Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 22. 5. 2023
Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

Zdroj: Profimedia

Situace na přetížených úřadech práce se prý zklidňuje a lidé se výplaty sociálních dávek dočkají v zákonném termínu. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vyčerpaným zaměstnancům chce přidat peníze. 

Výplata některých sociálních dávek se v posledních měsících zpožďovala kvůli nárůstu agendy. Na příspěvky na bydlení čekali někteří žadatelé i přes dva měsíce. Zákonná lhůta je přitom 30 dní.  

Podle Jurečky bylo důvodem to, že pracovníci úřadů práce museli v posledním roce nově vyřizovat žádosti ukrajinských uprchlíků o humanitární dávky, a také  výrazně zvýšený počet žadatelů především o příspěvky na bydlení a přídavky na děti. Práci navíc přineslo i vyřizování loňského jednorázového příspěvku ve výši pět tisíc korun na dítě.  

„Kvůli tomu byl za posledních 13 měsíců nárůst agendy o 30 procent. Hlavně u příspěvku na bydlení jsme se dostávali za zákonné lhůty,“ povrdil ministr.  

Kromě nespokojených žadatelů se na ministerstvo práce a sociálních věcí s kritikou obraceli samotní zaměstnanci úřadů práce. Stěžovali si na zahlcení prací, časté odchody kolegů i na zastaralé vybavení. O situaci několikrát jednal sněmovní sociální výbor, který vyzval ministra Jurečku k rychlému řešení. V polovině února Jurečka odvolal generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona a řízením pověřil svého náměstka pro IT Karla Trpkoše.  

Podle ministerstva se za poslední dva měsíce situace zklidnila a většinu dávek se nyní daří vyřizovat bez zpoždění. Přispěl k tomu prý nový management a rozložení agendy z přetížených poboček na jiné, které tolik práce nemají. 

Výjimkou je ještě necelých 10 tisíc žádostí o příspěvek na bydlení, u kterých se ale podle ministra čeká na dodání dalších informací, o jejichž doplnění si úřady u žadatelů řekly. 

Přetížené zaměstnance úřadů práce chce ministerstvo motivovat vyšším příjmem. To úřadu už začátkem května doporučila Rada vlády pro lidská práva. Zaměstnanci tak získají vyšší rizikové příplatky a část z nich se má převést v platové tabulce do vyšší třídy. Zvedne se jim tak základní příjem. Tabulkové platy ministerstvo tento rok zvyšovat neplánuje.  

Graf: Peníze.cz, data: MPSV

Za uplynulý rok významně klesl počet humanitárních dávek vyplácených utečencům z Ukrajiny, výrazně ale rostly počty přídavků na děti a příspěvků na bydlení. K podání žádosti o příspěvek na bydlení vybízel stát dokonce na reklamních plochách.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Podpora v nezaměstnanosti zpřísní. Úřad si posvítí na spekulanty

25. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Podpora v nezaměstnanosti zpřísní. Úřad si posvítí na spekulanty

Opakované čerpání podpory v nezaměstnanosti bude komplikovanější. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce prodloužit dobu, kdy je možné znovu žádat o peníze od státu.

Ve starém penzijku jste přišli o pětinu úspor, ukazuje analýza

23. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Ve starém penzijku jste přišli o pětinu úspor, ukazuje analýza

Nejvyšší zhodnocení loni připsala klientům Penzijní společnost Conseq, po započtení inflace je však za posledních deset let v minusu 19,43 %.

Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

19. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

Vládní balíček počítá s postupným zvýšením odvodů u osob samostatně výdělečně činných. Většina z nich na pojistném zaplatí o víc než 20 tisíc korun ročně. Reforma více dopadá na drobné... celý článek

Zvýšení důchodů se blíží. O kolik si polepšíte a proč dostanete méně

16. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zvýšení důchodů se blíží. O kolik si polepšíte a proč dostanete méně

Od června stoupne průměrný důchod o 760 korun měsíčně. Původně to mělo být ještě o tisíc korun víc, ale vláda kvůli snaze o úspory změnila pravidla valorizace. Na naší kalkulačce zjistíte,... celý článek

Vládní balíček je lepší, než jsem čekal. Přijde další?

15. 5. 2023 | Vladimír Pikora

Vládní balíček je lepší, než jsem čekal. Přijde další?

Politici ho sice nezvládli veřejnosti dobře představit, přesto jde v mnohém dobrým směrem, píše ekonom Vladimír Pikora. Domnívá se ale, že změny ve vládním balíčku nebudou na konsolidaci... celý článek

Partners Financial Services