Bude z vás šéf. Takže vás dokážou snáz vyrazit

Gratulujeme. Být jmenovaný vedoucím je jistě důvod k oslavě. Nezapomeňte ale, že přestáváte být – na rozdíl od řadových zaměstnanců – zvlášť chráněný druh.
Bude z vás šéf. Takže vás dokážou snáz vyrazit

Obyčejného, řadového zaměstnance se díky ochraně zaručené zákoníkem práce může firma zbavit jen z několika jasně vymezených důvodů. Ale ten, kdo byl jmenovaný na šéfovské místo, může z něj být taky za jistých okolností kdykoli odvolaný. Odvolaný také často nemá nárok na žádné odstupné. Pokud se vám tedy nějaké povýšení v budoucnu rýsuje, dobře si promyslete, co potřebujete při vyjednávání o podmínkách ohlídat a dohodnout.

Nejspíš budete chtít domluvit pojistku, abyste i po odvolání měli zajištěnou práci a nemohli být propuštěni z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. A nejspíš si budete chtít vyjednat i nárok na odstupné při skončení zaměstnání.

Hledej práci!

Nečekejte , že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Dvakrát čti, jednou podepiš

Na začátek: trochu jiné podmínky platí pro lidi zaměstnané ve veřejné a státní správě a pro lidi zaměstnané soukromou firmou. Pracovní poměr většinou vzniká uzavřením pracovní smlouvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V soukromých firmách vždycky, ve státním existuje ještě jedna možnost – jmenování zaměstnance na vedoucí pracovní místo. Jmenovaný vedoucí může být kdykoli bez uvedení důvodu odvolán.

Jenže – pozor, háček – i soukromá firma může svému budoucímu vedoucímu pracovníkovi navrhnout do smlouvy bod, podle kterého bude z vedoucího místa libovolně odvolatelný. Jediná podmínka je, že zároveň ve smlouvě musí být dohodnuto i to, že se naopak vedoucí pracovník může vedoucího místa libovolně vzdát. Je samozřejmě na vás, na čem jste ochotni se dohodnout – ale určitě při čtení návrhu smlouvy čtěte pozorně, jestli v ní tenhle bod není.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Dostanete nové místo. Pokud je. Jinak jdete bez odstupného…

Když je šéf odvolaný nebo se místa vedoucího vzdá, pracovní poměr tím nezaniká. Zaměstnavatel je povinen navrhnout mu jinou práci, odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci. Pokud práce vyžaduje nějakou předchozí průpravu, musí zaměstnavatel zaměstnanci zajistit proškolení. Pokud takovou práci zaměstnavatel pro zaměstnance nemá nebo když ji zaměstnanec odmítne – což smí, není povinen místo přijmout – pak jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Jako důvod výpovědi pak zaměstnavatel uvádí nadbytečnost. Ovšem odstupné, jinak běžně poskytované zaměstnancům při organizačních změnách, náleží bývalému šéfovi jen v případě rozvázání pracovního poměru po odvolání z místa, které se ruší kvůli organizační změně. Pokud jde jen o personální obměnu na vedoucím postu, odvolaný zaměstnanec nárok na odstupné nemá. Dostane pouze náhradu mzdy za dva měsíce výpovědní doby. Na nic dalšího nemá podle zákoníku práce nárok. Všechno navíc si musí vybojovat, předem dohodnout.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti

výdělků

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

… když si to nedomluvíte jinak

Pokud nenastupujete na šéfovské místo, ale máte být povýšeni u svého stávajícího zaměstnavatele, můžete mu navrhnout dohodu. Když vás z vedoucího místa odvolá nebo se ho vzdáte, vrátíte se znovu k práci, kterou jste dělali doteď. Vyhnete se tak tomu, že byste po skončení na šéfovské židli skončili v zaměstnání pro nadbytečnost. Jedině že by vaše původní místo bylo mezitím zrušené při organizačních změnách, pak můžete dostat výpověď z organizačních důvodů, například pro zrušení zaměstnavatele nebo jeho části nebo pro nadbytečnost. Ovšem výpověď už byste dostávali jako řadový zaměstnanec – tedy s nárokem na odstupné, na které odvolaný šéf nárok nemá. Vždycky jde nejmíň o jednonásobek průměrného měsíčního výdělku. Za dovršený rok práce u zaměstnavatele – počítá se jak šéfovské místo, tak předchozí řadové – je to dvojnásobek, a pokud zaměstnanec pracoval nejméně dva roky, tak trojnásobek průměrného výdělku. Víc může být dohodnuto v kolektivní smlouvě mezi zaměstnavatelem a odbory nebo mezi zaměstnavatelem a jednotlivým zaměstnancem.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

24. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

Důchodová reforma prolomí dosavadní strop, věk odchodu do penze se tak zvýší. Spočítejte si, jestli a jak se chystané změny dotknou právě vás.

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

22. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

Nezaměstnaní získají podporu hned za první měsíc, i když dostali odstupné – dosud museli až několik měsíců čekat. Novela od ledna zároveň zpřísní opakované čerpání podpory; cílem je... celý článek

Nová pravidla pro práci na dohodu. Radši ji zrušíme, hrozí firmy

27. 10. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nová pravidla pro práci na dohodu. Radši ji zrušíme, hrozí firmy

Podmínky pro dohodáře se přiblížily klasickému pracovnímu poměru. Navíc je čeká ještě finanční omezení. Zaměstnavatelé teď řeší, zda a čím dohody nahradí.

Nová pravidla pro home office, dohody i výpovědi. Změny v zákoníku práce jsou tu

27. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro home office, dohody i výpovědi. Změny v zákoníku práce jsou tu

Novela začíná platit od 1. října. Dotkne se hlavně práce z domova, takzvaných dohodářů a možností doručování. Jak se připravit na změny v zákoníku práce?

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

14. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

Jak moc se vyplatí odejít do předčasného důchodu ještě v září, než začnou platit nová pravidla? Kdo si pospíší, vydělá na tom výrazně. Dosavadní podmínky se přitom dají ještě na půl... celý článek

Partners Financial Services