Blesk z čistého nebe? Před kterou výpovědí musí přijít varování

Něco jste zvorali? Snad to nebude tak horké. Pokud to není kolosální průšvih, ze zaměstnání vás hned vyhodit nemůžou, nejdřív musí přijít varování a musíte dostat šanci polepšit se.
Blesk z čistého nebe? Před kterou výpovědí musí přijít varování

Ano. Zaměstnanec, který dělá průšvihy, může ze zaměstnání vyletět jak se říká na hodinu. Neříká se tomu potom výpověď, ale okamžité zrušení pracovního poměru. Od výpovědi se kromě toho, že k němu nepřísluší žádná výpovědní lhůta, liší i v dalších podstatných rysech: vůbec nemusíte přemýšlet o odstupném a ani podpora v nezaměstnanosti na vás nečeká. Ovšem ten průšvih, co člověk udělá, aby si okamžité zrušení vysloužil, už musí být. Buď musíte jít do vězení aspoň na rok (když průšvih nesouvisí se zaměstnáním) nebo i „jen“ na půl roku (když průšvih s prací souvisí), nebo musíte něco zvlášť nepěkného provést přímo zaměstnavateli, zákoník práce mluví o zvlášť hrubém porušení pracovní kázně. Například mu sáhnout na majetek:

Nejistá stupnice průšvihů

Zákoník práce, v paragrafu, kde se mluví o výpovědních důvodech, jmenuje tři stupně porušení pracovních povinností: zvlášť hrubé – závažné – méně závažné. Neříká ale, co kam patří. Soudy sice mají relativně ustálenou rozhodovací praxi, ale přesto – protože se každý případ má posuzovat individuálně a s přihlédnutím k okolnostem, zaměstnavatelům se většinou radí z opatrnosti zkorigovat názor na mírnější stupeň.

Okamžité zrušení pracovního poměru je ale extrémní nástroj pro extrémní situace a zaměstnavatel ho použít nemusí. Může i v takových případech zaměstnanci doručit klasickou výpověď s výpovědní lhůtou. Povinnost předem ho varovat a upozorňovat na možnost výpovědi za takových okolností nemá. Nakonec by bylo i možné, že by si tím komplikoval život. Pokud jednáte s člověkem, ke kterému už nemáte důvěru, který vás poškodil, pokazil vám trezor nebo značku nebo vztahy se zákazníky, od kterého zkrátka můžete čekat ledacos, asi mu nechcete dát šanci, aby se vyhýbal převzetí výpovědi a dělal obstrukce.

Strašně, hodně, míň

Kromě obrovského průšvihu můžete udělat ještě průšvih velký – takovému zákoník práce říká závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci. A pak jsou průšvihy menší, tam se mluví o méně závažném porušení pracovních povinností (nebo postaru pracovní kázně). Bohužel vám ale nikdo nedokáže obecně říct, kde jsou mezi jednotlivými stupni hranice. Krádež v práci je jistě zvlášť hrubé porušení, pozdní příchod méně závažný. Jenže mezitím je poměrně velký prostor, zaměstnavatel by při posuzování závažnosti měl brát ohled na konkrétní okolnosti: jiným metrem má měřit kapitánovi a jiným plavčíkovi, má uvážit, jestli šlo o úmysl, nebo ne, podstatné je, jestli vznikla škoda a jaká. A i když to rozváží poctivě a pečlivě, neznamená to, že soudci v případném sporu budou mít jiný názor.

Každopádně ale platí, že za zvlášť hrubé porušení pracovní kázně může přijít okamžitý konec pracovního poměru nebo výpověď, za závažné porušení pracovní kázně výpověď (a nemusí jí předcházet varování) a za méně závažné porušení – inu, napoprvé vlastně nic. Ne že by méně závažná porušení pracovní kázně nemohla výpověď přivolat, musí jich být ale víc za sebou, musíte být varováni takzvaným vytýkacím dopisem, který vám zároveň taky musí dát šanci všecko napravit a lhůtu, do kdy se tak má stát.

U žádné z těchto výpovědí nemá zaměstnanec zákonný nárok na odstupné.

Kalkulačky pro pracující

Čistému vše čisté. Kolik vyděláte a kolik z toho hned zase zaplatíte.


Však se nějak dohodneme. Ale na čem? Jaká je mzda, kolik musíte odvést na zdravotní a sociální pojištění a kolik budou daně:


Posílají vás na služební cestu? A kolik vám na ni dají?


Jedete na dovolenou? Kolik dostanete, když právě nepracujete?

A další kalkulačky pro zaměstnané

Sčítání drobných prohřešků

Pro takzvané méně závažné porušování pracovních povinností může člověk dostat výpověď v první řadě jen tehdy, pokud se mu dá přidat přívlastek soustavné. Zákoník práce soustavnost opět nedefinuje, v praxi se ale za soustavnost berou už tři prohřešky. Pokud tedy mezi nimi nejsou roční a delší rozestupy, ale odehrají se během řekněme čtvrt roku nebo šesti měsíců. Soustavnost ale není opakovanost: sčítat se dají různé prohřešky, nemusí se opakovat pokaždé ten samý. Řekněme, že během pár měsíců jednou přijdete pozdě, neudržíte nervy při jednání s náročnějším zákazníkem a jednou se v pátek vypaříte před koncem pracovní doby – a soustavné porušování pracovní kázně je na světě.

Samozřejmě se bavíme o takovém tom běžném pozdním příchodu či předčasném odchodu, když člověk chybí na pracovišti nějaké ty minuty. Když člověk ráno přijde do práce, aby si odpíchnul, pak na celý den zmizí, aby si zařídil svoje věci, a odpoledne se vrátí píchnout si odchod, je to minimálně závažné porušení pracovních povinností (výpověď), ale dalo by se to kvalifikovat (respektive: soud to tak reálně kvalifikoval) i jako porušení zvlášť hrubým způsobem (okamžitý vyhazov nebo výpověď) – zaměstnanec se chtěl obohatit na úkor zaměstnavatele, vyinkasovat mzdu, aniž odevzdal práci:

Soustavné prohřešování ale není jedinou podmínkou výpovědi. Než ji zaměstnavatel zaměstnanci doručí (ať prostřednictvím pošty, nebo osobně) do vlastních rukou, musí tomu předcházet písemné varování, že by taková výpověď mohla přijít. I takový vytýkací dopis musí být zaměstnanci doručen prokazatelně, tj. buď zaměstnavatel, nebo pošta musí mít někde jeho autogram stvrzující převzetí. Vytýkací dopis musí především obsahovat varování před možnou výpovědí a jasně formulovanou výtku: zaměstnavatel musí zaměstnanci jasně říct, čím se provinil.

Výpověď může být podána jedině tehdy, když zaměstnanec dostal vytýkací dopis v období šesti měsíců před jejím podáním. Tím se trochu liší od vytýkacího dopisu, kterým zaměstnavatel vytýká špatné pracovní výsledky – což je další legitimní výpovědní důvod.

Anketa

Jak je to u vás v práci s pozdními příchody?

Snažte se víc, nebo jdete!

Výpověď pro neuspokojivé pracovní výsledky je možné zaměstnanci dát, jen tehdy pokud zaměstnanec od zaměstnavatele dostal vytýkací dopis v posledních dvanácti měsících, tedy roce. Takové varování má tedy „delší platnost“.

Stejně jako ve vytýkacím dopise kvůli porušení pracovní kázně i ve vytýkacím dopise kvůli nedobrým výsledkům musí zaměstnavatel jasně a srozumitelně říct, s čím není spokojen, co svému člověku vytýká. Kromě toho ale musí dokument obsahovat lhůtu k nápravě – datum, do kdy má zaměstnanec svůj výkon zlepšit. A na rozdíl od prohřešků proti kázni, u kterých se můžou sčítat provinění různého druhu – pozdní příchod, předčasný odchod, všecko stejné –, u špatných pracovních výsledků to tak nefunguje. Když vám v lednu vytknou, že jste neobsloužili dost zákazníků, nemůžou vás v květnu vyhodit kvůli tomu, že jste nestačili zaškolit dost nových kolegů.

Podrobněji jsme se neuspokojivým pracovním výsledkům věnovali nedávno:

Obrana až u soudu

Pokud zaměstnanec nesouhlasí s obsahem vytýkacího dopisu, nemá to vliv na jeho platnost. Zaměstnanec samozřejmě může třeba i písemně reagovat – polemizovat se zaměstnavatelovými výtkami ke kvalitě jeho práce a svým výsledkům, jakož i s připomínkami ke své pracovní kázni. Vyvracet je. Relevantní to ale bude až tehdy, pokud skutečně dojde na výpověď a on se rozhodne zabojovat u soudu a napadnout ji pro neplatnost.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát nabízí výhodné IT kurzy. Hlaste se všichni, vyzývá

26. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Stát nabízí výhodné IT kurzy. Hlaste se všichni, vyzývá

Šest a půl miliardy korun získal český stát od Evropské unie na to, aby do roku 2025 proškolil 130 tisíc lidí v informačních technologiích. „Pokud by se kdokoliv rád stal ‚ajťákem‘... celý článek

Podpora v nezaměstnanosti zpřísní. Úřad si posvítí na spekulanty

25. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Podpora v nezaměstnanosti zpřísní. Úřad si posvítí na spekulanty

Opakované čerpání podpory v nezaměstnanosti bude komplikovanější. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce prodloužit dobu, kdy je možné znovu žádat o peníze od státu.

Práce na dohodu dostane přísnější pravidla. Přinesou státu víc?

18. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Práce na dohodu dostane přísnější pravidla. Přinesou státu víc?

Češi si dohodami o provedení práce vydělávají desítky miliard korun ročně. Na sociální a zdravotní pojištění ale odvedou jen zlomek z toho. Vláda se proto rozhodla oblíbený způsob přivýdělku... celý článek

Na důstojný výdělek nedosáhne víc než polovina Čechů. Přibylo jich

18. 4. 2023 | Hynek Just

Na důstojný výdělek nedosáhne víc než polovina Čechů. Přibylo jich

Minimální důstojná mzda představovala v roce 2022 v Česku 40 912 korun hrubého, v Praze je to o necelé dva tisíce víc. Pod její hranicí se ocitlo o 800 tisíc pracovních úvazků víc než... celý článek

Nová pravidla práce na dohodu a home office schválila vláda

5. 4. 2023 | Veronika Hejná

Nová pravidla práce na dohodu a home office schválila vláda

Dohodáři získají ze zákona nárok na dovolenou. Upraví se pravidla práce na dálku nebo pro doručování. Smlouvy bude možné uzavírat elektronicky. Projděte si chystané změny v zákoníku... celý článek

Partners Financial Services