Poslední Milostivé léto pomůže s dluhy u VZP. Ale ne všem

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 18. 1. 2024
Poslední Milostivé léto pomůže s dluhy u VZP. Ale ne všem

Zdroj: Shutterstock

Vláda podpořila plán na další oddlužovací akci zvanou Milostivé léto. Ta odpustí penále a exekuční náklady lidem, kteří si měli platit veřejné zdravotní pojištění – tedy například podnikatelům (OSVČ) nebo osobám bez zdanitelných příjmů. Návrh teď zamíří do sněmovny, podporují ho vládní i opoziční poslanci.

Podmínkou je, že penále je vymáhané exekucí podle daňového řádu. Nová oddlužovací akce se tak bude v praxi týkat především Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která tento způsob exekuce používá. Další zdravotní pojišťovny využívají standardní metodu soudní exekuce, na které se vztahovalo už předchozí Milostivé léto.

„Zákon by se měl vztahovat na všechny fyzické osoby, kterým byla exekuce nařízena do konce roku 2023. Akce má proběhnout mezi 1. červencem a 31. listopadem 2024. Může pomoci desetitisícům dlužníků a objem zaplaceného pojistného se může pohybovat v desítkách milionů korun,“ říká poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), který zákon navrhl společně s poslanci Patrikem Nacherem (ANO), Barborou Urbanovou (STAN) a Jakubem Michálkem (Piráti).

„Při zaplacení dlužné částky se dlužníkům odpustí penále i náklady na exekuce. Dluh půjde splatit jednorázově, u částek přesahujících pět tisíc korun až ve dvanácti splátkách a u dluhů nad 50 tisíc korun bude možné splácení rozdělit až do 36 měsíců,“ upřesňuje Výborný.

První dvě Milostivá léta se zaměřila na soudní exekuce u dlužníků, za kterými měl pohledávky stát, kraje, obce, krajské a obecní příspěvkové organizace, zdravotní pojišťovny, Česká televize, Český rozhlas a jiné veřejnoprávní subjekty. K akci se o své vůli připojily i některé banky a úvěrové společnosti.

Dlužník musel splatit jistinu svého dluhu a náklady na exekutora v paušální výši. Pak byl osvobozen od placení příslušenství dluhu (úroků, sankčních poplatků a podobně), které často původní dluh mnohonásobně převyšovalo. Osvobození se netýkalo soudně vyměřených peněžitých trestů za úmyslný trestný čin, náhrady úmyslně způsobených škod, náhrad za újmu na zdraví nebo výživného.

První dvě akce se netýkaly takzvaných správních exekucí – tedy zjednodušeně dluhů, které si vymáhají samy úřady a nepoužívají k tomu soudní exekutory. Mimo tak zůstaly hlavně daňové dluhy vůči finanční správě nebo dluhy na sociálním pojištění vůči České správě sociálního zabezpečení. To napravilo třetí Milostivé léto, vztahující se hlavně na nedoplatky na daních, sociálním pojištění, ale také pohledávek u vězeňské správy a dluhů na soudních poplatcích. Připojit se mohly i obce a kraje s místními poplatky.

Cílem posledního, čtvrtého Milostivého léta, bude odstranění disproporce, která vznikla právě tím, že předchozí akce se netýkaly některých dluhů na zdravotním pojištění.

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku? Snadno!

Srovnáme parametry včetně sazeb a najdeme tu nejvýhodnější a nejtransparentnější půjčku. Ať konsolidujete, či hledáte novou.

Na rozdíl od předchozí akce v oblasti sociálního pojištění se nový návrh vztahuje výhradně na penále, které je k rozhodnému dni (konci roku 2023) předmětem daňové exekuce. „Důvodem je zejména skutečnost, že penále je významným příjmem takzvaného fondu prevence zdravotních pojišťoven, z nějž jsou financovány aktivity v oblasti předcházení onemocnění a poskytování příspěvků pojištěncům. Výpadkem celého příjmu z penále (například u VZP ČR činil v roce 2022 více než miliardu korun) by došlo k nemožnosti nabízení programů hrazených z tohoto fondu,“ vysvětluje zmíněná skupina poslanců ve svém návrhu.

„Lidé, kterým bylo penále již vyměřeno, ale není ještě postihnuto daňovou exekucí, mohou po splacení jistiny postupovat podle § 53a zákona o veřejném zdravotním pojištění a požádat o odstranění tvrdosti, kterým v drtivé většině případů dochází k odpuštění penále minimálně ve výši 50 procent, v případě případů hodných zvláštního zřetele (například vážné onemocnění, složitá rodinná situace) pak bývá odpuštěno i zcela,“ připomínají poslanci.

Proti takovému omezení se ale ozval ombudsman Stanislav Křeček. „Považuji za nespravedlivé, aby příští vlna oddlužovací akce pomohla jen některým lidem – a navíc jen s částí penále. Návrh se vztahuje jen na penále, které si zdravotní pojišťovny vymáhají samy v takzvané daňové exekuci. Zcela opomíjí případy lidí, kteří svůj dluh dobrovolně splácí. I ti, kteří se budou moci do dalšího milostivého léta zapojit, se pak nezbaví celého penále z dluhů na zdravotním pojištění, ale jen části,“ upozorňuje.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Skoro tři miliony lidí čeká výměna průkazu VZP

26. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Skoro tři miliony lidí čeká výměna průkazu VZP

Od dubna začne Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) velkou výměnu průkazů pojištěnce. Nový průkaz s platností na dalších deset let obdrží lidé, kterým v letošním roce vyprší platnost... celý článek

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

23. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

Od července mají platit nová pravidla u dohod o provedení práce. Počítají se zavedením dvou limitů, nad které se bude odvádět pojistné. Kvůli kritice z řad odborníků a zaměstnavatelů... celý článek

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

24. 1. 2024 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 1 komentář

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.

VZP má nové příspěvky z fondu prevence. Tady je přehled

22. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

VZP má nové příspěvky z fondu prevence. Tady je přehled

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) pro rok 2024 navýšila částky vybraných příspěvků a do nabídky zařadila několik zcela nových příspěvků.

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu po vládním balíčku

3. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu po vládním balíčku

Jestli jste dostali přidáno, gratulujeme. Vaše hrubá mzda stoupne. Kolik nakonec dostanete čistého, ale nezáleží jenom na zaměstnavateli. Výplatu ovlivní i vládní balíček: zvýší odvody... celý článek

Partners Financial Services