Pracovní poměr můžete uzavřít na dobu určitou nebo dobu neurčitou. V prvním případě končí pracovní poměr uplynutím sjednané doby, v druhém výpovědí nebo dohodou o rozvázání pracovního poměru.
Po uzavření pracovního poměru je většina zaměstnanců ve zkušební době. Ta může trvat maximálně tři měsíce (u vedoucích pracovníků šest měsíců). Zaměstnavatel smí zkušební dobu prodloužit, jen pokud v jejím průběhu zaměstnanec nepracuje kvůli celodenním překážkám v práci nebo kvůli dovolené.
Ve zkušební době může zaměstnavatel pracovní poměr ukončit bez udání důvodu. Stejné právo má zaměstnanec. Podrobnosti v článku:
Výpověď z pracovního poměru: Zaměstnavatel
Mimo zkušební dobu smí zaměstnavatel okamžitě ukončit pracovní poměr, jen pokud zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem poruší povinnosti vyplývající z pracovněprávních předpisů nebo je pravomocně a nepodmíněně odsouzený za úmyslný trestný čin.
Vedle toho se může zaměstnavatel se zaměstnancem na ukončení pracovního poměru dohodnout. Na dohodu ale zaměstnanec nemusí přistoupit.
Výpověď může zaměstnanec dostat pouze z jednoho z výpovědních důvodů, které vymezuje zákoník práce:
- výpověď z organizačních důvodů,
- výpověď ze zdravotních důvodů,
- výpověď z důvodu neuspokojivých pracovních výsledků,
- výpověď kvůli porušení pracovních povinností.
Co přesně se výpovědními důvody myslí a jaká pravidla platí pro odstupné, se dozvíte v článku:
Výpověď z pracovního poměru: Zaměstnanec
Zaměstnance může ukončit pracovní poměr kdykoli, zaměstnavatel mu v tom nemůže nijak bránit. Zákoník práce uznává následující způsoby:
- rozvázání pracovního poměru dohodou,
- okamžité zrušení pracovního poměru,
- výpověď,
- zrušení ve zkušební době.
Pokud končíte pracovní poměr výpovědí, budete muset dodržet výpovědní dobu. Výpovědní doba dělá minimálně dva měsíce.
Další podrobnosti:
Méně...