S kreditní kartou můžete platit u obchodníků, na internetu nebo vybírat z bankomatu – cena za výběr z bankomatu se ale obvykle pohybuje v řádu desítek, někdy dokonce stovek korun. Částka, kterou je možné z kreditky měsíčně utratit, závisí na limitu, který na kartě máte. Výši limitu stanovuje banka na základě vašich měsíčních příjmů – při žádosti o kreditku je budete muset doložit.
Úroková sazba a další poplatky
Kromě úroku, který neplatíte, jestliže zvládnete umořit dluh během bezúročného období (většinou se pohybuje v rozmezí 20 až 55 dní), si banky i úvěrové společnosti účtují i další poplatky. Může jít například o:
- poplatek za vedení karty
- poplatek za vedení úvěrového účtu
- poplatek za zvýšení limitu
Poplatky vám nicméně většina bank odpustí, pokud měsíčně utratíte určitý obnos.
Když peníze nevrátíte během bezúročného období, banka nebo nebankovní úvěrář vám napočítá (vysoký) úrok za celou dobu, kdy jste měli peníze půjčené. A stačí se opozdit o den.
Kromě toho si banka i nebankovní společnost samozřejmě účtuje sankční poplatky, když dluh na kreditce nesplatíte vůbec.
Kolik za kreditní kartu zaplatíte, napoví RPSN neboli roční procentní sazba nákladů, která vyjadřuje celkové náklady úvěru včetně poplatků při vaší frekvenci splácení.
Podrobnosti o tom jak na kreditku, najdete v článku:
Bonusy na kreditkách
Banky i nebankovní společnosti ke kreditním kartám nabízejí nejrůznější benefity. Bonusy můžete nejčastěji čerpat formou slev ve vybraných obchodech, někteří poskytovatelé vrací zpět část utracených peněz. Většinou jde o pár procent z každé platby, kdo ale utrácí hodně, může si v součtu přijít i na pár tisícovek ročně. Jaké bonusy a benefity jednotlivé kreditní karty nabízejí, napoví srovnání bonusů na kreditkách.
Méně...