Češi dluží státu na pokutách za dopravní přestupky, daních, ale i sociálním nebo zdravotním pojištění desítky miliard korun. Jejich vymáhání je pro ně ale často nesrozumitelné. Proto před třemi lety vznikl projekt Nedlužím státu, které spravuje nezisková organizace Institut prevence a řešení předlužení. Ta je také autorem Mapy exekucí nebo Mapy bankrotů.
Web původně nabízel podrobné návody, jak si ověřit bezdlužnost vůči státu a možnost podat žádost o splátkový kalendář nebo odpuštění penále. Teď se nově rozšiřuje o statistiky.
„V nové sekci uživatelé najdou grafy s počty dlužníků, jejich podíly v regionech nebo celkovou a průměrnou dlužnou částku u celní správy, finanční správy, České správy sociálního zabezpečení nebo Všeobecké zdravotní pojišťovny. Infografiky také nabízí srovnání mezi jednotlivými institucemi,“ říká ředitel institutu Radek Hábl. Podrobné statistiky na úrovni krajů bude institut zveřejňovat čtvrtletně.
Nová statistická sekce, která je uživatelům dostupná od 29. listopadu, zveřejnila data aktuální k letošnímu květnu, tedy před zahájením posledního takzvaného milostivého léta. Tato odlužovací akce státu končí poslední listopadový den. Psali jsme podrobně: Zbývá měsíc. Jak se zbavit dluhů u sociální a finanční správy
Dosud byly údaje o státem vymáhaných exekucích veřejně dostupné pouze částečně a nebyly ani pravidelně publikovány na jednom místě. „Rozšířením webu chceme vnést více světla do oblasti státních dluhů a exekucí, a tím motivovat státní instituce k průběžnému veřejnému monitoringu vývoje dluhů občanů vůči státu,“ vysvětluje Radek Hábl.
Podle něj není v současnosti jasné, zda dluhy vymáhané státem klesají, nebo rostou. „Plánujeme proto první srovnání dat hned s koncem milostivého léta,“ říká.
V dalším kroku by se stát měl zaměřit na zpřehlednění informací o dluzích občanů vůči státním institucím a zejména jejich sjednocení například pod Portálem občana.
Stát vede podle Hábla vlastními prostředky exekuce vůči statisícům Čechů. Jen na dlužném pojistném za sociální pojištění vymáhá sociální správa od občanů prostřednictvím daňových exekucí dluh ve výši 7,6 miliard korun.
Finanční správa pak eviduje dluh za více než 7,5 miliardy korun, nejčastěji za neuhrazenou daň z příjmu fyzických osob nebo DPH. Exekuce za nezaplacené pokuty od Policie ČR nebo za dluhy vůči obcím pod sebou vede Celní správa – ta vymáhá částku 3,3 miliardy korun.
Dlužné částky se nejčastěji pohybují v řádu tisíců korun na jednoho dlužníka. Výjimkou jsou dluhy vůči VZP, která jako jediná ze zdravotních pojišťoven vedle soukromých exekutorů (93 %) využívá daňové exekuce (7 %). Zde však v obou případech přesahuje podle údajů z května letošního roku průměrná vymáhaná částka sto tisíc korun.
Kateřina Hovorková
Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem