Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

Jiří Hovorka | rubrika: Jak na to | 13. 7. 2022 | 10 komentářů
Díky růstu životního minima mají nárok na sociální dávky i lidé, kteří dosud neměli. Dnes se zaměříme na podnikatele. Jak se počítá takzvaný rozhodný příjem u OSVČ? Co když někdo podniká až od letoška? A jak je to s paušální daní? Poradíme.
Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

Zdroj: Shutterstock

Od července už podruhé letos rostly částky životního a existenčního minima. Vláda je zvedla v reakci na rekordně vysokou inflaci. Znamená to kromě jiného, že více lidí dosáhne na sociální dávky, typicky na porodné, příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.

Na redakci webu Peníze.cz se v této souvislosti obrátilo více čtenářů, kteří jsou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a nejsou si jisti, jak se u nich počítá rozhodný příjem pro nárok na dávky. Připravili jsme proto přehledného průvodce v otázkách a odpovědích.

Co se OSVČ počítá do příjmů, když se zjišťuje nárok na dávku?

Klasicky je to to průměrný čistý příjem ze samostatné činnosti z minulého zdaňovacího období. Momentálně se tedy vychází z příjmů v roce 2021. Vždy se však započte nejméně 50 % průměrné mzdy v národním hospodářství, což teď dělá 18 900 Kč měsíčně.

„To znamená, že pokud měla OSVČ v roce 2021 z této činnosti nižší nebo nulové příjmy, pro nárok na dávky se jí do rozhodného čtvrtletního příjmu započítá částka třikrát 18 900 Kč. Pokud měla v roce 2021 průměrný měsíční čistý příjem vyšší než 18 900 Kč, započte se jí do rozhodného čtvrtletního příjmu pro nárok na dávky státní sociální podpory tento průměrný měsíční příjem vynásobený třemi,“ vysvětluje Jakub Augusta, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

U všech druhů příjmů, nejen pro příjem ze samostatné výdělečné činnosti, se pro nárok na sociální dávky započítávají čisté příjmy. Jde o příjmy po odpočtu výdajů (i paušálních, pokud je OSVČ využívá), po odpočtu nezdanitelných částí základu daně (jde například o odpočty za dary nebo za příspěvky na spoření na důchod), po odpočtu sociálního a zdravotního pojištění a po odpočtu zaplacené daně z příjmů.

Jak se vypočte měsíční částka rozhodného příjmu?

Jako jedna dvanáctina příjmů uvedených v loňském daňovém přiznání. „A to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší,“ vysvětluje Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.

Co když jste loni nebyli OSVČ?

Pokud podnikáte až od letoška a loni jste ještě samostatnou výdělečnou činnost nevykonávali, pak se jako příjem při zjišťování nároku na dávky počítá:

  • za každý měsíc, v němž jste vykonávali samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, částka odpovídající 25 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství (9 450 Kč), nebo
  • za každý měsíc, v němž jste vykonávali samostatnou výdělečnou činnost jako vedlejší činnost, částka, kterou uvede ve svém prohlášení o příjmu.

Co když mám paušální výdaje?

Jak už text výše uváděl, počítá se s paušálními výdaji stejně jako v případě, že by OSVČ v daňovém přiznání odečítala skutečné výdaje. Paušální výdaje se tedy pro účely výpočtu rozhodného příjmu od celkových příjmů odečítají.

Jak se příjmy počítají u lidí, kteří platí paušální daň?

Lidé, kteří platí paušální daň, nepodávají daňové přiznání. „Pokud je OSVČ v paušálním režimu, do rozhodných příjmů pro nárok na dávky se započte příjem ve výši 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tedy v současné době je to třikrát 18 900 Kč,“ odpovídá Augusta.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook, Twitter nebo Instagram a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 7. 2022 8:55, Prochy75

Byl jsem jeden z těch kteří se na toto téma u Vás ptali, takže Vám mockrát děkuji za tento článek, jste úžasní!

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 7. 2022 5:46

To jsme to s tou výší reálných příjmů dopracovali, když živnostníci mají nárok na příspěvek na bydlení.

-61
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Změny od října. Jak se dotknou vaší peněženky?

3. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny od října. Jak se dotknou vaší peněženky?

Stručný přehled novinek v osobních financích, které přinesl začátek října. S odkazy na podrobnosti, které jsme k nim napsali už dříve.

Dávky pro postižené: kdo je dostane a jak se mají letos zvýšit

2. 10. 2022 | Jana Divinová

Dávky pro postižené: kdo je dostane a jak se mají letos zvýšit

Příspěvek na mobilitu i příspěvek na zvláštní pomůcku – včetně příspěvku na motorové vozidlo – se mají ještě letos zvýšit. Podmínky pro jejich přiznání se ale lišit nebudou. Tady je... celý článek

Máte nárok na přídavek na dítě. Stát pošle e-maily a SMS

29. 9. 2022 | Gabriel Pleska, Petr Kučera

Máte nárok na přídavek na dítě. Stát pošle e-maily a SMS

Ministerstvo práce a sociálních věcí rozešle 90 tisíc e-mailů a esemesek rodičům, kteří pravděpodobně mají nárok na přídavek na dítě, ale nezažádali si o něj. Je to ten klientský přístup,... celý článek

Jak se bude jmenovat? Za netradiční jméno pro dítě si připlatíte

29. 9. 2022 | Jana Divinová, Petra Dlouhá | 1 komentář

Jak se bude jmenovat? Za netradiční jméno pro dítě si připlatíte

Jméno pro dítě si nemůžete vymyslet jen tak. A za neobvyklé si budete muset připlatit. Tady jsou aktuální pravidla.

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

22. 9. 2022 | Petr Kučera, Gabriel Pleska

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Na tiskové konferenci – shodou okolností těsně před komunálními a senátními volbami... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.