Exekuce se vždy zahajuje na návrh věřitele – například úvěrové společnosti, které dlužíte peníze. Jakmile se exekuce rozběhne, musí vás exekutor nejprve vyzvat k uhrazení dluhu ve lhůtě třiceti dní. Když dlužnou částku nesplatíte, přistoupí se k exekuci. Exekutoři musí ovšem postupovat podle jasně daných pravidel:
- Nejprve zkusí obstavit bankovní účet dlužníka, případně účet jeho zákonného partnera.
- Když obstavení účtu nestačí, přijdou na řadu srážky ze mzdy či platu a dalších příjmů, například některých dávek státní sociální podpory.
- Další na řadě je takzvaná mobiliární exekuce – zabavení movitých věcí.
- Pokud k vyrovnání dluhů výše uvedené nestačí, může exekutor přistoupit k zabavení nemovitých věcí.
Mobiliární exekuce: Zabavení majetku
Exekutoři sice můžou zabavovat majetek, některé věci ale dlužníkovi musí zůstat. Obecně jde o věci, které dlužník (nebo jeho rodina) potřebuje pro uspokojení základních hmotných potřeb. Konkrétně:
- běžné oděvní součásti včetně prádla a bot
- obvyklé vybavení domácnosti jako postel, stůl a židle, kuchyňská linka, nádobí, lednička, sporák nebo pračka
- zdravotnické potřeby
- školní potřeby a dětské hračky
- hotovost do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce
Podrobnosti najdete v článku:
Srážky ze mzdy a platu: Nezabavitelné minimum
Peníze vám může exekutor srážet nejen z výplaty ale i náhrady mzdy, odstupného, důchodů, nemocenské, peněžité pomoci v mateřství, rodičovského příspěvku, podpory v nezaměstnanosti a dalších. Exekutor naopak nemůže sáhnout na dávky v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení nebo jednorázové dávky sociální podpory a dávky sociální péče. Výčet všech příjmů a další podrobnosti najdete v článku:
Srážky z výplaty a dalších příjmů může exekutor provádět pouze do částky takzvaného nezabavitelného minima. Nezabavitelné minimum je pro každého člověka v exekuci jiné. Vychází se z počtu osob, které dlužník živí, a také normativní nákladů na bydlení. V praxi jde o poměrně složitý výpočet, naše kalkulačka si s ním ale lehce poradí.
Méně...