Kdo je v hmotné nouzi
Podle zákona je v hmotné nouzi ten, kdo má nedostatečné příjmy a jeho celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb ani na nejnižší úrovni, která je pro společnost přijatelná.
Zákon také vymezuje, kdo v hmotné nouzi není. Jde například o osoby, které:
- prokazatelně neprojevují snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním,
- nejsou v pracovním nebo obdobném vztahu, nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost a nejsou vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání, popřípadě člověk, který je v pracovním nebo obdobném vztahu, ale nemá z těchto vztahů v rozhodném období příjem; s výjimkou: osoby starší 68 let, poživatele starobního důchodu, osoby invalidní ve třetím stupni, osoby pobírající peněžité dávky nemocenského pojištění z důvodu těhotenství a mateřství, nezaopatřeného dítěte, osoby pečující o dítě do desíti let závislé na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I, osoby pobírající příspěvek na péči ve II., III., IV. stupni a osoby o ně pečující
- jsou vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání a bez vážných důvodů odmítly vykonávat krátkodobé zaměstnání nebo se účastnit cíleného programu k řešení zaměstnání.
Při posouzení nároku na jednotlivé dávky úředníci většinou vycházejí z životního minima a existenčního minima.
Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice měsíčního příjmu, která má pokrýt základní potřeby, jako je jídlo, oblečení a hygiena.
Měsíční částky životního minima od ledna 2023 |
jedinec | 4860 Kč |
první dospělý v domácnosti | 4470 Kč |
druhý (a každý další) dospělý v domácnosti | 4040 Kč |
dítě do 6 let | 2480 Kč |
dítě do 15 let | 3050 Kč |
dítě do 26 let | 3490 Kč |
Životní minimum své domácnosti snadno spočítáte pomocí kalkulačky životního minima.
Existenční minimum odpovídá minimální hranici měsíčního příjmu nezbytného k zajištění jídla a ostatních potřeb na úrovni přežití. Od ledna 2023 je existenční minimum 3130 korun.
Příspěvek na živobytí
Příspěvek na živobytí může čerpat jednotlivec, rodina nebo okruh společně posuzovaných osob, kterým po odečtení (přiměřených) nákladů na bydlení zůstane míň než částka na živobytí.
Při určení částky na živobytí se zohledňuje konkrétní situace žadatele, vychází se nicméně z existenčního a životního minima. Částka na živobytí odpovídá nejméně existenčnímu minimu, při splnění podmínek ale může dosahovat až životního minima.
Konkrétní podmínky, spolu s výčtem příjmů, které se při posouzení nároku na příspěvek na živobytí zohledňují, najdete v článku:
Výši příspěvku na živobytí snadno spočítáte na naší kalkulačce příspěvku na živobytí. V galerii formulářů najdete žádost o příspěvek na živobytí a další potřebné formuláře.
Doplatek na bydlení
Pokud chcete dostat doplatek na bydlení, musíte být v hmotné nouzi a současně splňovat podmínky nároku na příspěvek na bydlení – náklady na bydlení musí přesahovat třicet procent vašich příjmů (v Praze pětatřicet). Podrobně o této sociální dávce v sekci příspěvek na bydlení.
Pokud vaše příjmy stačí k zabezpečení živobytí, ale už nezbývá na pokrytí nákladů na bydlení, máte nárok na doplatek na bydlení.
Konkrétní částky na živobytí se určují individuálně, vždy se ale vychází z životního a existenčního minima. U dospělého člověka se částka na živobytí rovná minimálně částce existenčního minima. Při splnění dalších podmínek může dosáhnout na životní minimum.
Výše doplatku na bydlení se pak odvíjí od „odůvodněných nákladů na bydlení“ a příjmů. Co se započítává do odůvodněných nákladů a kdo může o doplatek na bydlení žádat, se dozvíte v článku:
Od roku 2022 nově platí takzvané pravidlo třikrát a dost: kdo opakovaně neplatí pokuty za vybrané přestupky, může o doplatek přijít.
K dispozici je žádost o doplatek na bydlení a další potřebné formuláře.
Mimořádná okamžitá pomoc
Jde o jednorázovou dávku, která má pomoci v nenadálé finanční tísni. Zákon konkrétně upravuje šest situací, ve kterých je možné o mimořádnou okamžitou pomoc žádat:
- Újma na zdraví – pokud nemáte dostatek financí na pořízení léků a základních potravin, dorovná mimořádná okamžitá pomoc příjem na úroveň existenčního minima (v případě nezaopatřeného dítě na úroveň minima životního).
- Vážná mimořádná událost – v případě, že vás živelná pohroma připraví o bydlení a osobní věci, můžete žádat o mimořádnou okamžitou pomoc, která může dosáhnout až patnáctinásobku životního minima jednotlivce.
- Nezbytný jednorázový výdaj – pokud nemáte dostatek prostředků k uhrazení jednorázových výdajů spojených například s vydáním nových dokladů, můžete zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc, jejíž výše se stanoví s ohledem na konkrétní výdaj.
- Nezbytné nebo odůvodněné náklady na vzdělání – maximálně desetinásobek životního minima jednotlivce můžete obdržet na pokrytí výdajů spojených se vzděláním nezaopatřeného dítěte.
- Nezbytné nebo odůvodněné náklady na předměty dlouhodobé potřeby – pokud nemáte na zajištění vybavení dlouhodobé potřeby, jako je například pračka nebo lednička, můžete žádat o peněžitou pomoc až do výše konkrétního nákladu.
- Ohrožení osoby sociálním vyloučením – jednorázová dávka v tomto případě dosahuje maximálně tisícikoruny a poskytuje se například osobám propuštěným z vězení či výkonu trestu, osobám končícím léčbu závislosti nebo osobám, které vycházejí z dětského domova.
Podrobnosti k životním situacím, ve kterých můžete pomýšlet na mimořádnou okamžitou pomoc, najdete tady:
Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc a další potřebné formuláře, můžete stahovat v naší galerii formulářů.
Méně...