Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 15. 6. 2022 05:01 aktualizováno 15. 6. 2022 16:25 | 25 komentářů
Důchodcům v exekuci zůstávalo půl roku méně peněz, než mělo. Česká správa sociálního zabezpečení, která prováděla vyšší srážky kvůli nejasnému výkladu zákona, to sice po rozhodnutí Nejvyššího soudu změní, jenže zpětně nic vyplácet neplánuje.
Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

Zdroj: Martin Bartusek/Shutterstock

Penzistům v exekuci budou od července chodit důchody zvýšené o přepočtenou nezabavitelnou částku. Doplácet rozdíl za předchozí půlrok, kdy strhávala víc, však Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) neplánuje.

„Od červencové splátky důchodů dojde k hromadnému přepočtu exekučních srážek se zohledněním vyšších normativních nákladů na bydlení. Samozřejmě bude tento výklad aplikován i na oblast nemocenských dávek,“ řekla webu Peníze.cz mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.

Jde o reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který minulý týden sjednotil výklad pro výpočet nezabavitelného minima. Soud rozhodl, že mimořádné navýšení normativních nákladů pro výpočet příspěvku na bydlení, které vláda prosadila od začátku letošního roku v reakci na růst cen energií, platí i pro výpočet nezabavitelné částky.

ČSSZ se ale po celou první polovinu roku přikláněla k výkladu, který je pro dlužníky méně výhodný. Odkazovala se na přístup některých insolvenčních soudů, které navzdory výkladu ministerstva spravedlnosti rozhodovaly opačně. Důchodci v exekuci tak v první půlce roku dostávali nižší penze, než by měli – nejčastěji o několik stokorun. Ke zvýšení dojde až od července, protože soud rozhodl 8. června – tedy v době, kdy ČSSZ už začala vyplácet důchody za červen.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Ohledně nezabavitelné částky existovaly od samého počátku na straně úřadů, ale i samotných soudů dva různé výklady. Ostatně to připouští i Nejvyšší soud, který teprve nyní dosud protichůdné výklady sjednocuje,“ říká Drmolová.

Rozhodnuto!

Zdroj: Shutterstock

Lidem v exekuci nebo insolvenci má zůstat z výplaty či důchodu víc peněz, rozhodl Nejvyšší soud.

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

Proč teď ČSSZ neplánuje důchodcům v exekuci vracet peníze, které jim v první polovině roku strhla „navíc“? „Takový postup není možný. Při provádění srážek z důchodu plní ČSSZ úkoly plátce mzdy a je vázána vykonatelnými rozhodnutími příslušných orgánů veřejné moci. Pakliže při realizaci srážek z důchodu nezohlednila při výpočtu výše nezabavitelné částky zvýšené normativní náklady v období, kdy panovaly na věc rozdílné názory a navíc takový postup odpovídal tehdejší judikatuře, nelze tento postup považovat za nezákonný,“ odpovídá Drmolová.

„Současně je nutné upozornit, že o provedenou zvýšenou srážku došlo k ponížení dluhu povinného, částka tedy byla ve výsledku využita v jeho prospěch. Pakliže by předmětnou částku ČSSZ vyplatila znovu, došlo by na straně povinného k bezdůvodnému obohacení, kdy by částka byla poukázána jak oprávněnému za účelem uspokojení jeho pohledávky vůči povinnému, tak současně i povinnému,“ dodává mluvčí. Doplňuje také, že ministerstvo práce a sociálních věcí je v souladu s postupem ČSSZ.

Ke konci května prováděla ČSSZ srážky z důchodu 71 097 lidem. Její názor však pro ně nemusí znamenat definitivní konec nadějí, že peníze, které jim stát srazil nad limit, dostanou zpátky.

„Vedení ČSSZ by se k tomu nyní mělo postavit čelem a nést za nesprávný postup, který zvolilo jejich právní oddělení, plnou odpovědnost. Nutno dodat, že problémy s nesprávným postupem při exekučních a insolvenčních srážkách nejsou u této instituce bohužel nijak výjimečné,“ kritizuje Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení.

„Postup ČSSZ jsme už od února kritizovali jako zcela nelogický, asociální a finančně poškozující desetitisíce důchodců, kteří aktuálně čelí skokovému nárůstu nákladů na bydlení. Výsledkem je účet na odhadem 120 milionů korun, které ČSSZ dosud starobním a invalidním důchodcům neoprávněně srazila z důchodu,“ dodává Hábl.

„K postupu ČSSZ se nemůžeme vyjadřovat. V konkrétních případech by měl, zejména o tom, zda došlo k neoprávněnému sražení části důchodu, rozhodovat nezávislý soud,“ říká Michal Pleskot z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+57
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 25 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 6. 2022 19:18, Martin

Proč by jim to měl vracet? Vždyť ti důchodci neoprávněně zadržují peníze svým věřitelům po splatnosti (kdyby neměli dluhy po spatnosti, nebyli by v exekuci). Aspoň se jim snížily dluhy.

Zobrazit celé vlákno

+71
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 6. 2022 18:10, pavla

duchody v cesku katastrofa jako prispevek na peci nasim invalidum chudakum kteri umiraj predcasne a jeste jsou sikanovani statem ostuda teto vlade

-77
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

O důchody nově požádáte online. Pozor na doby pojištění

5. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

O důchody nově požádáte online. Pozor na doby pojištění

Internetová žádost o starobní, invalidní i pozůstalostní důchody ušetří čas a cestu na sociální správu. Potřebujete k tomu identitu občana nebo datovou schránku. Zásadní je zkontrolovat... celý článek

Minimální důchod výrazně stoupne. Převratná věc, říká Jurečka

4. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Minimální důchod výrazně stoupne. Převratná věc, říká Jurečka

Lidé, kteří pracovali, ale měli velmi nízké příjmy nebo dlouho pečovali o příbuzného, si o dost polepší. V současné době mají minimální důchod jen 4810 korun – nižší než životní minimum.... celý článek

Kdy můžete do důchodu a pustí vás tam vůbec? Otestujte se

3. 12. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdy můžete do důchodu a pustí vás tam vůbec? Otestujte se

Znáte svůj důchodový věk? Tušíte, jak jsou teď vysoké důchody? A kolik se na ně platí peněz? Vyzkoušejte kvíz.

Jak si studenti zvýší budoucí důchod? Praktické tipy

1. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Jak si studenti zvýší budoucí důchod? Praktické tipy

Mladí lidé dostanou od státu nižší důchod než současní penzisté, shodují se ekonomové, Navíc půjdou do důchodu později. Existuje ale řešení, jak si příjmy ve stáří o něco navýšit už... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

24. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

Důchodová reforma prolomí dosavadní strop, věk odchodu do penze se tak zvýší. Spočítejte si, jestli a jak se chystané změny dotknou právě vás.

Partners Financial Services