Bude z vás šéf. Takže vás dokážou snáz vyrazit

Gratulujeme. Být jmenovaný vedoucím je jistě důvod k oslavě. Nezapomeňte ale, že přestáváte být – na rozdíl od řadových zaměstnanců – zvlášť chráněný druh.
Bude z vás šéf. Takže vás dokážou snáz vyrazit

Obyčejného, řadového zaměstnance se díky ochraně zaručené zákoníkem práce může firma zbavit jen z několika jasně vymezených důvodů. Ale ten, kdo byl jmenovaný na šéfovské místo, může z něj být taky za jistých okolností kdykoli odvolaný. Odvolaný také často nemá nárok na žádné odstupné. Pokud se vám tedy nějaké povýšení v budoucnu rýsuje, dobře si promyslete, co potřebujete při vyjednávání o podmínkách ohlídat a dohodnout.

Nejspíš budete chtít domluvit pojistku, abyste i po odvolání měli zajištěnou práci a nemohli být propuštěni z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. A nejspíš si budete chtít vyjednat i nárok na odstupné při skončení zaměstnání.

Hledej práci!

Nečekejte , že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Dvakrát čti, jednou podepiš

Na začátek: trochu jiné podmínky platí pro lidi zaměstnané ve veřejné a státní správě a pro lidi zaměstnané soukromou firmou. Pracovní poměr většinou vzniká uzavřením pracovní smlouvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V soukromých firmách vždycky, ve státním existuje ještě jedna možnost – jmenování zaměstnance na vedoucí pracovní místo. Jmenovaný vedoucí může být kdykoli bez uvedení důvodu odvolán.

Jenže – pozor, háček – i soukromá firma může svému budoucímu vedoucímu pracovníkovi navrhnout do smlouvy bod, podle kterého bude z vedoucího místa libovolně odvolatelný. Jediná podmínka je, že zároveň ve smlouvě musí být dohodnuto i to, že se naopak vedoucí pracovník může vedoucího místa libovolně vzdát. Je samozřejmě na vás, na čem jste ochotni se dohodnout – ale určitě při čtení návrhu smlouvy čtěte pozorně, jestli v ní tenhle bod není.

Dostanete nové místo. Pokud je. Jinak jdete bez odstupného…

Když je šéf odvolaný nebo se místa vedoucího vzdá, pracovní poměr tím nezaniká. Zaměstnavatel je povinen navrhnout mu jinou práci, odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci. Pokud práce vyžaduje nějakou předchozí průpravu, musí zaměstnavatel zaměstnanci zajistit proškolení. Pokud takovou práci zaměstnavatel pro zaměstnance nemá nebo když ji zaměstnanec odmítne – což smí, není povinen místo přijmout – pak jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Jako důvod výpovědi pak zaměstnavatel uvádí nadbytečnost. Ovšem odstupné, jinak běžně poskytované zaměstnancům při organizačních změnách, náleží bývalému šéfovi jen v případě rozvázání pracovního poměru po odvolání z místa, které se ruší kvůli organizační změně. Pokud jde jen o personální obměnu na vedoucím postu, odvolaný zaměstnanec nárok na odstupné nemá. Dostane pouze náhradu mzdy za dva měsíce výpovědní doby. Na nic dalšího nemá podle zákoníku práce nárok. Všechno navíc si musí vybojovat, předem dohodnout.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti

platů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

… když si to nedomluvíte jinak

Pokud nenastupujete na šéfovské místo, ale máte být povýšeni u svého stávajícího zaměstnavatele, můžete mu navrhnout dohodu. Když vás z vedoucího místa odvolá nebo se ho vzdáte, vrátíte se znovu k práci, kterou jste dělali doteď. Vyhnete se tak tomu, že byste po skončení na šéfovské židli skončili v zaměstnání pro nadbytečnost. Jedině že by vaše původní místo bylo mezitím zrušené při organizačních změnách, pak můžete dostat výpověď z organizačních důvodů, například pro zrušení zaměstnavatele nebo jeho části nebo pro nadbytečnost. Ovšem výpověď už byste dostávali jako řadový zaměstnanec – tedy s nárokem na odstupné, na které odvolaný šéf nárok nemá. Vždycky jde nejmíň o jednonásobek průměrného měsíčního výdělku. Za dovršený rok práce u zaměstnavatele – počítá se jak šéfovské místo, tak předchozí řadové – je to dvojnásobek, a pokud zaměstnanec pracoval nejméně dva roky, tak trojnásobek průměrného výdělku. Víc může být dohodnuto v kolektivní smlouvě mezi zaměstnavatelem a odbory nebo mezi zaměstnavatelem a jednotlivým zaměstnancem.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Musíte být v pohotovosti i při pracovní přestávce? Máte nárok na odměnu

28. 10. 2021 | Zdeněk Bauer | 3 komentáře

Musíte být v pohotovosti i při pracovní přestávce? Máte nárok na odměnu

Čerstvá rozhodnutí českého Ústavního soudu a Soudního dvora EU dávají naději mnoha zaměstnancům, jejichž pracovní přestávky nebo „volno“ ve skutečnosti neznamenají odpočinek. Když podle... celý článek

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 68 komentářů

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

Končící vláda Andreje Babiše reaguje na rostoucí počet pozitivních testů na covid-19. Chce předejít zahlcení nemocnic, které by mohlo znovu omezit dostupnost zdravotní péče nesouvisející... celý článek

Neplacené volno. Kdy ho šéf musí dát, jak je to s odvody a další pravidla

15. 9. 2021 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Neplacené volno. Kdy ho šéf musí dát, jak je to s odvody a další pravidla

Kdy máte nárok na neplacené volno a kdy to záleží jen na zaměstnavateli? Jak je to potom s odvody sociálního a zdravotního pojištění, nebo třeba s nemocenskou? Poradíme.

Placené volno. Přehled, na co teď máte nárok

7. 9. 2021 | Zdeněk Bauer | 3 komentáře

Placené volno. Přehled, na co teď máte nárok

Kdy vás musí zaměstnavatel omluvit v práci a naplno vám to proplatit? Co patří mezi důležité osobní překážky v práci? Přečtěte si.

Při odchodu z práce nezapomeňte zápočtový list, bude se hodit

26. 8. 2021 | Kateřina Jungvirtová | 1 komentář

Při odchodu z práce nezapomeňte zápočtový list, bude se hodit

Mohl by ho po vás chtít nový zaměstnavatel, úřad práce i sociálka. Projděte si, co má, a naopak nemá obsahovat za informace.

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.