Výpověď. O kolik těhotenství, mateřská a rodičovská oddálí konec pracovního poměru?

Ochranná lhůta zachrání výdělek do porodu, případně pomůže k nároku na mateřskou
Výpověď. O kolik těhotenství, mateřská a rodičovská oddálí konec pracovního poměru?

V nedávném článku jsme na Peníze.cz psali o tom, že těhotné ženy a rodiče na mateřské nebo rodičovské jsou chráněný druh. Že jim zaměstnavatel nemůže dát výpověď skoro ze žádného z uznávaných výpovědních důvodů:

Těhotenství, mateřská a rodičovská dovolená jsou zkrátka ochrannou dobou, ve které zaměstnance nejde jen tak vyhodit. Co když je ale pořadí obrácené: člověk nejprve dostane výpověď a pak ve výpovědní lhůtě nastoupí na mateřskou nebo rodičovskou, případně se u zaměstnankyně prokáže těhotenství? Ochranná doba zafunguje i tady: jakmile začne běžet, přestane se počítat výpovědní doba a nabíhat zase začne až po skončení doby ochranné. Samozřejmě pokud zaměstnanec zaměstnavateli neřekne, že na prodlužování pracovního poměru netrvá.

Umění načasování. Příklad z praxe

Jitka dostala 11. května výpověď pro nadbytečnost, pracovní poměr měl skončit uplynutím dvouměsíční výpovědní doby, která standardně začíná běžet k prvnímu následujícího měsíce. Výpovědní doba tedy měla být od 1. června 2018 do 31. července. Jitka ale ve výpovědní době otěhotněla, doktor za počátek těhotenství označil 10. červen. Právě teď je Jitka v práci a čte si na internetu tenhle článek. Její pracovní poměr 31. července neskončil, trvá doteď a bude trvat, až nastoupí na mateřskou, a potom celou rodičovskou. Pak se Jitka vrátí do práce a pobude v ní ještě 52 dní, což je zbytek výpovědní doby od 10. června do 31. července.

Kdyby ale doktor určil začátek těhotenství na den, kdy Jitka dostala výpověď, tedy 11. května, nebo na den dřívější, výpověď by byla úplně neplatná. Jitka už by ji dostala v ochranné době, kdy platí zákaz výpovědi, musela by být zrušena, a žádné prodloužení výpovědní doby by se ani nepočítalo.

Manuál nastávajícího rodiče

Proč odkládat nevyhnutelné

Proč by ale zaměstnanci nebo zaměstnankyně měli chtít v práci zůstávat? Inu, protože to nese jisté nezpochybnitelné výhody.

Jitka například dostává mzdu a nemusí si hledat práci. Jiný dobrý důvod potom je nárok na peněžitou podporu v mateřství a mateřskou dovolenou. Mohlo by se stát, že žena, která otěhotní chvilku po výpovědi, nenasbírá potřebných 270 dní nemocenského pojištění ve dvou letech před porodem. A nebude mít nárok na mateřskou. Nebo by později nedostala mateřskou na druhé dítě. A třetí dítě…

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Rodičovství tedy může, když na to přijde, protáhnout výpověď na měsíce nebo celé roky. Tedy přesněji: ne rodičovství jako takové, samotný fakt, že máte děti a že o ně pečujete, ještě neznamená, že jste v práci chráněni – to platí jenom pro těhotné, pro maminky na mateřské a maminky a tatínky na rodičovské.

V zásadě tak může docházet k lehce absurdním situacím toho typu, že vyhozená zaměstnankyně se po šesti letech vrací do práce – na tři dny, než jí doběhne výpovědní lhůta.

O pravidlech návratu do práce po skončení mateřské a rodičovské a o tom, kdy vám zaměstnavatel musí držet právě vaši pracovní pozici a kdy jen místo odpovídající povaze práce dohodnuté v pracovní smlouvě, jsme psali v článku

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Povodeň a zaměstnání. Kdy máte nárok na volno a kolik dostanete

16. 9. 2024 | Kateřina Hovorková

Povodeň a zaměstnání. Kdy máte nárok na volno a kolik dostanete

Musíte do práce, i když vám povodeň poničila domov? A co když se do zaměstnání kvůli velké vodě vůbec nedostanete? Nebo musíte hlídat děti, protože škola dočasně nefunguje. Poradíme. celý článek

Změny v podpoře v nezaměstnanosti. Rozhýbeme trh, věří úřad

12. 9. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Změny v podpoře v nezaměstnanosti. Rozhýbeme trh, věří úřad

K novele zákoníku práce, kterou teď projednají poslanci, chce ministerstvo přidat zásadní pozměňovací návrh. Mimo jiné počítá s mnohem vyšší podporou v nezaměstnanosti v prvních měsících... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

6. 9. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Na nové tabulce se shodla vládní koalice. Kalkulačka ukáže,... celý článek

Češi si začnou rozvrhovat, kdy chtějí pracovat. Má to ale háček

28. 8. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Češi si začnou rozvrhovat, kdy chtějí pracovat. Má to ale háček

Takzvané samorozvrhování pracovní doby bude od ledna možné i přímo na pracovišti, nejen při práci z domova. Novinka v zákoníku práce ale nebude pro každého.

Změny v zákoníku práce mají zelenou. Výpovědi se zkrátí, zkušebka prodlouží

22. 8. 2024 | Kateřina Hovorková

Změny v zákoníku práce mají zelenou. Výpovědi se zkrátí, zkušebka prodlouží

Snadnější výpovědi, delší zkušební doba, dřívější návrat z rodičovské, možnost brigády už pro čtrnáctileté. Novelu zákoníku práce podpořila vláda, tady je přehled hlavních změn.

Partners Financial Services