Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

Kateřina Hovorková | rubrika: Aktuality | 30. 11. 2023 | 2 komentáře
Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

Zdroj: Shutterstock

Češi dluží státu na pokutách za dopravní přestupky, daních, ale i sociálním nebo zdravotním pojištění desítky miliard korun. Jejich vymáhání je pro ně ale často nesrozumitelné. Proto před třemi lety vznikl projekt Nedlužím státu, které spravuje nezisková organizace Institut prevence a řešení předlužení. Ta je také autorem Mapy exekucí nebo Mapy bankrotů. 

Web původně nabízel podrobné návody, jak si ověřit bezdlužnost vůči státu a možnost podat žádost o splátkový kalendář nebo odpuštění penále. Teď se nově rozšiřuje o statistiky. 

„V nové sekci uživatelé najdou grafy s počty dlužníků, jejich podíly v regionech nebo celkovou a průměrnou dlužnou částku u celní správy, finanční správy, České správy sociálního zabezpečení nebo Všeobecké zdravotní pojišťovny. Infografiky také nabízí srovnání mezi jednotlivými institucemi,“ říká ředitel institutu Radek Hábl. Podrobné statistiky na úrovni krajů bude institut zveřejňovat čtvrtletně.  

Nová statistická sekce, která je uživatelům dostupná od 29. listopadu, zveřejnila data aktuální k letošnímu květnu, tedy před zahájením posledního takzvaného milostivého léta. Tato odlužovací akce státu končí poslední listopadový den. Psali jsme podrobně: Zbývá měsíc. Jak se zbavit dluhů u sociální a finanční správy 

Dosud byly údaje o státem vymáhaných exekucích veřejně dostupné pouze částečně a nebyly ani pravidelně publikovány na jednom místě. „Rozšířením webu chceme vnést více světla do oblasti státních dluhů a exekucí, a tím motivovat státní instituce k průběžnému veřejnému monitoringu vývoje dluhů občanů vůči státu,“ vysvětluje Radek Hábl.  

Podle něj není v současnosti jasné, zda dluhy vymáhané státem klesají, nebo rostou. „Plánujeme proto první srovnání dat hned s koncem milostivého léta,“ říká.

Chcete šetřit a mít peníze po ruce? Poradíme!

Se spořicím účtem s vyšším úročením budete mít rezervu kdykoli k dispozici. Peníze ukládejte pravidelně nebo jednorázově.

V dalším kroku by se stát měl zaměřit na zpřehlednění informací o dluzích občanů vůči státním institucím a zejména jejich sjednocení například pod Portálem občana. 

Stát vede podle Hábla vlastními prostředky exekuce vůči statisícům Čechů. Jen na dlužném pojistném za sociální pojištění vymáhá sociální správa od občanů prostřednictvím daňových exekucí dluh ve výši 7,6 miliard korun.

Finanční správa pak eviduje dluh za více než 7,5 miliardy korun, nejčastěji za neuhrazenou daň z příjmu fyzických osob nebo DPH. Exekuce za nezaplacené pokuty od Policie ČR nebo za dluhy vůči obcím pod sebou vede Celní správa – ta vymáhá částku 3,3 miliardy korun.

Dlužné částky se nejčastěji pohybují v řádu tisíců korun na jednoho dlužníka. Výjimkou jsou dluhy vůči VZP, která jako jediná ze zdravotních pojišťoven vedle soukromých exekutorů (93 %) využívá daňové exekuce (7 %). Zde však v obou případech přesahuje podle údajů z května letošního roku průměrná vymáhaná částka sto tisíc korun. 

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Rychlejší oddlužení má zpoždění. Kdo si polepší a kdo pohorší?

6. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Rychlejší oddlužení má zpoždění. Kdo si polepší a kdo pohorší?

Novela insolvenčního zákona má snadněji oddlužit lidi v exekuci. Česko ji mělo schválit už v létě 2021, jenže stále není jasná její konečná podoba. Napovědět může únorové jednání sněmovny.... celý článek

Lidem v exekuci zůstane méně. Expert vysvětluje, co se mění

26. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Lidem v exekuci zůstane méně. Expert vysvětluje, co se mění

Nižší nezabavitelné minimum, hrozba fixní srážky i možný konec započítání peněz na manžela či manželku. Lidem v exekucích zbyde letos z příjmu méně peněz. Změny popisuje Radek Hábl z... celý článek

Poslední Milostivé léto pomůže s dluhy u VZP. Ale ne všem

18. 1. 2024 | Petr Kučera

Poslední Milostivé léto pomůže s dluhy u VZP. Ale ne všem

Vláda podpořila plán na další oddlužovací akci zvanou Milostivé léto. Ta odpustí penále a exekuční náklady lidem, kteří si měli platit veřejné zdravotní pojištění – tedy například podnikatelům... celý článek

Stačí vám 111 Kč na den? Banka si vyzkoušela, jak žijí chudí Češi

10. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 20 komentářů

Stačí vám 111 Kč na den? Banka si vyzkoušela, jak žijí chudí Češi

Vyjít každý den přesně se 111 korunami na osobu – tak znělo zadání pokusu, do něhož se zapojilo třicet zaměstnanců České spořitelny. Cílem bylo vžít se na pár dní do situace klientů... celý článek

Půjčil si 50 tisíc, vracet měl milion. Soud dává naději i dalším dlužníkům

15. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Půjčil si 50 tisíc, vracet měl milion. Soud dává naději i dalším dlužníkům

Neziskovka Člověk v tísni apeluje na lidi, aby se přihlásili se staršími smlouvami od nebankovních společností, podle kterých museli splácet „nemravné” sumy. Možná dostanou zaplacené... celý článek

Partners Financial Services