O příspěvek na bydlení požádáte snáz. Přes online formulář

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 1. 7. 2022 | 10 komentářů
O příspěvek na bydlení požádáte snáz. Přes online formulář

Zdroj: Shutterstock

O příspěvek na bydlení mohou nově žádat přes zjednodušený online formulář, který je dostupný na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Dosud lidé o příspěvek většinou žádají na pobočkách úřadu práce.

Příspěvek je určen domácnostem, které nemají dostatečné příjmy na pokrytí nákladů za bydlení. Nová online žádost má příspěvek na bydlení zpřístupnit většímu okruhu lidí. Někteří lidé, kteří na něj mají nárok, o něj z různých důvodů nežádají.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky nový formulář vyžaduje zadání pouze těch údajů, které jsou pro poskytnutí příspěvku nutné a stát zároveň nemá možnost si dané údaje dohledat. Žadatel tak dokládá náklady na bydlení, příjmy a případně uvede osoby, které s ním žijí ve společné domácnosti.

Kdo chce nový formulář využít, potřebuje některou z forem elektronické identity občana, například bankovní identitu, datovou schránku nebo mobilní klíč eGovernmentu.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

„Platí, že lidé nemusejí vypisovat to, co umíme sami ověřit v registrech. Třeba u vlastníka nemovitosti vše sami ověříme v katastru, podobná situace je u seniorů, kteří pobírají pouze důchod od ČSSZ,“ říká Jurečka. Nový formulář je určen většině žadatelů, ovšem pro některé specifické případy bude nutné nadále osobní návštěva úřadu práce, kde s vyplněním občanům úředníci poradí.

„Zásadní změnou je i to, že nově stát akceptuje fotku či scan potřebných dokladů. Chceme co nejvíce vyjít vstříc těm, kteří doposud z důvodu administrativní náročnosti o příspěvek na bydlení nepožádali, přestože v současné situaci nezvládají rostoucí platby za elektřinu nebo teplo,“ uvádí Jurečka. Kdo si neví rady, může se obrátit na pracovníky call centra úřadu práce na bezplatné lince 800 77 99 00.

Od července platí také další zjednodušení u příspěvku na bydlení, které přináší novela zákona o státní sociální podpoře. Nově není nutné o příspěvek žádat každoročně, nově je poskytován na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností se nebudou dokládat čtvrtletně, ale pololetně. Nově také nebude nutné rozepisovat na jednotlivé položky, ani předkládat pravidelné zúčtování zálohově placených služeb.

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2022

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Další kalkulačky

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+410
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 7. 2022 5:44, ABC

Příspěvek na bydlení je jedním z důvodů, proč trh s nemovitostmi v ČR je takový, jaký je.

+72
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 7. 2022 14:47, Pag

Musíte použít bankovní identitu, ovšem se všemi následky, které to třeba jedinné její použití přinese.

-80
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

28. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

Blíží se termín, kdy stovky tisíc lidí musí úřadu práce doložit své příjmy, aby mohli čerpat příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči. U příspěvku na bydlení... celý článek

Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

22. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

Situace na přetížených úřadech práce se prý zklidňuje a lidé se výplaty sociálních dávek dočkají v zákonném termínu. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vyčerpaným... celý článek

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

11. 4. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

Noční můrou každého pronajímatele je neplatič, který se navíc nechce vystěhovat. Dostat ho z bytu není ani lehké, ani rychlé. Co s tím?

Nová zelená úsporám bude dostupnější. Jak se změní?

24. 3. 2023 | Gabriel Pleska

Nová zelená úsporám bude dostupnější. Jak se změní?

Dotační program Nová zelená úsporám má být po prázdninách dostupnější, žádosti prý budou jednodušší a s mnoha novinkami. Varianta Nová zelená úsporám Light se od dubna rozšíří o dotace... celý článek

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

6. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

Důchodci a domácnosti s nižšími příjmy můžou dostat až 150 tisíc na stavební úpravy, díky kterým lze ušetřit na energiích.

Partners Financial Services