Úřad srážel z důchodů v exekuci víc, než měl. Peníze nevrátí

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 24. 10. 2022
Desítky tisíc důchodců dostaly v říjnu méně peněz, než podle zákona měly. Česká správa sociálního zabezpečení však zpětně nic vyplácet nebude. Politici podle ní měli schválit změnu s větším předstihem, aby se na ni stihla připravit.
Úřad srážel z důchodů v exekuci víc, než měl. Peníze nevrátí

Zdroj: Shutterstock

Lidé v exekuci nebo v oddlužení (osobním bankrotu) dostali v říjnové výplatě důchodu méně, než vláda zamýšlela. Zvýšení nezabavitelné částky, které vláda schválila 21. září, totiž Česká správa sociálního zabezpečení nestihla zapracovat. 

Důchodci tak většinou přišli o několik stovek korun oproti tomu, kolik podle platného nařízení vlády měli dostat. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) jim však chybějící částku neplánuje doplatit ani zpětně. Patří přitom právě do resortu ministerstva sociálních věcí, které příslušné nařízení vlády – společně s ministerstvem spravedlnosti – připravilo.

Vláda letos už podruhé mimořádně zvýšila normativní náklady na bydlení, reagovala tak hlavně na skokové zdražení energií. S růstem normativních nákladů od začátku října rostlo i nezabavitelné minimum. Jde o částku, která zůstává lidem v exekuci nebo v oddlužení z výplaty nebo právě z důchodu. Vše nad ní může jít na úhradu dluhů. Nezabavitelná částka tentokrát stoupla o polovinu růstu normativních nákladů. .

Mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová upozorňuje, že příslušné nařízení vlády č. 289/2022 Sb. vyšlo ve Sbírce zákonů až 30. září. „Vzhledem k datu zveřejnění už nebylo možné realizovat přepočet srážek od říjnových splátek důchodů dlužníků, neboť ČSSZ už těmito splátkami nedisponovala. Přepočet výše srážek se zohledněním nařízení vlády provedeme od listopadu 2022,“ říká mluvčí.

Vláda o úpravě normativů mluvila přinejmenším od druhého týdne v září. Příslušné nařízení definitivně schválila 21. září a je v něm přímo napsáno, že nabývá účinnosti od 1. října. Správa sociálního zabezpečení nicméně čekala až na zveřejnění ve sbírce. „Pro zajištění výplat důchodů klientům v předem stanovených termínech jsou výplatní soubory v ČSSZ uzavírány a externím partnerům předávány s dostatečným předstihem. V době zveřejnění nařízení vlády ČSSZ už nedisponovala říjnovými splátkami důchodů,“ vysvětluje Drmolová.

Srážky z důchodu ČSSZ provádí zhruba u 71 tisíc lidí. Důchody se přitom – na rozdíl třeba od mzdy – vyplácejí vždy na měsíc dopředu. Penzisté, kterých se srážky týkají, přesto v listopadu žádný doplatek za říjen nedostanou. 

„Takový postup není možný. ČSSZ je při provádění srážek z důchodu vázána vykonatelnými rozhodnutími příslušných orgánů. Současně s odesláním výplaty důchodu ČSSZ odesílá i realizovanou srážku oprávněnému příjemci. Pakliže by ČSSZ předmětnou částku vyplatila rovněž povinnému, došlo by na jeho straně k bezdůvodnému obohacení, kdy by částka byla poukázána jak oprávněnému příjemci za účelem uspokojení jeho pohledávky vůči povinnému, tak současně i povinnému,“ vysvětluje mluvčí.

Přeloženo do běžného jazyka: Těch pár stovek navíc, které měly penzisté na vyšší nezabavitelné částce dostat, už správa sociálního zabezpečení poslala na účet exekutorů nebo insolvenčních správců, kteří tyto peníze dále předávají věřitelům. Navrácení těchto částek a jejich následné vyplacení penzistům ale úřad řešit neplánuje.

K podobné situaci už došlo v první polovině letošního roku. Vláda na jeho začátku rozhodla o mimořádném navýšení normativů zpětně od ledna 2022, ale zákon napsala tak nešťastně, že nebylo jasné, zda se má zvyšovat i nezabavitelná částka. ČSSZ zastávala výklad, že nikoli. Ke změně právního názoru ji až v červnu přesvědčil Nejvyšší soud. Úřad přesto začal vyšší penze posílat až od července, za první půlku roku už lidem nic nedoplácel.

„Pakliže při realizaci srážek z důchodu nezohlednila při výpočtu výše nezabavitelné částky zvýšené normativní náklady v období, kdy panovaly na věc rozdílné názory a navíc takový postup odpovídal tehdejší judikatuře, nelze tento postup považovat za nezákonný. Současně je nutné upozornit, že o provedenou zvýšenou srážku došlo k ponížení dluhu povinného, částka tedy byla ve výsledku využita v jeho prospěch,“ zdůvodnila to tehdy Drmolová.

Mimořádně zvýšené normativní náklady a z nich plynoucí vyšší nezabavitelná částka podle nařízení účinného od začátku října platí jen do konce roku. Jejich výši pro rok 2023 bude vláda muset stanovit znovu.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Další zvýšení důchodů se blíží. Spočítejte si, kolik dostanete

30. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Další zvýšení důchodů se blíží. Spočítejte si, kolik dostanete

Od začátku roku 2023 se opět zvýší všechny důchody – tedy nejen starobní, ale i invalidní a pozůstalostní. Tentokrát půjde o řádnou valorizaci, což znamená, že se budou zvyšovat obě... celý článek

Důchody čekají změny. Projděte si podrobný přehled

22. 11. 2022 | Petr Kučera

Důchody čekají změny. Projděte si podrobný přehled

Lednová valorizace a příspěvek 500 Kč za vychované dítě. Jaké další novinky týkající se důchodů už jsou definitivně schválené a jaké se teprve chystají? Provedeme vás.

Má se šetřit i na důchodcích? Nižší valorizace očima expertů

18. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Má se šetřit i na důchodcích? Nižší valorizace očima expertů

Vláda zoufale hledá, kde ušetřit výdaje státu. Nově zástupci některých koaličních stran ukázali na valorizaci důchodů, která se může vrátit před rok 2018 a být nižší. Je to dobrý nápad? celý článek

Bonus pro rodiče a později do penze. Slováci mění důchody

15. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Bonus pro rodiče a později do penze. Slováci mění důchody

Slovensko zruší strop pro věk odchodu do penze. Ten je od července 2019 zakotvený přímo v ústavě a garantoval občanům nárok na odchod do starobního důchodu nejpozději po dovršení 64.... celý článek

Nová zelená úsporám Light je i pro chudší. Máme podrobnosti

14. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Nová zelená úsporám Light je i pro chudší. Máme podrobnosti

Na dotace teď dosáhnou i lidé s nižšími příjmy, například důchodci nebo domácnosti, které mají nárok na příspěvek na bydlení. Stavební úpravy nemovitostí dokážou přinést prakticky okamžitou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.