Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Odborné poradny

S čím potřebujete poradit?

Sociální dávky a důchody
Spotřebitel
Právo
Investice
Daně
Spoření
Úvěry na bydlení
Pojištění
Účty a karty
Bydlení

Na webu Peníze.cz vám kromě aktuálních článků, kalkulaček, formulářů nebo nabídky finančních produktů nabízíme zdarma také širokou škálu odborných finančních poraden. Našich odborníků se můžete zeptat na cokoliv od sociálních dávek, přes investice a hypoteční úvěry až po právní či spotřebitelskou problematiku. Protože jsou pro vás všechny poradny bezplatné, nemůžeme díky velkému množství dotazů v některých poradnách garantovat odpověď dříve než za tři pracovní dny od vložení dotazu. Prosíme proto o trpělivost. Co jiného dnes máte v Česku zadarmo… Před vložením dotazu si vždy pozorně přečtěte Často kladené otázky, máme ověřené, že minimálně v polovině případů se odpověď na vaši otázku nachází právě tam.

Úvěry na bydlení

Nejnovější dotazy

Reklamace

Spotřebitelská poradna > Reklamace

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém s reklamací bot. Začátkem prosince jsem si koupila zimní boty. Po 2-3 dnech nošení jsem však zjistila, že z nich mám odřenou pravou patu (celá oblast paty je zřejmě špatně ušitá a zúžení které by mělo být v oblasti kotníku je posunuto níže). Byla jsem tedy boty reklamovat, přičemž zajímavostí bylo, že s tímto typem reklamace jsem nepřišla sama, bylo nás více, a to i u jiných druhů zimních bot. Po měsíci tedy přišly boty zpět, s tím, že závada je odstraněna. Závada ovšem odstraněna není, jelikož by bylo zřejmě potřeba upravit úplně celou botu. Chtěla bych se zeptat, zdali se dá tato situace řešit pouze další reklamací, nebo mám jako spotřebitel nárok na nějakou výměnu nebo odstoupení od smlouvy. Děkuji za vaši odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Lhůta pro reklamaci

Spotřebitelská poradna > Lhůta pro reklamaci

Dobrý den, mám dotaz reklamoval jsem zboží 9.12.2017 byla to sobota a mě zajímá od kdy se počítá ta 30 denní lhůta pro reklamaci napsali mi 9.1.2018 že si mám vyzvednout opravené zboží ale já chtěl vrátit peníze jelikož už je to třetí reklamace a to zboží je k ničemu pokaždé když s ním začnu něco dělat tak se pokazí.

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace

Spotřebitelská poradna > Reklamace

Dobrý den, dne 21.11.2017 jsem v prodloužené záruce reklamoval notebook. Při převzetí notebooku do reklamace jsem podepepsal reklamační doklad ve kterém stálo, že reklamaci musí vyřídit bez zbytečných odkladů nejpozději do 35 dnů. 3.1 mi přišla zpráva, že reklamace byla ukončena vystavením dobropisu. Za každý měsíc od koupi si strhávají 2% z částky, takže dobropis byl výrazně nižší, než původní cena. Jelikož reklamaci vyřídili pozdě, ještě ten den jsem šel jsem na pobočku s tím, že chci odstoupit od smlouvy. Tam mi řekli, že chyba byla na jejich straně. Zrušili vystavený dobropis a řekli, že do ty tři dnů by mi měl být vystaven nový dobropis na plnou částku. Za 3 dny mi přišel nesrozumitelný email, čekal jsem tedy na pracovní den. V pondělí, tedy včera, jsem volal do jejich call centra, jak to vypadá a co se bude dít dál. Slečna mi znovu potvrdila jejich chybu a řekla, že do 2 dnů se to vyřeší, a bude mi vystaven dobropis. Dnes mi přišel email, že se jedná o reklamaci v prodloužené záruce a oni mají ze zákona 90 dní na vyřízení. Chci se zeptat, jestli je toto jednání správné. Zda opravdu mají na vyřízení reklamace 90 dní i přesto, že jsme na začátku reklamace podepsal 35 dní. Předem děkuji za pomoc.

Celý příspěvek a Odpověd

Jaké formuláře a kamtak poslat

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Jaké formuláře a kamtak poslat

Dobrý den, chci se zeptat jake formuláře a dokumenty potřebují k vyřízení RP...jsem na neschopence v ochranne lhůtě do konce sestinedeli jelikoz jsem nemela nárok na PPM, jake tiskopisy a kam poslat? Musím ještě něco posilat zaměstnavateli na potvrzeni? S otcem dítěte spolu nejsme, proto nebudu RP vyřizovat na něj. Děkuji za informace. S pozdravem Michaela

Celý příspěvek a Odpověd

Dávky pomoci v hmotné nouzi

Sociální poradna > Ostatní > Dávky pomoci v hmotné nouzi

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a hodlám studium ukončit a pokračovat v něm na jiné škole, ale až od nového školního roku. Žiji ve společné domácnosti s matkou, která pracuje na smlouvu DPČ a pobírá dávky hmotné nouze: příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, ve kterých jsem s ní posuzována. Mým plánem je po ukončení studia následně zajít na ÚP zaevidovat se a pracovat, alespoň brigádně. Můj dotaz je co vše bude sociální pracovnice hmotné nouze požadovat pokud získám brigádu (zda bude chtít smlouvu?) a jak nás bude posuzovat ?? Předem děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Hmotná nouze na bydlení-r.2018

Sociální poradna > Ostatní > Hmotná nouze na bydlení-r.2018

Dobrý večer. Bydlím na ubytovni,sama-v Brně. jsem evidovaná na ÚP a pobírám soc.dávky hmotné nouze-na bydlení Ke dni 1.1.2018 se výše nájemnýho zvýšila a platím 7 843,-Kč. Chtěla by jsem se zeptat:zvýšili se dávky-kolik je příspěvek-hmotné nouze na bydlení za r.2018? Předem děkuji S pozdravem Renata

Celý příspěvek a Odpověd

Mám právo na odebíraní mateřské?

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Mám právo na odebíraní mateřské?

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mateřské. Natoupila jsem 30.8.2017 na HPP do zaměstnání jako recepční ve fitness centru a chtěla bych otěhotnět. Můžu se zeptat, zda bych pobírala mateřskou, pokud by se mi v bližší době podařilo otěhotnět? Před tímto zaměstnání jsem byla studentkou a pracovala pouze brigádně na dohody. Děkuji za odpověď. Lucie D.

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace

Spotřebitelská poradna > Reklamace

Dobrý den, řeším reklamaci telefonu, který byl zakoupený v březnu 2016 na firmu; v roce 2016 byl telefon reklamován - nefunkčnost fotoaparátu. Reklamace byla uznána, telefon byl opraven. V lednu 2018 jsem telefon zasílala na reklamaci znovu se stejným problémem. Bylo mi řečeno, že tel. již není v záruce (na firmu je prý záruka jen 1 rok). Z jiného zdroje mám, ale info, že pokud jde o stejnou závadu a telefon byl opraven - měl by být telefon vyreklamován i teď podruhé přesto, že je již po záruce. Jak je to správně? Předem děkuji za pomoc.

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace NTB

Spotřebitelská poradna > Reklamace NTB

Dobrý den, obracím se na Vás s trochu zamotaným případem. Před svátky jsem reklamovala NTB u společnosti Dell. Byly uznány 4 vady a NTB byl poslán do servisu, jednalo se o poslední možnost (1 reklamace) před propadnutím záruky. Pro zboží si jezdí kurýr zprostředkovaný společností. NTB si měl vyzvednou na pražské adrese(kolej), ale opravený jej měli zaslat na jinou adresu (trvalé bydliště). Když se z Delu již skoro 30 den nikdo neozýval, bylo mi to divné a volala jsem jim, abych se zeptala na stav opravy. Bylo mi řečeno, že ntb je již dávno doručen do mých rukou. Tvrdila jsem, že není. Nikdo mě nekontaktoval, že je oprava provedena ani se neozval kurýr, že by mi měl zboží předat. Nakonec se pán dopátral k tomu, že ntb již před 15 dny někdo převzal na adrese, kde zboží přebírali. Kurýr nechal ntb na vrátnici, ale v té době jsem se na ní nenacházela, předal ho do rukou vrátné. Byla jsem odkázána na firmu UPS,ať si problém vyřídím s nimi. Tam mě zase nazpět odkazovali na servis Dell. Nakonec se mi podařilo na telefonické podpoře Dell smluvit, že se jedná o jejich pochybení (spletení adresy). Přislíbili, že ntb najdou a pošlou znovu na smluvenou adresu do 3 dnů. Když se tak nestalo, jela jsem do Prahy na kolej a ntb si naštěstí na koleji vyzvedla u vrátné. Po jeho zapnutí jsem však zjistila, že jedna ze 4 vad (nefungující touchpad) nebyla opravena. Nyní už je ntb po záruční lhůtě, ale chtěla bych se zeptat, zda je možné ntb znova poslat do servisu, když uznaná vada v termínu záruky nebyla provedena. A ntb mi byl vrácen "bez její opravy". Děkuji Vám za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace

Spotřebitelská poradna > Reklamace

Dobrý den, reklamoval jsem zboží u obchodníka,reklamace byla uznána formou vrácení peněz,ale obchodník podmiňuje vrácení peněz vrácením originálního dokladu o koupi.Má na to právo? ( reklamaci přijal s kopií dokladu,ale pro vrácení peněz vyžaduje originál) děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Otci zjistili rakovinu má nárok na dávky

Poradna při finanční tísni > Otci zjistili rakovinu má nárok na dávky

Dobry den,chci se zeptat na svého tatínka,před vánoceni mu zjistili rakovinu spodní čelisti, nastoupil na nemocenskou, v nemocnici mu vytrhaly všechny zuby, poslali do domácí péče a nyní má podstoupit 35 ozařování střídavě s chemoterapiemi,léčba má mýt náročná a se zaměstnavatelem měl smlouvu jen na 60 hod.tydně,tudíš mu nemocenská bude vycházet asi na 2000kc,což je asi splátka na elektriku, na jaké dávky bude mít můj otec nárok aby mohl aspoň trochu důstejně dožít.Nemoc je nevyléčitelná,jen si muže život prodloužit.Žije v rodinnem domě, jeho je polovina, druhá patří matce,jsou rozvedeni.Otec žije s bratrem, který má hlášené trvalé bydlistě jinde a v domě má hlášené můj mladší bratr, který je momentálne bez práce,platí si zdravotní sám a v domě nežije.Bydlím 200km od otce,proto tolik otázek!děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Lze oddluzit i podnikatele fyzickouosobu

Poradna při finanční tísni > Lze oddluzit i podnikatele fyzickouosobu

Dobrý den, chci se zeptat jestli se může oddluzit i živnostník, cizinec bez majetku, který má většinu dluhů na sebe jako osobu, nikoliv na IČO. Musel by ukončit živnost? Prosím o info. Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Hypotéka a pozemek

Hypoteční úvěr > Hypotéka a pozemek

Dobrý den, mám dotaz ohledně kupní smlouvy na pozemek a následné hypotéky na výstavbu domu. Rodiče se mi a příteli rozhodli darovat pozemek, na kterém bychom si chtěli postavit dům. Kvůli darovací dani (nejsme s přítelem svoji, pozemek musí být v podílovém vlastnictví) chceme pozemek převést kupní smlouvou za symbolickou cenu (např. 1Kč za m). Budeme si brát hypotéku pouze na výstavbu domu a víme, že se výsledně do odhadu počítá i pozemek. Nebude problém, že bude pozemek odkoupen za symbolickou cenu? Nebo odhadce nepřihlédá ke kupní ceně, ale vychází z aktuální tržní ceny pozemku? Půjde dát na pozemek zástavní právo? Pokud si budeme brát na výstavbu 80 procentní hypotéku a v odhadu bude započten nějakou částkou i pozemek, rozumím tomu dobře, že nebudeme muset dokládat 20 procent vlastních zdrojů, ale bude to o něco méně, podle toho, na kolik bude oceněn pozemek? Děkuji, Linda.

Celý příspěvek a Odpověd

Úvěr na rekonstrukci bytu

Karty, účty, úvěry > Úvěry > Spotřebitelské úvěry > Úvěr na rekonstrukci bytu

Dobrý den, plánuji rekonstrukci družstevního bytu v hodnotě 400.000Kč. Jako zaměstnaec banky mám možnost čerpat půjčku s úrokovou sazbou 4.9%. Nevím však jestli je to vhodná varianta pro financování rekonstrukce. Prosím o radu, jaká by byla nejlepší vhodná varianta. Děkuji S pozdravem Lukávš Valíček

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamační lhůta po záruce

Spotřebitelská poradna > Reklamační lhůta po záruce

Dobrý den, platí 30denní lhůta pro vyřízení reklamace i když je zboží již po záruce? Prodejce mi totiž přijal cca měsíc po konci záruční lhůty zboží na reklamaci s možností, že servis bezplatnou reklamaci neuzná a bude možná oprava placená. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Prodej družstevního bytu

Realitní poradna > Prodej družstevního bytu

Dobrý den, v roce 2017 jsem zakoupil družstevní byt a obratem ho prodal za vyšší částku o 100 000 Kč. S prodejem byl spojen náklad na zaplacení práv spojeným s družstvem ve výši 7.000 Kč. Jaká velká se bude platit daň a je možné započítat náklady spojené s prodejem bytu?

Celý příspěvek a Odpověd

občanství ČR

Právní poradna > Finanční právo > občanství ČR

Dobrý den, momentálně žiji již delší dobu v Německu a mám nárok na německé státní občanství. Na úřadě mi bylo sděleno, že může nastat varianta, kdy se budu muset vzát českého občanství (nebude možno si ponechat obě). Pokud bych se vzdala českého občanství, jak je to např. s dědictvím, resp. čeho se pozbytím občanství ČR zříkám? Nebudu moci jít v ČR volit, ale nic jiného mě nenapadá, ani jsem na internetu nenašla nic konkrétního, pokud něco existuje, na co si dát pozor, abych pak nelitovala, když bych se českého občanství zřekla. Moc Vám děkuji za pomoc a odpověď. S pozdravem I. Wiege

Celý příspěvek a Odpověd

obcházení práva na dovolenou

Právní poradna > Pracovní právo > obcházení práva na dovolenou

Mám takový problém. Náhodou jsem se dozvěděl, že příbuzná (zaměstnaná už mnoho let) měla loni cca 4 dny dovolené a zbytek jí nebyl proplacen-že na to nemá nárok. Možná už několik let. Navíc ji zaměstnavatel nedává výplatní lístky, takže se to asi nedá dokázat. Nejde mi v tomto dotazu o to, na co má nárok (to vím, to se dá zjistit), ale jaký zvolit nejlepší postup k nápravě. Prostě s ní zaměstnavatel na vesnici vy..., co s tím? Poslat nějakou kontrolu? Děkuji za každou radu

Celý příspěvek a Odpověd

Odvody - daně a pojištění

Právní poradna > Finanční právo > Odvody - daně a pojištění

Dobrý den. Mám dva dotazy. Je mi 18 let, v současné době studuji SŠ na denním studiu i pracuji na "dohody" u jednoho zaměstnavatele. Od následujícího školního roku s největší pravděpodobností přejdu na soukromou střední školu, na dálkové studium. Nevím si rady s daňovými odvody a zdrav.soc. pojištěním. Budu si muset sám hradit zdravotní pojištění? Protože můj hrubý výdělek bude dosahovat cca 10000. U DPČ mi zaměstnavatel odvádí zdravotní i sociální pojištění. Z toho mi vyplývá, že již nic dalšího nebudu muset zdrav. pojišťovně doplácet. Ale nevím. Dále jsem se někde dočetl, že ačkoli budu student SŠ na dálkovém studiu, tak z DPČ nebudu muset nic danit, respektive budu moct uplatnit slevu na studenta. Chápu-li to, tak bych jako brigádník na DPČ nemusel nic danit, narozdíl od HPP? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Proplacení dovolené

Právní poradna > Pracovní právo > Proplacení dovolené

Dobrý den, potřeboval bych poradit s proplacením dovolené u mého bývalého zaměstnavatele. Ukončili jsme pracovní poměr dohodou, s tim, že mi bude proplacena veškerá zustatkova dovolená, tedy 18 dní. Dnes mi přišla na účet částka ani ne 10.000Kc. To mi prijde malo, kdyz uvážím, že jsem dělal 12ti hodinové směny a smluvně jsem měl 19.000Kc hrubého. Je možné, že se to počítalo z prvního čtvrtletí tohoto roku, kdy jsme měli v hrubém 13.000Kc? Výpověď byla dohodou k 27.11.2017 a na pracovní neschopnost jsem nastoupil 27.9.2017 s tim, že jsem měl odpracovanych 190 hodin za měsíc (dva dny nemocenské mi byli ještě proplaceny). Dekuji za veškeré info.

Celý příspěvek a Odpověd

Partneři poradny

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK