Kratší úvazek a mzda

Kdo pracuje na kratší úvazek, je samozřejmě také zkrácený na mzdě. Musí dostat aspoň minimální mzdu? A jak je to u kratších úvazků s proplácením přesčasů? A krátí se i dovolená? Odpovědi známe.
Kratší úvazek a mzda

Když někdo pracuje míň dostane menší výplatu, říká selský rozum. A je příjemné vědět, když mu zákon neodporuje. V paragrafu 80 zákoníku práce se říká: Zaměstnanci přísluší mzda nebo plat, které odpovídají sjednané kratší pracovní době.

Na začátek si pojďme ale ujasnit pojmy. Bylo by asi vhodné upozornit na rozdíl mezi kratší pracovní dobou, tedy kratším úvazkem, a zkrácenou pracovní dobou. Zní to podobně, ale ďábel se skrývá v detailu.

Kratší a zkrácená pracovní doba

Kratší pracovní doba – kratší úvazek, menší úvazek – je, když se vy a váš zaměstnavatel dohodnete, že budete pracovat míň, než je standardní týdenní pracovní doba, tedy 40 hodin. Nejzákladnější pravidla jsme si shrnuli v nedávném článku, dočtete se v něm i o tom, v jakých situacích zákon zaměstnavateli nařizuje, aby vám pokud možno vyšel při žádosti o kratší pracovní dobu vstříc:

Hledej práci!

Nečekejte , že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Zkrácená pracovní doba není věc domluvy. Zákoník práce ji předepisuje pro určité druhy prací nebo provozy a platí pro všechny zaměstnance v daném oboru nebo provozu: Délka stanovené týdenní pracovní doby činí u zaměstnanců pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu 37,5 hodiny týdně, s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem rovněž 37,5 hodiny týdně, s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně. Tito lidé sice odpracují za týden méně hodin, nicméně pořád bychom o nich mluvili jako o zaměstnancích s plným úvazkem.

Minimální mzda není minimum

Rozdíl mezi zaměstnancem, který pracuje v oboru se zkrácenou pracovní dobou, a mezi zaměstnancem, který si dohodl snížený úvazek, se projeví například i ve výši minimální mzdy. Zaměstnanec se zkrácenou pracovní dobou nesmí dostat míň než minimální mzdu. Pokud by mu ji tedy zaměstnavatel chtěl vyplácet, jeho hodinová mzda by byla vyšší než minimální hodinová mzda v jiných oborech – aby to v týdenním nebo měsíčním součtu vyšlo nastejno.

Zaměstnanec se sníženým úvazkem ale dostává mzdu sníženou adekvátně tomu, o kolik je nižší jeho úvazek. Pokud by tedy měl dostávat minimální mzdu, i ta bude snížená. Řekněme, že u zaměstnavatele je standardní týdenní pracovní doba 40 hodin a že si s ním dohodnete, že budete pracovat jen polovičku, dvacet hodin. Za poloviční úvazek poloviční mzda. Pokud by měla být minimální, dostanete jen polovinu minimální mzdy – 6100 korun za měsíc. Tedy letos, příští rok by to zase mělo být o něco víc:

Srovnáme cestovní pojištění

Za kopečky? Srovnáme cestovní pojištění, aby skákalo, jak budete pískat. A když budete chtít, můžete ho u nás i objednat. Stačí říct, jak byste ho nejradši kupovali, jestli koupit přes počítač, probrat s přítelem na telefonu, nebo si pro něj dojdete osobně.

Kratší úvazek a dovolená

Pokud u vás v podniku neplatí speciální ujednání, které by zaměstnancům dávalo nárok na dovolenou navíc, to znamená, pokud má zaměstnanec jen zákonný nárok na čtyři týdny dovolené, platí to i pro zaměstnance se sníženým úvazkem. Pracujete pět dní v týdnu, ale jen čtyři hodiny? Nevadí, máte nárok na stejný počet týdnů dovolené jako ostatní.

Pokud nemáte pracovní dobu rozvrženou takhle rovnoměrně a pracujete jen některé dny v týdnu, je situace složitější. Řekněme, že pracujete tři dny v týdnu, váš nárok na dovolenou je potom dvanáct dní – čtyři týdny po třech dnech. V praxi to ale významnější rozdíl není.

Zatímco délka dovolené není nic těžkého k pochopení, složitější je to s nárokem na ni. Podrobněji jsme se na dovolenou u snížených úvazků podívali v článku

Náhrada mzdy se krátí stejně jako mzda, tedy adekvátně tomu, o kolik je vaše pracovní doba kratší než standardní pracovní doba.

Kratší úvazek na Peníze.cz

Co se stane, když přijdete za zaměstnavatelem, že byste potřebovali pracovat míň, třeba kvůli dětem?

Kratší úvazek, změny směny: kdy zaměstnavatel musí vyhovět?

Když někdo pracuje míň, dostane menší výplatu, říká selský rozum. A co zákon?

Kratší úvazek a mzda

Zaměstnanci s kratší pracovní dobou budou moct sdílet pracovní pozici a určovat si pracovní dobu sami.

Kratší úvazky a sdílená místa: dva (a víc) na jedné židli 

Kratší úvazek a přesčas: bez příplatků

Může se stát, že si dohodnete kratší pracovní dobu, ale pak zůstanete v práci déle. Nebude to nařízený přesčas, zaměstnancům s kratší pracovní dobou nesmí zaměstnavatel práci přesčas nařizovat. Ostatně by pak kratší úvazek asi ztrácel smysl. Můžete se ale samozřejmě dohodnout, že nějakou práci navíc uděláte. Ale ani pak s nejvyšší pravděpodobností o přesčas nepůjde, a nevznikne vám tedy nárok na přesčasový příplatek, jak jsme o něm nedávno psali:

Prací přesčas je totiž až práce nad standardní týdenní pracovní dobu. Pokud byste tedy měli sjednanou kratší pracovní dobu na šest hodin denně, museli byste za týden odpracovat víc než deset hodin navíc, abyste se dostali přes standardních týdenních čtyřicet.

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Berete míň než kolega v Praze? Máte dostat stejně, řekl soud

22. 11. 2021 | Zdeněk Bauer | 17 komentářů

Berete míň než kolega v Praze? Máte dostat stejně, řekl soud

Tuzemským firmám hrozí vlna žalob zaměstnanců, kteří berou za stejnou práci méně než jejich kolegové v lépe placených regionech Česka. Absurdní pravidlo můžou zmírnit jenom politici. celý článek

Ošetřovné stoupne, podmínky se zmírní. Jako na jaře

19. 11. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Ošetřovné stoupne, podmínky se zmírní. Jako na jaře

Zaměstnanci, kteří kvůli zavřené škole nebo karanténě dítěte zůstávají doma a nemohou pracovat, už nepřijdou o tolik peněz. Ošetřovné stoupne z 60 na 80 procent takzvaného redukovaného... celý článek

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

19. 11. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

Zaměstnanci v karanténě dostanou příplatek 370 korun k náhradě mzdy, na kterou mají nárok podle standardních pravidel. Rozhodla o tom vláda, když schválila návrh ministryně práce a... celý článek

Státní zaměstnanci dostanou přidáno, schválila vláda

10. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

Státní zaměstnanci dostanou přidáno, schválila vláda

Platy většiny zaměstnanců ve veřejném sektoru vzrostou od 1. ledna 2022 o 1400 korun. Zvýšení se týká i vojáků, policistů a dalších příslušníků ozbrojených sborů. Příslušná nařízení... celý článek

I vám musí dát víc. Projděte si, jak stoupne zaručená mzda

8. 11. 2021 | Petr Kučera | 9 komentářů

I vám musí dát víc. Projděte si, jak stoupne zaručená mzda

Zvýšení minimální mzdy se netýká jenom nejhůř placených zaměstnanců. Pro většinu lidí je základem takzvaná zaručená mzda. Také ona od ledna 2022 stoupne. Stejně jako některé další limity,... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.