Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 6. 2. 2024 | 4 komentáře
Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

Zdroj: Shutterstock

Dvě třetiny obyvatel Česka (66,7 %) si pravidelně odkládají část peněz na dobu, kdy už nebudou pracovat – tedy aby si mohly zpříjemnit důchod. Ukázal to internetový průzkum, který na přelomu roku udělala agentura Ipsos pro investiční platformu Portu na reprezentativním vzorku 1050 lidí.

Snaha přilepšit si roste s věkem, naopak nejmladší generace finance a dlouhodobé plánování tolik neřeší. Do dovršení 26 let si většina lidí (55,2 %) na důchod neodkládá – ať už kvůli jiným životním prioritám nebo proto, že ještě studují a mají tak minimální příjmy.

Téměř pětina všech respondentů uvedla, že si na důchod nic neodkládá, protože jednoduše nemá dostatek peněz – všechno obratem využije na živobytí. Jde o více než polovinu (54 %) z těch, kteří si z různých důvodů na stáří nespoří.

Zdroj: Portu, Ipsos
Zdroj: Portu, Ipsos

Nejčastěji si Češi odkládají peníze na důchod prostřednictvím třetího pilíře (64,3 %), tedy doplňkového penzijního spoření nebo penzijního připojištění. Více než polovina (52,4 %) v průzkumu zmínila hotovost nebo spořicí účet. Do cenných papírů – akcí, dluhopisů a podobně – investuje čtvrtina (24,6 %) lidí. Na investiční nemovitosti spoléhá 12,9 %, na alternativní investice (umění, sběratelské předměty a podobně) 10,3 % a na kryptoměny 6,7 %.

Zdroj: Portu, Ipsos

Muži jsou podle průzkumu odvážnější než ženy a více diverzifikují portfolio produktů, skrze které si odkládají. Kromě třetího pilíře, tedy „penzijka“ (66,8 %), zkoušejí experimentovat s cennými papíry (33,5 %), investují do nemovitostí (13,9 %), umění a sběratelských předmětů (13,9 %) či kryptoměn (10,7 %). Ženy jsou opatrnější, konzervativnější a nejvíce z nich spoléhá na třetí pilíř (61,3 %).

Muži si obecně odkládají vyšší částky. Z těch, kdo uvedli, že si na důchod odkládají, si jen třetina spoří méně než 1000 korun, naopak 17 % dokonce odkládá více než 4000 korun měsíčně. Oproti tomu téměř 60 % žen si odloží maximálně tisícovku za měsíc a do čtyř tisíc měsíčně se vejde téměř 90 % z nich.

„Ženy mají v Česku v průměru stále výrazně nižší příjmy než muži, z jejich výplaty jim tak po zaplacení nezbytných výdajů zbývá méně financí, které si mohou odkládat stranou. Mohou tak odcházet do důchodu hůře finančně připraveny než muži, což ještě zhoršuje fakt, že ženy mají v průměru nižší i státní důchody,“ komentuje to Lukáš Raška, analytik Portu.

Zdroj: Portu, Ipsos

O letošní novince – dlouhodobém investičním produktu – na přelomu roku zatím nevěděly dvě pětiny lidí (41,7 %) z těch, kteří si odkládají na důchod. Naopak téměř třetina jej zvažuje, ukázal průzkum.

Z těch, kteří s DIPem chtějí začít, očekává více jak polovina lepší zhodnocení než u klasického důchodového spoření.

Zdroj: Portu, Ipsos

Jak se bránit inflaci? Investujte!

Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Penzijní spoření má za sebou extrémní rok, hlásí fondy

14. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Penzijní spoření má za sebou extrémní rok, hlásí fondy

V takzvaném třetím pilíři důchodového systému, tedy v penzijních fondech se státním příspěvkem, si ke konci roku 2023 spořilo a investovalo celkem 4 225 016 lidí, což je o 165 158 méně... celý článek

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

5. 2. 2024 | Olga Skalková | 3 komentáře

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

Lidé, kterým byl přiznán starobní důchod, nebudou od července dostávat státní příspěvek k penzijnímu spoření. Část z nich ale může získat dočasnou náhradu od své penzijní společnosti.... celý článek

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

30. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

Šesti expertů jsme se zeptali, co říkají na navrženou podobu důchodové reformy. A také na to, co by případně doplnili, nebo naopak vyškrtli.

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

16. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

První investiční společnosti a banky spouštějí nový dlouhodobý investiční produkt s daňovou výhodou. Říkají, že poplatky nebudou vyšší než u standardní nabídky investic, případně budou... celý článek

Partners Financial Services