O příspěvek na bydlení požádáte snáz. Přes online formulář

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 1. 7. 2022 | 10 komentářů
O příspěvek na bydlení požádáte snáz. Přes online formulář

Zdroj: Shutterstock

O příspěvek na bydlení mohou nově žádat přes zjednodušený online formulář, který je dostupný na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Dosud lidé o příspěvek většinou žádají na pobočkách úřadu práce.

Příspěvek je určen domácnostem, které nemají dostatečné příjmy na pokrytí nákladů za bydlení. Nová online žádost má příspěvek na bydlení zpřístupnit většímu okruhu lidí. Někteří lidé, kteří na něj mají nárok, o něj z různých důvodů nežádají.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky nový formulář vyžaduje zadání pouze těch údajů, které jsou pro poskytnutí příspěvku nutné a stát zároveň nemá možnost si dané údaje dohledat. Žadatel tak dokládá náklady na bydlení, příjmy a případně uvede osoby, které s ním žijí ve společné domácnosti.

Kdo chce nový formulář využít, potřebuje některou z forem elektronické identity občana, například bankovní identitu, datovou schránku nebo mobilní klíč eGovernmentu.

„Platí, že lidé nemusejí vypisovat to, co umíme sami ověřit v registrech. Třeba u vlastníka nemovitosti vše sami ověříme v katastru, podobná situace je u seniorů, kteří pobírají pouze důchod od ČSSZ,“ říká Jurečka. Nový formulář je určen většině žadatelů, ovšem pro některé specifické případy bude nutné nadále osobní návštěva úřadu práce, kde s vyplněním občanům úředníci poradí.

„Zásadní změnou je i to, že nově stát akceptuje fotku či scan potřebných dokladů. Chceme co nejvíce vyjít vstříc těm, kteří doposud z důvodu administrativní náročnosti o příspěvek na bydlení nepožádali, přestože v současné situaci nezvládají rostoucí platby za elektřinu nebo teplo,“ uvádí Jurečka. Kdo si neví rady, může se obrátit na pracovníky call centra úřadu práce na bezplatné lince 800 77 99 00.

Od července platí také další zjednodušení u příspěvku na bydlení, které přináší novela zákona o státní sociální podpoře. Nově není nutné o příspěvek žádat každoročně, nově je poskytován na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností se nebudou dokládat čtvrtletně, ale pololetně. Nově také nebude nutné rozepisovat na jednotlivé položky, ani předkládat pravidelné zúčtování zálohově placených služeb.

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2022

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Další kalkulačky

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 7. 2022 5:42

Citace - Pag / 01.07.2022 14:47

Musíte použít bankovní identitu, ovšem se všemi následky, které to třeba jedinné její použití přinese.

Jaké následky proboha? Co to meleze za nesmysly?

Zobrazit celé vlákno

+28
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 7. 2022 14:47, Pag

Musíte použít bankovní identitu, ovšem se všemi následky, které to třeba jedinné její použití přinese.

-28
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

13. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

Díky růstu životního minima mají nárok na sociální dávky i lidé, kteří dosud neměli. Dnes se zaměříme na podnikatele. Jak se počítá takzvaný rozhodný příjem u OSVČ? Co když někdo podniká... celý článek

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

29. 6. 2022 | Petr Kučera | 17 komentářů

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní a existenční minimum stoupnou od července o 8,8 procenta. Rozhodla o tom vláda v reakci na vysokou inflaci. Obě částky se zvyšují už po čtvrt roce – naposled rostly od letošního... celý článek

Na pomoc v hmotné nouzi dosáhne méně lidí. Hrozí bouře

5. 5. 2022 | Michal Skořepa | 29 komentářů

Na pomoc v hmotné nouzi dosáhne méně lidí. Hrozí bouře

Nejchudší z nás jsme nechali příjmově klesnout o 13 procent oproti roku 2007. Existenční minimum stouplo méně než inflace, píše analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

10. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

Když stoupnou takzvané normativní náklady na bydlení, standardně vzroste také nezabavitelné minimum, které po srážkách zůstává lidem v exekuci či v oddlužení. Jenže: Po mimořádném zvýšení... celý článek

Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese

25. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Vládní novelu, která má pomoct s prudkým zdražením energií, podepsal prezident.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.