Příspěvek na mobilitu a zvláštní pomůcku poroste

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 26. 10. 2022 12:10 aktualizováno 1. 12. 2022 14:00
Příspěvek na mobilitu a zvláštní pomůcku poroste

Zdroj: Shutterstock

Příspěvek na mobilitu poroste z 550 na 900 korun měsíčně, zvýší se příspěvky na zvedací plošiny a 2900 korun budou dostávat lidé závislí na domácí plicní ventilaci a podobných přístrojích. Změny jsou účinné od prvního prosince.

Vládní novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením prošla ve třetím čtení Poslaneckou sněmovnou, schválil ji i Senát a podepsal prezident, poslední listopadový den vyšla ve sbírce zákonů. Příspěvky na mobilitu se vyplácejí zpětně. Vyšší příspěvek půjde čerpat už za listopad, ministerstvo původně plánovalo od října.

Příspěvek na mobilitu, který měsíčně pobírá víc než čtvrt milionu lidí, vzroste na 900 korun. Opozice navrhovala podstatně radikálnější zvýšení, že by ale prošly její pozměňovací návrhy, se nečekalo. Naposledy se příspěvek na mobilitu zvyšoval před čtyřmi roky z 400 na 550 korun.

U poslanců uspěl pozměňovací návrh, který zavádí docela novou kategorii příspěvku na mobilitu s novou výší příspěvku. Je určený lidem, kteří k životu potřebují domácí oxygenoterapii, jinými slovy jsou denně odkázaní na plicní ventilaci nebo jiné dýchací přístroje. Při vysoké spotřebě elektřiny, kterou nelze omezit, se uživatelé těchto pomůcek po zdražování energií často ocitli v nouzi, kterou museli řešit opakovanými žádostmi o pomoc v hmotné nouzi.

Výše tohoto typu příspěvku na mobilitu je ve schváleném zákoně stanovená na 2900 korun měsíčně. Počítá se s tím, že by měl být vyplácen do konce roku 2024. Nárok na příspěvek potvrdí zdravotní pojišťovna.

Jak si o příspěvek na mobilitu říct

Žádost
Zdroj: Shutterstock

Dávka se vyplácí zpětně. To znamená, že na účtu ji můžete čekat do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, za který náleží – tedy do konce prosince za listopad nebo do konce ledna za prosinec. Příspěvek je možné si nechat vyplácet i jednou za tři kalendářní měsíce.

Pokud máte datovou schránku, uznávaný elektronický podpis nebo identitu občana, můžete o příspěvek na mobilitu požádat online na webu MPSV, jinak můžete podat vyplněný formulář na pobočce úřadu práce.

Další změnou, kterou novelizace přináší, je úprava části pravidel pro příspěvek na zdravotní pomůcku. Konkrétně jde o příspěvek na zvedací plošinu, jejichž cena v posledních letech hodně rostla. Příspěvek na plošinu má být vyšší až o sto tisíc korun, může tedy nově dosáhnout až půl milionu.

Kromě dávek pro postižené se do novely dostala i úprava pravidel pro otcovské volno a pohřebné. Nárok na otcovskou budou mít podle novely i otcové v případech, kdy se dítě narodí mrtvé nebo zemře v šestinedělí. Tím se pravidla pro otcovskou přiblíží pravidlům pro mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel bude muset otce na otcovskou uvolnit, jinak by mu hrozila pokuta až půl milionu korun. Na mrtvě nenarozené dítě bude možné nově také získat pohřebné.

Sledujeme

Sledujeme
Zdroj: Shutterstock

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku, příspěvek na péči. Dávky pro zdravotně postižené se mají letos měnit. Sledujeme, jak se to vyvíjí. A ptáme se, jak to doopravdy funguje.

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Už jsme i na Instagramu.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Příspěvek na mobilitu roste. Změny v dávkách pro postižené

7. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Příspěvek na mobilitu roste. Změny v dávkách pro postižené

Zvýšení příspěvku na mobilitu se projeví už zpětně za listopad. Od prosince se zavádí nový příspěvek pro lidi na domácích dýchacích přístrojích. A o sto tisíc korun stoupla horní hranice... celý článek

Narodilo se vám dítě? Máte šanci na mimořádný příspěvek

4. 12. 2022 | Petr Kučera

Narodilo se vám dítě? Máte šanci na mimořádný příspěvek

Možná nedosáhnete na porodné ani přídavek na dítě, přinejmenším jednu pomoc od státu ale máte skoro jistou. Jednorázový příspěvek 5000 korun pro rodiny s hrubým příjmem do jednoho milionu... celý článek

Spočítejte si, jak stoupnou přídavky na děti. Dosáhnete na ně i vy?

2. 12. 2022 | Petr Kučera

Spočítejte si, jak stoupnou přídavky na děti. Dosáhnete na ně i vy?

Zvýšení přídavku na dítě už schválili poslanci. Vliv bude mít také chystané zvýšení životního minima. Tady je nová kalkulačka.

Zvýšení rodičovského příspěvku neprošlo. Ve hře je snížení

29. 11. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Zvýšení rodičovského příspěvku neprošlo. Ve hře je snížení

Celková výše rodičovského příspěvku se od roku 2023 nezvýší. Do budoucna by rodičům mohla pomoct automatická valorizace. Na druhou stranu se objevují i návrhy na snížení příspěvku a... celý článek

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2023

20. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2023

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou aktuální podmínky a kalkulačky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.