Levnější volání a internet. Sleva pro postižené a nově i pro chudé

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 19. 12. 2022
Levnější volání a internet. Sleva pro postižené a nově i pro chudé
Slevu může využít i držitel průkazu ZTP z důvodu hluchoty.
Zdroj: Shutterstock

Čtyři operátoři – O2, T-Mobile, Vodafone a Poda – budou od ledna nabízet cenově zvýhodněné telekomunikační služby včetně internetu nejen zdravotně postiženým jako dosud, ale také lidem s nízkými příjmy. Maximální výše slevy je 200 korun na měsíc.

Lidem se zdravotním postižením dávají operátoři slevu už roky. „Ročně využívají výhodné ZTP tarify tisíce zákazníků,“ potvrzuje Ondřej Luštinec z tiskového oddělení Vodafone.

Rozšíření slevy na nízkopříjmové osoby operátoři vítají a očekávají velký zájem. „Jsme rádi, že můžeme být součástí systému, který přinese finanční úlevu osobám, které se nacházejí v tíživé situaci. Oproti minulým letům se koncept zvláštních cen nově rozšiřuje na nízkopříjmové osoby, což je za dané socioekonomické situace určitě krok správným směrem,“ říká mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá.

Cenové zvýhodnění lze čerpat na mobilní či pevný internet, mobilní či pevné hlasové služby, případně na balíček obsahující některou z těchto služeb. Společnost T-Mobile musí nad rámec této povinnosti umožnit využití cenového zvýhodnění i na alespoň jeden tarif prostřednictvím předplacené karty. Na jakou službu a u kterého operátora budou slevu čerpat, si lidé můžou vybrat sami. Lze ji ale v kalendářním měsíci možné využít jen na jednu službu jednoho operátora.

Sleva může být maximálně 200 korun, operátoři chtějí většinou nabízet právě toto maximum. Například T-Mobile bude nižší slevu nabízet jen u tarifů, kde je měsíční paušál nižší než 200 korun. I Vodafone potvrzuje, že zpravidla půjde o zvýhodnění 200 Kč měsíčně. V případě, že by služba stála například 150 korun, bude ji mít zákazník zcela zdarma. Operátor O2 slibuje, že bude dávat vždy plných 200 korun.

Co operátoři sleví zákazníkům, to jim zpět proplácí stát. Další náklady, které jsou s poskytováním slevy spojené, už ale stát nehradí. „Takové náklady mohou být nemalé – ovšem takové byly podmínky výběrového řízení, které jsme akceptovali,” vysvětluje Patricie Šedivá z T-Mobile.

Kdo dostane slevu na telefonování a internet?

O cenové zvýhodnění telekomunikačních služeb můžou žádat zdravotně postižení, případně jejich pečovatelé:

 • držitel průkazu ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty,
 • držitel průkazu ZTP/P
 • osoby závislé na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost),
 • osoby závislé na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni III (těžká závislost),
 • osoby závislé na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni stupni IV,
 • ten, kdo osobně pečuje nezletilého ve II.–IV. stupni závislosti
 • ten, kdo vychovává nebo osobně pečuje o nezletilou osobu, která mu byla svěřena do péče nahrazující péči rodičů a která je držitelem průkazu ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty nebo průkazu ZTP/P

O cenové zvýhodnění telekomunikačních služeb kvůli nízkým příjmům můžou žádat:

 • jednotlivci, jejichž započitatelný příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima
 • lidé, kteří žijí v domácnosti, jejíž započitatelný příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je v součtu nižší než 2,15násobek životního minima této domácnosti.

Jak žádat o slevu z telekomunikačních služeb?

U T-Mobile lze slevu vyřídit pouze osobně na pobočce. Ostatní operátoři umožňují požádat osobně na pobočce nebo poštou. Při žádosti poštou je ale potřeba posílat ověřené kopie dokumentů. I proto operátoři preferují osobní návštěvu na pobočce.

„Na pobočce lidem náš konzultant pomůže s vyplněním žádosti, všechny potřebné dokumenty rovnou naskenuje a potvrdí jejich pravost. Pokud je to v pracovní době O2 ZTP linky, tak se rovnou spojí s kolegy, kteří ověří, jestli zákazník už nečerpá příspěvek u jiného operátora, případně ho rovnou navede,“ vysvětluje mluvčí O2 Veronika Zachariášová.

 • Zdravotně postižené osoby musí předložit příslušné doklady (ZTP/ZTP/P), případně oznámení nebo rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči nebo rozhodnutí o svěření dítěte do péče nahrazující péči rodičů. 
 • Lidé s nízkými příjmy operátorovi podepíšou čestné prohlášení o svých příjmech, jehož vzor Český telekomunikační úřad zveřejní během tohoto týdne na svých webových stránkách.

Prokazování pouhým čestným prohlášením ale operátoři kritizují. „Institut čestného prohlášení v tomto případě považujeme za zcela nedostatečný se značným potenciálem zneužití, nulovou možností kontroly ze strany operátora a komplikovanou možností kontroly ze strany státu,“ říká Patricie Šedivá z T-Mobilu.

Řešení by měla přinést novela zákona o elektronických komunikacích, která v pátek prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Podle ní by spotřebitelé nárok na dávku prokazovali přiznaným příspěvkem na živobytí. K zákonu se poslanci vrátí v lednu.

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! Už jsme i na Instagramu.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+54
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Partners Banka a Rohlík odmění společné klienty. Ušetří za prémiové služby

20. 5. 2024 | Petr Kučera

Partners Banka a Rohlík odmění společné klienty. Ušetří za prémiové služby

Nová Partners Banka startuje spolupráci s Rohlik.cz, největším online obchodem s potravinami. Aktivní klienti mohou získat benefity v hodnotě až 4776 korun za rok.

Obleč se jako včelař. Penny láká na slevu v netradiční akci

17. 5. 2024 | Pavla Adamcová

Obleč se jako včelař. Penny láká na slevu v netradiční akci

Penny láká na poněkud netradiční slevu. Kdo v pondělí 20. května přijde na prodejnu řetězce oblečený ve včelařském oblečení, dostane cukr krystal bílý za sníženou cenu 14,90 koruny... celý článek

Sleva jen pro někoho. Komu teď řetězce nabízejí levnější nákup

2. 5. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Sleva jen pro někoho. Komu teď řetězce nabízejí levnější nákup

Zboží v akci nebo sleva ve věrnostním programu – to už je pro české zákazníky samozřejmost. Relativní novinkou jsou ale slevy jen pro určité skupiny zákazníků. Třeba pro studenty, seniory... celý článek

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

19. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

Zákazníci Penny Marketu si ode dneška mohou přímo na prodejnách řetězce zakoupit balíčky zboží s blížící se dobou spotřeby za poloviční cenu. Dosud to bylo možné jen přes mobilní aplikaci. celý článek

Která sleva je falešná? ČOI má jasno, říká šéf kontroly

19. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Která sleva je falešná? ČOI má jasno, říká šéf kontroly

Novela zákona o ochraně spotřebitele funguje krátce a s prodejci je třeba si stále vymezovat hranice, říká ke správnému uvádění slev Michael Maxa, ředitel kontroly České obchodní inspekce.... celý článek

Partners Financial Services