Dovolená pro novopečené otce. Kdo má nárok a kolik dostane?

Poslanci minulý týden schválili otcovskou dovolenou, týdenní volno pro novopečené otce. Se souhlasem Senátu a prezidenta se počítá jako s formalitou. Kdo konkrétně bude mít od příštího ledna nebo února na otcovskou nárok a kolik dostane? Projděte si přehled pravidel a vyzkoušejte naši zbrusu novou kalkulačku.
Dovolená pro novopečené otce. Kdo má nárok a kolik dostane?

Posílení vazby mezi dítětem a rodiči, způsob, jak motivovat čerstvé tatínky k zapojení do péče o novorozeně. Tak Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodňuje svůj záměr na zavedení otcovské dovolené, přesněji otcovské poporodní péče. „Zavedení otcovské vytvoří prostor pro participaci mužů na péči o malé děti a o domácnost, ale také umožní otcům rozvíjet své rodičovské kompetence při zachování jistoty zaměstnání a výdělku,“ píše se konkrétně v důvodové zprávě k novele zákona o nemocenském pojištění, která novou dávku upravuje. Novela minulý týden prošla Poslaneckou sněmovnou, o jejím dalším osudu teď rozhodnou senátoři. Pokud úspěšně dokončí legislativní kolečko, budou první tatínci čerpat otcovské volno na začátku příštího roku.

Očima expertů

Naše anketa

Samozřejmě už dnes platí, že pokud tatínek s novou rodinou chce být, velice snadno může. Může si prostě naplánovat standardní dovolenou (času na plánování má dost) a může si vybrat (neplacenou) dovolenou rodičovskou. Na tu ho zaměstnavatel musí do tří let dítěte pustit kdykoli a vůbec při tom nezáleží, jestli je zároveň na mateřské nebo rodičovské dovolené i maminka. Nová dávka je tak vlastně prostředek, jak z jednoho týdne neplaceného volna udělat týden volna s určitou podporou.

Co na to experti?

Očima expertů: Nová dávka pro čerstvé tatínky

Kdo na otcovskou dosáhne

Nárok na otcovskou dovolenou vznikne novopečeným otcům, kteří chtějí pečovat o vlastní dítě – muž musí být jako otec dítěte zapsaný na matrice. Na otcovskou dosáhnou také muži, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů – převzetí samozřejmě musí posvětit příslušné orgány.

Neméně rozhodující pro nárok na otcovskou dovolenou bude také účast na nemocenském pojištění – alespoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících nástupu na otcovskou. Nemocenské pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel, samostatně výdělečně činní muži si ho můžou platit dobrovolně – zda se živnostníkům tato možnost vyplatí, napoví naše kalkulačka mateřské pro OSVČ. Za troje měsíční pojistné živnostníci dostanou sedm denních dávek, přičemž výše měsíčního pojistného a denní dávky je prakticky totožná.

Otcovská: Jak nahradí ušlý výdělek

Otcovská dovolená pak může trvat maximálně týden, respektive sedm kalendářních dní. Otec na ni bude muset nastoupit nejpozději do šesti týdnů od narození dítě (nebo ode dne převzetí dítěte do péče). Otcovskou půjde čerpat i po dobu, kdy je dítě s matkou v péči zdravotnického zařízení.

Po dobu čerpání otcovské dovolené bude tatínkům náležet dávka otcovské poporodní péče. Jde o dávku vyplácenou z nemocenského pojištění, která se stejně jako nemocenská či peněžitá pomoc v mateřství vypočítá z denního vyměřovacího základu. Tím je součet hrubých příjmů za poslední rok vydělený počtem dní v roce. Průměrný denní výdělek se ale ještě sníží podle redukčních hranic, které v roce 2017 vypadají takto:

  • z částky do 942 Kč se počítá 100 procent,
  • z částky nad 942 do 1412 Kč se počítá 60 procent,
  • z částky nad 1412 do 2824 Kč se počítá 30 procent,
  • k částce nad 2824 Kč se už nepřihlíží.

Z takto vypočteného denního vyměřovacího základu se následně započítá 70 procent.

S výpočtem si ale nemusíte lámat hlavu, naše kalkulačka si s ním lehce poradí. Stačí zadat průměrnou měsíční hrubou mzdu.

Zavedení otcovské přijde státní rozpočet zhruba na 630 milionů korun. Tato částka ovšem vychází z předpokladu, že otcovskou využije pouze 70 procent otců. Čtyřicet milionů korun pak bude stát zavedení nové dávky Českou správu sociálního zabezpečení – právě na sociálce se bude o otcovskou žádat.

Otcovská dovolená je jedním z prorodinných opatření, které nachystala současná vláda. Ve hře je také zvýšení rodičovského příspěvku na 250 tisíc korun a jeho rychlejší čerpání nebo vyšší daňové slevy na dítě.

Rodina kalkulaček

Pro rodiče, kteří chtějí mít všechno spočítané

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 147 komentářů

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

Mimořádný příspěvek na dítě dostal podrobnější pravidla. Ministerstvo dokončilo konkrétní návrh, který přináší i odpovědi na některé dosavadní nejasnosti. Nepotěší rodiče osmnáctiletých. celý článek

Jurečka se spletl. Na příspěvek 5000 Kč dosáhne méně rodin

30. 4. 2022 | Petr Kučera | 30 komentářů

Jurečka se spletl. Na příspěvek 5000 Kč dosáhne méně rodin

Na jednorázový příspěvek 5000 korun na každé dítě do 18 let věku dosáhnou rodiny s hrubým příjmem do jednoho milionu korun za rok. Limit se nebude počítat z čistého příjmu. Přestože... celý článek

Pět tisíc na dítě. Vláda chystá balíček pro rodiny

28. 4. 2022 | Petr Kučera | 131 komentářů

Pět tisíc na dítě. Vláda chystá balíček pro rodiny

Domácnosti s příjmem do milionu korun ročně mají dostat jednorázový příspěvek na každé dítě do 18 let. Přijde nejspíš během srpna.

Spoření pro děti: Vyšší úrok jen tak nedostanou, odejít je těžší

26. 4. 2022 | Olga Skalková | 9 komentářů

Spoření pro děti: Vyšší úrok jen tak nedostanou, odejít je těžší

Převést úspory ze špatně úročeného účtu pro děti může být komplikované. Ale nevzdávejte to. Banky musí umožnit přinejmenším převod na jiný produkt vedený na jméno dítěte, a to i u konkurence. celý článek

Nové volno pro rodiče. Až dva měsíce i se školáky

5. 4. 2022 | Eva Dandová | 39 komentářů

Nové volno pro rodiče. Až dva měsíce i se školáky

Zaměstnanci s dětmi do osmi let se mohou těšit na delší dovolenou. Plán na takzvané rodičovské volno vzniká na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.