OSVČ, mateřská a rodičovská. Rady a kalkulačky pro rok 2018

I matky podnikatelky dosáhnou na peněžitou pomoc v mateřství, musí si ale platit nemocenské pojištění. Poradíme, jaké podmínky je třeba splnit i jak se to má s rodičovským příspěvkem. Navíc jsme pro OSVČ nachystali šikovné kalkulačky.
OSVČ, mateřská a rodičovská. Rady a kalkulačky pro rok 2018

Peněžitá pomoc v mateřství je jednou z dávek nemocenského pojištění, rodičovský příspěvek spadá pod dávky státní sociální podpory. Ale zatímco na rodičovský příspěvek mají nárok všichni rodiče, s čerpáním peněžité pomoci v mateřství (lidově mateřské) se pojí určité podmínky – především účast na nemocenském pojištění. To za zaměstnance automaticky odvádí zaměstnavatel. Zároveň pro ně, co se mateřské týče, platí trochu jiná pravidla. Podrobně jsme se jim věnovali v článku:

Osoby samostatně výdělečně činné a podnikatelé automaticky pojištění nejsou, nemocenské pojištění si ale můžou platit dobrovolně. V opačném případě můžou hned po narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek.

Rodina kalkulaček

Rodičovské počty

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

Mateřská OSVČ: přehled pravidel

Jak jsme psali výš, pokud chce žena podnikatelka pobírat peněžitou pomoc v mateřství, musí si dobrovolně platit nemocenské pojištění – minimálně 270 dní v průběhu dvou let před nástupem na mateřskou, z toho alespoň 180 dní v posledním roce.

Jestliže podmínku splní, může mateřskou pobírat nejdřív osm týdnů před očekávaným termínem porodu a nejpozději od šestého týdne před porodem. Podpůrčí doba – doba, po kterou lze peněžitou pomoc v mateřství čerpat – trvá maximálně 28 týdnů. Respektive 37 týdnů, když se narodí dvojčata či vícerčata.

Peněžitá pomoc v mateřství se ale netýká jen matek, čerpat ji může i otec dítěte. Třeba v situaci, kdy si matka nemocenské pojištění nehradí, ale otec ano. I pro samostatně výdělečně činné tatínky platí pravidlo – účast na nemocenském pojištění 270 dní během posledních dvou let a z toho minimálně 180 dní v posledním roce. Liší se pouze podpůrčí doba – otec dítěte čerpá mateřskou nejdřív od sedmého týdne po narození dítěte (po konci šestinedělí) a maximálně 22 týdnů (nebo 31 týdnů, pokud jde o otce vícerčat).

Pravidla mateřské pro tatínky zaměstnance najdete v článku:

Radujte se, tatínku

– je to dítě!

Od února 2018 začne Česká správa sociálního zabezpečení vyplácet dávku otcovské poporodní péče. K týdennímu volnu na vzájemnou aklimatizaci s novým členem rodiny. Žádat můžou už prosincoví a lednoví tátové:

Dovolená pro novopečené otce. Kdo kolik dostane?

Kolik mateřská dělá?

Nemocenské pojištění hraje roli také při výpočtu peněžité pomoci v mateřství. V praxi totiž výše plateb nemocenského pojištění určí výši mateřské. Při stanovení plateb na nemocenské pojištění ale OSVČ omezují určité limity – vždy se vychází z plateb na sociální pojištění. Platí, že maximální vyměřovací základ pro výpočet nemocenského odpovídá vyměřovacímu základu (polovině zisku rozpočtené na měsíc) pro sociální pojištění. Jde o částku, ke které jste se dopočetli v posledním přehledu o příjmech a výdajích pro sociálku.

Například při minimální záloze sociálního pojištění – pro letošek 2189 korun – odpovídá měsíční nemocenské maximálně 173 korunám. Peněžitá pomoc v mateřství za celou podpůrčí dobu pak dělá 33 908 korun.

Platby nemocenského pojištění jsou ovšem omezené i zdola – minimální měsíční pojistné je 115 korun. Peněžitá pomoc v mateřství v tomto případě vychází na 22 736 korun.

Kdo chce mateřskou vyšší, musí si vedle nemocenského pojištění dostatečně dlouho platit i vysoké sociální pojištění. Pokud má peněžitá pomoc v mateřství dělat například 15 tisíc korun měsíčně, je potřeba platit sociální pojištění 6800 korun za měsíc. Maximální platba nemocenského pojištění tak bude dělat 536 korun a celková částka peněžité pomoci v mateřství 105 056 korun.

S výpočtem si poradí naše kalkulačka, stačí zadat výši měsíčních odvodů na sociální pojištění. Kalkulačka ukáže, v jakých hranicích si můžete nastavit nemocenské pojištění a na jak vysokou mateřskou dosáhnete. Krom denní dávky vypočte i celkovou částku, kterou v rámci peněžité pomoci v mateřství dostanete.

OSVČ a rodičovský příspěvek

Pokud rodiče nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemají (neplatili si nemocenské pojištění), můžou hned po narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek – celkem 220 tisíc korun, případně 330 tisíc korun, když se narodí dvojčata či vícerčata. Na rozdíl od předchozích roků si ale i oni můžou měnit rychlost čerpání rodičovského příspěvku, měsíční strop, přes který se při tom nemůžou přehoupnout, je 7600 korun měsíčně (11 400 korun v případě vícerčat). Pokud by chtěli rodičovský příspěvek čerpat co nejrychleji, dokážou to za 29 měsíců.

Pro rodiče, kteří nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají, je maximální měsíční výplata stejná jako měsíční mateřská. Pokud by ale otec měl nárok na vyšší mateřskou, než jakou brala matka, počítá se strop podle něj.

Celkovou částku rodičovského příspěvku je potřeba vybrat maximálně do čtyř let věku dítěte. Rychlost čerpání lze měnit jednou za tři měsíce. Zároveň platí, že rodičovský příspěvek se vždy čerpá pouze na nejmladší dítě v rodině. Bez ohledu na to, zda jste už vybrali celou sumu na starší dítě.

Rodičovský příspěvek 2018

měsíců

Další kalkulačky

Stejně jako mateřskou i rodičovský příspěvek může místo matky čerpat otec dítě. Vybrat rodičovský příspěvek přes otce se hodí třeba v situaci, kdy je otec v klasickém pracovním poměru a matka OSVČ. Rodiče tak většinou získají větší svobodu při určování rychlosti a výše rodičovského příspěvku. Pokud otec splňuje podmínku dostatečně dlouhé účasti na nemocenském pojištění (270 dní za poslední dva roky), není omezený limitem 7600 korun.

Navíc není nutné, aby otec zůstal s dítětem doma. Pravidla přivýdělku při čerpání rodičovského příspěvku se omezují na jednoduché pravidlo – rodič, který příspěvek čerpá, musí dítěti zajistit celodenní péči. Za splněnou se podmínka považuje, i pokud o dítě pečuje jiná fyzická osoba – matka, babička nebo chůva. Pouze u dětí do dvou let platí, že jesle, školku nebo jiné předškolní zařízení můžou navštěvovat nanejvýš na čtyřicet šest hodin měsíčně, jinak rodič o rodičovský příspěvek přijde.

Změny 2018

Do konce minulého roku měla výplata rodičovského příspěvku trochu jiná pravidla. Rodiče bez nároku na mateřskou mohli čerpat částku 7600 korun měsíčně pouze prvních devět měsíců, potom jim až do čtyř let věku dítěte náležela částka 3800 korun měsíčně. I pro rodiče s nárokem na mateřskou ale platil limit – 11 500 korun měsíčně. Novela zákona tyto pravidla škrtla a rodiče si můžou na OSSZ požádat o změnu čerpání podle nových not. Bez ohledu na to, kdy měnili rychlost čerpání naposledy.

S propočtem nejideálnější varianty čerpání pomůže naše kalkulačka. Spočítá za vás, po jakých částkách vybrat rodičovský příspěvek co nejrychleji stejně jak ho optimálně rozložit do určitého období, třeba do narození dalšího potomka.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 11. 2018 15:05, Veronika

Dobrý den,
chci se zeptat na postup výpočtu mateřské dovolené. Zatím pracuji jako zaměstnanec, ale pravděpodobně max. 1rok před porodem budu pracovat jako OSVČ. Mateřská se bude počítat pouze z období placeného pojištění jako OSVČ, nebo se do výpočtu bude zahrnovat i průměr z běžného pracovního poměru?
Děkuji za odpověď

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Mateřská i pro studentky. Zásadní změnu pravidel čeká schvalování

23. 9. 2024 | Kateřina Hovorková

Mateřská i pro studentky. Zásadní změnu pravidel čeká schvalování

Na peněžitou pomoc v mateřství, takzvanou mateřskou, by mohly mít nárok také studentky. Jak by to po chystané změně zákona mohlo fungovat?

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

14. 8. 2024 | Pavla Adamcová, Kateřina Hovorková | 1 komentář

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Učebnice, přezůvky, ale i družina a kroužky. Začátek září je pro rodiče spojený s nemalými výdaji. Ty navíc rok od roku rostou. Podle některých průzkumů dostane start školního roku... celý článek

Na poště si nově zažádáte o dávky. Zatím jen někde a o některé

30. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Na poště si nově zažádáte o dávky. Zatím jen někde a o některé

Úřad práce a Česká pošta spouští od června pilotní projekt, díky kterému budou moci lidé podat žádost o vybrané sociální dávky na 51 pobočkách České pošty. 

Nedostatek míst ve školkách mají řešit sousedské skupiny. Vláda je pro

22. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Nedostatek míst ve školkách mají řešit sousedské skupiny. Vláda je pro

Novela zákona o dětských skupinách usnadní vznik dětských skupin. Zavádí u nás také sousedské skupiny po vzoru německých Tagesmutter. Jak má nové rodičovské hlídání fungovat?

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Partners Financial Services