Kdo má nárok na příspěvek na bydlení
Nárok na příspěvek na bydlení vznikne, pokud výdaje na bydlení přesahují třicet procent vašich příjmů (v Praze pětatřicet procent). Současně musíte být vlastníkem nemovitosti nebo nájemcem přihlášeným k trvalému pobytu.
Posuzuje se rozhodný příjem všech osob, které jsou v bytě hlášené k trvalému pobytu, není při tom nutné, aby spolu žily ve společné domácnosti. Započítává se:
Rozhodný příjem se posuzuje za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém o příspěvek na bydlení žádáte: když bude žádat v květnu, je předcházejícím kalendářním čtvrtletím leden až březen.
Zároveň platí, že třetina vašich příjmů nesmí přesáhnout normativní náklady na bydlení, které určuje stát jako průměrné celkové náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů v domácnosti.
Normativní náklady ve vaší obci, platné pro rok 2022, najdete v článku:
Jaké náklady na bydlení se započítávají
Vedle příjmů se posuzují také průměrné měsíční náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Konkrétně:
- náklady na energie
- vodné a stočené, náklady na odpady
- náklady na vytápění
U nájemních bytů se posuzuje také nájemné a náklady za plnění poskytované v souvislosti s užíváním bytu. V případě družstevních bytů či bytů v osobním vlastnictví se pak počítá s tzv. srovnatelnými náklady podle počtu osob v rodině.
Konkrétní částky platné pro rok 2022 najdete v článku:
Kvůli prudkému zdražení energií dosáhne od ledna 2022 na příspěvek víc lidí, stávajícím příjemcům se zvýší. Podrobně: Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese
Výpočet příspěvku na bydlení
Výše příspěvku na bydlení se vypočte rozdílem skutečných nákladů na bydlení (pokud nepřekračují normativní náklady) a třiceti procent (v Praze pětatřiceti) příjmu domácnosti. Když jsou náklady na bydlení vyšší než normativní, počítá se příspěvek na bydlení stejně, ovšem z normativních nákladů.
Výši příspěvku na bydlení za vás snadno a rychle spočítá naše kalkulačka příspěvku na bydlení.
Méně...