Dovolená pro novopečené otce. Kdo má nárok a kolik dostane?

Poslanci minulý týden schválili otcovskou dovolenou, týdenní volno pro novopečené otce. Se souhlasem Senátu a prezidenta se počítá jako s formalitou. Kdo konkrétně bude mít od příštího ledna nebo února na otcovskou nárok a kolik dostane? Projděte si přehled pravidel a vyzkoušejte naši zbrusu novou kalkulačku.
Dovolená pro novopečené otce. Kdo má nárok a kolik dostane?

Posílení vazby mezi dítětem a rodiči, způsob, jak motivovat čerstvé tatínky k zapojení do péče o novorozeně. Tak Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodňuje svůj záměr na zavedení otcovské dovolené, přesněji otcovské poporodní péče. „Zavedení otcovské vytvoří prostor pro participaci mužů na péči o malé děti a o domácnost, ale také umožní otcům rozvíjet své rodičovské kompetence při zachování jistoty zaměstnání a výdělku,“ píše se konkrétně v důvodové zprávě k novele zákona o nemocenském pojištění, která novou dávku upravuje. Novela minulý týden prošla Poslaneckou sněmovnou, o jejím dalším osudu teď rozhodnou senátoři. Pokud úspěšně dokončí legislativní kolečko, budou první tatínci čerpat otcovské volno na začátku příštího roku.

Očima expertů

Naše anketa

Samozřejmě už dnes platí, že pokud tatínek s novou rodinou chce být, velice snadno může. Může si prostě naplánovat standardní dovolenou (času na plánování má dost) a může si vybrat (neplacenou) dovolenou rodičovskou. Na tu ho zaměstnavatel musí do tří let dítěte pustit kdykoli a vůbec při tom nezáleží, jestli je zároveň na mateřské nebo rodičovské dovolené i maminka. Nová dávka je tak vlastně prostředek, jak z jednoho týdne neplaceného volna udělat týden volna s určitou podporou.

Co na to experti?

Očima expertů: Nová dávka pro čerstvé tatínky

Kdo na otcovskou dosáhne

Nárok na otcovskou dovolenou vznikne novopečeným otcům, kteří chtějí pečovat o vlastní dítě – muž musí být jako otec dítěte zapsaný na matrice. Na otcovskou dosáhnou také muži, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů – převzetí samozřejmě musí posvětit příslušné orgány.

Neméně rozhodující pro nárok na otcovskou dovolenou bude také účast na nemocenském pojištění – alespoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících nástupu na otcovskou. Nemocenské pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel, samostatně výdělečně činní muži si ho můžou platit dobrovolně – zda se živnostníkům tato možnost vyplatí, napoví naše kalkulačka mateřské pro OSVČ. Za troje měsíční pojistné živnostníci dostanou sedm denních dávek, přičemž výše měsíčního pojistného a denní dávky je prakticky totožná.

Otcovská: Jak nahradí ušlý výdělek

Otcovská dovolená pak může trvat maximálně týden, respektive sedm kalendářních dní. Otec na ni bude muset nastoupit nejpozději do šesti týdnů od narození dítě (nebo ode dne převzetí dítěte do péče). Otcovskou půjde čerpat i po dobu, kdy je dítě s matkou v péči zdravotnického zařízení.

Po dobu čerpání otcovské dovolené bude tatínkům náležet dávka otcovské poporodní péče. Jde o dávku vyplácenou z nemocenského pojištění, která se stejně jako nemocenská či peněžitá pomoc v mateřství vypočítá z denního vyměřovacího základu. Tím je součet hrubých příjmů za poslední rok vydělený počtem dní v roce. Průměrný denní výdělek se ale ještě sníží podle redukčních hranic, které v roce 2017 vypadají takto:

  • z částky do 942 Kč se počítá 100 procent,
  • z částky nad 942 do 1412 Kč se počítá 60 procent,
  • z částky nad 1412 do 2824 Kč se počítá 30 procent,
  • k částce nad 2824 Kč se už nepřihlíží.

Z takto vypočteného denního vyměřovacího základu se následně započítá 70 procent.

S výpočtem si ale nemusíte lámat hlavu, naše kalkulačka si s ním lehce poradí. Stačí zadat průměrnou měsíční hrubou mzdu.

Zavedení otcovské přijde státní rozpočet zhruba na 630 milionů korun. Tato částka ovšem vychází z předpokladu, že otcovskou využije pouze 70 procent otců. Čtyřicet milionů korun pak bude stát zavedení nové dávky Českou správu sociálního zabezpečení – právě na sociálce se bude o otcovskou žádat.

Otcovská dovolená je jedním z prorodinných opatření, které nachystala současná vláda. Ve hře je také zvýšení rodičovského příspěvku na 250 tisíc korun a jeho rychlejší čerpání nebo vyšší daňové slevy na dítě.

Rodina kalkulaček

Pro rodiče, kteří chtějí mít všechno spočítané

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Těhotenské balíčky. Neplaťte za to, co můžete mít zadarmo

29. 11. 2020 | Veronika Doskočilová | 4 komentáře

Těhotenské balíčky. Neplaťte za to, co můžete mít zadarmo

Čekáte miminko? Takže už víte, že láska nepřináší „jen žal a výdaje“, jak se zpívá v písničce, ale spoustu radosti. A výdaje. Možná vám gynekolog nabídnul těhotenský balíček za pár... celý článek

Kdo nedá dítě do školy, přijde o ošetřovné. I když má vážný důvod

24. 11. 2020 | Petr Kučera | 8 komentářů

Kdo nedá dítě do školy, přijde o ošetřovné. I když má vážný důvod

Chcete chránit zdraví dítěte nebo jiných členů rodiny, ale máte smůlu. Stát vám – na rozdíl od jara – nepomůže. A když pak dítě skutečně onemocní covidem, dá vám místo takzvaného krizového... celý článek

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

22. 11. 2020 | Petr Kučera | 38 komentářů

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

Se čtyřmi dětmi dosáhnou rodiče podle dosavadních pravidel maximálně na 60 300 korun, nově to má být až 83 016 korun. S pěti dětmi by mohli nově dostat až 107 220 korun.

Studenti a alimenty. Jak ovlivní nárok na výživné stěhování od rodičů, práce a brigády

17. 11. 2020 | Veronika Doskočilová | 5 komentářů

Studenti a alimenty. Jak ovlivní nárok na výživné stěhování od rodičů, práce a brigády

Rodiče mají vůči dětem vyživovací povinnost, která nekončí dosažením plnoletosti. Má nárok na výživné ten, kdo se odstěhuje od rodičů nebo si najde zaměstnání? A co s nárokem na něj... celý článek

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Náhradní výživné prošlo

13. 11. 2020 | Veronika Hejná | 13 komentářů

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Náhradní výživné prošlo

Náhradní výživné má stát vyplácet maximálně dva roky ve výši do 3000 korun měsíčně. Dluh bude vymáhat na rodiči, který alimenty neplatí.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.