Přiznání k dani z příjmů fyzických osob formulář
Daň z příjmů fyzických osob je většinou 15 procent ze základu daně. Člověka s vyššími příjmy se může týkat zvýšená sazba daně z příjmů ve výši 23 %. Ta se uplatňuje na část příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy (pro rok 2022 byl tento limit na úrovni 1 935 552 korun).
Osoby samostatně výdělečně činné (podnikatelé) si výši daně z příjmů vypočtou na základě daňového přiznání. Za zaměstnance provede vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti, vyplní daňové formuláře a odvádí daň z příjmů fyzických osob zaměstnavatel. Pokud ale měli loni jiný příjem (mimo toto zaměstnání), který přesáhl šest tisíc korun, musí také vyplnit formulář pro přiznání k dani z příjmu fyzických osob doručit ho (osobně, poštou, elektronicky na finanční správu a daň z příjmů zaplatit.
Přehledy pro zdravotní pojišťovny naleznete zde.
Aktuální daňové formuláře pro zdaňovací období 2022
V některých internetových prohlížečích, případně jejich verzích, interaktivní formuláře zkrátka nefungují správně. Dokument si radši stáhněte do svého počítače (klikněte na ikonku pravým tlačítkem a pak zvolte Uložit odkaz jako…) a pak ho otevřete přímo v Acrobat Readeru.
Daňové přiznání formulář
Pro formulář v klasické papírové podobě si můžete dojít na finanční úřad, (nejen) v covidové době je ale elegantnější si formulář daňového přiznání stáhnout online. Můžete si stáhnout PDF, které vyplníte řádek po řádku...
Interaktivní formulář daňové přiznání 2022
...nebo můžete využít interaktivní formulář, do kterého zadáte základní údaje nutné k vypočtení daně z příjmů za rok 2022 a on vše sám vypočte a vyplní. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i podat – musíte k tomu mít zřízenou bankovní identitu, datovou schránku nebo třeba eObčanku.
Do kdy je potřeba vyplnit daňové přiznání?
Kdo vyplňuje daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2022 sám, musí vyplněný daňový formulář, tedy přiznání k dani z příjmů, podat do 3. dubna 2023 (1. dubna je sobota), pokud přiznání podává na papíře. Když se přiznává elektronicky, termín je o měsíc později – 2. května 2022 (první pracovní den v květnu). Stejné termíny platí i pro platbu daně. Kdo podává daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob přes daňového poradce, má čas až do 3. července (1. července je opět sobota).
Co potřebuji od zaměstnavatele k daňovému přiznání?
Jako zaměstnanec, který neměl další příjmy nad 6000 korun, nemusíte od zaměstnavatele potřebovat už nic. Platíte jen daň ze závislé činnosti (ze zaměstnání) a o její přiznání i zaplacení se stará zaměstnavatel. Pokud si ale budete daňové přiznání vyplňovat sami, ať už využijete naše daňové formuláře ke stažení, nebo interaktivní formulář daňového přiznání u finanční správy, budete od zaměstnavatele potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti. Jednak údaje z něj budete opisovat do formuláře na daně, jednak ho k formuláři daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob musíte připojit jako přílohu.
Co je potřeba k vyplnění daňového přiznání?
Pokud podáváte přiznání sami, tak v první řadě potřebujete k přiznání k dani z příjmů fyzických osob formulář. Ke stažení je k dispozici zde, případně můžete využít online formuláře. A dál pak záleží na tom, co budete chtít a muset doložit: pokud chcete uplatňovat daňové slevy, měli byste je umět doložit, u slevy na dítě byste například měli k daňovému formuláři přiložit potvrzení, že ji neuplatňuje druhý rodič. Pokud budete chtít uplatnit daňový odpočet ze základu daně, opět byste měli svůj nárok na něj doložit, tedy měli byste například mít potvrzení o zaplaceném pojištění na životní pojištění nebo o zaplacených příspěvcích na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření.
Jaké jsou nejčastější přílohy k daňovému přiznání?
- Účetní závěrka. Pokud neuplatňujete výdajový paušál, ale vedete účetnictví, měli byste přiložit účetní uzávěrku.
- Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti. Plným názvem se dokument jmenuje Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků a o sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění. Je potřeba ho mít ode všech zaměstnavatelů (počítají se i dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti), u kterých měl v uplynulém roce příjem – pokud už mu nesrazili daň formou srážkové daně.
- Doklad o poskytnutém daru. Pokud chcete snížit základ daně o svoje dobročiny, musíte o nich mít potvrzení.
- Potvrzení o poskytnutém úvěru na bytové potřeby a o výši úroků z tohoto úvěru. Můžete si od základu daně odečíst úroky na hypotéku nebo stavební spoření. Potvrzení vydává hypoteční banka nebo stavební spořitelna. Většinou automaticky.
- Potvrzení o zaplacených příspěvcích na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření nebo penzijní pojištění. Kromě příspěvků na staré a nové penzijko si můžete od základu daně odečíst i pojistné na méně časté penzijní pojištění. K penzijku vydává doklady penzijní společnost, k penzijnímu pojištění pojišťovna.
- Potvrzení o zaplacení pojistného na životní pojištění. Potvrzení o zaplacených částkách na soukromé životní pojištění pojišťovny zpravidla posílají automaticky.
- Čestné prohlášení o příjmu manžela nebo manželky. Pokud chce poplatník nebo poplatnice uplatnit slevu na manželku nebo manžela, jejich příjem stačí doložit čestným prohlášením.
- Potvrzení o studiu. Slevu na studenta nemůžete uplatnit bez potvrzení o studia, které vystaví škola.