Čekání na uznání invalidity a postižení se zkrátí. Nová pravidla pro posudky

gp | rubrika: Aktuality | 18. 11. 2022 | 1 komentář
Čekání na uznání invalidity a postižení se zkrátí. Nová pravidla pro posudky
Ne vždy je potřeba pohled odborníka.
Zdroj: Shutterstock

Invalidní důchody, posudky kvůli dávkám pro postižené a další. Ročně Lékařská posudková služba vydá na 400 tisíc posudků. Lékařů má ale setrvale málo, navíc stárnou. Na posudky se čeká neúměrně dlouho. Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila novelu, která má posudkové službě ulevit: část agendy lékařů mají zastat nelékařští pracovníci, například sestry.

Chybí desítky doktorů

Lékařská posudková služba má trvalý podstav. Pro okresní správy sociálního zabezpečení by mělo posudky zpracovávat přes 330 doktorů. Je jich o pětasedmdesát míň. A co je horší – kádr stárne, přes 40 procent posudkových doktorů má přes šedesát let.

Proto ministerstvo práce a sociálních věcí už před dvěma roky vytvořilo novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která se snaží neuspokojivý stav posudkové služby řešit. Tím řešením má být zřízení pozice odborného nelékařského zdravotnického pracovníka (ONZP), který by podle svého vzdělání a specializace lékaři z posudkové služby část práce odebral. Doktor má pořád za posudek ručit a stvrzovat ho podpisem a razítkem.

Co posuzuje Lékařská posudková služba

Posudkové oko
Zdroj: Shutterstock
 • invaliditu a změnu stupně invalidity, například pro účely přiznání invalidního důchodu nebo dávky pomoci v hmotné nouzi
 • dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav dítěte a jeho neschopnost vykonávat výdělečnou činnost
 • zdravotní znevýhodněnost
 • zdravotní stav při řízení o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením
 • postižení člověka žádajícího o příspěvek na zvláštní pomůcku
 • stupeň závislosti fyzické osoby pro účely příspěvku na péči

Kdo by mohl být odborný nelékařský zdravotnický pracovník?

 • všeobecná sestra
 • dětská sestra
 • ergoterapeut
 • zdravotně‑sociální pracovník
 • zdravotnický záchranář
 • fyzioterapeut

Novela zákona po dvou letech konečně prošla Sněmovnou, po třetím čtení ji poslanci poslali do Senátu. Celkem se počítá s tím, že by mělo vzniknout 160 míst odborných nelékařských zdravotnických pracovníků.

Tisíce posudků po termínu

Novinka by měla pomoci zejména invalidním lidem a lidem se zdravotním postižením při přiznávání invalidních důchodů a nároků na dávky pro postižené. Je totiž dost nepředstavitelné, že právě člověk v takové situaci musí čekat na rozhodnutí doktora dva měsíce. Bez ohledu na to, jaká je zákonná lhůta – a ta je právě těch 60 dní.

„Pro osoby se zdravotním postižením je podpora od státu v jejich nepříznivé sociální situaci zásadní, novela zákona zajistí, by se tito lidé dostali k potřebné pomoci rychleji,“ říká i Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí.

Promo

Hrajte na jistotu

Pod bus
Zdroj: Shutterstock

Slušné pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

Podle monitoringu činností České správy sociálního zabezpečení za loňský listopad trvala průměrná doba posudkového řízení 57 dní. Jenže v tomhle průměru je započítaná ještě další agenda posudkových lékařů – ukončování dočasných pracovních neschopností. A to většinou trvá maximálně dny.

U přiznání nároku na příspěvek na péči je průměr 60 dní – shodou okolností právě tolik, kolik činí zákonná lhůta. V roce 2020 se ještě posudky na správě sociálního zabezpečení do zákonné lhůty většinou nějak vešly, teď ale každý měsíc visí ve vzduchu několik tisíc nevyřízených posudků po lhůtě.

Jestli zákon reálně pomůže, to se samozřejmě teprve uvidí. Lékaře se do posudkové služby dlouhodobě lákat příliš nedaří a jak to bude s ostatními profesemi, těžko říct. Každopádně nejprv zákon musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Sledujeme

Sledujeme
Zdroj: Shutterstock

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku, příspěvek na péči. Dávky pro zdravotně postižené se mají letos měnit. Sledujeme, jak se to vyvíjí. A ptáme se, jak to doopravdy funguje.

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Už jsme i na Instagramu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+73
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Vysoký krevní tlak nebolí. Kdo by měl být ve střehu?

4. 11. 2022 | Lucie Weissová

Vysoký krevní tlak nebolí. Kdo by měl být ve střehu?

Dlouhotrvající stres, cigarety nebo alkohol vás mohou zavést až do ordinace srdcaře. Kdy by měl člověk zpozornět a zajít pro jistotu k lékaři? A co se za jeho dveřmi odehrává? Rozhovor... celý článek

Berle, vozíky, chodítka. Možná se nám nevyplatí je prodávat, varují výrobci

25. 10. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Berle, vozíky, chodítka. Možná se nám nevyplatí je prodávat, varují výrobci

Pandemie, zpřetrhané dodavatelské řetězce a rostoucí ceny. Výrobci a distributoři zdravotnických pomůcek pro osoby s postižením se dostávají do úzkých. Zdravotní pomůcky hrazené pojišťovnou... celý článek

Bankovní identitu spustí další banky. Snadné ověření chystá i VZP

21. 10. 2022 | Olga Skalková

Bankovní identitu spustí další banky. Snadné ověření chystá i VZP

„Digitální občanku“ klientům brzy nabídnou také UniCredit, mBank a Creditas. Za několik měsíců by ji lidé mohli využít i při ověřování totožnosti vůči státní VZP, která se zatím do... celý článek

Dávky pro postižené v praxi: Byrokracie, průtahy a nakonec málo peněz

19. 10. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Dávky pro postižené v praxi: Byrokracie, průtahy a nakonec málo peněz

Zbytečně opakované posuzování zdravotního stavu, nedostatek posudkových lékařů, přetížené úřady práce a z toho plynoucí zdlouhavé projednávání žádostí. To jsou v praxi nejvážnější problémy,... celý článek

Stoupne příspěvek na mobilitu i další podpora zdravotně znevýhodněných

31. 8. 2022 | redakce Peníze.CZ

Stoupne příspěvek na mobilitu i další podpora zdravotně znevýhodněných

Vláda dnes vylepšila některé z podpor zdravotně znevýhodněných lidí. Schválila zvýšení příspěvku na mobilitu, příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, příspěvku... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.