Dosáhnete na přídavek na dítě? Podmínky pro rok 2024

Petr Kučera | rubrika: Když se řekne | 4. 1. 2024
Kdo má nárok na dětské přídavky? Jak vysoký je v roce 2024? Co se počítá do příjmů a jak zjistit životní minimum domácnosti? Tady je přehled a kalkulačka.
Dosáhnete na přídavek na dítě? Podmínky pro rok 2024

Zdroj: Shutterstock

Přídavek na dítě je jednou z dávek státní sociální podpory poskytovaných v závislosti na výši příjmu.

Mají na něj nárok rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima, počítají se lidé ve společné domácnosti. 

Základní částka přídavku pro děti do šesti let je 830 korun, pro děti od šesti do patnácti let je 970 korun a pro děti od 15 do 26 let je 1080 korun. 

Pro rodiny, kde aspoň jeden z rodičů má příjmy ze zaměstnání nebo podnikání přinejmenším ve výši životního minima jednotlivce, je přídavek o 500 korun vyšší než v základní variantě. Pro děti do šesti let tedy přídavek dělá celkem 1330 korun, pro děti od šesti do patnáci let dělá 1470 korun a pro děti od 15 do 26 let dělá 1580 korun.  

Do zmíněných příjmů za zaměstnání nebo podnikání se počítají i dávky, které je nahrazují – především peněžitá pomoc v mateřstvírodičovský příspěvek (pokud mu předcházela mateřská), nemocenskápodpora v nezaměstnanosti (nebo rekvalifikaci), ošetřovnédůchod či příspěvek na péči o osobu do 18 let.

Například životní minimum pro domácnost, kterou tvoří dva dospělí a dvě děti mladší šesti let, vychází na 13 470 korun. Přídavek tak dostávají rodiny s příjmem do 45 798 korun. Rozhodující přitom je, kolik rodině skutečně přijde – typicky čistá mzda ze zaměstnání (ne hrubá mzda uvedená v pracovní smlouvě) nebo příjem z podnikání po odpočtu výdajů, daní a pojistného.

Výpočet přídavků na děti, dětské přídavky

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Přídavek na dítě v roce 2024

Věk dítěte

Základní sazba

Zvýšená výměra

0–6 let

830 Kč

1330 Kč

6–15 let

970 Kč

1470 Kč

15–26 let

1080 Kč

1580 Kč

Zdroj: MPSV, Peníze.cz

Od ledna 2024 se nemění ani výše přídavku, ani výše životního minima. Obě hodnoty zůstávají stejné jako v předchozím roce. Přídavek se naposledy zvyšoval od roku 2023, stejně jako životní minimum. 

Životní minimum v roce 2024

 Částka
Jednotlivec4860 Kč
První osoba v domácnosti4470 Kč
Druhá a další dospělá osoba v domácnosti4040 Kč
Dítě do 6 let2480 Kč
Dítě od 6 do 15 let3050 Kč
Dítě od 15 do 26 let (nezaopatřené)3490 Kč
Zdroj: MPSV

Konkrétní životní minimum pro vaši domácnost si snadno spočítáte na naší kalkulačce životního minima. Do počtu osob žijících ve společné domácnosti se počítá se i dítě, na které se o přídavek žádá.

O přídavek na dítě můžete požádat až tři měsíce zpětně. Žádost stačí podat jednou, přídavek pak budete dostávat pravidelně každý měsíc. Ale pozor: Pro získání i pokračování nároku na přídavek je potřeba dokládat příjmy domácnosti za každé kalendářní čtvrtletí.

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku? Snadno!

Srovnáme parametry včetně sazeb a najdeme tu nejvýhodnější a nejtransparentnější půjčku. Ať konsolidujete, či hledáte novou.

Žádost o přídavek na dítě i čtvrtletní dokládání příjmů už můžete vyřídit jednoduše přes internet. Online žádost je součástí systému Jenda na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Přes internet pak můžete sledovat i aktuální stav vaší žádosti nebo hlásit důležité změny.

Elektronická žádost není povinná. Kdo chce, může jít žádat osobně na úřad práce. Doma si lze stáhnout formulář a předvyplnit ho.

Za nezletilé dítě (do 18 let) podává žádost rodič. Zletilé dítě od 18 do 26 let si podává žádost samo, musí však být stále „nezaopatřené“ – tím se rozumí hlavně studium („soustavná příprava na budoucí povolání“), případně nemožnost takové přípravy nebo výdělečné činnosti kvůli dlouhodobému zdravotnímu stavu, nemoci či úrazu.

Přídavek na dítě náleží podle zákona vždy přímo dítěti, ne rodičům. Ale samozřejmě: u nezletilých dětí se vyplácí osobě, která má dítě „v přímém zaopatření“ – typicky rodičům. U zletilých nezaopatřených dětí se už vyplácí přímo dítěti.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Místo čtyř dávek bude jediná. Jurečka představil reformu

5. 2. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Místo čtyř dávek bude jediná. Jurečka představil reformu

Místo čtyř opakujících se sociálních dávek, u nichž záleží na výši příjmu domácnosti, má vzniknout jediná. Jde o přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a příspěvek... celý článek

Nová zelená úsporám ožívá. Na dotaci dosáhne víc lidí

17. 1. 2024 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nová zelená úsporám ožívá. Na dotaci dosáhne víc lidí

Dotační program Nová zelená úsporám Light dnes po vánoční přestávce znovu otevřel příjem žádostí, a to ještě většímu okruhu domácností.

Rodičovský příspěvek 2024. Kolik dostanete a na jak dlouho

29. 12. 2023 | Jiří Hovorka, redakce Peníze.CZ

Rodičovský příspěvek 2024. Kolik dostanete a na jak dlouho

Rodičovský příspěvek obvykle navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Na rozdíl od ní ale náleží všem rodičům pečujícím o malé děti. Od roku 2024 jeho výše stoupla na 350 tisíc korun,... celý článek

O peníze na bydlení a na děti můžete nově žádat online

14. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

O peníze na bydlení a na děti můžete nově žádat online

Kvůli žádosti o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě už nemusíte chodit na úřad. Ministerstvo rozšiřuje „klientskou zónu“ Jenda. Zároveň hledá víc IT expertů, aby pomohli s další... celý článek

Nová zelená úsporám bude pro víc lidí. I s přídavkem na dítě

7. 12. 2023 | Gabriel Pleska

Nová zelená úsporám bude pro víc lidí. I s přídavkem na dítě

Příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light se dnes dočasně uzavřel. Až se 17. ledna znovu rozjede, bude o ni moct požádat víc lidí – i rodiny pobírající přídavek na... celý článek

Partners Financial Services