Transformované fondy (dříve penzijní fondy) penzijního připojištění klientům garantují, že žádný jejich investice bude ke konci roku minimálně na nule. Penzijní společnosti proto investují velmi konzervativně a jejich výnosy jsou většinou zhruba na stejné úrovni jako inflace. Nové doplňkové penzijním spoření sice nabízí potenciální vyšší zhodnocení, účastník si může vybírat z několika investičních strategií, platí za ně ovšem rizikem, že se jeho investice může dostat do červených čísel.
Peníze, které na penzijní připojištění pošlete, si můžete odečíst z daňového základu pro výpočet daně z příjmů. Konkrétně lze snížit základ daně o součet příspěvků, které jste zaplatili nad limit dvanáct tisíc ročně, maximálně ale o 24 tisíc korun za rok. Na daních tak můžete ušetřit až 3600 korun.
Přechod z penzijního připojištění k doplňkovému penzijnímu spoření je možný (naopak to ovšem nejde) a bezplatný. Při přechodu nepřijdete ani o státní příspěvky, ani o příspěvek zaměstnavatele.
Příspěvek na penzijko: Stát i zaměstnavatel
Penzijní připojištění je státem podporovaný produkt. Kdo si na penzijní připojištění posílá aspoň 300 korun měsíčně, dostává státní příspěvek. Ke třem stokorunám dostanete státní příspěvek 90 korun. Se stoupajícím vlastním vkladem roste i státní příspěvek, maximálně vám stát přispěje 230 korun měsíčně, sami ale musíte ukládat aspoň tisícovku.
Vedle státní podpory některým zaměstnancům přispívá také zaměstnavatel. Podobně může přispívat nejen na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření, ale i na životní pojištění. Jak vybírat?
Penzijní připojištění: Výplata
Peníze z penzijního připojištění lze vybrat nejdřív v 60 letech. Další podmínka je, že si penzijko platíte minimálně pět let. Protože jde o řádnou výplatu, dostanete částku, ke které jste se doinvestovali, včetně příspěvků od zaměstnavatele a státu.
Penzijní připojištění můžete ukončit i předčasně, přijdete ale o státní příspěvky. Doplatit budete muset také daňové odpočty, které jste do té doby uplatnili.
Jinou variantou je výběr poloviny naspořených peněz po patnácti letech spoření. To je ale možné, jen pokud máte ve smlouvě sjednanou takzvanou výsluhovou penzi.
Méně...