Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 15. 6. 2022 05:01 aktualizováno 15. 6. 2022 16:25 | 24 komentářů
Důchodcům v exekuci zůstávalo půl roku méně peněz, než mělo. Česká správa sociálního zabezpečení, která prováděla vyšší srážky kvůli nejasnému výkladu zákona, to sice po rozhodnutí Nejvyššího soudu změní, jenže zpětně nic vyplácet neplánuje.
Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

Zdroj: Martin Bartusek/Shutterstock

Penzistům v exekuci budou od července chodit důchody zvýšené o přepočtenou nezabavitelnou částku. Doplácet rozdíl za předchozí půlrok, kdy strhávala víc, však Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) neplánuje.

„Od červencové splátky důchodů dojde k hromadnému přepočtu exekučních srážek se zohledněním vyšších normativních nákladů na bydlení. Samozřejmě bude tento výklad aplikován i na oblast nemocenských dávek,“ řekla webu Peníze.cz mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.

Jde o reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který minulý týden sjednotil výklad pro výpočet nezabavitelného minima. Soud rozhodl, že mimořádné navýšení normativních nákladů pro výpočet příspěvku na bydlení, které vláda prosadila od začátku letošního roku v reakci na růst cen energií, platí i pro výpočet nezabavitelné částky.

ČSSZ se ale po celou první polovinu roku přikláněla k výkladu, který je pro dlužníky méně výhodný. Odkazovala se na přístup některých insolvenčních soudů, které navzdory výkladu ministerstva spravedlnosti rozhodovaly opačně. Důchodci v exekuci tak v první půlce roku dostávali nižší penze, než by měli – nejčastěji o několik stokorun. Ke zvýšení dojde až od července, protože soud rozhodl 8. června – tedy v době, kdy ČSSZ už začala vyplácet důchody za červen.

„Ohledně nezabavitelné částky existovaly od samého počátku na straně úřadů, ale i samotných soudů dva různé výklady. Ostatně to připouští i Nejvyšší soud, který teprve nyní dosud protichůdné výklady sjednocuje,“ říká Drmolová.

Rozhodnuto!

Zdroj: Shutterstock

Lidem v exekuci nebo insolvenci má zůstat z výplaty či důchodu víc peněz, rozhodl Nejvyšší soud.

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

Proč teď ČSSZ neplánuje důchodcům v exekuci vracet peníze, které jim v první polovině roku strhla „navíc“? „Takový postup není možný. Při provádění srážek z důchodu plní ČSSZ úkoly plátce mzdy a je vázána vykonatelnými rozhodnutími příslušných orgánů veřejné moci. Pakliže při realizaci srážek z důchodu nezohlednila při výpočtu výše nezabavitelné částky zvýšené normativní náklady v období, kdy panovaly na věc rozdílné názory a navíc takový postup odpovídal tehdejší judikatuře, nelze tento postup považovat za nezákonný,“ odpovídá Drmolová.

„Současně je nutné upozornit, že o provedenou zvýšenou srážku došlo k ponížení dluhu povinného, částka tedy byla ve výsledku využita v jeho prospěch. Pakliže by předmětnou částku ČSSZ vyplatila znovu, došlo by na straně povinného k bezdůvodnému obohacení, kdy by částka byla poukázána jak oprávněnému za účelem uspokojení jeho pohledávky vůči povinnému, tak současně i povinnému,“ dodává mluvčí. Doplňuje také, že ministerstvo práce a sociálních věcí je v souladu s postupem ČSSZ.

Ke konci května prováděla ČSSZ srážky z důchodu 71 097 lidem. Její názor však pro ně nemusí znamenat definitivní konec nadějí, že peníze, které jim stát srazil nad limit, dostanou zpátky.

„Vedení ČSSZ by se k tomu nyní mělo postavit čelem a nést za nesprávný postup, který zvolilo jejich právní oddělení, plnou odpovědnost. Nutno dodat, že problémy s nesprávným postupem při exekučních a insolvenčních srážkách nejsou u této instituce bohužel nijak výjimečné,“ kritizuje Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení.

„Postup ČSSZ jsme už od února kritizovali jako zcela nelogický, asociální a finančně poškozující desetitisíce důchodců, kteří aktuálně čelí skokovému nárůstu nákladů na bydlení. Výsledkem je účet na odhadem 120 milionů korun, které ČSSZ dosud starobním a invalidním důchodcům neoprávněně srazila z důchodu,“ dodává Hábl.

„K postupu ČSSZ se nemůžeme vyjadřovat. V konkrétních případech by měl, zejména o tom, zda došlo k neoprávněnému sražení části důchodu, rozhodovat nezávislý soud,“ říká Michal Pleskot z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+45
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 24 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 6. 2022 10:25, Buffalo

jestli těm byrokratům na důchodovém NENÍ HAMBA ???!!! veřejně okrádat invalidní důchodce co pobíráme žebračenky !!! dělají jako by to šlo z jejich kapsy ty NEOPRÁVNĚNĚ strhnuté peníze !!!

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 6. 2022 18:26, Antiexekutor

Lidem nejde o zaplacení dluhu ale o to že dlužníci dopadnou jako bezdomovci u popelnic, na uplný dlažbě!

Zobrazit celé vlákno

-16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (24 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

2. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ | 40 komentářů

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

Od června se mimořádně zvyšují důchody. Procentní (zásluhová) část důchodu stoupne o 8,2 %, průměrný důchod to zvýší o 1017 korun. Další mimořádná valorizace bude následovat v září:... celý článek

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

25. 5. 2022 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 26 komentářů

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci a mimořádné v červnu přijde ještě jedna mimořádná v září. Tady je kalkulačka.

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

17. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

Za každých deset let fyzicky náročné práce mají lidé odejít o rok dříve do důchodu. Na úlevu však oproti původnímu návrhu dosáhne mnohem méně lidí, což vadí odborům. Firmám se zase... celý článek

O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

13. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 29 komentářů

O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

Kvůli vysoké inflaci letos stoupnou důchody hned třikrát. Po pravidelné novoroční valorizaci přijdou dvě mimořádné: v červnu a září. Spočítejte si, jak se zvýší ten váš.

Důchod získáte snadněji. Zkrátí se potřebná doba pojištění

11. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 66 komentářů

Důchod získáte snadněji. Zkrátí se potřebná doba pojištění

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce snížit potřebnou dobu pojištění pro nárok na starobní důchod. Dává tak na doporučení OECD nebo ombudsmana, kteří varovali před propadem seniorů... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.