Kdo má nárok na starobní důchod?
Podmínky pro přiznání starobního důchodu, které stanoví zákon o důchodovém pojištění, jsou v zásadě dvě – dosažení důchodového věku a splnění potřebných dob pojištění. Termín odchodu do důchodu si snadno spočítáte pomocí naší kalkulačky důchodového věku.
Potřebná doba účasti na důchodovém pojištění je 35 let (součet práce, podnikání i náhradních dob), stačí i 30 odpracovaných let (zaměstnání a podnikání bez náhradních dob).
Kdo potřebné doby pojištění nemá tolik, aby do starobní penze vstoupil při dosažení důchodového věku, může se dočkat později, pokud má alespoň 15 odpracovaných let. Konkrétně pak má na důchod nárok v momentě, kdy dosáhne věku o pět let vyššího, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození.
Podrobnosti najdete v textu Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla.
Co se počítá jako náhradní doba pojištění pro důchod?
Do potřebné doby pojištění se započítává také náhradní doba pojištění, tedy období, kdy jste reálně žádné pojištění neodváděli. Do náhradní doby pojištění se počítá například:
- péče o dítě do čtyř let věku,
- péče o blízkého závislého na péči,
- pobírání invalidního důchodu pro III. stupeň invalidity,
- doba evidence na úřadu práce, po kterou náležela podpora v nezaměstnanosti,
- doba evidence na úřadu práce při probíhající rekvalifikaci,
- doba evidence na úřadu práce, pokud nenáležela podpora v nezaměstnanosti nebo neprobíhala rekvalifikace – maximálně se přiznávají tři roky a z toho do 55 let věku nejvýše jeden rok,
- výkon základní vojenské služby,
- studium na střední, vyšší odborné a vysoké škole před rokem 2010, konkrétně prvních šest let studia po dosažení plnoletosti.
Jaká je výše starobního důchodu?
Starobní důchod se skládá ze dvou částí:
- základní výměra – ta v roce 2023 dosahjuje 4040 korun,
- procentní výměra – 1,5 procenta z výpočtového základu vynásobené počtem odpracovaných let (dobou pojištění); výpočtový základ tvoří takzvaný osobní vyměřovací základ, což je průměr hrubých příjmů, na které jsme dosáhli v rozhodném období, přičemž u důchodů přiznávaných v roce 2023 se za rozhodné období považuje období od roku 1986 do roku 2022
Osobní vyměřovací základ je navíc dvakrát zredukován. Redukční hranice pro rok 2023 jsou stanovené takto:
- první redukční hranice 17 743 Kč,
- druhá redukční hranice 161 296 Kč.
Částka do první redukční hranice se započítává celá, z částky mezi redukčními hranicemi se započítá 26 procent. A co přesáhne druhou redukční hranici, k tomu už se při výpočtu nepřihlíží.
Veškeré informace – o vyměřovacím základu i dobách pojištění získáte u České správy sociálního zabezpečení v osobním informativním listě důchodového pojištění. Požádat o něj můžete vždy jednou za kalendářní rok. Další možností je nahlédnout do „konta“ pojištění on-line na ePortálu ČSSZ – potřebujete ale datovou schránku nebo třeba bankovní identitu.
Příklad: Výpočet starobního důchodu v roce 2023
Muž narozený 15. 6. 1959 požádal o řádný starobní důchod. Jeho důchodový věk je 64 let. Toho dosáhne 15. 6. 2023 a do této doby získá celkem 42 let pojištění. Jeho osobní vyměřovací základ za rozhodné období 1986 až 2022 činí 30 500 Kč.
Výpočtový základ z osobního vyměřovacího základu ve výši 30 500 Kč stanovíme takto: Částka 17 743 Kč náleží v plné výši, k ní se přičte 26 % rozdílu mezi částkou 17 743 Kč a částkou 30 500 Kč, tedy 26 % z 12 757 Kč, což je po zaokrouhlení 3317 Kč.
Výpočtový základ činí 17 743 plus 3317, což je celkem 21 060 Kč. Za každý rok pojištění náleží 1,5 % výpočtového základu. To znamená, že za 42 let pojištění činí procentní výměra starobního důchodu 63 % (42x1,5) výpočtového základu. Zaokrouhleno na celé koruny nahoru: 13 268 Kč.
Procentní výměra starobního důchodu je 13 268 Kč, základní výměra 4040 Kč. Celkem bude starobní důchod činit 17 308 Kč. Důchod se následně vždy v lednu zvyšuje o zákonnou valorizaci, případně v průběhu roku o mimořádnou valorizaci.
Jaké jsou podmínky pro předčasný důchod?
Pokud nechcete čekat s odchodem do penze na řádný důchodový věk, můžete odejít do důchodu předčasného. Platí, že čím dřív do důchodu půjdete, tím více si penzi snižujete. A snížení penze je trvalé.
Kdy můžete do předčasného důchodu odejít?
- Kdo dosáhne řádného důchodového věku dřív než v 63 letech, může jít do předčasného důchodu 3 roky předem.
- Kdo dosáhne řádného důchodového věku v 63 a více letech, muže jít do předčasného roku 5 let předem, nejdříve však v 60 letech.
I u předčasného důchodu ovšem musíte splnit potřebnou dobu pojištění – je totožná jako u řádného starobního důchodu.
Jak se žádá o starobní důchod?
O starobní důchod žádejte na okresní správě sociálního zabezpečení čtyři měsíce před požadovaným přiznáním důchodu. Předložit musíte například následující doklady:
- občanský průkaz (cizinci pas nebo povolení k pobytu),
- doklady o studiu nebo učení (i nedokončeném),
- muži předkládají doklady o výkonu vojenské služby,
- doklady prokazující výchovu dětí jako rodné listy nebo výpis z matriky o narození,
- doklady o dobách pojištění a náhradních dobách pojištění, které nejsou vedeny v informativním osobním listu důchodového pojištění.
Méně...