Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Odborné poradny

S čím potřebujete poradit?

Sociální dávky a důchody
Spotřebitel
Právo
Investice
Daně
Spoření
Úvěry na bydlení
Pojištění
Účty a karty
Bydlení

Na webu Peníze.cz vám kromě aktuálních článků, kalkulaček, formulářů nebo nabídky finančních produktů nabízíme zdarma také širokou škálu odborných finančních poraden. Našich odborníků se můžete zeptat na cokoliv od sociálních dávek, přes investice a hypoteční úvěry až po právní či spotřebitelskou problematiku. Protože jsou pro vás všechny poradny bezplatné, nemůžeme díky velkému množství dotazů v některých poradnách garantovat odpověď dříve než za tři pracovní dny od vložení dotazu. Prosíme proto o trpělivost. Co jiného dnes máte v Česku zadarmo… Před vložením dotazu si vždy pozorně přečtěte Často kladené otázky, máme ověřené, že minimálně v polovině případů se odpověď na vaši otázku nachází právě tam.

Úvěry na bydlení

Nejnovější dotazy

Reklamace nábytku

Spotřebitelská poradna > Reklamace nábytku

Dobrý den, potřebovali bychom poradit, jak dál postupovat na co máme vlastně právo. Zakoupili jsme dceři nábytek, při montáži jsme zjistili, že nesedí šuplíky, dvířka atd. Po konzultaci s truhlářem bylo řečeno, že se to u těchto nabytků běžně stává, že to nesedí, prý je to způsobeno sériovou výrobou. Prostě milimetr sem, milimetr tam. Obrátili jsme se tedy na prodejce, poslali fotky, kde všude je něco špatně. Bohužel nesedí vůbec nic z celého studentského pokoje. Prodejce nám oznámil, že poškozenou součást samozřejmě vymění. Můj dotaz zní, co když nevíme která součást to způsobila? Pro nás to znamená, že vše co je smontováno musíme sami rozmontovat a zajišťovat kde je chyba? Nejradši by jsme jim to celé vrátili....bylo by to pro nás nejjednodušší, staré za nové. Jenomže co když by nebyl nový nábytek také v pořádku, po této zkušenosti moc důvěry už nemáme. Opravdu nevíme jak z celé situace ven. Obchod je pro nás hodinu jízdy autem. Je možné požadovat nějakého jejich technika? Co by jste poradili, dcera chce bydlet a my nevíme kudy kam, příště si raději necháme složit nábytek montáží obchodu, ať se s tím poperou sami. Děkuji za rady a pěkný den.

Celý příspěvek a Odpověd

Provident

Poradna při finanční tísni > Provident

Zdravím mam dotaz v červenci tohoto roku jsem nutně potřebovala 26000kč. s přítelem jsme se domluvili že odstoupíme od smlouvy a do 30ti dní od vypovězení smlouvy to budeme muset zaplatit. jenže potom byly peníze potřeba jinde. byla jsem s paní domluvená ze do konce tohoto měsíce to bude cele uhrazené na dvakrát. jenže na to tedkon take nemám tak jsem jim alespon poslala 2000kč. za tři dny na to mi paní volala a nedalo se s ní vubec mluvit jak si to představuju atd. že jsem porušila dohodu atd. a že to mám celé zaplatit do 25.9. jinak že to budeme řešit jinak a že mě to rozhodně nenechají splácet. Bohužel nemám kde vzít teď celou cástku a tak se chci zeptat jake problemy bych z toho mohla mít když bych jim tam poslala teď třeba 10 000 kč a další měsíc stejně. mám ztrach z exekutoru a dalších potahanic. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

Celý příspěvek a Odpověd

Exekuce

Poradna při finanční tísni > Exekuce

Zdravím, jmenuji se Daniel je mi 19 let a mám problém s exekucí. Jednoduše sem kdysi dostal pár pokut za jízdu na černo v MHD a tak nějak sem to nezaplatil hned a přišla mi exekuce celkem na cca 25 tisíc. Exekutor už začl peníze vymáhat z mého bankovního účtu a já nevím co mám dělat. Se svým platem si to nemohu dovolit jelikož sem musel ukončit vzdělání ve 3 ročníku mého studia protože moje máma je v insolvenci (osobní bankrot). Takže jsem si mohl vybrat jestli dodělám školu nebo nebudu mít kde bydlet, samozřejmně jsem zvolil bydlení a šel pracovat za minimální mzdu která činní v hrubém 14-16 tisíc měsičně plat se lyší dle počtu směn navíc a přesčasů. Hned co mi dorazil dopis jsem si rozvrhl směny na celý měsíc s tím že dělám 5 nebo 6 dní v týdnu (krátký/dlouhý) Dělám pouze noční 12 hodinové směny a nevím co s tím mám dělat. Obecně je dnešní mládež finančně negramotná protože se to nemá kde naučit. Při pročítání dopisu sem se absolutně nedozvěděl co mám udělat. Jediná možnost která mě tak nějak napadla je zřídit si splátkový kalendář, ale jde to ? Když už započalo vymáhání peněz ? Předem děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

pracovně - právní vztah

Poradna při finanční tísni > pracovně - právní vztah

Pracuju u firmy cca 1 rok a nyní se stalo, že mi zaměstnavatel přestal vyplácet mzdu. Již předchozí dva měsíce se mi výplata buď zpozdila či ji vypláceli na etapy (ve dvou splátkách). Nyní mi ale výplata nepřišla vůbec. Vedení firmy se zaměstnanci nekomunikuje. Výplatní termín dle smlouvy jsem měl 5 den v měsíci a nyní je už 14.9. další měsíc. prosím poradíte mi co mám udělat?

Celý příspěvek a Odpověd

Neomluvena absence

Právní poradna > Pracovní právo > Neomluvena absence

Dobrý den,manžel podepsal dodatek ke smlouvě s platností od 1.7. Do 30.9.,ve kterém je stanovena pracovní doba 6 hod denně.Přesto pracovali 8 hod denně a ve ctvrtek jim přímý nadrizeny sdelil, že mají odpracováno 32 hod a mají zůstat doma.Další týden se to opakovalo a na vyplatni pásce je teď uvedena neomluvena absence 2 dny= 12 hodin a strzeny 2 dny dovolené.Dále má manžel ve smlouvě uveden příplatek za hmotou zodpovědnost a ten mu nebyl 6avyplacen.Může se nějak bránit? V současné době vedení požaduje i přes podepsání dodatku 8 hod prac. dobu a vyhrožuje tim, že když nestihnou zakazky v terminu, dají je k ssoudu.Mají na to právo? Dekuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Výpověď ze zdravotních důvodů

Právní poradna > Pracovní právo > Výpověď ze zdravotních důvodů

Dobrý den,jsem již třetí měsíc v pracovní neschopnosti a ze zdravotních důvodů se už nemohu vrátit do zaměstnání.Jak mám postupovat při podání výpovědi?Děkuji za vaši odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Zdravotni pojisteni pri malem uvazku

Právní poradna > Pracovní právo > Zdravotni pojisteni pri malem uvazku

Dobry den, mam od ledna letosniho roku jen maly uvazek (0,05) a tedy bych mela dostavat kolem 1000 Kc/mesic. Na ucet mi vsak nechodi nic a kdyz jsem se na to ptala financniho oddeleni firmy, bylo mi sdeleno, ze nemam nic dostavat a dokonce se mi tvori dluh vzhledem k tomu, ze zdravotni pojisteni se pocita z minimalni mzdy, coz je kolem 1600 Kc. Chtela bych se tedy zeptat, zda po me muze zamestnavatel pozadovat doplatit dane zdravotni pojisteni, nebo ma vse platit on a zda by mi mela chodit nejaka vyplata? (Jinak nikde jinde uvazek nemam, neni za me placeno ZP jinde.) Dekuji Vam!

Celý příspěvek a Odpověd

Mimořádna srážka ze mzdy

Právní poradna > Pracovní právo > Mimořádna srážka ze mzdy

Dobrý den, Zaměstnavatel mi dal mimořádniu srážku ze mzdy z čisté mzdy. Ačkoli mě předem upozornil, že nějaká bude, nikdy jsem nic nepodepisoval, žádny souhlas ani nic podobného. Navíc výše srážky je vyšší než hodnota zakázky a jako zaměstnanci spilečnosti jsme pojištění vůči chybám, které způsobiˇe nepozorností, nedbalostí apod. Postupoval zaměstnavatel zákonně? Můžu dát okamžitou výpověď s nárokem na odstupné? Děkujii za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Dodatek k pracovní smlouvě

Právní poradna > Pracovní právo > Dodatek k pracovní smlouvě

Dobrý den, k pracovní smlouvě na dobu určitou mám podepsané 3 dodatky ke smlouvě. U dvou z nich je napsáno že dodatek má platnost do data ukončení pracovní smlouvy. U toho posledního je poté napsáno, že dodatek je platný od určitého data na dobu neurčitou (jednalo se o zvyšování hodinové mzdy). Z těch platností jsem trochu zmatený a rád bych věděl, zda poslední dodatek změnil platnost úvodní pracovní smlouvy, či se jen jedná o platnost samotného dodatku, tedy zda dodatek vyprší společně s pracovní smlouvou na dobu určitou nebo dodatek změnil pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V dodatku je výslovně napsáno ‘platnost dodatku’, očekával bych tedy účinnost pouze na dodatek bez ovlivnení platnosti pracovní smlouvy. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

doprovod dítěte k logopedovi

Právní poradna > Pracovní právo > doprovod dítěte k logopedovi

Dobrý den, se synem budeme navštěvovat ordinaci klinické logopedie, která splňuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Zaměstnavatel,ale argumentuje, že nejde o vyšetření nebo ošetření dítěte, ale o nácvik výslovnosti, a že nemám nárok na propustku a pokud půjdu v pracovní době bude nutné si tento čas napracovat. Jak to tedy je mám nárok i v tomto případě na doprovod dítěte k logopedovi nebo ne. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Druhá PPM/vypoveď počas RD

Právní poradna > Pracovní právo > Druhá PPM/vypoveď počas RD

Dobrý deň, Som momentálne na rodičovskej dovolenke, nastavila som si rodičovský príspevok aj rodičovskú dovolenku u zamestnávateľa na 22 mesiacov od 1.7. 2017 do 1.5 2019 (predtým som normálne poberala PPM 28 týždňov). Tento rok mi zrušili pracovné miesto (1.3.2018) - firmu predali a urobili sa organizačné zmeny a prišlo mi domov oznámenie, že pre nadbytečnosť bude pracovný pomer ukončený. Ale stále som na RD, takže predpokladám, že to začne platiť až po nástupe späť do zamestnania. 1. Rozmýšľam nad predĺžením rodičovskej dovolenky na 3 roky dieťaťa. Ak to chápem správne zamestnávateľ by mi mal vyhovieť aj keď mám oznámenie o zrušení pracovného miesta. Je to tak? 2. Hľadám si prácu na čiastočný úväzok. Ak by sme chceli ďalšie dieťa a nastúpiť na mateskú do 4 rokov prvého zaujímalo by ma či musím robiť na DPČ alebo môžem využiť aj klasický skrátený úväzok. Ak by som robila na klasický skrátený úväzok zaratávalo by sa to do ďalšej PPM? Ak by som nastúpila na ďalšiu PPM do 4roch rokov dieťaťa mala by som automaticky nárok na tú vyššiu PPM ako pri prvom dieťati alebo by sa zartaval ten nižší úväzok? (tým pádom by som mala asi o polovicu nižšiu druhú PPM). Ďakujem

Celý příspěvek a Odpověd

Spoluručitel o hypotéku se záznamem

Hypoteční úvěr > Spoluručitel o hypotéku se záznamem

Dobrý den, měl bychom dotaz ohledně hypotéky v situaci, která u nás nastala. Já s přítelkyní uvažujeme o hypotéce na výstavbu rodinného domu. Bohužel nemáme vlastní pozemek, který bychom chtěly také řešit přes hypoteční úvěr. Tedy celkovou částku bychom potřebovaly 3 mil. s tím že 300 000 Kč bychom měly v hotovosti. Máme i celkem slušné příjmy já 25000 a přítelkyně 20000. Bohužel já mam negativní záznam v registru s nesplácením úvěru, který byl promlčen tedy není vymahatelný, ale bylo mi řečeno že dokud nebude splacen tak nebude vymazán. Tedy uvažujeme o variantě spoludlužníka mého otce 69 let, s tím že by byl spolužadatel (příjem 30 000) s námi o hypotéku, v krajním případě i ručitel jelikož vlastní dům. Byla by tato varianta možná, že jeden ze spolužadatelů o hypoteční úvěr má negativní záznam v registru a doplní skupinu osoba s věkem 69 let? Případně vaše řešení celkového problému. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Nestihnutí vyřízení reklamace do 30 dnů

Spotřebitelská poradna > Nestihnutí vyřízení reklamace do 30 dnů

Dobrý den, dne 15.8.18 si u mne kurýr společnosti DPD vyzvedl mobil na reklamaci. 10.9 jsem ze servisu obdržel informaci že servis čeká na součástky, které budou k dispozici až 14.9. a zda s tím mám problém. Mou odpovědí byl dotaz na to jaké mám možnosti dále postupovat avšak dále již bez odezvy. Mou otázkou tedy je zda mi vzniká nárok na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz z důvodu nevyřízení reklamace do 30 dnů, kterou bych jim mohl v pondělí tj. 17.9. poslat emailem. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Výpověď internetového připojení

Spotřebitelská poradna > Výpověď internetového připojení

Dobrý den, úplně nevím, jestli tento dotaz patří do této poradny, přesto to zkusím. Již 8 let jsme byli u jistého poskytovatele internetu. Nyní jsme z důvodu častých výpadku a nefunkčnosti internetového připojení přistoupili k výpovědi. Platba za službu probíhala vždy půlrocně a nyní máme internet zaplacený ještě do konce prosince 2018. Výpověď by měla běžet od 5.9.2018, ale nikdo se nám k ní dosud nevyjádřil. Při tefonním hovoru mi bylo paní řečeno, že si mám přečíst všeobecné podmínky, že si je nepamatuje. Chtěla jsem pouze potvrdit, od kdy běží tedy výpověď a jak se vrací přeplatek za službu, která výpovědi skončí 5.10.2018. Na email však nereagují. Nyní jsem však náhodou zjistila, že přeplatek, který od 5.10.2018 do 31.12.2018 vznikne, navrácen nebude, že je to takto v obecných podmínkách. Jenže tam jsem žádnou takovou větu nenašla a pro to je v podmínkách nejakým způsobem ukryto. Zároveň si účtují poplatek za odmontování antény, ale o tomto poplatku ve všeobecných podmínkách také nic není. Jen že se musí anténa vrátit. Chtěla bych vědět, jestli mají na něco takového právo. K tomuto dotazu nechci přímo přidávat znění všeobecných podmínek, ale vůbec nevim, na koho se obrátit a jak toto řešit. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Poradenství-práce v zahraničí

Právní poradna > Obchodní právo > Poradenství-práce v zahraničí

Dobrý den, mám nápad na podnikání. Dá se udělat několika způsoby a tak mě zajímá, která cesta bude nejsnažší a nejlepší. Umím sehnat kontakty na zaměstnavatele v zahraničí, kteří mají volná pracovní místa (jedná se o hotely, restaurace). Zároveň vím o lidech, kteří by takovou práci chtěli. Nehci ale zakládat agenturu práce (personální agenturu). Je mi jasné, že pokud bych přímo zrostředkovala práci (smlouvu bych podepisovala i se zájemci i s hotelem),musela by to být agentura. Pokud bych ale například kontaktovala daný hotel a dozvěděla se, že místa mají a pak bych tuto informaci spolu s kontaktem předala za poplatek zájemcům, bylo by to pořád zprostředkování práce? Šlo by tedy o předání kontaktu za poplatek a pokud by se oba subjekty domluvili, budoucí zaměstnanci by zaplatili zbytek poplatku. Nebylo by to spíše poradenství a zprostředkování informací? Smlouvu by takto měli pouze se zaměstnavatelem a vše si s ním sami domlouvali. Děkuji Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

vymahac

Právní poradna > Občanské právo > vymahac

Dobry den,mam prosim dotaz.Navstivil me vymahac.Pry dluzim castku kolem 60 tis.Neprokazal se prukazem,nerekl ani sve cele jmeno,jen rekl ze se jmenuje Jirka,pak Michal.Uz to je mi podezrele.Chtel po me aspon nejakou financni castku.Myslim,ze to byl podvodnik,chtela jsem vedet komu dluzim,chtela jsem videt nejaky doklad o dluhu,o zahajeni rizeni..nic z toho mi nemohl prokazat.Vymlouval se na mafii,ze pokud ode mne zadne penize nedostane,ze bude problem,ze bude mit problem i on.Nedala jsem mu samozrejme zadne penize.navrhl mi,ze castku 60 tis.zaplati ze sveho konta,aby si kryl zadek(jak on rikal) a pry mu ty penize budu vracet sexem..to se mi nelibilo,....mel u sebe nuz,ktery mi ukazoval,ale prej jsem mu sympaticka a on proti zenam nedela zadne fyzicke nasili...myslim ze to byl podvodnik,ktery mi vyhrozoval...mam strach ze se ozve znovu a kdovi co bude nasledovat.Chci se zeptat,zdali je takove jednani vymahace normalni,zda chodi ozbrojeni a zda je jeho povinnost se prukazem predstavit a mne informovat o jaky dluh se skutecne jedna,komu dluzim a kolik presne....dekuji za odpoved...Ivana

Celý příspěvek a Odpověd

Potvrzení o době trvání PN

Právní poradna > Pracovní právo > Potvrzení o době trvání PN

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je v současné době někde stanovena povinnost zaměstnavatele vydávat zaměstnanci při skončení pracovního poměru spolu se zápočtovým listem i potvrzení o době trvání pracovní neschopnosti. Předem děkuji. L. Hrbková

Celý příspěvek a Odpověd

Prodej automobilu

Právní poradna > Občanské právo > Prodej automobilu

Dobrý den. 1 května tohoto roku jsem prodala automobil za 2500kč, vada motoru, nevyznám se v tom, dojel si mechanik zeptal se co to dělá, co tomu je, nastartoval, s kolegem se dohodli, že auto opraví a následně prodají, Ještě si řekl o slevu, původně cena byla 4000kč. auto na sebe nepřepsal, pojistku jsem musela za něj hradit, tak jsem na Policii ČR podala oznámení tím se zjistilo, že pán nevlastní řidičský průkaz, a to že odjel v autě je trestný čin, má jich na svědomí více a případný soud jenj pošle do vězení. Mezitím mě po dvou měsích kontaktoval, že chce zelenou kartu, jelikož do auta najel kolega a auto je bourané. Auto psané na mě pořád, tak jsem mu další kartu nevydala, měl tu, kterou jsem v autě nechala, když si auto odvážel na tyči. Ted mne kontaktuj po 5 měsících. že auto má skrytou vadu , že nemá potkaný motor, ale jinou vadu a chce at automobil nechám na své náklady v autoservise opravit, jinak mě dá k soudu . tom co s motorem je, jsem nevěděla, proto jsme auto také prodávali za cenu 4000 s tím, že si případný mechanik auto opraví. Takže auto má 5 měsíců, ještě si jej nepřepsal, pojistku jsem ukončila, auto mezitím nabourané jeho kolegou, a chce at jej opravím / tedy ten motor/. děkuji za radu, pokud ovšem má věc nějaké řešení. s Pozdravem Lenka Fialová

Celý příspěvek a Odpověd

v.o.s.

Právní poradna > Obchodní právo > v.o.s.

Jak máme postupovat, když chceme změnit v.o.s. /čistě z osobních důvodů/ na s.r.o.?? děkuji za odp. V.S.

Celý příspěvek a Odpověd

zaručená mzda

Právní poradna > Pracovní právo > zaručená mzda

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaručené mzdy. Nastoupila jsem do práce, kde jsem dostala smlouvu na neurčito se zkušební dobou 3 měsíce. Platový výměr jsem dostala a podepsala na 80,80 kč/hodinu s tím, že mi bylo řečeno, že jsem ve zkušební době a bylo by vůči ostatním zaměstnancům nefér mít stejný plat jako oni, když tam pracují déle. Zkušební doba mi skončila, tak jsem se své nadřízené zeptala jak to vidí, bylo mi odpovězeno, že za řízení služebního vozidla se mi zvedne mzda v průměru o 2 kč/hodinu. Tak jsem ji odvětila, že podle zákona mám nárok na zaručenou mzdu a začala se různě vykroucet, že záleží na odvedené práci, a že kolega tam je daleko déle ... Poté mi dala číslo na účetní s tím, že jestli mám pocit, že není něco v pořádku ať sr na ni obrátím. Zatím jsem nevolala, protože chci vědět více než za ni půjdu. Proto by mě zajímalo jak je to tedy se zaručenou mzdou? Pracuji na PS, pracuji v tabulkách, řeším objednávky klientů, vymáhání pohledávek, komunikace s klienty přes e- mail nebo telefon a jednoduchá fakturace. Podle mého má profese spadá do skupiny 3, kde je zaručená mzda 14 900/měsíc nebo 89,20/ hodinu. A myslím, že i můj zaměstnavatel to dobře ví, protože na pracovní nabídku na kterou jsem reagovala, uvedli plat od 14 900 ,-

Celý příspěvek a Odpověd

Partneři poradny

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 080 427 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK