Z restaurace byl klub. Jasné obcházení EET, potvrdil soud

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 28. 1. 2021 | 19 komentářů
Z restaurace byl klub. Jasné obcházení EET, potvrdil soud

Zdroj: Shutterstock

Když uděláte z restaurace klub, ale ve skutečnosti dál provozujete restauraci, říkáte si o pokutu. Nejvyšší správní soud dnes rozhodl spor mezi celním úřadem a manželi, kteří se přechodem na soukromý klub snažili vyhnout elektronické evidenci tržeb (EET). Manželé se na soud obrátili poté, co jim celníci vyměřili pokutu ve výši 100 tisíc korun pro každého.

Manželé v minulosti provozovali restauraci ve vesnici Otěvěk, krátce před spuštěním EET její provoz oficiálně ukončili. Na stejném místě začali provozovat soukromý klub tvořený příznivci automobilů a motocyklů všech kubatur a značek.

„Tvrdili, že jejich nemovitost slouží pouze jako klubovna, kterou pronajali klubu, a povinnosti dle zákona o elektronické evidenci tržeb se na ně proto nevztahují. Poukazovali na to, že klub svým členům poskytuje občerstvení buď ze zásob, které si sami přinesou, nebo které jim klub zajistí. Došlo i k přejmenování podniku na soukromý klub, vyvěšení této informace na budovu a příchozím hostům byly vydány klubové karty,“ říká Sylva Dostálová, mluvčí Nejvyššího správního soudu.

Z podkladů získaných celním úřadem ale vyšlo najevo, že manželé i nadále poskytovali běžné stravovací služby, ze kterých jim plynuly příjmy. Provoz soukromého klubu podle Dostálové zcela odpovídal chodu restaurace.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

„Z provedeného dokazování bez jakýchkoliv pochybností vyplynulo, že stěžovatelé založením soukromého klubu sledovali obcházení zákona o elektronické evidenci tržeb. Pokud by Nejvyšší správní soud za těchto okolností jejich postup akceptoval, popřel by tím smysl právní úpravy a připustil jednoduchou cestu, jak se zákonným povinnostem vyhnout,“ vysvětluje předseda senátu Nejvyššího správního soudu Milan Podhrázký.

„Manželé se různou měrou starali o obsluhu, inkasování plateb, přebírání tržby od servírky, zajištění zásobování i zaměstnávání kuchaře. Klubovou kartu ve skutečnosti vydávali komukoliv, kdo projevil zájem o stravovací služby a byl ochotný sdělit libovolné jméno či přezdívku a telefonní číslo. Předložení karty navíc stěžovatelé od hostů ani nevyžadovali, členství v klubu neověřovali a spokojili se s jejich tvrzením, že již kartu mají z dřívějška,“ dodává Dostálová.

Proti rozsudku Nejvyššího správního soudu už nejsou žádné další opravné prostředky, je tedy konečný.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+49
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 1. 2021 6:45, L.

Jen škoda, že stejně nekompromisně nepostupuje policie a soudy v případě Čapího hnízda.

+32
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 1. 2021 10:07, lešek

je vidět,že tvoje duše ma velký deficit v tom že v kapse nemáš ani floka ,v bance nic a v hlavě prasečí kejdu ty tupý závistivec.

Zobrazit celé vlákno

-16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Tři banky ruší SMS. Kartou v e-shopu už nezaplatíte bez aplikace

28. 1. 2021 | Petr Kučera | 99 komentářů

Tři banky ruší SMS. Kartou v e-shopu už nezaplatíte bez aplikace

Lidem, kteří nepoužívají mobilní aplikaci nebo chytrý telefon, se zkomplikovaly platby kartou na internetu.

Musí mít OSVČ podnikatelský účet?

27. 1. 2021 | Veronika Hejná | 17 komentářů

Musí mít OSVČ podnikatelský účet?

Podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná – OSVČ. Potřebujete k tomu nutně podnikatelský účet v bance, nebo vám stačí běžný účet pro soukromé účely? A jaké jsou výhody a nevýhody... celý článek

IKEA otevře další výdejní místa, vylepšila restauraci

26. 1. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

IKEA otevře další výdejní místa, vylepšila restauraci

Řetězec IKEA letos otevře tři nová výdejní místa v regionech, a to v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji. Spolu s dalšími novinkami to oznámila na dnešní tiskové konferenci.

Pomoc podnikatelům očima expertů. Rychlá a jednoduchá, to nemůžeme říct

15. 1. 2021 | Jiří Hovorka, Ondřej Tůma | 7 komentářů

Pomoc podnikatelům očima expertů. Rychlá a jednoduchá, to nemůžeme říct

Nepovedla se, je pomalá a neprůhledná. Tak hodnotí experti v široké shodě podporu, kterou pro podnikatele kvůli dopadům koronaviru připravila vláda.

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2021 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services