OSVČ, mateřská a rodičovská. Rady a kalkulačky pro rok 2018

I matky podnikatelky dosáhnou na peněžitou pomoc v mateřství, musí si ale platit nemocenské pojištění. Poradíme, jaké podmínky je třeba splnit i jak se to má s rodičovským příspěvkem. Navíc jsme pro OSVČ nachystali šikovné kalkulačky.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 11. 2018 15:05, Veronika

Dobrý den,
chci se zeptat na postup výpočtu mateřské dovolené. Zatím pracuji jako zaměstnanec, ale pravděpodobně max. 1rok před porodem budu pracovat jako OSVČ. Mateřská se bude počítat pouze z období placeného pojištění jako OSVČ, nebo se do výpočtu bude zahrnovat i průměr z běžného pracovního poměru?
Děkuji za odpověď

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 13 komentářů)

29. 4. 2020 8:19 | Zuzana

Dobry den, chtela bych se zeptat.Jsem uplne stracena a moc tomu nerozumim.Navic mi zemřela ucetni, která se mi o veci starala.S přítelem chceme miminko.Jsem zaměstnanec na částečný uvazek, tam bych mateřskou mela dostat. Kolik to je 80% z hrubé mzdy? A pak jsem jeste OSVČ, tam si ale nemocenskou neplatim.Chtela jsem a začali jsme pracovat na tom s ucetni, ale bohuzel jsme to nedokončily.Kdybych si to zacala platit, vyplatí mi pak mateřskou jako zaměstnanec+ OSVČ ? Nebo jak to mam udelat? Kolik tak mam platit? Kde se o to zada? Musim tam osobne, nebo staci pres net.Dekuji moc za radu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 11. 2018 15:05 | Veronika

Dobrý den, chci se zeptat na postup výpočtu mateřské dovolené. Zatím pracuji jako zaměstnanec, ale pravděpodobně max. 1rok před porodem budu pracovat jako OSVČ. Mateřská se bude počítat pouze z období placeného pojištění jako OSVČ, nebo se do výpočtu bude zahrnovat i průměr z běžného pracovního poměru? Děkuji za odpověď
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 6. 2018 11:23 | Sabina S.

Dobrý den, děkuji za přínosné informace. Řeším přivýdělek při mateřské a ráda bych se ještě zeptala na pár věcí. Na https://www.1job.cz/prispevek/zamestnani-pri-rodicovske-dovolene jsem se dočetla, že mohu nastaupit do zaměstnání i v průběhu rodičovské dovolené a to s tím, že do školky mohu umístit již dvouleté dítě bez toho, že bych přišla o sociální dávky. Je to pravda? Vyskytla se mi velmi výhodná nabídka práce a nerada bych o ni přišla.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 6. 2018 17:44 | Kateřina

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně mé situace: jsem student VŠ a tento měsíc budu dělat státní závěrečnou zkoušku. Pak vím, ze mám nárok ještě na měsíc prázdnin a pak bych chtěla jit jako OSVČ. Jak to budu mít s mateřskou, nebo rodičovský příspěvkem ? Rodičovský příspěvek dostanu i když si nebudu platil nemocenské? A jaká je jeho výše ? .... a naopak kdybych si platila nemocenské, kolik musím minimálně platit a po jakou dobu abych měla nárok na mateřskou? A jde také platba nemocenského zrušit ? Třeba až už nebudu chtít mít další děti ? Nevyznám se v tom ... děkuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 6. 2018 3:09 | Nikol Húdková

Dobrý den chtěla bych se zeptat co poradit!!! s bývalým přítelem který dělal ve skotsku se nám narodil syn já byla v cesku jak jsem vyřizovala rodičovské dávky a řekla že tatínek je pracovně v UK (Skotsko) dala mi nějaké papíry ať tatínek to nechá potvrdit ve Skotsku jenže tatínek od nás odešel a tudíž už mi vyplnene a dané papíry nedodal a jelikož už tam nepracuje a papíry o příjmu atd... Mi nechce do teď dodat (už 3roky) a ani nedodá. Jak mám tedy dořešit rodičovský prispevek ? Vyplatí mi ho celi ? A je na to nějaká lhůta Prosím poraďte jsem v koncích předem moc děkuji Hudkova
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 6. 2018 11:33 | Petr S.

Dobrý den,
má partnerka je na mateřské dovolené, ihned po jejím skončení půjde na rodičovskou a bude žádat o rodičovský příspěvek. Já jsem zaměstnán na plný úvazek (HPP) a do toho mám také zřízenou živnost a pracuji částečně jako OSVČ. Zákon mi umožňuje požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou ode dne narození potomka. Rád bych tuto možnost využil (samozřejmě rodičovský příspěvek bude žádat pouze má partnerka) a šel na rodičovskou dovolenou současně s mou partnerkou. Pokud si zachovám živnost jako OSVČ, bude za mě zaměstnavatel/stát platit zdravotní a sociální pojištění po dobu čerpání rodičovské dovolené? Budu v takovém případě omezen výdělkem na OSVČ i za předpokladu, že živnost se neshoduje s popisem činnosti v mé pracovní smlouvě na HPP?
Děkuji za odpověď!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 5. 2018 21:12 | Jana

Dobrý den, chtela jsem se zeptat. Platím si nemocenskou 2 roky a jsem 21tyden těhotná. Když půjdu marodit dostanu pak mateřskou dovolenou? Jsem OSVC. Živnost chci pozastavit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 2. 2018 14:36 | Denisa

Dobrý den, chci se zeptat. Když jsem OSVČ, neplatím si nemocenské pojištění (podnikám rok) a nebudu přerušovat živnost. Dostanu na dítě alespoň rodičovkský příspěvek? Nebo vůbec nic?
Děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2018 21:52 | Nika

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s matkou v průběhu období, kdy otec je na PPM? Jsem OSVČ a tato situace se nás bude v tomto roce týkat. Vím, že svou živnostenskou činnost nebudu v době, kdy bude manžel "na mateřské" vykonávat. Je třeba přerušit mou činnost na živnostenském úřadě a nahlásit se na příslušný úřad práce jako nezaměstnaná? Jak to bude s úhradou sociálního a zdravotního pojištění? Předem díky za odpověď.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 1. 2018 11:56 | Inža

Vypočítávat se to nevypočítává, to vám musí manžel povědět, jaké má příjmy. Pokud je to tak, že jeden z vás podniká a jeden je zaměstnaný, tak použijte tu kalkulačku tady výš. Potvrzení o denním vyměřovacím by vám mělo stačit. Snad.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 1. 2018 11:47 | terezie

Dobrý den, jak se vypočte, manžel má vyšší příimy? Má manžel někde na sociálce svého zaměstnavatele nechat potvrdit papír "Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši RP"? Stačí tento papír, nebo musím mít i potvrzení ze své sociálky, že jsem pobírala PPM (platila jsem si nemocenské)A co příloha k žádosti o dávku... tam není možnost RP ale jen PPM... popravdě mám v tom guláš, je to mnohem složitější, než podat daňové přiznání...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 1. 2018 10:40 | Inža

Proč byste ho čerpala „na otce“? Vy si zažádáte, vy budete dostávat. Pokud měl otec příjmy, které znamenají vyšší rodičovský příspěvek, vypočte se rodičovský příspěvek z nich.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 1. 2018 23:17 | Soňa

Mám dotaz, pokud jako OSVČ budu čerpat rodičovský příspěvek na otce, který je zaměstnaný, jak je to v případě me osoby po dobunrodicovske s platbou soc a zdráv pojištěni? Dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Kellner

podnikatel, PPF

Michael Tretter

podnikatel, Tretter’s Bar

Petr Kellner
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Michael Tretter
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services