V nedávném článku jsme na Peníze.cz psali o tom, že těhotné ženy a rodiče na mateřské nebo rodičovské jsou chráněný druh. Že jim zaměstnavatel nemůže dát výpověď skoro ze žádného z uznávaných výpovědních důvodů:
Těhotenství, mateřská a rodičovská dovolená jsou zkrátka ochrannou dobou, ve které zaměstnance nejde jen tak vyhodit. Co když je ale pořadí obrácené: člověk nejprve dostane výpověď a pak ve výpovědní lhůtě nastoupí na mateřskou nebo rodičovskou, případně se u zaměstnankyně prokáže těhotenství? Ochranná doba zafunguje i tady: jakmile začne běžet, přestane se počítat výpovědní doba a nabíhat zase začne až po skončení doby ochranné. Samozřejmě pokud zaměstnanec zaměstnavateli neřekne, že na prodlužování pracovního poměru netrvá.
Proč odkládat nevyhnutelné
Proč by ale zaměstnanci nebo zaměstnankyně měli chtít v práci zůstávat? Inu, protože to nese jisté nezpochybnitelné výhody.
Jitka například dostává mzdu a nemusí si hledat práci. Jiný dobrý důvod potom je nárok na peněžitou podporu v mateřství a mateřskou dovolenou. Mohlo by se stát, že žena, která otěhotní chvilku po výpovědi, nenasbírá potřebných 270 dní nemocenského pojištění ve dvou letech před porodem. A nebude mít nárok na mateřskou. Nebo by později nedostala mateřskou na druhé dítě. A třetí dítě…
Rodičovství tedy může, když na to přijde, protáhnout výpověď na měsíce nebo celé roky. Tedy přesněji: ne rodičovství jako takové, samotný fakt, že máte děti a že o ně pečujete, ještě neznamená, že jste v práci chráněni – to platí jenom pro těhotné, pro maminky na mateřské a maminky a tatínky na rodičovské.
V zásadě tak může docházet k lehce absurdním situacím toho typu, že vyhozená zaměstnankyně se po šesti letech vrací do práce – na tři dny, než jí doběhne výpovědní lhůta.
O pravidlech návratu do práce po skončení mateřské a rodičovské a o tom, kdy vám zaměstnavatel musí držet právě vaši pracovní pozici a kdy jen místo odpovídající povaze práce dohodnuté v pracovní smlouvě, jsme psali v článku
Sdílejte článek, než ho smažem