Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

Jiří Hovorka | rubrika: Jak na to | 13. 7. 2022 | 10 komentářů
Díky růstu životního minima mají nárok na sociální dávky i lidé, kteří dosud neměli. Dnes se zaměříme na podnikatele. Jak se počítá takzvaný rozhodný příjem u OSVČ? Co když někdo podniká až od letoška? A jak je to s paušální daní? Poradíme.
Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

Zdroj: Shutterstock

Od července už podruhé letos rostly částky životního a existenčního minima. Vláda je zvedla v reakci na rekordně vysokou inflaci. Znamená to kromě jiného, že více lidí dosáhne na sociální dávky, typicky na porodné, příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.

Na redakci webu Peníze.cz se v této souvislosti obrátilo více čtenářů, kteří jsou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a nejsou si jisti, jak se u nich počítá rozhodný příjem pro nárok na dávky. Připravili jsme proto přehledného průvodce v otázkách a odpovědích.

Co se OSVČ počítá do příjmů, když se zjišťuje nárok na dávku?

Klasicky je to to průměrný čistý příjem ze samostatné činnosti z minulého zdaňovacího období. Momentálně se tedy vychází z příjmů v roce 2021. Vždy se však započte nejméně 50 % průměrné mzdy v národním hospodářství, což teď dělá 18 900 Kč měsíčně.

„To znamená, že pokud měla OSVČ v roce 2021 z této činnosti nižší nebo nulové příjmy, pro nárok na dávky se jí do rozhodného čtvrtletního příjmu započítá částka třikrát 18 900 Kč. Pokud měla v roce 2021 průměrný měsíční čistý příjem vyšší než 18 900 Kč, započte se jí do rozhodného čtvrtletního příjmu pro nárok na dávky státní sociální podpory tento průměrný měsíční příjem vynásobený třemi,“ vysvětluje Jakub Augusta, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

U všech druhů příjmů, nejen pro příjem ze samostatné výdělečné činnosti, se pro nárok na sociální dávky započítávají čisté příjmy. Jde o příjmy po odpočtu výdajů (i paušálních, pokud je OSVČ využívá), po odpočtu nezdanitelných částí základu daně (jde například o odpočty za dary nebo za příspěvky na spoření na důchod), po odpočtu sociálního a zdravotního pojištění a po odpočtu zaplacené daně z příjmů.

Jak se vypočte měsíční částka rozhodného příjmu?

Jako jedna dvanáctina příjmů uvedených v loňském daňovém přiznání. „A to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší,“ vysvětluje Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.

Co když jste loni nebyli OSVČ?

Pokud podnikáte až od letoška a loni jste ještě samostatnou výdělečnou činnost nevykonávali, pak se jako příjem při zjišťování nároku na dávky počítá:

  • za každý měsíc, v němž jste vykonávali samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, částka odpovídající 25 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství (9 450 Kč), nebo
  • za každý měsíc, v němž jste vykonávali samostatnou výdělečnou činnost jako vedlejší činnost, částka, kterou uvede ve svém prohlášení o příjmu.

Co když mám paušální výdaje?

Jak už text výše uváděl, počítá se s paušálními výdaji stejně jako v případě, že by OSVČ v daňovém přiznání odečítala skutečné výdaje. Paušální výdaje se tedy pro účely výpočtu rozhodného příjmu od celkových příjmů odečítají.

Jak se příjmy počítají u lidí, kteří platí paušální daň?

Lidé, kteří platí paušální daň, nepodávají daňové přiznání. „Pokud je OSVČ v paušálním režimu, do rozhodných příjmů pro nárok na dávky se započte příjem ve výši 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tedy v současné době je to třikrát 18 900 Kč,“ odpovídá Augusta.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook, Twitter nebo Instagram a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 7. 2022 8:55, Prochy75

Byl jsem jeden z těch kteří se na toto téma u Vás ptali, takže Vám mockrát děkuji za tento článek, jste úžasní!

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 7. 2022 8:52, KYSOŇ

Pozoruji, že pětislepec vlastně buduje komunismus - čím míň děláš , tím víc bereš.To bude průser , až to všechno klekne !!

-25
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Žádost o příspěvek 5000 korun na dítě krok za krokem

15. 8. 2022 | Jiří Hovorka, Gabriel Pleska

Žádost o příspěvek 5000 korun na dítě krok za krokem

Ode dneška (občas) běží systém pro příjem a vyřizování žádostí o jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5000 korun. Neoficiálně byl ale spuštěn už o dva dny dřív, takže ho náš redaktor... celý článek

Žádosti o příspěvek 5000 Kč na dítě startují v pondělí. Přijímá je JENDA

12. 8. 2022 | Gabriel Pleska, Petr Kučera | 4 komentáře

Žádosti o příspěvek 5000 Kč na dítě startují v pondělí. Přijímá je JENDA

Žádosti o jednorázový příspěvek 5000 korun na dítě přijímá ministerstvo práce a sociálních věcí od pondělka. Postavilo na to speciální systém jménem JENDA: jednoduše na dávky. S výplatou... celý článek

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

28. 7. 2022 | Petr Kučera | 22 komentářů

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

Automatická výplata startuje na začátku srpna. Kdo ale musí o příspěvek žádat, počká si ještě několik týdnů. Tady jsou podrobnosti.

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

2. 7. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Od životního minima se odvíjí například nárok na porodné, přídavek na dítě, příspěvek na živobytí nebo limity pro srážky ze mzdy.

O příspěvek na bydlení požádáte snáz. Přes online formulář

1. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

O příspěvek na bydlení požádáte snáz. Přes online formulář

O příspěvek na bydlení mohou nově žádat přes zjednodušený online formulář, který je dostupný na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Dosud lidé o příspěvek většinou žádají na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.