimenty by mohlo mít vaše dítě nárok. Má svoje limity. V první řadě není výpočet alimentů závazný. Jak vysoké skutečně bude výživné, určuje vždycky dohoda rodičů, nebo soud, pokud se na výši alimentů nedokážou shodnout. V případě rozvodu manželství musí soud i dohodu o výživném na dítě schválit.

Výpočet výživného

Dítě 1

dní

Dítě 2

dní

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI naši NABÍDKU půjček. Pomůžeme vám najít tu pravou.

Hledáte slušnou půjčku? Pokusíme se najít tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.
 • Jak se počítá výše alimentů?

  Při stanovování výše výživného se zvažují především majetkové poměry povinného, tedy toho rodiče, který má alimenty platit. Zásada je, že životní úroveň dítěte, by měla být shodná s životní úrovní rodičů. V úvahu se bere i to, jestli má vyživovací povinnost k dalším dětem a jestli sám péči o dítě věnuje nějaký čas. Rozhodující je ale vždycky to, na čem se rodiče dohodnou, nebo jak výši alimentů určí soud.

 • Kdo určí výši alimentů?

  Výši výživného si můžou dohodnout rodiče. Pokud nejsou manželé, taková dohoda stačí. Pokud manželé jsou, musí rozvodový soud jejich dohodu o výživném schválit. Když se rodiče nedohodnou, podá jeden z nich k soudu návrh na určení výživného. Návrh se podává k okresnímu soudu podle místa bydliště toho, kdo má výživné platit.

 • Kdy a jak můžu žádat o zvýšení alimentů?

  K žádosti o zvýšení výživného by měl existovat důvod. Měla by nastat nějaká změna poměrů v životě rodiny nebo dítěte. Například když dítě nastoupí do školky nebo do školy a najednou je na uspokojení jeho potřeb potřeba víc peněz. Může se ale také změnit zdravotní stav dítěte nebo může nastat nějaká změna u pečujícího rodiče, třeba když přijde o práci.
  Pokud jste se na výživném dohodli bez potvrzení soudem, můžete se zkusit domluvit i na navýšení výživného. Pokud jde o zvýšení výživného určeného soudem, musíte se i se žádostí o zvýšení výživného obrátit na soud.

 • Co je doporučující tabulka výživného?

  Doporučující tabulka, ze které vychází i naše kalkulačka s výpočtem výživného, je nástroj, který připravilo ministerstvo spravedlnosti. Má sloužit k orientační určení výše výživného ve standardních případech.

  EtapaVěk dítěte (zpravidla)Podíl výživného na příjmu povinného
  1 vyživovací povinnost2 vyživovací povinnosti3 vyživovací povinnosti4 vyživovací povinnosti
  Předškolní věk0–5 let14 %12 %10 %8 %
  I. stupeň ZŠ6–10 let16 %14 %12 %10 %
  II. stupeň ZŠ
  (nižší stupeň víceletého gymnázia)
  11–15 let16 %14 %12 %10 %
  SŠ a vyšší vzdělávání16 a více let20 %18 %16 %14 %
  Kontrolní částkaPevná spodní hranice66 % z příjmu nebo pevná spodní hranice (vyšší částka)55 % z příjmu nebo pevná spodní hranice (podle toho, která částka je vyšší)50 % z příjmu nebo pevná spodní hranice (vyšší částka)

  Manuál k použití tabulky a vysvětlení pojmů se dají spolu s mnoha dalšími užitečnými informacemi najít na speciálním webu ministerstva spravedlnosti, věnovanému výživnému.

 • Kdy končí povinnost platit alimenty na dítě?

  Vyživovací povinnost automaticky nekončí dosažením 18 let věku. Občanský zákoník říká, že výživné na děti se platí, dokud nejsou schopny se samy živit a žádné omezení jejich věkem neexistuje. V praxi ale nejčastěji platí, že rodič platí výživné i na zletilé dítě v případě, že ještě studuje.

 • Kdo má vůči komu vyživovací povinnost?

  Vyživovací povinnost mají samozřejmě rodiče vůči dětem. To, co naše kalkulačka výživného neřeší, jsou ale další vyživovací povinnosti, tedy například vyživovací povinnost dětí vůči rodičům, prarodičů a vnuků navzájem, vzájemná vyživovací povinnost mezi manželi a registrovanými partnery, a to dokonce i rozvedenými nebo rozloučenými.

Související články na téma alimenty, kalkulačka výživného, výživné, vyživovací povinnost

Náhradní výživné pokračuje. Stát chystá další páky na neplatiče

8. 11. 2023 | Lenka Rutteová

Náhradní výživné pokračuje. Stát chystá další páky na neplatiče

Náhradní výživné měl stát za lidi, kteří se na to vykašlali, původně platit dva roky. Ukázalo se, že je to zoufale málo. Náhradní výživné se prodlužuje na čtyři roky a do novely občanského zákoníku by se měly dostat nástroje pro rychlejší zajištění dlužných alimentů.

Revoluce v rozvodech. Mají být jednodušší a levnější

24. 10. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Revoluce v rozvodech. Mají být jednodušší a levnější

Rozvodová reforma z dílny ministerstva spravedlnosti má zjednodušit a zrychlit bezproblémové rozvody. Manželé, kteří se dovedou domluvit, ušetří na soudních poplatcích a nebudou muset k soudu tolikrát. Nově bude také možné prodat nárok na neplacené výživné.

Náhradní výživné se prodlouží. Novelu podepsal prezident

30. 8. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Náhradní výživné se prodlouží. Novelu podepsal prezident

Za neplatiče alimentů bude výživné na děti platit stát až o dva roky déle než dosud. Novelu zákona z pera ministerstva práce a sociálních věcí, kterou v srpnu schválili poslanci, už podepsal i prezident republiky. 

Nová kalkulačka výživného. Jak určit výši alimentů na děti?

1. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Nová kalkulačka výživného. Jak určit výši alimentů na děti?

Tabulka říká, kolik procent příjmu by měl rodič platit na výživném. Kalkulačka navíc započítá další vyživované děti nebo to, kolik času dítě tráví s platícím rodičem. Jde ovšem jenom o doporučení.

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně to, kolik musí dlužník během tří let splatit.

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

20. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

Ministerstvo spravedlnosti spustí v tomhle týdnu informační web o výživném. Jeho součástí bude i kalkulačka a nová tabulka doporučené výše výživného. Zůstává s ní ale jeden problém: soudy můžou o výši alimentů dál rozhodovat úplně jinak.

Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

29. 6. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

Rejstřík vyloučených osob z hazardních her se od začátku července rozšíří o přibližně šest tisíc neplatičů alimentů. Konkrétně o lidi neplnící svou vyživovací povinnost k nezaopatřenému dítěti, kterému je přiznáno náhradní výživné.

Jak určit alimenty? Pomozte najít vylepšení

2. 8. 2021 | Veronika Hejná | 9 komentářů

Jak určit alimenty? Pomozte najít vylepšení

Ministerstvo spravedlnosti předložilo k veřejné konzultaci materiál týkající se určování výživného. Jak to funguje dnes, v čem jsou problémy a co by se mohlo změnit?

Náhradní výživné startuje. Kdo na něj dosáhne a na kolik?

30. 6. 2021 | Veronika Hejná | 9 komentářů

Náhradní výživné startuje. Kdo na něj dosáhne a na kolik?

Od července 2021 lze žádat o náhradní výživné – dříve zvané též zálohované. Zjednodušeně řečeno: Místo neplatiče pošle alimenty stát. V praxi to bude složitější. Tady jsou odpovědi na časté otázky.

Dohoda o dětech se zjednoduší. Sporný rozvod prudce zdraží

26. 5. 2021 | Veronika Hejná | 6 komentářů

Dohoda o dětech se zjednoduší. Sporný rozvod prudce zdraží

Dohodu o péči o dítě už nebude muset potvrzovat soud. Počítá s tím novela, kterou podpořila vláda. Zároveň mají výrazně zdražit takzvané sporné rozvody – z 2000 na 7000 korun. Novinkou je i možnost prodat pohledávku na výplatu výživného.

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Náhradní výživné prošlo

16. 12. 2020 | Veronika Hejná | 16 komentářů

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Náhradní výživné prošlo

Náhradní výživné má stát vyplácet maximálně dva roky ve výši do 3000 korun měsíčně. Dluh bude vymáhat na rodiči, který alimenty neplatí.

Studenti a alimenty. Jak ovlivní nárok na výživné stěhování od rodičů, práce a brigády

17. 11. 2020 | Veronika Doskočilová | 17 komentářů

Studenti a alimenty. Jak ovlivní nárok na výživné stěhování od rodičů, práce a brigády

Rodiče mají vůči dětem vyživovací povinnost, která nekončí dosažením plnoletosti. Má nárok na výživné ten, kdo se odstěhuje od rodičů nebo si najde zaměstnání? A co s nárokem na něj udělá brigáda? Odpovíme.

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

10. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 38 komentářů

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

Dana Pavlousková už tři roky pomáhá samoživitelkám v nouzi. V koronavirové době její Klub svobodných matek dostal ještě větší smysl. Měsíčně řeší stovky žádostí od lidí, kteří nemají na základní životní potřeby. Co teď mají dělat? A jak vypadá státní pomoc v praxi? Zeptali jsme se v rozhovoru pro Peníze.cz.

Příspěvek pro samoživitele? Druhá vlna je srazila na dno

6. 10. 2020 | Renata Lichtenegerová | 16 komentářů

Příspěvek pro samoživitele? Druhá vlna je srazila na dno

Čtyřem pětinám samoživitelů klesly příjmy, mnoho bývalých partnerů navíc přestalo platit výživné. Vládní koalice však speciální pomoc pro domácnosti s jedním rodičem odmítá.

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Vláda schválila náhradní výživné

16. 6. 2020 | Veronika Hejná | 30 komentářů

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Vláda schválila náhradní výživné

Návrh z dílny ministerstva práce a sociálních věcí podpořila vláda, teď míří do Parlamentu. Jde o sedmý pokus zavést v Česku model „zálohovaného výživného“. Jak má fungovat?

Nestačí vám alimenty? Co dělat, když potřebujete víc

11. 2. 2020 | Veronika Hejná

Nestačí vám alimenty? Co dělat, když potřebujete víc

Od rozvodu jste odešli s nízkým výživným, které pro dítě nestačí. Začalo chodit do školy. Nebo se zlepšila finanční situace druhého rodiče. Poradíme, co s tím.

Rozvod a alimenty na děti: Jak vysoké výživné dostanete?

22. 1. 2020 | Veronika Hejná | 9 komentářů

Rozvod a alimenty na děti: Jak vysoké výživné dostanete?

Podle čeho se určuje výše výživného? Má nějaké minimum nebo maximum? A jaká další důležitá pravidla přijdou ke slovu při sporech rodičů? Poradíme.

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Jak má fungovat zálohované výživné

16. 1. 2020 | Veronika Hejná | 15 komentářů

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Jak má fungovat zálohované výživné

Na sedmý pokus zkouší vláda zavést zálohované výživné. Koalice ANO a ČSSD se shodla na základních podmínkách.

Neřekneš, kolik vyděláváš? Alimenty ti vyměří, jako bys bral 85 tisíc

25. 4. 2019 | Terezie Nývltová Vojáčková | 14 komentářů

Neřekneš, kolik vyděláváš? Alimenty ti vyměří, jako bys bral 85 tisíc

Kdo neprokáže před soudem skutečné příjmy, zaplatí dítěti výživné, jako by bral 85 250 korun. Jsou ovšem i lidé, kterým se to vyplatí.

Co všechno vám platí zaměstnavatel při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání

3. 1. 2019 | Terezie Nývltová Vojáčková | 8 komentářů

Co všechno vám platí zaměstnavatel při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání

Bolestné, odškodnění, dorovnání výdělku až do 65 let. Ale také náklady na pohřeb a náhrady výživného pozůstalým, pokud člověk kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání umře.

Stránka 1/4

Předchozí

1

Interaktivní grafiky

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Partners Financial Services