Výpočet předčasného důchodu – kdy můžu odejít

Do starobního důchodu se dá odejít i před dosažením důchodového věku. Pak mluvíme o předčasném odchodu do důchodu nebo prostě o předčasném důchodu. Kalkulačka předčasného důchodu spočítá, kdy můžete do předčasné penze odejít. Výše starobní penze se v předčasném důchodu krátí, důchod bude trvale nižší.

Vyzkoušet můžete ale i kalkulačku výše předčasného důchodu, která spočítá, o kolik se vám při předčasném odchodu do důchodu bude krátit penze.

Výpočet odchodu do předčasného důchodu

+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.
 • Co je předčasný důchod?

  Předčasný důchod může označovat:

  • starobní důchod, do kterého člověk nastoupí podle daných pravidel před dosažením řádného důchodového věku
  • peněžní dávku, kterou stát osobě v předčasném starobním důchodu vyplácí, fakticky sníženou řádnou starobní penzi
 • V kolika letech můžu odejít do předčasného důchodu?

  Do starobního důchodu můžete předčasně odejít nejdřív tři roky před dosažením důchodového věku. Pravidlo, podle kterého některé ročníky mohly jít do předčasného důchodu až pět let před dosažením věku odchodu do penze, neplatí od října 2023.

  Nejsou to ale všechny podmínky pro předčasný odchod do starobního důchodu. Zároveň totiž platí, že do nemůžete jít do předčasného důchodu, pokud nemáte dostatek let pojištění, tedy roků, kdy za vás odváděl zaměstnavatel sociální pojištění, kdy jste si ho platili sami, platil ho za vás stát nebo ho sice nikdo neplatil, ale bere se to, jako kdyby platil (náhradní doby pojištění).

 • Jak se počítá předčasný důchod?

  Při předčasném odchodu do starobního důchodu se výše penze krátí. Podle nových pravidel platných od října 2023 se důchod krátí tak, že se procentní výměra důchodu, spočítaná na základě odpracovaných let a výdělků, snižuje za každých (i započatých) 90 dní, které zbývají do doby nároku na řádný starobní důchod, o:

  • 1,5 % výpočtového základu

  Konkrétní výpočet krácení předčasného důchodu při předčasném odchodu do důchodu provede kalkulačka krácení důchodu.

 • Jaký je rozdíl mezi předdůchodem a předčasným důchodem?

  Předčasný důchod je normální starobní důchod vyplácený státem ze státního rozpočtu, jen se kvůli předčasnému odchodu krátí, tedy snižuje. Na předdůchod si musíte sami našetřit v doplňkovém penzijním spoření. Pokud jste do něj peníze posílali dostatečně dlouho, může se vám vyplatit víc než předčasný důchod, který se vám pak nebude krátit. Musíte ale splnit několik pravidel:

  • doplňkové penzijní spoření si u penzijní společnosti musíte platit aspoň pět let
  • mělo by vám scházet nejvýš pět let do důchodového věku – ale pozor, počítá se vždy důchodový věk pro muže stejného data narození
  • předdůchod si musíte nechat vyplácet aspoň dva roky v kuse
  • měsíční penze musí odpovídat aspoň třiceti procentům průměrné mzdy v národním hospodářství (tu zveřejňuje každoročně ve vyhlášce ministerstvo práce a sociálních věcí)

  Výhodou předdůchodu je, že při jeho pobírání vám stát platí zdravotní pojištění. Roky v předdůchodu se při výpočtu řádného důchodu nepočítají jako doba důchodového pojištění, ale nerozmělňují vyměřovací základ, ze kterého se důchod počítá

 • Můžu v předčasném důchodu pracovat?

  K řádnému starobnímu důchodu si můžete přivydělávat libovolně, u předčasného důchodu jsou ale pravidla přísnější. Zapomeňte na klasický pracovní poměr, vaše zaměstnání nesmí zakládat účast na sociálním pojištění. Zbývají vám v zásadě dvě možnosti:

  • práce na dohodu, tedy na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o provedení práce (DPP), váš výdělek ale u DPP nesmí překročit 10 000 korun měsíčně, při práci na DPČ 4000 korun měsíčně
  • vedlejší samostatně výdělečná činnosti, abyste neplatili z podnikání sociální pojištění, nesmí váš roční čistý zisk přesáhnout takzvanou rozhodnou částku; pro rok 2023 byla stanovena na 96 778 korun

  Po dosažení důchodového věku se pak můžete nechat zaměstnat i v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou nebo naplno podnikat.

 • Zvyšují se pravidelně i předčasné důchody?

  Od října 2023 platí novela, která každoroční valorizaci předčasných důchodů ruší.

 • Jak dokoupit roky dobrovolného důchodového pojištění?

  Dobrovolné důchodové pojištění umožňuje doplatit si chybějící dobu pojištění nebo si ho průběžně platit v obdobích, kdy nepracujete. Obecně si můžete doplatit pojištění za rok přede dnem, kdy ho doplácíte. Z tohohle pravidla jsou ale výjimky, zejména si můžete doplatit důchodové pojištění, které vám chybí za období dlouhodobé evidence na úřadu práce nebo za dobu studia. Přihláška k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění se podává na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště.

 • Jak žádat o předčasný důchod?

  O předčasný důchod se žádá na okresní správě sociálního zabezpečení podle trvalého bydliště. Žádost sepisují přímo pracovníci sociálky. S sebou si vezměte občanský průkaz. Pokud chcete započíst náhradní dobu pojištění, nezapomeňte doklady, které tyto doby prokazují. Například rodné listy dětí, doklady o studiu nebo doklad o vojenské službě.

  Předčasný důchod nelze přiznat zpětně, ale nejdřív ode dne podání žádosti.

 • Můžu se z předčasného důchodu vrátit do práce?

  Předčasný důchod můžete kdykoli přerušit a nastoupit do zaměstnání. Jakmile v práci skončíte nebo dosáhnete penzijního věku, stačí požádat o obnovení výplaty důchodu. Procentní výměra důchodu se pak může navýšit s ohledem na čas, který jste po přiznání předčasného důchodu odpracovali.

Související články na téma důchodový věk, důchody, předčasný důchod, výpočet předčasného důchodu

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

Od ledna má průměrný důchod přesáhnout 21 tisíc korun měsíčně. Naše kalkulačka spočítá, jakou penzi po řádné valorizaci budete v roce 2025 dostávat právě vy.

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

Průměrný důchod se od ledna 2025 zvedne v průměru o 356 korun, překročí tak hranici 21 tisíc korun. Začnou také platit nová pravidla, která mění výpočet valorizace penzí.

Klasické penzijko, nebo nový DIP? Porovnání spoření na stáří

3. 7. 2024 | Filip Hampl | 7 komentářů

Klasické penzijko, nebo nový DIP? Porovnání spoření na stáří

Při porovnání doplňkového penzijního spoření s dlouhodobým investičním produktem hraje roli nejen státní příspěvek a daňové úlevy, ale také poplatky, šíře nabídky nebo předpokládaný výnos.

Skoro milion důchodců přijde o státní příspěvek. Výjimka pro předčasné penze neplatí

26. 6. 2024 | Kateřina Hovorková, Olga Skalková | 1 komentářů

Skoro milion důchodců přijde o státní příspěvek. Výjimka pro předčasné penze neplatí

Starobní důchodci od července nedostanou státní příspěvek k penzijnímu spoření. Řadě z nich se vyplatí snížit si měsíční vklad na minimum, ale na zrušení smlouvy by citelně prodělali.

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

19. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí s prvními nabídkami – kromě pravidelné renty třeba i s garancí místa v takzvaném pobytovém zařízení.

Změny v penzijním spoření: Nová pravidla pro příspěvek i daňový odpočet

10. 6. 2024 | Petr Kučera

Změny v penzijním spoření: Nová pravidla pro příspěvek i daňový odpočet

Od července začnou platit nová pravidla pro státní příspěvek. Kdo chce včas změnit částku, kterou si na penzijní spoření posílá, měl by to nahlásit penzijní společnosti ještě v červnu. Letošních novinek je mnohem víc. Připravili jsme odpovědi na časté otázky.

Důchodců bude víc, než se čekalo. Reforma je nutná, varuje úřad

7. 6. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Důchodců bude víc, než se čekalo. Reforma je nutná, varuje úřad

Bez zásadních změn bude státní důchodový systém neudržitelný, zdůrazňuje nová zpráva ministerstva práce a sociálních věcí. Stárnutí populace řeší i ostatní vyspělé státy.

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nahradíme ho, slibují fondy

6. 6. 2024 | Olga Skalková | 1 komentářů

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nahradíme ho, slibují fondy

Pět z devíti penzijních společností nabízí, že ztracený příspěvek budou seniorům částečně kompenzovat. Prošli jsme jejich podmínky.

Výplatu důchodů čekají změny. Lidé dostanou nový termín

24. 5. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Výplatu důchodů čekají změny. Lidé dostanou nový termín

Místo třinácti termínů v měsíci se důchody začnou vyplácet jen v sedmi, a to nejpozději do čtrnáctého dne v měsíci. Nově se také budou vyplácet vždy na kalendářní měsíc, takzvané klouzavé měsíce skončí.

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

16. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

Ačkoliv přísnější pravidla pro odchod do předčasného důchodu platí už od loňského října, teprve letošní duben ukázal, jak moc případné zájemce odradila. Až do března totiž mohli někteří lidé žádat o předčasný důchod ještě za původních podmínek.

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

6. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Na nabídky zaměstnavatelů, kteří poskytují příspěvek na penzijní spoření, řada lidí nereaguje. Přitom by díky takovému benefitu mohli mít v důchodu výrazně vyšší úspory. Především pak zaměstnanci státu, pro které platí od ledna nové zvýhodnění.

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

30. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 9 komentářů

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

Věk odchodu do důchodu se zvýší. Růst penzí zpomalí, ale stoupne minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Důchodová reforma, kterou teď vláda posílá k poslancům, obsahuje i řadu dalších změn. Tady je přehled.

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 9 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

24. 3. 2024 | Jiří Šafařík | 5 komentářů

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

Prodejci finančních produktů se často snaží co nejvíce snížit význam státních důchodů a naopak silně přeceňují význam soukromého spoření či investování na stáří. Důležitou roli však hrají obě složky budoucího důchodu. A o obě je dobré zajímat se co nejdříve. I hlavní příjem ze státního pilíře lze ovlivnit ve vlastní prospěch.

Průzkum ukázal, co Čechům brání zajistit se na důchod

21. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Průzkum ukázal, co Čechům brání zajistit se na důchod

Skoro polovina Čechů vychází v současné době se svým příjmem obtížně. A zhruba stejně lidí si myslí, že se jejich finanční situace v následujícím roce nezmění. Zjistil to průzkum agentury Ipsos na vzorku 1012 respondentů pro poradenskou společnost Broker Consulting.

Jak neztratit státní příspěvky na penzijní spoření? Stačí trochu kouzlit

18. 3. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Jak neztratit státní příspěvky na penzijní spoření? Stačí trochu kouzlit

Zhruba 800 tisíc lidí si v současné době posílá na penzijní spoření 300 korun měsíčně. Stát jim k tomu přidává 90 korun. Pokud lidé od července nezvýší svou měsíční platbu nejméně na 500 korun, o státní příspěvek přijdou. Existuje ale řešení, jak i přes nízkou úložku na část státní podpory dosáhnout.

Dopis ke zvýšení důchodu už nepřijde všem. Stát chce šetřit

13. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Dopis ke zvýšení důchodu už nepřijde všem. Stát chce šetřit

Za papírové oznámení o valorizaci důchodů si zájemci zaplatí. A pro informační osobní list důchodového pojištění si budou muset dojít osobně. Elektronická oznámení budou zdarma. S koncem klasických dopisů od sociální správy počítá důchodová reforma.

Kdo půjde dřív do důchodu? Jurečka chce rozšířit náročné profese

1. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Kdo půjde dřív do důchodu? Jurečka chce rozšířit náročné profese

Až o pět let dříve teď mohou jít do penze záchranáři a hasiči. Nově by se k nim měly přidat další náročné profese, ve kterých pracuje zhruba 120 tisíc lidí. Zaměstnavatelé za ně budou postupně platit vyšší pojistné.

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více pracujících důchodců, zvýší proto jejich finanční motivaci. Do návrhu důchodové reformy přidá slevu na sociální pojištění, která bude výraznější než dosavadní zvyšování důchodu.

Stránka 1/34

Předchozí

1

Porovnání produktů

Penzijní připojištění

Důchod od státu vás ve stáří neuživí. Myslete na to a našetřete si peníze do penze sami. Penzijní připojištění může být jednou z cest, navíc je to produkt se státní podporou.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services