Musí mít OSVČ podnikatelský účet?

Veronika Hejná | rubrika: Jak na to | 27. 1. 2021 | 17 komentářů
Podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná – OSVČ. Potřebujete k tomu nutně podnikatelský účet v bance, nebo vám stačí běžný účet pro soukromé účely? A jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení? Máme odpovědi na časté otázky.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 1. 2021 10:11, Ruda

Nechápu, v čem je smysl podnikatelského účtu. Když jako OSVČ dostanu peníze za službu, tak jdu je utratit třeba za chleba a vejce. Jako že z podnikatelského účtu? Nebo si to mám posílat na soukromý a teprve pak platit? Je to blbost.
Možná je to dobré pro firmy, nikoli pro osoby.

+81
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 17 komentářů)

3. 2. 2021 13:48 | Michal Kubeček

Citace - PeS / 03.02.2021 11:37

Na mne to také FÚ zkoušel, že musím mít registrovaný učet, že mi jinak přeplatek nevrátí.
To jsem ale netvrdil. Pokud registrovaný účet nemáte, pak vám přeplatek pošlou na jakýkoli - a nebo třeba i složenkou. Pokud ale máte registrovaný účet, pak vám přeplatek pošlou jen na něj (nebo některý z nich, je-li jich víc).
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 2. 2021 11:37 | PeS

Na mne to také FÚ zkoušel, že musím mít registrovaný učet, že mi jinak přeplatek nevrátí. Tak jsem hledal, podle kterého zákona tato novinka je a ejhle, žádný takový není. Tak jsem paní napsal, ať mi napíše podle kterého zákona je povinnost mít registrovaný účet (ano, registrovaný je pak pouze pro podnikání a všechny příjmy na něj musejí jít do daňového přiznání atd), poslal i odkaz na článek tuším z tohoto serveru a kupodivu se už nikdo neozval a přeplat v pořádku přišel na účet uvedený na DPFO (je jiný než na jaký mi chodí platby faktur a daně a odvody platím z třetího účtu :). A vlastně u dvou ani nejsem majitelem ale pouze disponentem. DPFO dělám podle faktur a jen kontroluji podle přijatých plateb, výdaje paušálem, tak proč řešit další učet, ze kterého stejně vždy vše stáhnu (protože se nepohybuji ani v polovičce 200tis příjmů zde zmiňovaných)...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 1. 2021 23:38 | Martina

Citace - Kuky / 27.01.2021 17:52

Tak to si autor článku zřejmě neumí vybrat tu správnou banku. Mám podnikatelský i osobní účet zadarmo a kde? Fio banka.

Proč autor článku? Jednak je to autorka, jednak tam píše, že i podnikatelské účty můžou být zadarmo. Konkrétně zmiňuje i Fio.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 1. 2021 18:29 | Petr P.

Já mám teď zas problém, že Komerční banka mě prudí, že u nich mám podnikatelský účet, ale pozastavenou živnost. ?????>? Nějaký hošík mi do telefonu tvrdil, že prý nově nesmějí vést podnikatelské účty lidem bez aktivního živnostenského oprávnění (nebo tak nějak to říkal). To se mi moc nezdá. Už před půlrokem jsem kvůli tomu musel na pobočku, a tehdy jsme se domluvili, že účet necháme tak, jak je, a už mě zase honěj na pobočku.??
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 1. 2021 8:39 | Podnikatel pivní datel

Smysl ten účet podnikatelský má. Jistě pro spoustu živnostníků ne, jako říká pan Ruda je to blbost, tak jako u všeho co živnostníci dělají pak se diví. Když podnikáte, tak byste měli mít nějaký provozní kapitál, který s stále točí v podnikání. To je to za co kupujete zboží či materiál, který opět vyfakturujete zpět včetně práce. Rozdíl je zisk a ten teprve můžete po odečtení placení zdravotního, sociálního pojištění a jiných různých výdajů na podnikání použít. Jenže živnostník, dá na účet jistou sumu a z toho platí to a ono a pak tam zas něco přijde a je v tom takový bordel, že prakticky nemá ani přehled zda již nečerpá z provozních peněz určené na podnikání. Každý i živnostník, by si měl stanovit měsíčně nějakou částku peněz, kterou si převede z podnikatelského účtu na svůj osobní účet, aby v tom měl pořádek....jenže to jsou páni živnostníci...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 1. 2021 18:46 | jindřich

Ještě je tu jeden rozdíl, který nebyl v článku zmíněn, i když jeho praktický dopad je více méně nulový. Zdanění úroků. Na osobním účtu vám banka daň z úroku musí strhnout sama (typicky třeba 33 halířů z tučného úroku 2,5 Kč) a nemusíte to řešit v daňovém přiznání. Na podnikatelském účtu se banka o nic nestará a úrok si musíte (jakožto příjem z kapitálového majetku) zdanit sami. Při dnešní výši úroků je to samozřejmě ve výsledku úplně jedno, ale FÚ si na takové ptákovině při kontrole jistě rád smlsne :-)
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 1. 2021 8:48 | Michal Kubeček

Citace - Petr / 28.01.2021 01:57

Sakra, tady kazdej vydelava 200 tis. mes.
Kdysi se říkalo, že papír snese všechno. To ještě neznali webová fóra... :-)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 1. 2021 8:09 | Fanda

Pro OSVČ je užitečné mít pro podnikání extra účet, právě z důvodu, který tu již někdo psal - FÚ považuje jakoukoliv příchozí platbu za příjem - mě chtěli započítat do příjmů výživné na děti. Ovšem je lepší aby i ten druhý účet byl soukromý a ne podnikatelský. Osobní je zdarma, je pojištěn a zajišťuje lepší ochranu soukromých dat.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 1. 2021 1:57 | Petr

Sakra, tady kazdej vydelava 200 tis. mes.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 1. 2021 17:52 | Kuky

Tak to si autor článku zřejmě neumí vybrat tu správnou banku. Mám podnikatelský i osobní účet zadarmo a kde? Fio banka.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 1. 2021 15:43 | F69

Pokud nemáte zvláštní účet na podnikání a např. půjčíte kamarádovi 50.000 a on je Vám pak vrátí na účet, FÚ to může považovat za tržbu a bude Vám to chtít dodanit. A pak budete nahánět kamaráda a dodělávat smlouvu o půjčce nebo jej nechat svědčit do protokolu a třeba kamarád bude někde v Austrálii a nekontaktní a vy budete padělávat doklady? A podobných příjmů mimo podnikání, co se pak děsně blbě vysvětlují můžou být mraky a pak se stane, že je nedokážete vysvětlit a máte dodaněno i s úrokama.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 1. 2021 14:25 | Michal Kubeček

To je jedna z nešťastných babišovin (aspoň mi ta úřednice z FÚ tvrdila, že to zavedl on): pokud má podnikající FO aspoň jeden registrovaný účet, pak všechny platby od daňové a finanční správy musejí jít na něj (nebo jeden z nich). A je úplně jedno, že se jedná o přeplatek daně z příjmu, který s podnikáním vůbec nesouvisí (třeba proto, že v tom roce žádné příjmy ani výdaje nebyly), stejně se to musí jít na registrovaný účet a řešit v účetnictví nebo daňové evidenci.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 1. 2021 14:17 | Martin

Ano, také to tak dělám. Každý měsíc pošlu 100 000 Kč sobě a stejnou částku manželce. A měsíc s tím tak nějak vyjdeme.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 1. 2021 11:48 | fr.slaby@razdva.cz

Mám osobní zkušenost, že u pozastavené činnosti po mě chtěl správce daně registrovat číslo bankovního účtu za účelem vyrovnání záloh daně z příjmu. Nikdy před tím nic takového nepožadoval a přeplatky vyplácel na účet uvedený v daňovém přiznání. Jen pro doplnění: původně registrovaný účet byl ze zkrachovalé banky.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 1. 2021 11:21

Citace - Ruda / 27.01.2021 10:11

Nechápu, v čem je smysl podnikatelského účtu. Když jako OSVČ dostanu peníze za službu, tak jdu je utratit třeba za chleba a vejce. Jako že z podnikatelského účtu? Nebo si to mám posílat na soukromý a teprve pak platit? Je to blbost. Možná je to dobré pro firmy, nikoli pro osoby.
presne tak to delam. z podnikatelskyho uctu posilam 60tis mesicne me a manzelce na osobni ucet a s tim musime nejak vyjit pro bezny vydaje. podnikatelskej ucet mam oddelenej a tedy mnohem prehlednejsi pro vedeni danovy evidence. na osobni ucet mi chodi jeste penize z pronajmu + obcas nepravidelny prijmy, ale ty se vlastniho podnikani netykaji, i kdyz je samozrejme do danovyho priznani zahrnuju. podnikatelskej ucet mam zadarmo. byl bych blazen, kdybych podnikatelskej ucet nemel.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 1. 2021 10:11 | Ruda

Nechápu, v čem je smysl podnikatelského účtu. Když jako OSVČ dostanu peníze za službu, tak jdu je utratit třeba za chleba a vejce. Jako že z podnikatelského účtu? Nebo si to mám posílat na soukromý a teprve pak platit? Je to blbost. Možná je to dobré pro firmy, nikoli pro osoby.
+81
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 1. 2021 8:50 | MartinssonCZE

Ucet zdarma kdyz si ho zalozi online, tedy na pobocce? To je online?
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Jahn

manažer

Ivo Valenta

podnikatel, Synot

Martin Jahn
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Ivo Valenta
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services