Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 23. 9. 2022
Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. Růst, který souvisí se zvýšením normativů na bydlení, ale vláda tentokrát omezila.
Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zdroj: Shutterstock

S růstem normativních nákladů na bydlení od začátku října poroste i nezabavitelné minimum. Jde o částku, která zůstává lidem v exekuci nebo v oddlužení (osobním bankrotu) z výplaty nebo třeba důchodu. Vše nad ní může jít na úhradu dluhů. Tentokrát ale nebude nezabavitelná částka růst o celý růst normativů, nýbrž jen o polovinu.

Růst normativních nákladů v reakci na rostoucí ceny energií ve středu schválila vláda. Rovnou se domluvila i na postupu u nezabavitelného minima. Tentokrát tedy nedojde k podobným zmatkům, jak když normativy mimořádně rostly už na začátku roku a nebylo tehdy jasné, zda má růst i nezabavitelné minimum. Až téměř v půlce roku spor vyjasnil Nejvyšší soud, který rozhodl, že nezabavitelná částka měla stoupnout o zvýšení normativů už od začátku roku 2022.

Vláda se poučila a s říjnovým navýšením normativů rovnou rozhodla i o pravidlech pro růst nezabavitelné částky. Ta od října nestoupne o celý růst normativů, ale jen o polovinu tohoto růstu. Ten je tentokrát skokový (u částky určující růst nezabavitelné částky se zvyšuje o 57 %) a podle ministerstva spravedlnosti by tento náhlý skok výrazně zasáhl do pravidel oddlužení. Pro lidi, kteří se do něj chystají, by nepřiměřeně zvýšil bariéru vstupu a zároveň by ohrozil dokončení až 25 tisíc běžících oddlužení. „Vláda tak svým rozhodnutím tyto lidi ochránila,“ napsalo ministerstvo.

Abychom se to pokusili vysvětlit: při nezměněných příjmech a rostoucí nezabavitelné částce klesá suma peněz, která jde na úhradu dluhů. A oddlužení je dostupné jen pro ty, kdo dokážou zaplatit alespoň nějakou minimální částku na úhradu činnosti insolvenčního správce a stejnou částku i věřitelům (případně uhradit výživné).

Druhá strana mince je pak taková, že když dlužníkům neporoste nezabavitelné minimum v tempu, v jakém rostou náklady na bydlení, tak se může stát, že nebudou mít na splácení ani nejnutnějších výdajů a v krajním případě třeba skončí na ulici.

Další změny

Zdroj: Shutterstock

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Oznámil to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Základní částka nezabavitelného minima se dosud počítala jako tři čtvrtiny součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu u nájemního bytu v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel. Od října přijde změna: vypočte se jako tři čtvrtiny součtu životního minima jednotlivce, normativu před zvýšením a 50 % částky, o kterou byl normativ nově zvýšený. Dosud se tedy počítá s normativem ve výši 7935 korun, který od října nově vzroste na 12 435 korun. To je růst o 4500 korun, ze kterého se ale do výpočtu započítá jen půlka. Takže částka normativu ve výpočtu nezabavitelné částky se od října zvýší ze 7935 na 10 185 korun (7935 + 2250).

Jestliže dlužník vyživuje děti nebo jinou osobu (včetně manžela se samostatnými příjmy), zvyšuje se základní částka o jednu třetinu na každou takovou osobu. Na tom se nic nemění.

Víme: je to dost složité. Jednodušší bude, když použijete naši kalkulačku, která už počítá se stavem od začátku října.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Poslední šance pro dlužníky. Vrací se Milostivé léto

1. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Poslední šance pro dlužníky. Vrací se Milostivé léto

Akce, díky které se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, od 1. září pokračuje. Původní pravidla této „amnestie sankcí“ se mírně změnila. Na dlouhou dobu má jít o poslední podobnou... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

5. 7. 2022 | Petr Kučera | 21 komentářů

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od července víc peněz.

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

26. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Druhé milostivé léto začne 1. září a skončí 30. listopadu 2022. Původní pravidla této „amnestie sankcí“ se pro pokračování akce mírně změnila.

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

15. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

Důchodcům v exekuci zůstávalo půl roku méně peněz, než mělo. Česká správa sociálního zabezpečení, která prováděla vyšší srážky kvůli nejasnému výkladu zákona, to sice po rozhodnutí... celý článek

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

10. 6. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 15 komentářů

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

Lidem v exekuci nebo insolvenci má zůstat z výplaty či důchodu víc peněz, rozhodl Nejvyšší soud.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.