Kdy budou jarní prázdniny v roce 2024. Termíny podle okresů
8. 9. 2023 | Kateřina Jungvirtová

Jarní prázdniny v roce 2024 proběhnou v období od 5. února do 17. března. Přinášíme přehled termínů pro jednotlivé okresy.
Posílení vazby mezi dítětem a rodiči, způsob, jak motivovat čerstvé tatínky k zapojení do péče o novorozeně. Tak Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodňuje svůj záměr na zavedení otcovské dovolené, přesněji otcovské poporodní péče. „Zavedení otcovské vytvoří prostor pro participaci mužů na péči o malé děti a o domácnost, ale také umožní otcům rozvíjet své rodičovské kompetence při zachování jistoty zaměstnání a výdělku,“ píše se konkrétně v důvodové zprávě k novele zákona o nemocenském pojištění, která novou dávku upravuje. Novela minulý týden prošla Poslaneckou sněmovnou, o jejím dalším osudu teď rozhodnou senátoři. Pokud úspěšně dokončí legislativní kolečko, budou první tatínci čerpat otcovské volno na začátku příštího roku.
Samozřejmě už dnes platí, že pokud tatínek s novou rodinou chce být, velice snadno může. Může si prostě naplánovat standardní dovolenou (času na plánování má dost) a může si vybrat (neplacenou) dovolenou rodičovskou. Na tu ho zaměstnavatel musí do tří let dítěte pustit kdykoli a vůbec při tom nezáleží, jestli je zároveň na mateřské nebo rodičovské dovolené i maminka. Nová dávka je tak vlastně prostředek, jak z jednoho týdne neplaceného volna udělat týden volna s určitou podporou.
Co na to experti?
Nárok na otcovskou dovolenou vznikne novopečeným otcům, kteří chtějí pečovat o vlastní dítě – muž musí být jako otec dítěte zapsaný na matrice. Na otcovskou dosáhnou také muži, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů – převzetí samozřejmě musí posvětit příslušné orgány.
Neméně rozhodující pro nárok na otcovskou dovolenou bude také účast na nemocenském pojištění – alespoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících nástupu na otcovskou. Nemocenské pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel, samostatně výdělečně činní muži si ho můžou platit dobrovolně – zda se živnostníkům tato možnost vyplatí, napoví naše kalkulačka mateřské pro OSVČ. Za troje měsíční pojistné živnostníci dostanou sedm denních dávek, přičemž výše měsíčního pojistného a denní dávky je prakticky totožná.
Otcovská dovolená pak může trvat maximálně týden, respektive sedm kalendářních dní. Otec na ni bude muset nastoupit nejpozději do šesti týdnů od narození dítě (nebo ode dne převzetí dítěte do péče). Otcovskou půjde čerpat i po dobu, kdy je dítě s matkou v péči zdravotnického zařízení.
Po dobu čerpání otcovské dovolené bude tatínkům náležet dávka otcovské poporodní péče. Jde o dávku vyplácenou z nemocenského pojištění, která se stejně jako nemocenská či peněžitá pomoc v mateřství vypočítá z denního vyměřovacího základu. Tím je součet hrubých příjmů za poslední rok vydělený počtem dní v roce. Průměrný denní výdělek se ale ještě sníží podle redukčních hranic, které v roce 2017 vypadají takto:
Z takto vypočteného denního vyměřovacího základu se následně započítá 70 procent.
S výpočtem si ale nemusíte lámat hlavu, naše kalkulačka si s ním lehce poradí. Stačí zadat průměrnou měsíční hrubou mzdu.
Zavedení otcovské přijde státní rozpočet zhruba na 630 milionů korun. Tato částka ovšem vychází z předpokladu, že otcovskou využije pouze 70 procent otců. Čtyřicet milionů korun pak bude stát zavedení nové dávky Českou správu sociálního zabezpečení – právě na sociálce se bude o otcovskou žádat.
Otcovská dovolená je jedním z prorodinných opatření, které nachystala současná vláda. Ve hře je také zvýšení rodičovského příspěvku na 250 tisíc korun a jeho rychlejší čerpání nebo vyšší daňové slevy na dítě.
Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.
Podpojištění řeší kalkulačka
Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.
Sdílejte článek, než ho smažem