Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad
30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.
Exekutor může z vašich měsíčních příjmů srážet víc než v roce 2016, nezabavitelná částka klesla. Můžou za to nižší normativní náklady na bydlení, od kterých se nezabavitelná částka odvíjí.
Měsíční srážky exekutor provádí z platu nebo mzdy, náhrady mzdy, odstupného, důchodů, stipendií, nemocenské, peněžité pomoci v mateřství, podpory v nezaměstnanosti, z příjmu z dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, z dávek státní podpory, které se nevyplácejí jednorázově (tedy například z přídavku na dítě nebo rodičovského příspěvku), z výsluhových příspěvků vojáků z povolání nebo příslušníků bezpečnostních složek a ze zvláštních příspěvků k důchodu.
Exekuci naopak nepodléhají:
Ze zabavitelných příjmů vám musí exekutor měsíčně nechat pouze nezabavitelné minimum. Důležitým výchozím údajem pro výpočet nezabavitelného minima je takzvaná nezabavitelná částka, která od ledna 2017 klesla na 6 155 korun měsíčně (v roce 2016 šlo o 6179 korun měsíčně). Nezabavitelná částka se počítá z životního minima (to je letos stejné jako loni) a normativních nákladů na bydlení (ty oproti loňsku trochu klesly). Detaily výpočtu nezabavitelné částky najdete v boxu.
Vzoreček výpočtu nezabavitelné částky: dvě třetiny součtu životního minima jednotlivce, tedy sumy 3410 korun, a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu v nájemním bytě v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel (nezávisle na tom, v jak velké obci dlužník žije). Částka normativních nákladů na bydlení letos dělá 5822 korun (v roce 2016 šlo o 5858 korun).
Výsledek: nezabavitelná částka v roce 2017 dělá 6155 korun.
Pokud živíte manželku, manžela nebo děti, nezabavitelná částka se zvyšuje: za každého vyživovaného člověka o čtvrtinu, tedy v roce 2017 o 1539 korun. Na manžela a manželku se tato částka přičte, i když má váš muž nebo žena vlastní příjem. Pokud se z příjmů exekučně sráží oběma manželům, částka za vyživované dítě se připočítává oběma. Výjimkou je situace, kdy jste v exekuci kvůli výživnému, pak se částka na dotčenou vyživovanou osobu k nezabavitelné částce nepřičítá.
Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina. Na podání daňového přiznání máte ještě:
dní | hodin | minut | vteřin |
Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře
Pokud vám bude exekutor srážet ze mzdy, platu nebo jiných příjmů, udělá to ještě před jejich výplatou, u zdroje, nejčastěji u zaměstnavatele nebo úřadu, který vyplácí zabavitelné dávky. Přísně vzato tedy exekutor nepostihuje příjmy, ale už nárok na ně. Jakmile peníze (mzdu, dávky nebo jiný příjem) dostanete, podstatně se mění situace: nepovažují se už za příjmy, ze kterých se strhává podle pravidel vyložených v článku, ale stávají se jednoduše vaším majetkem, který exekutor může zabavit v podstatě celý.
Pokud vám exekutor kupříkladu obstaví bankovní účet, máte nárok vybrat z něj pouze částku do výše dvojnásobku životního minima – jednou za dobu blokace účtu, nikoli každý měsíc.
Pokud vám exekutor srazí ze mzdy, důchodu nebo jiného příjmu už u zdroje, tedy zaměstnavatele nebo třeba správy sociálního zabezpečení, která vyplácí důchod, musí vám zbytek příjmu zůstat. Podle Ústavního soudu exekutor nemůže zbytek příjmu sebrat poté, co částka dorazí na bankovní účet a připravit vás tak i o nezabavitelné minimum.
Nezabavitelná částka není finální údaj, jen odrazový můstek pro výpočet nezabavitelného minima. Dalším důležitým vstupem je částka, která v daném roce představuje hranici, nad kterou může být veškerý příjem exekučně sražený. Tato hranice je tvořená součtem (celého) životního minima a normativních nákladů na bydlení, letos tedy částek 3410 a 5 822 korun; dosahuje 9232 korun.
Výpočet nezabavitelného minima pak vypadá následovně.
Od vaší měsíční čisté mzdy nebo jiného čistého přijmu (případně součtu čistých příjmů, pokud jich máte víc) se odečte nezabavitelná částka (případně nezabavitelná částka zvýšená o částky na lidi, které živíte).
Pokud je rozdíl čistého příjmu a nezabavitelné částky větší než 9232 korun, je tato část (výsledný rozdíl) plně zabavitelná. Částka 9232 korun (nebo nižší zbytek) se zaokrouhlí směrem dolů na částku dělitelnou třemi. Zbylá koruna nebo dvě zůstává dlužníkovi.
Dál se počítá se třetinami:
V roce 2017 dosahuje každá vypočtená třetina maximálně 3077 korun. Suma přesahující hranici 9232 korun, tedy plně zabavitelná část zbytku čisté mzdy, se přičte ke druhé třetině zbytku čisté mzdy v rozsahu, který je třeba k uspokojení přednostních pohledávek, zbytek se přičte k první třetině.
Přednostní pohledávky jsou:
Zjednodušeně řečeno. Exekutor může z dlužníkových příjmů ukousnout součet vypočtené první třetiny, případně první a druhé třetiny, a částky převyšující limit 9232 korun. Zůstat dlužníkovi musí součet vypočtené třetí třetiny (případně druhé a třetí třetiny) a základní nezabavitelné částky. A navrch jedna nebo dvě koruny, které zbydou po zaokrouhlení na částku dělitelnou třemi.
Naše kalkulačka vám ušetří počty, nezabavitelnou část příjmu vypočítá za vás.
Další kalkulačky
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
11. 1. 2017 9:05, zdeno
Okradli STAŘENKU. Pobírám nezabavitelnou částku více jak
15 let, ale nikdy se nestalo, aby srážka z důchodu stoupla
takovým způsobem ze 3262 Kč na 3504 Kč, rozdílem 242Kč.
Z celkového navýšení 334 dostanu přidáno pouze 92 Kč.
Dluh vznikl účelově, moje osoba neměla žádný prospěch ani
jsem si nepůjčil korunu. Částka 242 Kč je pro důchodce
se zdravotními problémy (rakovina)velká položka
V diskuzi je celkem (28 komentářů) příspěvků.