Na rozdíl od penzijního připojištění se v účastnických fondech penzijního spoření negarantuje nezáporné zhodnocení, zato jsou v nabídce různé investiční strategie – konzervativní, dynamická, smíšená… Díky tomu je možné dosáhnout i na vyšší výnosy, vždycky ovšem s vyšším či nižším rizikem, že se investice dostane do minusu. Konzervativní fond je povinně v nabídce každé penzijní společnosti.
Přechod z penzijního připojištění k doplňkovému penzijnímu spoření je možný (naopak to ovšem nejde) a bezplatný. Při přechodu nepřijdete ani o státní příspěvky, ani o příspěvek zaměstnavatele.
Peníze, které na penzijní připojištění pošlete, si můžete odečíst z daňového základu pro výpočet daně z příjmů. Konkrétně lze snížit základ daně o součet příspěvků, které jste zaplatili nad limit dvanáct tisíc ročně, maximálně ale o 24 tisíc korun za rok. Na daních tak můžete ušetřit až 3600 korun.
Příspěvek na penzijko: Stát i zaměstnavatel
Účastník doplňkového penzijního spoření má nárok na státní příspěvek. Podmínkou je, aby sám na penzijní spoření posílal minimálně 300 korun měsíčně. Ke třem stokorunám dostanete státní příspěvek 90 korun. Se stoupajícím vlastním vkladem roste i státní příspěvek, maximálně vám stát přispěje 230 korun měsíčně, sami ale musíte ukládat aspoň tisícovku.
Vedle státní podpory některým zaměstnancům přispívá také zaměstnavatel. Podobně může přispívat nejen na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření, ale i na životní pojištění. Jak vybírat?
Doplňkové penzijní spoření: Výplata
Stejně jako u penzijního připojištění můžete naspořené prostředky bez ztráty vybrat nejdříve v 60 letech. Požádat můžete buď o jednorázovou výplatu, nebo pravidelnou rentu. V druhém případě se vyhnete patnáctiprocentní dani z příjmů, kterou byste jinak z výnosu zaplatili.
Peníze je možné vybrat už po dvou letech od uzavření doplňkového penzijního spoření. Přijdete ale o státní příspěvek, bude muset zpětně doplatit daňové odpočty a příspěvek zaměstnavatele a výnos se zdaní patnáctiprocentní daní z příjmů.
Předdůchod
Předdůchod znamená, že budete od penzijní společnosti dostávat pravidelnou měsíční penzi. Například pokud pár let před dosažením důchodového věku přijdete o zaměstnání. Předdůchod můžete čerpat maximálně pět let před řádným datem odchodu do důchodu. Zároveň je potřeba naakumulovat do té doby dostatečnou sumu peněz. Měsíční dávka předdůchodu totiž musí dělat po celou dobu čerpání alespoň třicet procent průměrné mzdy.
Výhodou předdůchodu je, že za vás stát dál hradí zdravotní pojištění a doba od začátku pobírání předdůchodu do dosažení penzijního věku je z pohledu sociálního pojištění takzvanou vyloučenou dobou – počítá se do let potřebných k získání starobního důchodu. Podrobnosti v článku:
Doplňkové penzijní spoření můžete uzavřít i dítěti. Jakmile dosáhne plnoletosti, může si vybrat jednu třetinu vložených prostředků. Podmínkou je minimální doba spoření deset let.
Méně...