Na koho se elektronická evidence tržeb vztahuje?
Povinnost evidovat elektronicky všechny tržby se vztahuje na poplatníky daně z příjmů fyzických a právnických osob. Jde především o podnikatele a živnostníky, kteří přijímají platby v hotovosti, platební nebo kreditní kartou, ale také prostřednictvím stravenek, šeků nebo směnky. Výjimkou nejsou ani živnostníci, kteří nemají kamennou provozovnu nebo podnikají jen určitou část roku.
Platby převodem z účtu na účet nebo formou inkasa evidenci nepodléhají.
Spuštění elektronické evidence tržeb proběhne pravděpodobně v listopadu 2016, zavádět se bude postupně ve čtyřech etapách:
- 1. etapa - provozovatelé stravovacích a ubytovacích zařízení
- 2. etapa (3 měsíce od spuštění ) - podnikatelé v maloobchodě a velkoobchodě
- 3. etapa (15 měsíců od spuštění ) - ostatní podnikatelé
- 4. etapa (18 měsíců od spuštění ) - řemeslníci
Zákona o EET počítá i s výjimkami – jde například o nahodilé příjmy nebo příjmy z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků, které definuje §17a zákona o daních z příjmů.
Jak funguje elektronická evidence tržeb?
Údaje o každé přijaté platbě se v reálném čase odešlou do centrálního úložiště Finanční správy. Během několika vteřin přijde z centrálního úložiště potvrzení, spolu s unikátním kódem. Kód bude vytištěný na účtence, kterou obdrží zákazník, který nicméně nemá povinnost si účtenku brát.
Technické řešení elektronické evidence tržeb vyžaduje:
- elektronické zařízení – pokladna, počítač, notebook, tablet nebo chytrý telefon
- tiskárnu účtenek
- pokladní software
- připojení k internetu
V případě výpadku internetu bude možné vydat účtenku bez unikátního kódu, údaje o transakci bude ale nutné odeslat po obnovení spojení, nejpozději do 48 hodin od uskutečnění transakce.
Méně...