Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Odborné poradny

S čím potřebujete poradit?

Sociální dávky a důchody
Spotřebitel
Právo
Investice
Daně
Spoření
Úvěry na bydlení
Pojištění
Účty a karty
Bydlení

Na webu Peníze.cz vám kromě aktuálních článků, kalkulaček, formulářů nebo nabídky finančních produktů nabízíme zdarma také širokou škálu odborných finančních poraden. Našich odborníků se můžete zeptat na cokoliv od sociálních dávek, přes investice a hypoteční úvěry až po právní či spotřebitelskou problematiku. Protože jsou pro vás všechny poradny bezplatné, nemůžeme díky velkému množství dotazů v některých poradnách garantovat odpověď dříve než za tři pracovní dny od vložení dotazu. Prosíme proto o trpělivost. Co jiného dnes máte v Česku zadarmo… Před vložením dotazu si vždy pozorně přečtěte Často kladené otázky, máme ověřené, že minimálně v polovině případů se odpověď na vaši otázku nachází právě tam.

Úvěry na bydlení

Nejnovější dotazy

Vložení větší částky v jednom roce

Stavební spoření > Vložení větší částky v jednom roce

Dobrý den, v letošním roce (2017) jsem na své stavební spoření vložil částku cca 45.000,- Kč. Tudíž za letošní rok mám nárok na státní podporu 2.000,- Kč. Můj dotaz zní: musím pro získání maximální státní podpory za rok 2018 vložit v roce 2018 opět částku minimálně 20.000,- Kč, nebo se do roku 2018 "převedou" peníze, které nebyly "spotřebovány" na státní podporu v roce 2017, tj. 25.000,- Kč? Jinými slovy, zda lze větší částku vložit jednorázově a pak třeba dva a více let dosahovat na státní podporu.

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace

Spotřebitelská poradna > Reklamace

Dobrý den, nedávno jsem vyreklamoval nabíjecí kabel po půl roce používání protože prestal fungovat a ani neměl žádný vnější vady třeba z nedbalosti. Na to mi bylo napsáno, ze reklamaci neuznali z důvodu běžného opotřebení a tím mysli například z přenášení ohýbání konektoru atd. Myslíte, že mají pravdu ?

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace

Spotřebitelská poradna > Reklamace

Dobrý den, již jsem sem psala ohledně reklamace: Reklamace - Dobrý den, 18.9.2017 mi má sestra na me požádání zanesla notebook na reklamaci, kde ho vporadku přijali s tím, že pokud chci zálohovat data musím si zaplatit 700Kc a že stejně budou notebook posílat na reklamaci až další den rano, tak ať se ráno ozvu. Takjsem tedy 19. 9. 2017 v 9:23 volala na firmu, kde mi tel. Nezvedali.. opět jsem volala 9:49 již úspěšně.. že tedy jsem ochotna zaplatit 700Kc když mi veškerá data zanechají. Potvrdil mi žádost a zavěsil... Dnes 17. 10. 2017 jsem volala na firmu, kde by měl již ležet můj notebook na což mi pan řekl, že ten notebook ležel ještě týden u nich na prodejně, protože jsem chtěla zálohovat data. (Nikdo mi neřekl, že se tím protáhne doba opravy) a tvrdil mi, že na to mají ještě týden, že reklamační lhůta počítá ode dne kdy notebook zašlou do servisu Což se mi ovšem nezdá.. co je tedy pravda? Znamená zálohování dat navýšení reklamační lhůty? Na co mám tedy narok...Děkuji Vanderkova Na kterou jste mi odpověděla, byla jsem tedy na prodejně dnes 19.10.2017 kdy jsem se dozvěděla že sestře nevydali reklamační protokol ale předávací protokol, který údajně neznamená že od té doby běží reklamační doba 30ti dnů... Nechala jsem si teda vyjet papír s tím aby mi tam dopsali kdy notebook posílali s tím, že to vystavili k dnešnímu datu, že to zpětně nejde a dopsali mi tam ručně kdy to bylo odesláno.. nejsem si úplně jistá, zda jsem v pravu a odkdy tedy běží reklamační doba? Údajně se ani reklamační protokol nevydával protože první dělali zálohu, ke které reklamační protokol nebyl potřeba... Moc děkuji za pomoc .. Děkuju Vanderkova

Celý příspěvek a Odpověd

Druhá mateřská po rodičovské dovolené

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Druhá mateřská po rodičovské dovolené

Dobrý den, za září 2017 jsem obdržela poslední rodičovský příspěvek na první dceru. Od 11.10. mohu nastoupit na MD (termín porodu druhého dítěte mám 6.12.). Na úřadě mi bylo řečeno, že prodleva několika dní v říjnu, kdy nejsem ani na RD, ani na MD nevadí, je to tak? Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, nárok na MD jsem u prvního dítěte měla. Tiskopis na MD jsem si vyzvedla dnes, je na něm tedy datum 12.10. - je možné vyplnit nástup na MD od 11.10., tedy před datem vystavení dokladu u gynekologa? Dále nevím, jak dlouho bude zaměstnavateli trvat odevzdat formulář, je nějaká lhůta, do kdy to musí na úřadě mít? A poslední dotaz mám ke kolonce ve formuláři, kdy jsem naposledy pracovala, mám tam uvést datum před nástupem na první MD, tedy před těmi zhruba 2,5 lety? Moc děkuji za odpovědi.

Celý příspěvek a Odpověd

ID I.st a zaměstnání

Sociální poradna > Ostatní > ID I.st a zaměstnání

Dobrý den, po 6 letech na SOŠ a VOŠ mi byl ze zdravotních důvodů vypočítán ID III.st a vypočítán díky náhradní době ze studia spočítán dle průměrné mzdy....nyní mi byl snížen náhle na I.st a souběžně tedy pracuji 2 měsíce, co o tom vím na HPP v zaměstnání, které odpovídá náročností handicapu.. neboť práce v regionu na doporučených 6h denně není a 4h denně bych skončila na ulici... Zajímají mě následující - za 3 roky, kdy mám stanovnou další kontrolu. Bude-li mít můj současný příjem vliv na výši ID či se přepočítá pouze ze zvalorizovaného současného ID? Pokud by mi chtěl lékař LPS služby odebrat ID z důvodu, že pracuji na HPP -tj.40h/týden, přestože můj handicap tolik neovlivňuje počet hodin práce jako jiné aspekty - např. neuplatnitelnost v původní profesi,zákaz vyhledávat stresová zaměstnání, noční směnný provoz, to že mnoho zaměstnavatelů mně nevezme kvůli častějším návštěvám lékaře nebo si musím vybrat takový provoz,aby se mi s nutnými návštěvami nekřížil apod. nebo nedosahuji takového příjmu jako kdybych byla zdravá a např. s výdělkem bez ID bych neměla ani na nutné psychoterapie.Je tedy spíše momentální štěstí, že je málo zaměstnanců a práci mám...Je možné se bránit a mám nějakou šanci?

Celý příspěvek a Odpověd

Výpověď během rodičovské dovolené

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Výpověď během rodičovské dovolené

Dobrý den. V současnosti jsem na rodičovské dovolené, mohu i tak dát zaměstnavateli výpověď? A pokud ano, začíná dvouměsíční výpovědní lhůta běžet až po návratu do práce nebo běží už během rodičovské dovolené? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Mám na PPM nárok?

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Mám na PPM nárok?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Měla sem tento rok hodně komplikovaný. V lednu jsem po 5-ti letech ukončila zaměstnání ,,dohodou”. Měla jsem nastoupit do zaměstnání nového, ale musela sem na nemocenskou. Ta trvala až do půlky dubna. Poté jsem nastoupila na ÚP, kde jsem byla do půlky srpna. V září jsem nastoupila do zaměstnání, a od 2. 10. jsem na nemocenské - kvůli těhotenství, kde budu nejspíš až do porodu. Termín porodu mám 12. března a smlouvu v práci mám na rok. Mnohokrát Vám děkuji za Vaši odpověď! S pozdravem, Němcová

Celý příspěvek a Odpověd

Příspěvek na bydlení

Sociální poradna > Ostatní > Příspěvek na bydlení

Jsem vedena na UP a na Sociálce.Odjela jsem na zkoušku jako pečovatelka do Rakouska,kde mne přihlásili, dne 12.10.2017 k podnikání.Mám podepsat smlouvu zde na 17.000,-Kč.U nás jsem se nestihla odhlásit z UP ani ze sociálky,kde beru příspěvek,doplatek na bydlení a hmotnou nouzi.Kdybych tu nezůstala, mohu pokračovat u nás,jako kdyby těchto 14 dnů nebylo?A pokud bych tu zůstala, mohu pobírat příspěvek na bydlení,které je 13.137 a na smlouvě je 17.000,-Kč.Nejsem lump,ale jsem bezradná, prosím, poraďte-jsem zoufalá,klepu se a potřebuji Vás.Děkuji strašně moc

Celý příspěvek a Odpověd

ztrata zaměstnání při RD

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > ztrata zaměstnání při RD

Dobrý den, jsem zamestnaná u firmy na dobu neurčitou a nastoupila jsem na MD a poté na RD na které právě jsem se synem 15mesíců. Plánujeme druhé mimčo v dobe RD , ale firma bude od nového roku zrušena. Otázka je kdyz znovu otěhotním a měla bych nastoupit na MD budu posuzována jako nezaměstnaná?

Celý příspěvek a Odpověd

Uznání praxe

Právní poradna > Pracovní právo > Uznání praxe

Dobrý den,pracovala jsem u příspěvkové organizace/pod MPSV/23let jako všeobecná sestra u lůžka.Dostala jsem výpověď pro nadbytečnost s možností dojíždět 50km.To jsem odmítla a podala si žádost o pracovníka v soc.péči u stejné organizace.Bylo mi vyhověno,ale neuznali mi celou praxi.Místo 10.stupně nad 23let mi byl uznán 8.stupeň 15-19let.Práci dělám prakticky stejnou jen bez zdravotních úkonů.Je postup zaměstnavatele správný.A pokud ne,jak se bránit?Děkuji předem za odpověď.Jitka

Celý příspěvek a Odpověd

Socialni dan - prechod z HPP

Daně > Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění > Socialni dan - prechod z HPP

Dobrý den, prosím o radu, celý rok 2017 jsem byl na HPP a již jsem dosáhl maximalních záloh na socialní pojištění. Současně jsem od poloviny roku provozoval vedlejší pracovní činnost (OSVČ). Od listopadu 2017 budu mit neplacené volno ze zaměstnání (HPP) a vykonávat pouze OSVČ. Otázka 1. musím za listopad platit socialní pojištění jelikož z vedlejší pracovní činnosti bude činnost hlavní? prosím vemte v potaz, že na HPP jsem již dosáhl stropu pro socialní odvod 2. jelikož budu mit neplacené volno, bude činnost považována za hlavní?

Celý příspěvek a Odpověd

Kdy použít 15% nebo 21%DPH

Daně > DPH > Kdy použít 15% nebo 21%DPH

Dobrý den. Jsem OSVČ a plátce DPH.1. Momentálně pracujeme na montáži a dodávce podlah v restauraci s penzionem. Dům má v katastru uvedeno, že je určen pro bytové účely. Jaké DPH mám udat ve faktuře? 15% nebo 21=? 2. Pokládali jsme podlahy ve výchovném ústavu - kde je zároveň ZŠ,SŠ a jídelna ale spadají pod jednu adresu, jedno IČO. Jaké zde DPH? Děkuji Kolářová

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace

Spotřebitelská poradna > Reklamace

Dobrý den, 18.9.2017 mi má sestra na me požádání zanesla notebook na reklamaci, kde ho vporadku přijali s tím, že pokud chci zálohovat data musím si zaplatit 700Kc a že stejně budou notebook posílat na reklamaci až další den rano, tak ať se ráno ozvu. Takjsem tedy 19. 9. 2017 v 9:23 volala na firmu, kde mi tel. Nezvedali.. opět jsem volala 9:49 již úspěšně.. že tedy jsem ochotna zaplatit 700Kc když mi veškerá data zanechají. Potvrdil mi žádost a zavěsil... Dnes 17. 10. 2017 jsem volala na firmu, kde by měl již ležet můj notebook na což mi pan řekl, že ten notebook ležel ještě týden u nich na prodejně, protože jsem chtěla zálohovat data. (Nikdo mi neřekl, že se tím protáhne doba opravy) a tvrdil mi, že na to mají ještě týden, že reklamační lhůta počítá ode dne kdy notebook zašlou do servisu Což se mi ovšem nezdá.. co je tedy pravda? Znamená zálohování dat navýšení reklamační lhůty? Na co mám tedy narok...Děkuji Vanderkova

Celý příspěvek a Odpověd

placení nájmu bytu v dědickém řízení

Právní poradna > Občanské právo > placení nájmu bytu v dědickém řízení

Dobrý den , náš otec nedávno zemřel a v dědickém řízení je byt , za který je potřeba dále platit nájem . Bratr však jako spoludědic placení odmítá , zajímá mě existuje - li způsob , jak ho k placení přimět , případně postačí - li , když budu poměrnou část nájmu prokazatelně hradit sám ? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Založení Spolku/asociace nebo sdružení??

Právní poradna > Občanské právo > Založení Spolku/asociace nebo sdružení??

Dobrý den chtěla bych založit Asociaci (profese). Tedy vlastně nevím, zdali Asociaci, Sdružení a nebo Spolek, protože pro mě mají tyto názvy stejný význam ale rozumím, že každý je jinak právně upravený. Nicméně první co mě napadlo je asociace xx profese. který z těchto typů je nejvhodnější pro sdružení profese? Dokáže mi někdo vysvětlit rozdíl těchto tří názvů, jejich využití a podmínky založení? Jaký druh je "nejvýhodnější" z pohledu dotací? Děkuji! S přátelským pozdravem Aneleh

Celý příspěvek a Odpověd

Prodej auta

Právní poradna > Obchodní právo > Prodej auta

Dobrý den , můj tatínek prodal auto jelikož auto nepřepsali hned na nového majitele tak se udělala plná moc aby si nová majitelka vůz přepsala u sebe . Jelikož se přepsání neuskutečnilo a přišla nám pokuta za auto že bylo chyceno v Praze bez technické a že řidič boural přišla pokuta k nám . Jelikož auto nebylo schopné odjet tak ho nechali odtáhnout na určité placené parkoviště , jeden den staní stojí 400 Kč + odtah . Pokuty celkem stály 6500kč a staní na parkovišti ještě běží pač nový majitel který nic neudělal doted nevyzvednul auto, částka k zaplacení už je přeš 35 000 Kč . Nevím jak to mám vyrešit ,protože velký technický průkaz má nová majitelka která s náma nekomunikuje jak přes email tak telefonicky , problém je ještě ten že se stratila kupní smlouva takže to nemáme jak podložiz že jsme auto prodaly. Děkuji předem za odpověd. Bednaříková

Celý příspěvek a Odpověd

směnka

Právní poradna > Občanské právo > směnka

Dobrý den,prosím o radu, jak dostat své peníze zpět. V roce 2009 jsem půjčil svému kamarádovi peníze. On mi podepsal směnku na 340 000,- Kč. Dlouho se neměl k vrácení a proto jsem se v listopadu 2011 rozhodl řešit to právní cestou. Navštívil jsem právníka, který mne ujistil, že směnka je v pořádku a že mne bude v této věci zastupovat. Upozornil jsem ho tenkrát že kamarád může vyřizovat insolvenci. To se taky stalo o měsíc později, právník však tuto věc zanedbal.Kamarád byl v insolvenci, kterou má dnes už vyplacenou. Mám ještě nárok dostat od kamaráda své peníze zpátky?

Celý příspěvek a Odpověd

Jak přimět nadřízenou převzít výpověď?

Právní poradna > Pracovní právo > Jak přimět nadřízenou převzít výpověď?

Dobrý den. Dcera chce ve zkušební době odejít ze zaměstnání, ale nadřízená ji odmítá podepsat převzetí výpovědi s tim; ze musi pracovat dokud nezauci náhradu, kterou v podstatě za sebe sehnala. Nadrizena vyhrožuje "acky", když dcera odmítne a řekla ji, ze výpověď podepíše až bude ta nová zaucena. Jak to tedy udělat, aby nemohla popřít, ze výpověď obdržela a akceptovala ji? Děkuji Pospíšilová

Celý příspěvek a Odpověd

Vchodové dveře

Právní poradna > Občanské právo > Vchodové dveře

Dobrý den, bydlím v přízemí v panelovém domě. Můj syn (31 let) měl spor se sousedkou, která bydlí též v přízemí a poničil hlavní vchodové dveře. Já v době incidentu nebyla doma. Byla přivolána Policie České republiky a začalo vyšetřování incidentu. Policie mého syna kvůli incidentu trestně stíhá. Nemá v mém bytě trvalé bydliště. Asi dva měsíce od incidentu, mě přišla poštou refakturace na mé jméno od Krušnohoru (který je vlastníkem panelového domu) z firmy VOBAS s.r.o., kterou shodou okolností vlastní domovník, který byl přivolán na místo incidentu. V refakturaci mám zaplatit částku 6500 Kč za poškozené dveře. Spojila jsem se telefonicky s domovníkem a ptala se ho, z jakého důvodu mám částku zaplatit? Odpověď byla: “je to váš syn“. Jak bych měla postupovat? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

prispevek na zivobyti

Sociální poradna > Mateřská dovolená > prispevek na zivobyti

Dobry den, Mam dotaz ohledne prispoevku na zivobyti. Jsem studentka VS bydlim sama, jsem tehotna a. Momentalne nemmam uz zadny prijem. Zazadala jsem o prispevek na bydleni, ktery mi byl vypocet na 3700 kč, coz nepokryje ani holy najem, ktery je 4000, plus sluzby.... proto se chci zeptat, jestli mohu zaroven zazadat i o prispevek na zivobyti a jestli tedy na nej mam narok, poprripadne jak se postupuju. Dekuji za. Odpoved

Celý příspěvek a Odpověd

Partneři poradny

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 357 083 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK