Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.
Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Zdroj: Shutterstock

Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se letos zvyšují dohromady o 1154 Kč. Tentokrát totiž stoupají nejen kvůli každoročnímu růstu průměrné mzdy.

Zvyšuje je také vládní konsolidační balíček, který mění výpočet minimálního vyměřovacího základu na důchodové pojištění OSVČ: pro rok 2024 se zvyšuje na 30 % úředně stanovené průměrné mzdy (dříve 25 %), během dalších dvou let stoupne postupně až na 40 %. 

Minimální záloha na sociální pojištění při hlavní činnosti v roce 2024 se zvyšuje na 3852 Kč. Při vedlejší činnosti se zvyšuje na 1413 Kč (nově 11 % místo 10 % průměrné mzdy). Takzvaná rozhodná částka – limit příjmů, do něhož se vejde vedlejší činnost – se letos zvýšila na 105 520 Kč při podnikání po celý rok.

Pozor na letošní změnu: Minimální záloha OSVČ na sociální pojištění se nově zvedá hned od lednové platby – stejně jako je to už řadu let běžné u zdravotního pojištění. To znamená, že nejpozději do konce ledna musí mít sociální správa na účtu alespoň 3852 Kč. Kdo poslal lednovou platbu stejnou jako loni, tedy nižší, měl by ji do konce ledna doplatit.

Minimální zálohy na sociální pojištění OSVČ (měsíčně)

 rok 2024rok 2023
Hlavní činnost3852 Kč2944 Kč
Hlavní činnosti při začátku podnikání3210 Kč2944 Kč
Vedlejší činnost1413 Kč1178 Kč

Další letošní novinka se týká začínajících podnikatelů. Vládní balíček jim přináší úlevu: V prvních třech letech (při hlavní činnosti) pro ně zůstává minimální záloha na úrovni 25 % průměrné mzdy – pro rok 2024 to dělá 3210 korun. Podmínkou je, že tuto samostatnou výdělečnou činnost v uplynulých dvaceti letech nevykonával.

Kdo už dosud platil vyšší zálohy, než je nové minimum, bude je platit dál až do podání přehledu za rok 2023. Teprve na jeho základě si pak zálohu od následujícího měsíce zvýší.

Počínaje příjmy za rok 2024 budou podnikatelé muset zaplatit pojistné nejméně z 55 % základu daně, dosud to bylo 50 %.

Podrobně si o letošních změnách v odvodech na sociální pojištění přečtěte na našem bratrském webu Finmag.cz, který se zaměřuje právě na podnikání: Sociální pojištění OSVČ 2024

Daně snadno na pár kliků

Myšičko myš
Zdroj: Shutterstock

Online daňové přiznání

  • Jednoduše: jen odpovídáte na otázky, aplikace sama počítá a vyplňuje
  • Komplet: včetně přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu
  • Rychle: za 15 minut

Česká správa sociálního zabezpečení spustila novou online službu nazvanou Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ. Veškeré informace o aktuálním stavu pohledávek, vyúčtování přehledu o příjmech a výdajích a další údaje najdou podnikatelé online na ePortálu ČSSZ. Znamená to zároveň, že sociální správa už nebude rozesílat vytištěné roční vyúčtování záloh poštou.

Minimální záloha na zdravotní pojištění při hlavní činnosti je nově 2968 korun, při vedlejší činnosti se neplatí. Zálohu za leden je potřeba zaplatit do 8. února. Pro toho, kdo by platil méně, než je letošní nové minimum, se záloha zvyšuje hned od ledna. Kdo platí víc, změní si zálohu až po podání přehledu.

Minimum pro dobrovolné nemocenské pojištění se zvyšuje na 216 korun – nově jde o 2,7 % vyměřovacího základu místo dřívějších 2,1 %.

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ

 rok 2024rok 2023
Minimální měsíční záloha – hlavní činnost2968 Kč2722 Kč
Minimální měsíční záloha – vedlejší činnostneplatí seneplatí se

Zmíněné zálohy se netýkají podnikatelů, kteří se dobrovolně rozhodli pro paušální daň. Její aktuální částky, pravidla a kalkulačku najdete na Finmagu.

Daňové přiznání online

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

23. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

Od července mají platit nová pravidla u dohod o provedení práce. Počítají se zavedením dvou limitů, nad které se bude odvádět pojistné. Kvůli kritice z řad odborníků a zaměstnavatelů... celý článek

Vyúčtování záloh na důchodové pojištění OSVČ už nepřijde poštou

16. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ

Vyúčtování záloh na důchodové pojištění OSVČ už nepřijde poštou

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) spustila novou online službu nazvanou Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ.

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

5. 1. 2024 | Kateřina Hovorková, redakce Peníze.CZ

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady je aktuální přehled pro rok 2024.

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu po vládním balíčku

3. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu po vládním balíčku

Jestli jste dostali přidáno, gratulujeme. Vaše hrubá mzda stoupne. Kolik nakonec dostanete čistého, ale nezáleží jenom na zaměstnavateli. Výplatu ovlivní i vládní balíček: zvýší odvody... celý článek

Manželé se podělí o důchod. Jak má novinka vypadat a komu se vyplatí

22. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Manželé se podělí o důchod. Jak má novinka vypadat a komu se vyplatí

Ženy mívají nižší důchody než muži a častěji se ocitají na hranici chudoby. Rozdíly má snížit společný vyměřovací základ manželů, který je součástí návrhu důchodové reformy. Některé... celý článek

Partners Financial Services