Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Odborné poradny

S čím potřebujete poradit?

Sociální dávky a důchody
Spotřebitel
Právo
Investice
Daně
Spoření
Úvěry na bydlení
Pojištění
Účty a karty
Bydlení

Na webu Peníze.cz vám kromě aktuálních článků, kalkulaček, formulářů nebo nabídky finančních produktů nabízíme zdarma také širokou škálu odborných finančních poraden. Našich odborníků se můžete zeptat na cokoliv od sociálních dávek, přes investice a hypoteční úvěry až po právní či spotřebitelskou problematiku. Protože jsou pro vás všechny poradny bezplatné, nemůžeme díky velkému množství dotazů v některých poradnách garantovat odpověď dříve než za tři pracovní dny od vložení dotazu. Prosíme proto o trpělivost. Co jiného dnes máte v Česku zadarmo… Před vložením dotazu si vždy pozorně přečtěte Často kladené otázky, máme ověřené, že minimálně v polovině případů se odpověď na vaši otázku nachází právě tam.

Úvěry na bydlení

Nejnovější dotazy

odstoupení od smlouvy

Právní poradna > Občanské právo > odstoupení od smlouvy

Dobrý den, dcera podepsala smlouvu o nájmu bytu k 1.8.2018. vše se jevilo v poádku. Ctěla si na vlastní náklady hned první den vymalovat jak se s pronajímatelem dohodli. zjistila však, že stěny jsou vlhké a odpadává omýtka i s barvou. navíc v kuchyni pod linoleem se udělala boele a když nadzvedla roh, zjistila, že podlaha je udělaná s OSB desek, které jsou pokryté črnou prorostlou plísní pod celou kuchyní.Ihned kontaktovala pronajimatele s tím, že chce odstoupit d uzavřené smlouvy a požaduje vrácení nájmu i kauce. Pronajímatel s tím nesouhlasil. Požaduje po ní aby podala řádnou vápověď s tříměsíční výpovědní lhůtou. Co máme dělat? L.M.

Celý příspěvek a Odpověd

Darování a dědictví

Právní poradna > Občanské právo > Darování a dědictví

Dobrý den, ráda bych se zeptala na tuto situaci: tatínek mně a sestře daroval každé jednu nemovitost, aby je v případě smrti nezdědil bratr, který má dluhy (i rodičům dluží za ta léta všechno, co mu "půjčili" a dlouho ho živili), často je bez práce a vůbec nežije zrovna spořádaný život (sám rodinu nemá). Někde jsme zaslechly, že i tak bude mít v rámci dědictví z našich darů nárok na svůj podíl (nevím, jak velký). Je to pravda? A jak by to bylo možné, když dar je od podpisu smlouvy, resp.od zápisu do katastru, majetkem obdarovaného? Tatínek toto učinil dobrovolně, bylo to jeho svobodné rozhodnutí v době, kdy byl zdravý. Teď bohužel již nebude možnost, aby zařídil vydědění, a my nevíme, jestli nám z toho, co rodiče a potom i naše rodiny vybudovali a udržovali, nevezmou v rámci dědictví nějaký podíl. Jak bychom se měly zařídit? Existují výjimky? Předem děkuji, Tereza

Celý příspěvek a Odpověd

Lhůta

Právní poradna > Finanční právo > Lhůta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jaká je lhůta na vyplacení dlužné částky,kterou určil soud.Děkuji Saga

Celý příspěvek a Odpověd

změna louky na stavební parcelu

Realitní poradna > změna louky na stavební parcelu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli se dá měnit územní plán pouze po pěti letech, nebo je možnost o změnu žádat dodatečně? Vlastním louky a ráda bych je změnila ve stavební parcely. Můj známý mi sdělil, že nyní, pokud louku změním na parcelu, a nezačnu na ní do určitě doby stavět (nemyslím tím stavební povolení, pouze změna v parcelu), tak mi příslušný úřad po nějaké době změní parcelu zpět na louku, aby neměl zbytečně mnoho nevyužitých parcel, což mě osobně se zdá nesmysl, ale ráda bych si to ověřila. Děkuji za Váš čas a radu, přeji příjemný víkend Klimentová

Celý příspěvek a Odpověd

vdovský důchod

Sociální poradna > Ostatní > vdovský důchod

Dobrý den,chtěla bych se zeptat manžel před rokem zemřel,pobírám na děti sirotčí důchod a na sebe vdovský důchod mám i po roce nárok na trvalý vdovský důchod,když synům je 18let studuje a druhý 10let.Děkuji za odpověd.Jirků

Celý příspěvek a Odpověd

Žádost o vdovský důchod

Sociální poradna > Ostatní > Žádost o vdovský důchod

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jaká všechna prohlášení je potřeba na úřadě podepsat (a proč), když občan/ka žádá o vdovský důchod (např. prohlášení o pobírání dávek nemocenského, o náhradních dobách pojištění). Jaké všechny doklady by si tedy občan při takové žádosti měl vzít s sebou? Lze tyto související dokumenty povrdit i jinak než osobně na úřadě? Předem děkuji za Vaši odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na vdovský dúchod

Sociální poradna > Ostatní > Nárok na vdovský dúchod

Dobrý den. Jsem ročník 1956 a ovdověla jsem v roce 2012.Manžel zemřel v 58 letech jako invalidní důchodce(od r.2005).Při mém odchodu do starobního důchodu(19.03.2017),mi bylo po 1 roce sděleno,že nemám již nárok na vdovský důchod. Dnes žiji v domácnosti s otcem(1933) zemřelého manžela,o kterého pečuji,neboť podle §8 odst.2 je považován za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni III-těžká závislost,na což mi byla od 15.2.2017 podle §11 stanovena výše příspěvku 8 800,- Kč. Skutečně nemám nárok na žádný vdovský důchod po manželovi? Děkuji za odpověď,přeji příjemný den. Dana Horáčková.

Celý příspěvek a Odpověd

Přechod z rodičovské na mateřskou

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Přechod z rodičovské na mateřskou

Dobrý den. Prosím o radu. Pobírám rodičovsky příspěvek na syna (12) měsíců na dobu 2,5 roku, tudíž do ledna roku 2020. Dnes jsem ale zjistila, že jsem opět těhotná, takže teď nevím, jak mám postupovat a kde co všechno nahlásit aby to bylo správně a já mohla zkrátit rodičovskou( dobrat penízky) a navázat na mateřskou. Děkuji za vysvětlenou :-)

Celý příspěvek a Odpověd

Pozemek jako vlastní zdroj financování

Hypoteční úvěr > Pozemek jako vlastní zdroj financování

Dobrý den, V průběhu několika měsíců budu žádat o hypotéku, splňuji všechny podmínky, vlastní zdroje mám. Moje otázka zní, mohu nějakým způsobem využít také k zástavě pozemek moji sestry? Ona je ochotná mi ho poskytnout jako zástavu, ale jiný právní nebo vlastnický vztah k němu nemám. Ona semnou nemůže být spolužadatel o hypotéku, je na mateřské dovolené. Lze to nějakým způsobem vymyslet? Děkuji a přeji hezký zbytek dne.

Celý příspěvek a Odpověd

Přepis vozidla na nového majitele

Právní poradna > Obchodní právo > Přepis vozidla na nového majitele

Dobrý den, po dopravní nehodě, kterou pojišťovna ohodnotila jako totálku, jsem se rozhodl toto nepojízdné vozidlo prodat přes webový portál. Ten mi zprostředkoval kontakt na osobu (uvádí o sobě, že je majitel autoservisu), která byla ochotna nepojízdné vozidlo odkoupit. Toto vozidlo bylo zaparkováno v autoservisu poblíž místa nehody, cca 100km od místa mého bydliště. Kupující se nabídl, že si pro vozidlo přijede a dále vyřešíme vše přes telefon a poštu. Dohoda byla taková, že po poslání peněz pošlu poštou doklady k vozidlu, následně kupují pošle kupní smlouvu, kterou já podepíši a přepošlu zpátky. Peníze jsem z kupujícího lámal více než půl roku. Nyní je situace taková, že kupující již má veškeré doklady, auto je u něj na druhém konci republiky, avšak nemáme mezi sebou uzavřenou žádnou kupní smlouvu. Kupující již dále moc nekomunikuje. Tvrdí, že vozidlo uvedl do provozuschopného stavu a že plánuje vozidlo dále prodat. Jakmile prý bude mít kupce, bude teprve tehdy řešit přepis vozidla ze mě přímo na nového kupce. Já mezi tím stále musím platit pojistku na vozidlo, protože pro pojišťovnu nemám žádný doklad, že jsem ho prodal. Předpokládám že jsem stále i osoba plně odpovědná za vozidlo, neboť jsem v registru vozidel stále uveden jako vlastník. Celkově se mi zdá chování kupujícího podezřelé. Prosím tedy o radu, jak postupovat. Považuje se převod peněz na můj bankovní účet, jako důkaz toho, že jsem auto prodal? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Placení sociálního pojiš.

Právní poradna > Finanční právo > Placení sociálního pojiš.

Dobrý den, mám nepozastavenou živnost ale nemám z ní žádný příjem. Je nutné platit sociální pojištění ? Sociální pojištění se mi účtuje z práce na HPP a DPČ. Mám v tomto případě nárok navrácení přeplatku pojistného ? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace NB ASUS

Spotřebitelská poradna > Reklamace NB ASUS

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně jedné mé reklmace. Ještě jsem se s podobnou situací nesetkal. Koupil jsem nový Notebook. Nějakou dobu mi trvalo něž jsem jej připravil (byl pro známou). Po pár dnech od předání mi volala že jí nefunguje mikrofon. Nakonec jsem NB reklamoval, kde mi byl po cca 14 dnech vrácen s tím že vyměnili základní desku, že jej přezkoušeli a vše OK. Když jsem si NB vyzvedl, předali mi uzavřený protokol o reklamaci. Za cca 20 min jsem při vytváření a opětovném nastavování NB zjistil že nefunguje spodní část klávesnice. Ihned jsem zapnutý NB přinesl zpět na prodejnu, kde jsem závadu předvedl a požadoval reklamaci, ale aby to byla ta od původního data, že zařízení nebylo vráceno funkční. Dostal jsem odpověď, že reklamace může být pouze nová (nových 30 dnů), do původní mi jej zahrnout nemohou, údajně co když jsem jej třeba polil během těch pár minut co byl pryč. Takže jsem dostal novou reklamaci, přes veškeré žádosti o urgence a to přímo u ASUSU mi nebylo vyhověno a NB byl opraven až po dalších cca 27 dnech. Mezitím ani známá ani já o tento NB již nemáme moc zájem z důvodu poruchovosti a nesolidárnosti servisu. Není tedy uznání reklamace, možno brát jako důkaz, že NB nebyl ničím polit? Neměl by být opraven v rámci 30 dnů od první reklamace? Jaké jsou prosím mé možnosti? Předem děkuji za informaci.

Celý příspěvek a Odpověd

Výpověď pro nadbytečnost

Právní poradna > Pracovní právo > Výpověď pro nadbytečnost

Dobrý den, dostal jsem výpověď pro nadbytečnost (byli jsme dva pracovníci a práce už byla jen pro jednoho) včetně odstupného ve výši 3 platů a od 1.7.-31.8.2018 mi běží výpovědní lhůta. Zbývající pracovník dal výpověď a zaměstnavatel mě oslovil se žádostí, abych se vrátil zpět na poloviční úvazek. Jak se mám zachovat, aby mi bylo vyplaceno odstupné a já se vrátil do zaměstnání na poloviční úvazek? Když podepíši zrušení výpovědi ve výpovědní lhůtě, mám nárok na poměrnou část odstupného nebo mám nechat tzv. dojet výpovědní lhůtu a teprve poté se vrátit? Nebo existuje možnost nějaké vzájemné dohody na částečném vyplacení odstupného? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Směna 25 hodin

Právní poradna > Pracovní právo > Směna 25 hodin

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali zakon upravuje dobu odpočinku při směně trvajici 25,5 hodiny (2 lide hlidajici objekt - obchuzkova cinnost a dozor nad kamerovym systemem. Jedna se o práci, pri ktere neni mozne praci prerusit. Co se mi podarilo najit, tak zakonik prace se zmiňuje, ze zamestnavatel je povinen zamestnanci poskytnout a zajistit "primerenou" dobu na oddech a jidlo. Je tato doba nekde konkretne upravena? Jeste dodam, ze mam nerovnomerne rozloženou pracovni dobu, kdy takovato smena byva bezne obden (napr. po,st), nekdy vsak i 3x tj. napr. Po, st, pa. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Opakovaná reklamace zájezdu

Spotřebitelská poradna > Opakovaná reklamace zájezdu

Dobrý den, řeším reklamaci zájezdu, kdy mi cestovní kancelář vrátila asi 10% z ceny zájezdu. S odškodněním nesouhlasím, protože se hlavně jedná o zkažené jídlo během pobytu a to ne jednou. Dle tabulek, které mi zaslala přímo cestovní kancelář, je odškodnění až 30%. Opakovanou reklamaci jsem podávala před více než mesícem a na dotaz, proč se cestovní kancelář ještě nevyjádřila, mi přišla odpověď, že u opakované reklamace se lhůta 30 dnů neuplatňuje. Je to prosím pravda a cestovní kancelář může opakovanou reklamaci posuzovat třeba rok? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace - porušení záručních podmínek

Spotřebitelská poradna > Reklamace - porušení záručních podmínek

Dobrý den, zboží reklamované z důvodu několika na sobě nezávislých vadách nebylo vůbec opravené (reklamace byla zamítnuta), z důvodu poničení části zboží (porušení záručních podmínek), které mohlo mít vliv na jednu ze závad. Prodejce mi již nechce opravit zbývající závady, protože prý po porušení záručních podmínek nemám právo na žádnou reklamaci. Je to pravda? Ještě bych se chtěl zeptat, od kterého data běží lhůta pro zpracování reklamace, pokud zboží odesílám na reklamaci poštou. Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Reklamace dioptrickych slunecnich bryli

Spotřebitelská poradna > Reklamace dioptrickych slunecnich bryli

Dobry den, prosim Vas o radu v moji reklamaci. V zari 2016 jsem si v GrandOptikalu koupila slunecni dioptricke bryle, u kterych mi po necelem roce praskla plastova ocnice nad levym sklem, reklaamce byla uznana a doslo k vymene. Za necely rok se ta sama zavada opakovala znova na tom samem miste. Do reklamacniho protokolu jsem uvedla zadost o vraceni penez. Vysledek byl uznazeni reklamace a opet vymena, reklamaci jsem neprevzala, prtoze kdyz jsem se ptala prodavacky v prodejne jak se bude resit, kdyz se mi to cca za pul roku po 2lete dobe od zakoupeni stane znovu, odpoved znela ze mam smulu. Opravdu to tak je a neni jina sance jak to vyresit? Produktu uz neverim a kdyz to praskne, vypadne sklo a muzu bryle za x tisic vzit a hodit do kose. Dekuji velice za Vasi pomoc a radu. Hezky den. Lucie Dardová

Celý příspěvek a Odpověd

Trampolína

Spotřebitelská poradna > Trampolína

Dobrý den. Koupila jsem si přes eshop vyprodeje24.cz fitness trampolínu, která má udávanou nosnost 100 kg (ještě jsem si to před koupí ověřila dotazem v daném eshopu). Po šesti týdnech používání jednou osobou, která váží 80 kg praskla jedna pružina. Eshop, ve kterém jsem trampolínu koupila prodává náhradní pružiny za 24 Kč/kus, nejnižší cena poštovného je ale 69 Kč. Snažila jsem se ve svém městě sehnat stejnou pružinu, nemůžu ale totožnou nikde sehnat. Pokud bych reklamovala trampolínu kvůli prasklé pružině, musím zaslat celou trampolínu prodejci nebo stačí zaslat jen prasklou pružinu (popř. stačí zaslat fotodokumentaci) a reklamovat pouze ji? Krabici od trampolíny jsem vyhodila a obchod je ode mne 95 kg (nemám auto a vlakem bych to nezvládla). Děkuji Mazánková.

Celý příspěvek a Odpověd

Vrácení peněz

Spotřebitelská poradna > Vrácení peněz

Dobrý den, jsme malá rodinná firma zabývající se výrobou kožené galanterie. Trochu nás mrzí, že dTest se zaměřuje na obranu zákazníka před podnikatelskými subjekty, ale občas by chtělo také připomenout vztah opačný - viz konkrétní případ, ale chápeme, že bude mít podobné řešení jak u vztahu prvního typu. Dnes k nám po dlouhé době přišel reklamační protokol, první po čtyřech letech, kdy zákaznice vrátila koženou peněženku, která měla na sobě speciální úpravu, ražbu monogramu, na kterou jsme museli vyrobit speciální raznici za nějaký obnos peněz. Vše jsme zkompletovali, vyrobili peněženku a vyrazili na ní logo - takže máme peněženku s logem. Dostali jsme peníze za peněženku a za raznici. Nyní paní po roce a třech měsících peněženku vrací s tím, že se ve vnitřní kapsičce trhá materiál a chce v plné částce vrátit zboží, které bylo každodenně používáno a jeví známky značného užívání. Co nyní máme tedy dělat - vrátit peníze v plné výši - i když paní vrací peněženku? Raznici jsme jí účtovali zvlášť. Navíc nás štve, že peněženka je neopravitelná - nevyplatí se to - kapsička je potrhaná od nějakého ostrého předmětu, kulaté mince to neudělají a zákazník hází vinu na nás a chce po roce a plného využívání peněženky na zakázku vrátit peníze v plné výši. Děkujeme za odpověď na tento netradiční dotaz - škoda, že chybí některým lidem špetka slušnosti a raději se nedomluví rozumně.

Celý příspěvek a Odpověd

příspěvky

Sociální poradna > Ostatní > příspěvky

Dobrý den, jmenuji se Věra Smékalová a od roku 2009 jsem byla v invalidním důchodu 3.stupně, tudíž jsem nemohla vykonávat žádnou pracovní výdělečnou činnost. Nyní jsem v 22. týdnu těhotenství. Jsem svobodná ale žiji se stálým partnerem(otcem dítětě) v rodinném domku. Před dvěma týdny mi byl důchod snížen na 2.stupeň invalidity. Potřebovala bych poradit na jaké státní či sociální příspěvky mám nebo nemám nárok a co mám vlastně v této situaci dál dělat, o co mohu požádat ? Naše finanční situace je dosti bídná a mně se nedaří najít žádnou vhodnou brigádu, kterou bych byla schopná vykonávat,"těhotného invalidu" nikdo nechce. Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den

Celý příspěvek a Odpověd

Partneři poradny

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  8 865 009 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK