Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Odborné poradny

S čím potřebujete poradit?

Sociální dávky a důchody
Spotřebitel
Právo
Investice
Daně
Spoření
Úvěry na bydlení
Pojištění
Účty a karty
Bydlení

Na webu Peníze.cz vám kromě aktuálních článků, kalkulaček, formulářů nebo nabídky finančních produktů nabízíme zdarma také širokou škálu odborných finančních poraden. Našich odborníků se můžete zeptat na cokoliv od sociálních dávek, přes investice a hypoteční úvěry až po právní či spotřebitelskou problematiku. Protože jsou pro vás všechny poradny bezplatné, nemůžeme díky velkému množství dotazů v některých poradnách garantovat odpověď dříve než za tři pracovní dny od vložení dotazu. Prosíme proto o trpělivost. Co jiného dnes máte v Česku zadarmo… Před vložením dotazu si vždy pozorně přečtěte Často kladené otázky, máme ověřené, že minimálně v polovině případů se odpověď na vaši otázku nachází právě tam.

Úvěry na bydlení

Nejnovější dotazy

Vyřízení reklamace výměnou zboží

Spotřebitelská poradna > Vyřízení reklamace výměnou zboží

Dobrý den, reklamoval jsem navigaci do automobilu rok od koupi zboží. První reklamace. Prodejce mi zboží reklamoval v servisu, kde byla navigace vyměněna za zcela novou. Já s vyřízením reklamace nesouhlasím a rád bych odstoupit od kupní smlouvy. Mám na to ze zákona možnost? Prodejce mi tvrdí, že ne a že reklamace byla řádně vyřízena v termínu třiceti dnů. Což byla. Ale ne opravou, nýbrž výměnou za zcela nový identický kus.

Celý příspěvek a Odpověd

Vrácení vadného šperku v záruční době

Spotřebitelská poradna > Vrácení vadného šperku v záruční době

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na okamžité vrácení peněz nebo výměnu zboží - šperku (prsten) za jiný, když je zjevná vada. Šperk byl zakoupen jako nový, bez žádné vady (na prodejně pod světly, které zářili ze všech stran nebylo nic vidět).Po koupi jsem prstýnek dostala jako dárek až asi po dvou měsících. Když jsem prsten začala nosit, nezdál se mi odlesk kamínků (viděla jsem tmavá místa v prstenu). Nedalo mi to a asi po měsíci nošení jsem si vzala lupu a zjistila, že dva z kamenů jsou osazeny vadně. Šla jsem reklamovat, s tím, že se sjedná náprava. Bohužel po měsíci reklamace prsten opraven k mé spokojenosti nebyl. Paní mi sdělila, že je oprava velice složitá a zlatník momentálně není v dobrém psychickém stavu. Nechtěla jsem prsten převzít, jelikož jsem neviděla žádnou změnu. Nakonec jsem si prsten převzala, jelikož jsem ho dostala jako dárek. Bohužel od převzetí prstenu po reklamaci mne přitahuje místo vady jako magnet a místo radosti mám vztek. Proto jsem šla na prodejnu s tím, že chci vrátit peníze nebo vyměnit prsten za jiný. Mám nárok na okamžité vrácení peněz nebo výměnu? Předem děkuji za odpověď. R.N.

Celý příspěvek a Odpověd

Prodejce odmítá převzít zboží k reklamaci

Spotřebitelská poradna > Prodejce odmítá převzít zboží k reklamaci

Dobrý den. V říjnu 2018 jsem koupila mobil, který velice brzy začal vykazovat drobné závady. Tyto se začaly stupňovat, až jsem mobil v březnu 2019 poslala na reklamaci (zásilku jsem odeslala tak, jak bylo uvedeno v reklamačním řádu - tedy poštou). Zásilka byla však na přání adresáta (reklamačního oddělení) uložena na poště, zde si ji pak nikdo nepřevzal a po uplynutí úložní doby se mi telefon vrátil zpět. Infolinka nefunguje, na e-maily nikdo neodpovídá. Zboží u nich zakoupit lze, ale to je jediná situace, kdy se od tohoto e-shopu člověk dočká zpětné vazby. Na nic jiného nereagují. Jak v takové situaci dále postupovat? Předem děkuji za radu.

Celý příspěvek a Odpověd

Výpověď internetového připojení

Spotřebitelská poradna > Výpověď internetového připojení

Dobrý den, již několik let jsem měla smlouvu u jednoho poskytovatele internetu. Z důvodu stěhování jsem chtěla smlouvu vypovědět a tak jsem na společnost zavolala, abych se dozvěděla, co je pro to třeba udělat. Bylo mi řečeno, že smlouva je již na dobu neurčitou, výpovědní doba je 30 dnů ode dne doručení výpovědi a že mám výpověď dodat písemně. Formu dodání e-mailem ani při osobní návštěvě pobočky není možná. Nicméně jsem zkusmo na pobočku, v dobe uvedene na internetu jako provozní, zašla a nikoho tam nezastihla. Tudíž jsem výpověď zaslala 27.2. doporučeně poštou. Po 14 dnech od odeslání si zásilku stále nikdo nepřevzal. Již během těch 14 dnů jsem několikrát do společnosti telefonovala s dotazem, jak to vypadá s mou výpovědí, když si ji ještě nikde nepřevzal a já ji potřebuji k určitému datum ukončit. Bylo mi řečeno, že oni na pobočce moc nepobývají, ze se k řešení dostanou až další měsíc a že si zažádali o opětovné doručení, tak jsem celou cestu zásilky sledovala přes info o zásilce. prodloužení uložení zásilky je až do 4.4., kdy to bude již víc než měsíc od jejího odeslání a navíc už na místě odběrného místa bydlet nebudu. Můj dotaz zní: jak mám výpověď doručit, když osobně je to nemožné a písemně poštou to odmítají převzít? Mám jiné možnosti jak postupovat a domoci se svého? Ještě podotýkám, že platba internetu probíhal každý den půlrok, takže mám zaplaceno do června a byla bych ráda, kdyby mi byl přeplatek vrácen. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace notebooku

Spotřebitelská poradna > Reklamace notebooku

Dobrý den, reklamovala jsem minulý týden notebook, dodala jsem papír, na kterém bylo sepsáno asi 8 různých vad. (Při spuštění videa vypadával obraz, někdy se zasekával zvuk, počítač se sám restartoval, nebo se zasekl na tolik, že s ním třeba hodinu nešlo pracovat, zasekávala se tlačítka na klávesnici, přestala fungovat kalkulačka a kalendář, upadlo tlačítko u CD mechaniky, na obrazovce byla od zakoupení taková světlá tečka jako vypálené pixely...) Pán vypsal do protokolu asi polovinu těch chyb s tím, že tam přiloží i ten můj papír a všechno jim to dá. Ozvali se mi, že budou opravovat klávesnici a přeinstalují operační systém, neopraví tlačítko CD mechaniky, že to považují za moje zavinění. Včera mi napsali, že notebook mi tedy opravili a mám ho vyzvednout, ale na vašich stránkách jsem našla, že pokud má výrobek 3 vady naráz, mám nárok na výměnu zboží nebo vrácení peněz, mohu to tedy v tomhle případě požadovat? Na e-mail jak budou řešit rozbité pixely na obrazovce mi totiž neodpověděli, takže předpokládám, že se to dost možná ani nenamáhali řešit a nemám moc chuť převzít notebook zpět.

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace zboží

Spotřebitelská poradna > Reklamace zboží

Dobry den. Prosim Vas, syn rozbil znamemu telefon, ktery byl v zaruce. Zanesl jsem opravit do autorizovaneho servisu. (Ne Istore) Ze servisu mi vratili telefon s neoriginalnim displejem, coz jsem nevedel a zaplatil ho. Asi po 3dnech telefon z niceho nic prestal fungovat, zanesl jsem ho na reklamaci a displej byl opet vymenen za novy neoriginal. Telefon mi vratili opraveny a ani ne za 20min jsem ho nesl zpet. Co min se vypinal. V servisu mi dali papir, ze to neni chybou displeje, ale spatnym zapojenim nejake veci vevnitr(jejich chyba) a dnes mi ho vratili “opraveny” a behem hodiny pouzivani mi zase displej blbne. Takze ho tam ponesu potreti, ale podruhe se stejnou zavadou. Jak postupovat, kdyz to odejde po treti ? Telefon je diky tomu sice funkci, ale nepouzitelny, protoze vydrzi max 2dny fungovat. Je servis povinen mi zaplatit cely novy telefon ? Dekuji Krocek

Celý příspěvek a Odpověd

Odstoupení od kupní smlouvy

Spotřebitelská poradna > Odstoupení od kupní smlouvy

Dobrý den, můžete mi prosím poradit. Předem děkuji. V červenci 2018 jsme dcerce k narozeninám pořídili dětský tablet. Tablet byl funkční, i když trochu zpomalený, nicméně plnil funkci. Po týdnu se objevila závada s wi-fi. Tablet jsme nepoužívali, jelikož nám měli měnit wifi připojení a tak jsme si mysleli, že potom závada zmizí. Závada nezmizela. Odvezla jsem tedy tablet na reklamaci. Závada se neprojevila a tablet mi byl tedy vrácen s neuznanou reklamací. Tablet mi přivezla přepravní společnost, ale při rozbalení se tablet ani nerozsvitil a nešel zapnout, takže jsem druhý den jela opět tablet reklamovat. Tablet opět převzali do servisu, za necelý měsíc mi ho opět přivezla přepravní společnost a tablet fungoval. Jenže pouze týden. Přestal fungovat dotyk displeje a byl zničený konektor pro USB, takže tablet nabíjel jen pod určitým úhlem kabelu. Tablet jsem opět vezla 40km do kamenné prodejny, opět ho přijali do servisu. Po týdnu mi přišel email, že tablet nenabíjí a je tedy nutná oprava (placená), aby mohli zkontrolovat další závadu. Napsala jsem, že oprava není nutná a že hlavní závadou je špatný dotyk displeje. Na to už nikdo nereagoval. Od uplynutí reklamační lhůty uběhlo 14 dní, kdy mě nikdo nekontaktoval, až dnes, kdy mi byl poslán email s tím, že jsem se k opavě nevyjádřila. Opět jsem psala, že oprava není nutná a odpověď byla, že mi tedy tablet pošlou zpět. Ve zkratce máme tablet přes půl roku, z toho byl používány max měsíc, ve zbylém čase byl buď na reklamaci nebo byl nefunkční v krabici. Mám právo na odstoupení od smlouvy? Nebo co můžu vlastně v této situaci dělat? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace

Spotřebitelská poradna > Reklamace

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám myčku v záruce. Volala jsem do prodejny a tam mi řekli, že musím kontaktovat smluvní servis. Tak jsem kontaktovala servis dne 9.1., ale technik přijel až 20.1. a zase odjel a závadu zjistil. Chci se zeptat, od kdy se tedy počítá 30 dní, od nahlášení závady servisu nebo kdy přijel jejich technik??? Děkuji moc Hejduková

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace

Spotřebitelská poradna > Reklamace

Dobrý den, zakoupil jsem poloosu na automobil, cca po 1000 km mi začala klepat a tak jsem se obrátil na shop a reklamoval zboží. Vyřízení reklamce přišlo 3 dny před 30ti denní lhůtou. Reklamaci neuznali, že vůle na poloose je v jejich tolerancích, ale na autě klepe. Natočil jsem jim i video, moje auto bylo v servisu na prohlídce a vše je v pořádku. Můžu nějak odstoupit od smlouvy? Jinak teď je to více jak 30 dní a poloosu ani peníze mi nevrátili. Nemám ani informaci, zda zboží poslali zpět nebo co dělají. Můžu v tomto případě odstoupit od smlouvy za nedodržení 30 dnů? Emailem mi napsali, jen že reklamaci neuznávají a tímto skončilo, ani poloosu ani peníze nemám zpět. Jak postupovat? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace aku vrtačky

Spotřebitelská poradna > Reklamace aku vrtačky

Dobrý den, koupil jsem si aku vrtačku a při prvním použití spínače automaticky vypínala. Poslal jsem to na reklamaci. Reklamace byla uznaná a vyměnili vypínač. Ještě v prodejně jsem zjistil, že u nejvyšším utahovacím momentu opět vypínala, přitom měla cvakat. Opět reklamaci uznali, vyměnili převodovku. Opět jsem v prodejně zjistil, že stále nefunguje, stejná závada. Tentokrát reklamaci neuznali, že je vše v pořádku a vrtačka je plně funkční. Ještě v prodejně jsem si všimnul, že přední část je opotřebená (chyběly číslice a symboly) jak kdyby ji vyměnili za starší kus. Neboť při zkoušce není možné číslice smazat rukou. Již po druhé reklamaci jsem žádal o vrácení peněz, stále se nic neděje. Mám nárok na vrácení peněz za vrtačku? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Koupě auta z bazaru

Karty, účty, úvěry > Úvěry > Spotřebitelské úvěry > Koupě auta z bazaru

Dobrý den, přítel má spotřebitelsky úvěr u autobazaru na koupi auta. Neplatil, auto zabavili a prodali. Náklady na vymáhání, které má zaplatit jsou: odběr auta 7.260 Kč, noční přejímka auta 242 Kč, znalecký posudek 1.200 Kč, poplatek za změnu v registru vozidel 3.630 Kč, odměna dražebníka 3.751 Kč, náklady na parkování 8.800 Kč a smluvní pokutu 5.000 Kč. Tyto náklady ve výši 29.883 Kč převyšují půjčku 23.598 Kč. Může se proti vymáhacím nákladům bránit? Děkuji S.

Celý příspěvek a Odpověd

Oddlužení

Poradna při finanční tísni > Oddlužení

Dobey den, prosim o pomox přítel ma z dřívějška dluhy, bohužel je přestáváme zvládat. Napadla nas moznost inaolvence ale problém je v tom, ze mame auto na leasing, ktery je psán na přítele. Ja jsem na rodičovské dovolené takze me pujcku nikde nedaji a nebankovní nepřipadá v úvahu. Pokud by jsme zazadali o oddlužení prisli by jsme o auto? A také cekame na dědické řízení ve kterém je rodinný dum kde nyní bydlíme. Pokud to dobre dopadne dum dostaneme ale bude potreba si vzit hypoteku na odkoupení poloviny domu, bude mít přítel narok na hypoteku?

Celý příspěvek a Odpověd

Oddlužení

Poradna při finanční tísni > Oddlužení

Dobey den, prosim o pomox přítel ma z dřívějška dluhy, bohužel je přestáváme zvládat. Napadla nas moznost inaolvence ale problém je v tom, ze mame auto na leasing, ktery je psán na přítele. Ja jsem na rodičovské dovolené takze me pujcku nikde nedaji a nebankovní nepřipadá v úvahu. Pokud by jsme zazadali o oddlužení prisli by jsme o auto? A také cekame na dědické řízení ve kterém je rodinný dum kde nyní bydlíme. Pokud to dobre dopadne dum dostaneme ale bude potreba si vzit hypoteku na odkoupení poloviny domu, bude mít přítel narok na hypoteku?

Celý příspěvek a Odpověd

Příspěvek na bydlení a danový přeplatek

Sociální poradna > Ostatní > Příspěvek na bydlení a danový přeplatek

Dobrý den, Děkuji za předešlé odpovědi, ještě bych se rád zeptal, když jsem si podával daňové přiznání na vrácení daní v Únoru, a dojde mi to v Dubnu, do jakého čtvrtletí se to započítává do 1. 2019 nebo až do 2. 2019? Předem děkuji za odpověd S přáním hezkého dne .

Celý příspěvek a Odpověd

otec a PPM po rodičovské dovolené

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > otec a PPM po rodičovské dovolené

Dobrý den, může otec nastoupit dnem porodu (1. dítě) na rodičovskou dovolenou a neztrati tak nárok na PPM po uplynutí 6 týdnů? Může matka v té době pobírat rodičovský příspěvek (během prvních 6 týdnů), pak pobírání přerušit na dobu, kdy bude otec dostávat PPM a následně (poté co otec dočerpá PPM) znovu zažádat o dočerpání rodičovského příspěvku?

Celý příspěvek a Odpověd

Rodičovský příspěvek přes otce

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Rodičovský příspěvek přes otce

Dobrý den, prosím mám dotaz. Vzhledem k tomu že jsem krátce po studiu VŠ rozhodli jsme se, zažádat o rod. příspěvek přes otce. V době narození dítěte má přislíbeno nové zaměstnání. Dítě se má narodit 9.5. Z jakého zaměstnání se dokládá potvrzení o výši příjmu skrze vyměřovací základ? Už z toho nového, bez ohledu na to, že bude trvat pouze krátce? Nebo ze zaměstnání předchozího? A v případě, že by byl během předchozích měsíců na neschopence je to nějaký problém? Mockrát děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na příspěvek na péči

Sociální poradna > Ostatní > Nárok na příspěvek na péči

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda bych měla nárok na příspěvek na péči o blízké, kteří se již nedokáží o sebe sami postarat? Jde mi o mé dvě babičky, obě mají přes 80 let a některé úkony již samy nezvládají (dle tabulek se jedná o závislost II. až III. stupně). Do toho mám ještě malé děti (do 6-ti let), které jsou často nemocné, tudíž musím často pobývat na OČR a zaměstnavateli už se to nelíbí. Proto by mě zajímalo zda existuje možnost jak pečovat o tyto osoby a zároveň mít příspěvek, jelikož platím hypotéku. Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

domov se zvláštním režimem

Sociální poradna > Ostatní > domov se zvláštním režimem

Dobrý den, z důvodu velmi těžké formy Alzheimerovy choroby musí být umístěn tchán do Domova se zvláštním režimem. Měsíční poplatky však převyšují výši jeho důchodu. Pobírá i příspěvek na péči, ten se tam odevzdává celý. Má ještě nárok na nějakou dávku k doplacení rozdílu mezi důchodem a výdaji za pobyt v zařízení?

Celý příspěvek a Odpověd

Rodičovský příspěvek podle platu otce

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Rodičovský příspěvek podle platu otce

Dobrý den, dočetl jsem se, že by mělo jít výše uvedené. Chceme s přitelkyní dočasně navýšit příspěvek, a to by mělo jít přes můj vyměřovací základ, nevím jen jestli je rozdíl otec - manžel nebo nemanžel. Žijeme normálně spolu jako rodina a jsem tedy živitelem rodiny. A tak se ptám, je to pravda, jde to tak po doložení potřebných věcí na příslušné úřady? Chci si být jistý, když tam půjdeme, ne že mi tam bude někdo vykládat něco, čemu ani nerozumí, jak to u nás bývá. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Podpora v nezaměstnanosti

Sociální poradna > Ostatní > Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, ke konci února jsem ukončila pracovní poměr dohodou. Nyní mám ještě do půlky března podepsanou s jiným zaměstnavatelem Dohodu o provedení práce. Kdy je potřeba nahlásit se na úřad práce? Dostanu podporu za druhou polovinu března? Z čeho se bude vypočítávat? Mockrát děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Partneři poradny

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  10 013 905 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK