Dosáhnete na přídavek na dítě? Podmínky pro rok 2024

Petr Kučera | rubrika: Když se řekne | 4. 1. 2024
Kdo má nárok na dětské přídavky? Jak vysoký je v roce 2024? Co se počítá do příjmů a jak zjistit životní minimum domácnosti? Tady je přehled a kalkulačka.
Dosáhnete na přídavek na dítě? Podmínky pro rok 2024

Zdroj: Shutterstock

Přídavek na dítě je jednou z dávek státní sociální podpory poskytovaných v závislosti na výši příjmu.

Mají na něj nárok rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima, počítají se lidé ve společné domácnosti. 

Základní částka přídavku pro děti do šesti let je 830 korun, pro děti od šesti do patnácti let je 970 korun a pro děti od 15 do 26 let je 1080 korun. 

Pro rodiny, kde aspoň jeden z rodičů má příjmy ze zaměstnání nebo podnikání přinejmenším ve výši životního minima jednotlivce, je přídavek o 500 korun vyšší než v základní variantě. Pro děti do šesti let tedy přídavek dělá celkem 1330 korun, pro děti od šesti do patnáci let dělá 1470 korun a pro děti od 15 do 26 let dělá 1580 korun.  

Do zmíněných příjmů za zaměstnání nebo podnikání se počítají i dávky, které je nahrazují – především peněžitá pomoc v mateřstvírodičovský příspěvek (pokud mu předcházela mateřská), nemocenskápodpora v nezaměstnanosti (nebo rekvalifikaci), ošetřovnédůchod či příspěvek na péči o osobu do 18 let.

Například životní minimum pro domácnost, kterou tvoří dva dospělí a dvě děti mladší šesti let, vychází na 13 470 korun. Přídavek tak dostávají rodiny s příjmem do 45 798 korun. Rozhodující přitom je, kolik rodině skutečně přijde – typicky čistá mzda ze zaměstnání (ne hrubá mzda uvedená v pracovní smlouvě) nebo příjem z podnikání po odpočtu výdajů, daní a pojistného.

Výpočet přídavků na děti, dětské přídavky

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Přídavek na dítě v roce 2024

Věk dítěte

Základní sazba

Zvýšená výměra

0–6 let

830 Kč

1330 Kč

6–15 let

970 Kč

1470 Kč

15–26 let

1080 Kč

1580 Kč

Zdroj: MPSV, Peníze.cz

Od ledna 2024 se nemění ani výše přídavku, ani výše životního minima. Obě hodnoty zůstávají stejné jako v předchozím roce. Přídavek se naposledy zvyšoval od roku 2023, stejně jako životní minimum. 

Životní minimum v roce 2024

 Částka
Jednotlivec4860 Kč
První osoba v domácnosti4470 Kč
Druhá a další dospělá osoba v domácnosti4040 Kč
Dítě do 6 let2480 Kč
Dítě od 6 do 15 let3050 Kč
Dítě od 15 do 26 let (nezaopatřené)3490 Kč
Zdroj: MPSV

Konkrétní životní minimum pro vaši domácnost si snadno spočítáte na naší kalkulačce životního minima. Do počtu osob žijících ve společné domácnosti se počítá se i dítě, na které se o přídavek žádá.

O přídavek na dítě můžete požádat až tři měsíce zpětně. Žádost stačí podat jednou, přídavek pak budete dostávat pravidelně každý měsíc. Ale pozor: Pro získání i pokračování nároku na přídavek je potřeba dokládat příjmy domácnosti za každé kalendářní čtvrtletí.

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku? Snadno!

Srovnáme parametry včetně sazeb a najdeme tu nejvýhodnější a nejtransparentnější půjčku. Ať konsolidujete, či hledáte novou.

Žádost o přídavek na dítě i čtvrtletní dokládání příjmů už můžete vyřídit jednoduše přes internet. Online žádost je součástí systému Jenda na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Přes internet pak můžete sledovat i aktuální stav vaší žádosti nebo hlásit důležité změny.

Elektronická žádost není povinná. Kdo chce, může jít žádat osobně na úřad práce. Doma si lze stáhnout formulář a předvyplnit ho.

Za nezletilé dítě (do 18 let) podává žádost rodič. Zletilé dítě od 18 do 26 let si podává žádost samo, musí však být stále „nezaopatřené“ – tím se rozumí hlavně studium („soustavná příprava na budoucí povolání“), případně nemožnost takové přípravy nebo výdělečné činnosti kvůli dlouhodobému zdravotnímu stavu, nemoci či úrazu.

Přídavek na dítě náleží podle zákona vždy přímo dítěti, ne rodičům. Ale samozřejmě: u nezletilých dětí se vyplácí osobě, která má dítě „v přímém zaopatření“ – typicky rodičům. U zletilých nezaopatřených dětí se už vyplácí přímo dítěti.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Otcovská dovolená 2025. Kdo má nárok a kolik dostane

3. 1. 2025 | Jiří Hovorka, Petr Kučera

Otcovská dovolená 2025. Kdo má nárok a kolik dostane

Kdo má nárok na dávku zvanou otcovská poporodní péče? Jaké jsou podmínky? Jak vysoká je otcovská? Tady je přehled pravidel a kalkulačka.

Dosáhnete na přídavek na dítě? Podmínky pro rok 2025

29. 12. 2024 | Petr Kučera

Dosáhnete na přídavek na dítě? Podmínky pro rok 2025

Kdo má nárok na dětské přídavky? Jak vysoké jsou v roce 2025? Co se počítá do příjmů a jak zjistit životní minimum domácnosti? Tady je přehled a kalkulačka.

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2025

26. 12. 2024 | Jiří Hovorka, Petr Kučera

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2025

Nárok na porodné mají jen rodiny s nízkými příjmy. Už dávno ho nestanou všichni. Tady je přehled podmínek a kalkulačka.

Mateřská 2025. Kolik dostanete a jaké jsou podmínky

23. 12. 2024 | Jiří Hovorka, Kateřina Hovorková | 1 komentář

Mateřská 2025. Kolik dostanete a jaké jsou podmínky

Jak vysoká je peněžitá pomoc v mateřství v roce 2025 a jaká jsou základní pravidla? Tady je přehled a kalkulačka. Spočítejte si, kdo má nárok.

Superdávka se ještě změní. Úřad poslechl experty a upraví pravidla

16. 12. 2024 | Kateřina Hovorková

Superdávka se ještě změní. Úřad poslechl experty a upraví pravidla

Návrh zásadní revize sociálních dávek, kterou čeká schvalování v poslanecké sněmovně, se ještě změní. Ministerstvo dalo na podněty odborné veřejnosti a některé parametry takzvané superdávky... celý článek

Partners Financial Services