Odborné poradny

S čím potřebujete poradit?

Na webu Peníze.cz vám kromě aktuálních článků, kalkulaček, formulářů nebo nabídky finančních produktů nabízíme zdarma také širokou škálu odborných finančních poraden. Našich odborníků se můžete zeptat na cokoliv od sociálních dávek, přes investice a hypoteční úvěry až po právní či spotřebitelskou problematiku. Protože jsou pro vás všechny poradny bezplatné, nemůžeme díky velkému množství dotazů v některých poradnách garantovat odpověď dříve než za tři pracovní dny od vložení dotazu. Prosíme proto o trpělivost. Co jiného dnes máte v Česku zadarmo… Před vložením dotazu si vždy pozorně přečtěte Často kladené otázky, máme ověřené, že minimálně v polovině případů se odpověď na vaši otázku nachází právě tam.

Úvěry na bydlení

Nejnovější dotazy

Pěstoun

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Pěstoun

Dobrý den potřeboval bych poradit byl jsem v předpěstounské péči na 10 měsíců a kvůli zpoždění a předávání nás z okresu Olomouc do druhého okresu Prostějov proběhl soud až po 11 měsících a kvůli tomu mi pracák nevyplatil moji mzdu plus příspěvek na kluka kterého mám doma nevíte kam se mám obrátit aby mi pomohl bez těch peněz se asi dostanu do dluhů předem děkuji za rady

Celý příspěvek a Odpověd

rodicak

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > rodicak

Dobry den potrebovala bych pomoc a poradit co mam delat urad prace mne ukoncil driv o mesic rodicovski prispevek bez meho vedomi jelikoz jsem byla prokazatelne mimo cr.nemohla jsem to vedet,mesic pred 3 let diteti jsem chtela pozadat o prodlouzeni tak mne bylo receno ze to nejde ted kvuli tomu pridu a zviseni rodicaku moc vas prosim o pomoc a radu, kam se mam obratit o prodluzeni rodicovske dovoleny , jak to mam vyresit predem,predse to nebyla moje chyba,mnela jen na jipce brachu ktery umrel v tu dobu ve veku 31l,proto jsem musela vycestovat, moc dekuji za pomoc s pozdravem Dulinkova

Celý příspěvek a Odpověd

nárok na zvýšení rod. příspěvku

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > nárok na zvýšení rod. příspěvku

Dobrý den, zajímá mě, zda mám nárok na zvýšený RP. Syn se narodil v červnu 2016, pobírala jsem nejvyšší možný RP po 2 roky. Nyní již tedy téměř rok a půl RP nepobírám, ale jelikož budou synovi 4 roky až v červnu 2020, mohu se od ledna 2020 přihlásit znovu a dočerpat 80. 000 Kč či část z těchto peněz? Děkuji JV

Celý příspěvek a Odpověd

Vedlejší OSVČ - PPM

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Vedlejší OSVČ - PPM

Dobrý deň, mám dotaz ohľadne výpočtu výšky PPM. Viem, že existujú dve kalkulačky: 1. výpočet na základe hrubého príjmu a 2. výpočet pre OSVČ na základe výšky nemocenského poistenia, ktoré si žena platí. Chcem sa spýtať: pokiaľ som OSVČ vedlejší - t.j. som OSVČ, ale súčasne pracujem aj u zamestnávateľa na DPČ, ktorý mi istú čiastku odvádza, mám na vypočítanie budúcej materskej použiť obe kalkulačky a sumy sa potom zrátajú?(samozrejme po splnení podmienok platenia nemocenského 270 dní za dva roky a z toho 180 dní v poslednom roku) napríklad: u zamestnávateľa zarobím 16000 kč v hrubom - čiže príspevok by bol 11070 kč a platím si 189 kc mesačne na nemocenské - príspevok je 5292 kč. Rada by som si overila, či je to takto možné alebo sa to ráta úplne inak. Veľmi pekne vopred ďakujem.

Celý příspěvek a Odpověd

Mám nárok na mateřskou?

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Mám nárok na mateřskou?

Dobrý den mám dotaz ohledně nároku na mateřskou. Ráda bych věděla zda budu mít nárok na mateřskou v roce 2020.Má pracovní smlouva byla vystavena 1.3. 2019 na dobu neurčitou.Od 10.10 jsem v pracovní neschopnosti a termín porodu máme stanoveno na 28.3 2020. Ráda bych věděla zda splňuji podmínky nároku na mateřskou dovolenou. V případě že podmínky nesplňuji ráda bych se zeptala jaká je jiná alternativa peněžité pomoci v mateřství? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

placení sociálního a zdravotního

Sociální poradna > Ostatní > placení sociálního a zdravotního

Dobrý den, prosím o radu jak správně postupovat v případě ukončení pracovního poměru výpovědí z důvodů stěhování se do nového bydliště za budoucím manželem. Protože mi je 55let,domluvili jsme se, že bych byla žena v domácnosti. Pracovní poměr mi končí 31.12.2019 Jak a co zařídit soc. a zdravotní?? Brát se budeme v druhé polovině roku 2020.Velice děkuji za odpověd´. Hartecká

Celý příspěvek a Odpověd

Vedlejsi prace na zivnostak

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Vedlejsi prace na zivnostak

Dobry den, v prosinci nastupuji na materskou (mam uvazek ve firme) a chtela jsem se zeptat na zivnost, jelikoz od letosniho roku si privydelavam preklady (vedlejsi cinnost) a nevim, jestli musim cinnost pred nastupem na materkou prerusit (prerusit zivnost), ci jestli muzu v cinnosti pokracovat. Dekuji, Helena

Celý příspěvek a Odpověd

Příspěvek na bydlení, při stejném TP.

Sociální poradna > Ostatní > Příspěvek na bydlení, při stejném TP.

Dobrý den, v dotazu tady na webu zmiňujete, že příspěvěk na bydlení při střídavé péči rodičů je rozhodující trvalý pobyt dětí. Chtěl jsem dotaz rozšířit o to, co když je ale trvalý pobyt dětí totožný s oběma rodiči? (Bydlí v jednom panelovém domě, akorát jiný byt a ten se v TP neuvádí.) Kdo má v tomto případě nárok?¨ Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská dovolená

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Mateřská dovolená

Dobrý den, již od srpna 2018 jsem zaměstnaná na HPP a platím si nemocenské pojištění. Zároveň až do července 2019 jsem byla studentkou VŠ (neúspěšně jsem ukončila studium). Ráda bych se tedy zeptala, když otěhotním a porodím během roku 2020, zda opravdu budu mít nárok na mateřskou a za jaké období se bude počítat průměrná mzda pro výpočet mateřské :-). Není to nedokončené studium překážkou? Děkuji za odpověď. Markéta M.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská dovolená

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Mateřská dovolená

Dobrý den, již od srpna 2018 jsem zaměstnaná na HPP a platím si nemocenské pojištění. Zároveň až do července 2019 jsem byla studentkou VŠ (neúspěšně jsem ukončila studium). Ráda bych se tedy zeptala, když otěhotním a porodím během roku 2020, zda opravdu budu mít nárok na mateřskou a za jaké období se bude počítat průměrná mzda pro výpočet mateřské :-). Není to nedokončené studium překážkou? Děkuji za odpověď. Markéta M.

Celý příspěvek a Odpověd

Nemocenská a ukončení pracovního poměru

Sociální poradna > Ostatní > Nemocenská a ukončení pracovního poměru

Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s dotazem. Jsem nyní ve zvláštní situaci, v práci jsem bohužel podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru, bude to ke konci ledna 2020. Od prosince 19 mám překážku v práci s plnou mzdou. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná a vzhledem k minulým komplikacím budu okamžitě na rizikovém těhotenství. Jak to tedy bude, když dostanu v lednu od lékaře neschopenku? Pracovní poměr mi skončí na konci měsíce a náleží mi i tak nemocenská? Když budu v neschopnosti až do nástupu na mateřskou? Mám na ni potom vůbec nárok? Musím se registrovat na úřad práce? Kam budu nosit "lístek na peníze" po skončení pracovního poměru? Budu hrozně vděčná za vysvětlení a radu. Předem hrozně moc děkuju.

Celý příspěvek a Odpověd

Žádost o přídavky na dítě

Sociální poradna > Ostatní > Žádost o přídavky na dítě

Dobrý den, v listopadu jsem požádala o přídavky na dítě a byl mi schválen. Musím v lednu znovu na úřad podat Doklad o čtvrtletních příjmech i znovu Žádost o přídavky na dítě? Nebo znovu žádost už vyplňovat nemusím? Doklad o výši čtvrtletních příjmů musím podat i když se od minulého čtvrtletí nic nezměnilo? Mám v žádosti přiznávat příjmy z Rodičovského příspěvku, ačkoli by se neměly prý do posuzovaných příjmů počítat, když jsem nebrala předem mateřskou? Jak to tam mám (ne)poznamenat, aniž by to bylo zamlčení příjmů? A u příjmů, u kterých je v dokumentu jen jedna kolonka pro vypsání částky mám napsat součet za všechny 3 měsíce a úřad si to pak sám vydělí třemi? Děkuji za odpověď na mé otázky.

Celý příspěvek a Odpověd

Insolvence, invalidní důchod

Poradna při finanční tísni > Insolvence, invalidní důchod

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká pomoc pro člověka, který je v insolvenci a zároveň je invalidní důchodce. Jedná se o mou mamku, kterou čekají ještě tři roky splácení vyměřeného dluhu v insolvenci, na který ji seberou celý invalidní důchod, zhruba polovinu výplaty a zbyde jí vždy cca 8.500 Kč měsícně. Bydlení nemá vlastní a náklady na bydlení (malý byt mimo hlavní město) jsou mnohem vyšší, než její příjem. Doposud mohla bydlet za malý přispěvek u kamaráda, ale dále to nebude možné. Jak si pak člověk v takové situaci může pomoct, aby měl alespoň kde bydlet? Moc děkuji za Vaší odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Daň paušálem

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daň paušálem

Dobrý den, jako OSVČ platím daň z příjmů FO paušálem 60%. Je možné si dobrovolně tato procenta snížit např. na 50 nebo 40%, a tím samozřejmě zvýšit daň, ale i čistý příjem - např. z důvodu žádosti o hypotéku? Nebo je těch 60% pevně dáno? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Rodičovská dovolená a neplacen volno

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Rodičovská dovolená a neplacen volno

Dobrý den, syn bude mít v březnu 4 roky. Já si sice rozložila rodičovskou dovolenou na 4 roky u úřadu práce, ale zatím jsem nepožádala zaměstnavatele o neplacené volno. Ve skutečnosti si myslím, že mě propustí z reorganizačních důvodů, ale mám strach, aby na mě něco nevmýšlel. Má sídlo v jiném městě a já dělala z domu na dálku. Ve smlouvě mám místo výkonu práce ve svém městě (doma). Nevím zda je pro mě lepší nastoupit či zažádat o volno. Mám brigádu, o kterou bych nerada přišla, ale práci na hlavní pracovní poměr ještě sehnanou nemám. Je lepší se vrátit a čekat co bude nebo požádat o neplacené volno? A to i z hlediska financí - co bych musela či nemusela platit? Školku pro dítě zatím zajištěnou také nemám. Děkuji za radu a přeji pěkný den.

Celý příspěvek a Odpověd

Na co mam jeste narok

Sociální poradna > Ostatní > Na co mam jeste narok

Dobry den mam dotaz ,jsem samozivitelka s třemi dětmi rok a půl,čtyři a osm let.Na děti beru 6600 kč alimenty ,příspěvek na bydlení 8000,a rodič.prispevek 6000,přídavky 1600kc.Dohromady můj příjem je cca 22000.Z toho musím zaplatit bydlení 15000.Zbyde mi 7000 .Nemluvím o tom že školka mě stojí měsíčně 1200kc plenky 700kc a obědy ve škole 500.Takže po zaplacení nezbytné nutných věcí mi zbývá 4600.Kde mám z této částky brát na oblečení, léky, jídlo?Jsem zoufalá děkuji za radu

Celý příspěvek a Odpověd

Mimořádný prispevek

Sociální poradna > Ostatní > Mimořádný prispevek

Dobrý den prosím chci se zeptat zda mám nárok na mimořádný příspěvek na koupi uhlí. Jsem samozivitelkam s 1 dítětem na rodičovské dovolené.pobiram rodičovský příspěvek přídavek na dítě a příspěvek na bydlení.Vyzivne žádné nedostával. Můžu si zažádat o jednorazovy příspěvek Děkuji Urbanová Email 5czxfk@seznam.cz

Celý příspěvek a Odpověd

jak mám postupovat

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > jak mám postupovat

Dobrý den,snažíme se o miminko,ale v únoru mi končí rodičovská dovolená.K současnému zaměstnavateli se vrátit nechci,proto musím v prosinci podat výpověď,aby mi běžela dvouměsíční výpovědní lhůta.Co ale když se nám po podání té výpovědi zadaří a otěhotním.Do nové práce mě jako těhotnou težko někdo vezme.Musela bych se hlásit na úřadu práce,ikdyž budu stále pobírat rodičovský příspěvek?Nebo jak je to s placením pojištění

Celý příspěvek a Odpověd

čerpani dovolen před RD

Sociální poradna > Mateřská dovolená > čerpani dovolen před RD

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o zodpovězení dotazu ohledně čerpání dovolené po ukončení mateřské dovolené a před nástupem na rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel mi proplatil dovolenou v momentě, kdy mi končila mateřská dovolenená při prvním dítěti. Vzhledem k tomu, že jsem otěhotněla podruhé, tak jsem nenastoupila do práce po třech letech. Napsala jsem šéfovi, že mi přijde nesmysl, abych nastoupila na 1 měsíc do práce a pak zase odešla. Že jsem se proto rozhodla, že nenastoupím. Bohužel šéf se mi k tomu nevyjádřil, pouze pogratuloval k novému přírůstku. Dne 2.10.2019 jsem emailem zaslala do společnosti žádost o čerpání řádné dovolené s informací, že mateřská dovolená m končí 13.10. Další týden jsem donesla originál do firmy. Bohužel šéf nebyl v práci a proto jsem žádost dala do kastlíku pro účetní. Nemám ale tím pádem žádné potvrzení, že jsem tuto žádost někomu předala. Na emailovou žádost mi šéf odpověděl, že mu připadá neetické, že žádám o proplacení/ čerpání dovolené, když jsem do práce nenanstoupila ani na 1 den a oni přitom měli volnou pozici. Více se k tomu nevyjádřil. když jsem znovu požádala o vyjádření, tak mi odepsal, že se se mnou nedohodl na žádném neplaceném volnu, že nevznikla žádná dohoda a že se mnou takové věci nebude řešit emailem. Ptám se jestli mám nadále o nárok na dovolenou bojovat? Mám zákonný nárok? Vzhledem k tomu, že už jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou... můžu čerpat řádnou dovolenou i v průběhu rodičovské dovolené. děkuji. Macešková

Celý příspěvek a Odpověd

čerpani dovolen před RD

Sociální poradna > Mateřská dovolená > čerpani dovolen před RD

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o zodpovězení dotazu ohledně čerpání dovolené po ukončení mateřské dovolené a před nástupem na rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel mi proplatil dovolenou v momentě, kdy mi končila mateřská dovolenená při prvním dítěti. Vzhledem k tomu, že jsem otěhotněla podruhé, tak jsem nenastoupila do práce po třech letech. Napsala jsem šéfovi, že mi přijde nesmysl, abych nastoupila na 1 měsíc do práce a pak zase odešla. Že jsem se proto rozhodla, že nenastoupím. Bohužel šéf se mi k tomu nevyjádřil, pouze pogratuloval k novému přírůstku. Dne 2.10.2019 jsem emailem zaslala do společnosti žádost o čerpání řádné dovolené s informací, že mateřská dovolená m končí 13.10. Další týden jsem donesla originál do firmy. Bohužel šéf nebyl v práci a proto jsem žádost dala do kastlíku pro účetní. Nemám ale tím pádem žádné potvrzení, že jsem tuto žádost někomu předala. Na emailovou žádost mi šéf odpověděl, že mu připadá neetické, že žádám o proplacení/ čerpání dovolené, když jsem do práce nenanstoupila ani na 1 den a oni přitom měli volnou pozici. Více se k tomu nevyjádřil. když jsem znovu požádala o vyjádření, tak mi odepsal, že se se mnou nedohodl na žádném neplaceném volnu, že nevznikla žádná dohoda a že se mnou takové věci nebude řešit emailem. Ptám se jestli mám nadále o nárok na dovolenou bojovat? Mám zákonný nárok? Vzhledem k tomu, že už jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou... můžu čerpat řádnou dovolenou i v průběhu rodičovské dovolené. děkuji. Macešková

Celý příspěvek a Odpověd

Stránka 1/899

Předchozí

1

Partneři poradny

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  11 342 316 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Aktuální články

Ceny bydlení neklesnou, říká šéf Wüstenrotu. Zvažuje zpětnou hypotéku

Ceny bydlení neklesnou, říká šéf Wüstenrotu. Zvažuje zpětnou hypotéku

Dokážeme růst na klesajícím trhu. Tak generální ředitel skupiny Wüstenrot vysvětluje,...více

Nová kreditní karta slibuje revoluci. Prozkoumali jsme ji

Nová kreditní karta slibuje revoluci. Prozkoumali jsme ji

Má o třetinu nižší úrok než srovnatelní konkurenti a láká i na další výhody. Stačí to...více

Počet finančních poradců klesl za pět let o dvě třetiny

Počet finančních poradců klesl za pět let o dvě třetiny

Počet finančních poradců spojených s takzvanými MLM společnostmi podnikajícími v oblasti...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.