Formuláře a vzory pro přiznání k dani z příjmu fyzických osob
Daň z příjmů fyzických osob činí 15 procent ze základu daně. Osoby samostatně výdělečně činné (podnikatelé) si její výši vypočtou na základě daňového přiznání. Za zaměstnance odvádí daň z příjmů zaměstnavatel. Pokud ale měli loni jiný příjem (mimo zaměstnání), který přesáhl šest tisíc korun, musí rovněž vyplnit daňové přiznání a daň z příjmů zaplatit.
Kdo vyplňuje daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2020 sám, musí ho podat do 3. května 2021 (první pracovní den v květnu), pokud přiznání podává na papíře. Pokud se přiznává elektronicky, termín je o měsíc později – 1. června 2021. Stejné termíny platí i pro platbu daně. Vláda letos termíny o měsíc prodloužila kvůli dopadům epidemie koronaviru.
Pozor: Stejně jako loni však formálně nejde o odložení lhůty pro podání přiznání, ale jenom o prominutí případných sankcí spojených s jeho pozdějším podáním i se zaplacením daně. Rozdíl? Kdo to nestihne ani do konce prodlouženého termínu, tomu se napočítají sankce hned od původního. Jejich výši spočítá kalkulačka pokuty za pozdně podané daňové přiznání.
Kdo podává daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob přes daňového poradce, má čas až do 1. července. Zde zůstal původní termín. Od letoška už lidé nově nemusí předem oznamovat finančnímu úřadu, že využijí služeb poradce.
Přehledy pro zdravotní pojišťovny naleznete zde.
Aktuální daňové formuláře pro zdaňovací období 2020
V některých internetových prohlížečích, případně jejich verzích, interaktivní formuláře zkrátka nefungují správně. Dokument si radši stáhněte do svého počítače (klikněte na ikonku pravým tlačítkem a pak zvolte Uložit odkaz jako…) a pak ho otevřete přímo v Acrobat Readeru.
Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina (kam stejně nemůžete). Na podání daňového přiznání máte ještě:
dní | hodin | minut | vteřin |
Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře
* Pokud daňové přiznání podáváte elektronicky, máte letos ještě měsíc k dobru. Ale proč to odkládat.
Daňové přiznání formulář
Pro formulář v klasické papírové podobě si můžete dojít na finanční úřad, (nejen) v covidové době je ale elegantnější si formulář daňového přiznání stáhnout online. Můžete si stáhnout PDF, které vyplníte řádek po řádku...
Interaktivní formulář daňové přiznání 2020
...nebo můžete využít interaktivní formulář, do kterého zadáte základní údaje nutné k vypočtení daně z příjmů za rok 2020 a on vše sám vypočte a vyplní. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i podat.
Jak vyplnit daňové přiznání?
Vyplňujete přiznání sami a nejste si jisti, jak na to? Máme pro vás vzorové příklady: pro zaměstnance i pro OSVČ
Kde seženu formulář na daňové přiznání?
Tiskopisy daňového přiznání dostanete na všech finančních úřadech nebo na webu finanční správy. Vyzkoušet můžete náš online formulář daňového přiznání, který vám pomůže s vyplňováním a následně spočítá vše za vás. Pokud máte daně složitější a máte třeba více druhů příjmů (např. příjmy ze zahraničí, akciové příjmy), doporučuje-me využít služeb daňového poradce, který s vámi vaše daňové povinnosti podrobně projde a daňové přiznání za vás připraví. Jeho služby jsou samozřejmě palcené.
Kde můžu podepsat daňové přiznání?
Podpisová část prohlášení poplatníka se nachází v páté části Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Do kolonky „Prokazatelně učiněné prohlášení poplatníkem“ se podepište a připište zde také datum podpisu – buď na uvedené zdaňovací období, nebo dodatečně. Když podáváte daňové přiznání online přes datovou schránku nebo třeba přes portál Moje daně, fyzicky už formulář nikde nepodepisujete, vaši identita je ověřená elektronicky.
Jak podám daňové přiznání?
1. Na finančním úřadě: Daňové přiznání podáte s vyplněnými formuláři osobně na příslušném finančním úřadě. Potřebné tiskopisy dostanete přímo tam, nebo si je stáhněte z webu finanční správy.
2. Na poště: Vyplněné daňové přiznání můžete svému finančnímu úřadu poslat poštou společně se všemi potřebnými potvrzeními a dokumenty, která k daňovému přiznání budete přikládat.
3. Online: Přiznání nemusíte tisknout, pokud máte datovou schránku, elektronický podpis, elektronickou občanku nebo pokud vaše banka už nabízí službu takzvané bankovní identity. Pak stačí, když formulář daňového přiznání vyplníte online a odešlete ho spolu se službou, kterou pro online komunikaci se státem máte zřízenou.
Daňové přiznání je třeba podat do těchto termínů:
Do 3. 5. 2021 – Pokud daňové přiznání podáváte sami a neodevzdáváte ho online.
Do 1. 6. 2021 - Pokud daňové přiznání podáváte sami a odevzdáváte ho online.
Do 1. 6. 2021 – Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí podat kromě daňového přiznání také přehled příjmů kvůli platbám povinného pojištění: zdravotní své zdravotní pojišťovně a sociální České správě sociálního zabezpečení.
Do 1. 7. 2021 – Pokud za vás daně podává váš daňový poradce. Od letoška už lidé nově nemusí předem oznamovat finančnímu úřadu, že využijí služeb poradce.
Pozor: Stejně jako loni však formálně nejde o odložení lhůty pro podání přiznání, ale jenom o prominutí případných sankcí spojených s jeho pozdějším podáním i se zaplacením daně. Rozdíl? Kdo to nestihne ani do konce prodlouženého termínu, tomu se napočítají sankce hned od původního.