Kratší úvazky a sdílená místa: dva (a víc) na jedné židli

Novela zákoníku práce má zavést sdílená pracovní místa: zaměstnanci s kratší pracovní dobou budou moct sdílet pracovní pozici a určovat si pracovní dobu sami.
Kratší úvazky a sdílená místa: dva (a víc) na jedné židli

V příštím roce by měla být do praxe zavedena sdílená pracovní místa. Předpokládá chystaná novela zákoníku práce. Kreativní zaměstnavatel a zaměstnanci si sice můžou něco takového dohodnout už dnes, zákoník práce to nezakazuje, nicméně od 1. července (nebo spíš později, pokud se bude návrh zákona déle projednávat v Parlamentu), pro to budou mít v zákoníku oficiální oporu. Sdílené pracovní místo má zaměstnancům umožnit lepší sladění pracovního a rodinného života.

Kratší úvazek na Peníze.cz

Co se stane, když přijdete za zaměstnavatelem, že byste potřebovali pracovat míň, třeba kvůli dětem?

Kratší úvazek, změny směny: kdy zaměstnavatel musí vyhovět?

Když někdo pracuje míň, dostane menší výplatu, říká selský rozum. A co zákon?

Kratší úvazek a mzda

Dnů volna má člověk s kratší pracovní dobou stejně, jako kolegové s plnou pracovní dobou. Na dovolené ale někdy finančně prodělá.

Snížený úvazek a dovolená

Zaměstnanci s kratší pracovní dobou budou moct sdílet pracovní pozici a určovat si pracovní dobu sami.

Kratší úvazky a sdílená místa: dva (a víc) na jedné židli 

Víc zaměstnanců na jedné pozici

Zaměstnavatel se bude moct se dvěma nebo více zaměstnanci s kratší pracovní dobou a se stejným druhem práce dohodnout, že tito zaměstnanci budou sdílet jedno pracovní místo, tedy že se na něm budou v zaměstnání střídat. Dohoda se bude muset uzavírat písemně, a to jak na dobu určitou, tak na dobu neurčitou. Dohoda bude moct být od počátku součástí pracovní smlouvy nebo se uzavře kdykoliv později v průběhu trvání pracovního poměru.

Dohodněte se sami

Pak si zaměstnanci budou sami rozvrhovat pracovní dobu, aby vyhověli zaměstnavateli, kdy v práci potřebuje jejich pracovní sílu, i sobě navzájem. Pracovní místo tak bude v pracovní době obsazené vždycky jedním ze zúčastněných zaměstnanců. Ti se budou moct libovolně střídat – ale tak aby v dohodnutém období každý z nich odpracoval svou průměrnou pracovní dobu. Kontrolovat se to bude za období, které si všichni zúčastnění zaměstnanci a zaměstnavatel dohodnou, třeba za týden, nejméně ale jednou za čtyři týdny.

Souhrn délky týdenní pracovní doby všech zaměstnanců sdílejících pracovní místo nebude smět překročit délku zákonem stanovené týdenní pracovní doby, takže sdílené pracovní místo bude vždycky obsazené maximálně na standardní plnou pracovní dobu, nemělo by tedy být zneužíváno k obcházení přesčasů. A tak například budou moct dva zaměstnanci pracovat na poloviční úvazek, nebo dva nebo tři na třetinovou pracovní dobu a podobně. Půjde se domluvit i tak, že jeden zaměstnanec bude pracovat celý týden na plnou pracovní dobu a další týden odpočívat a druhý zaměstnanec naopak. To se může hodit třeba o školních prázdninách, když bude potřeba se soustavněji věnovat dětem. Střídání během dne se zas může hodit s ohledem na školní rozvrh a kroužky dětí. Sdílet pracovní místo budou moct zcela cizí lidé, ale třeba i rodinní příslušníci, klidně by se v práci mohl střídat otec s matkou, pokud mají stejnou profesi.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sbohem

...a šáteček!

Výpověď pro nadbytečnost se v praxi často zneužívá, stačí se znelíbit a letíte… Dá se nějak bránit?

Nejčastější důvod výpovědi: nadbytečnost. Doopravdy, nebo naoko?

Ochranná lhůta zachrání výdělek do porodu, případně pomůže k nároku na mateřskou.

Výpověď. O kolik těhotenství, mateřská a rodičovská oddálí konec pracovního poměru?

Být jmenovaný vedoucím je jistě důvod k oslavě. Nezapomeňte ale, že přestáváte být – na rozdíl od řadových zaměstnanců – zvlášť chráněný druh.

Bude z vás šéf. Takže vás dokážou snáz vyrazit

Zaměstnanci dělící se o jednu židli budou povinni předložit zaměstnavateli společný písemný rozvrh pracovní doby, vždycky aspoň týden předem, ale operativní změny můžou dělat i v kratší lhůtě, kterou si se zaměstnavatelem dohodnou. Když si ji nedohodnou, pak se taková změna musí hlásit aspoň dva dny předem. Když zaměstnanci rozvrh včas nepředloží, ztratí výhodu rozvrhnout si pracovní dobu sami, pak by ji měl rozvrhnout zaměstnavatel sám. Zaměstnavatel ale nesmí nutit jednoho zaměstnance, aby zastoupil toho dalšího, když se mu to nehodí – zastoupení nepřítomného bude vždy na bázi dobrovolnosti.

Ve státním ne, jen u soukromníka

Možné to bude ale jenom v soukromém sektoru, podobná dohoda o sdíleném pracovním místě nebude možná, pokud je zaměstnavatelem stát, obec, kraj, státní fond, příspěvková organizace, školská právnická osoba zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí, nebo regionální rada regionu soudržnosti.

Konec sdílení není výpověď

Pokud dohoda o sdílení pracovního místa přestane vyhovovat zaměstnancům nebo zaměstnavateli, pak ji budou moci kdykoliv ukončit výpovědí z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu, ale budou muset dodržet patnáctidenní výpovědní dobu. Déle už nebudou muset na sdíleném pracovním místě setrvávat. Pokud bude dohoda o sdíleném pracovním místě součástí pracovní smlouvy, pak výpověď ze sdíleného místa samozřejmě nebude představovat výpověď z pracovního poměru a konec zaměstnání, takže ztratí-li zaměstnanec zájem o sdílení pracovního místa, neznamená to, že ztrácí automaticky i zaměstnání. Na tahu pak bude zaměstnavatel, který buď zajistí personální náhradu, nebo přestane uplatňovat sdílení pracovního místa, nebo dá zaměstnancům výpověď se všemi náležitostmi a z toho pro ně vyplývajícími nároky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nová pravidla pro home office, dohody i výpovědi. Změny v zákoníku práce jsou tu

27. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro home office, dohody i výpovědi. Změny v zákoníku práce jsou tu

Novela začíná platit od 1. října. Dotkne se hlavně práce z domova, takzvaných dohodářů a možností doručování. Jak se připravit na změny v zákoníku práce?

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

14. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

Jak moc se vyplatí odejít do předčasného důchodu ještě v září, než začnou platit nová pravidla? Kdo si pospíší, vydělá na tom výrazně. Dosavadní podmínky se přitom dají ještě na půl... celý článek

Změny v zákoníku práce prošly. Co čeká zaměstnance?

13. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Změny v zákoníku práce prošly. Co čeká zaměstnance?

Dohodáři získají nárok na dovolenou i na příplatky. Rodiče malých dětí si mohou říct o home office. Novela, kterou definitivně potvrdili poslanci, přináší i řadu dalších změn.

Sleva na zkrácené úvazky ušetřila přes 400 milionů. Mohlo to být víc

29. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Sleva na zkrácené úvazky ušetřila přes 400 milionů. Mohlo to být víc

Novela od února zvýhodnila kratší úvazky u mladých lidí, rodičů či osob starších 55 let. Cílem bylo zvýšit nabídku práce pro tyto dlouhodobě odstrkované skupiny na trhu práce. Náročné... celý článek

Předčasný důchod? Spočítejte si, jak vyjde podle nových pravidel

24. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Předčasný důchod? Spočítejte si, jak vyjde podle nových pravidel

Pravidla pro předčasný odchod do důchodu budou výrazně přísnější než dosud, potvrdili senátoři. Nová kalkulačka ukáže, kolik dostanete.

Partners Financial Services