O příspěvek na bydlení mohou nově žádat přes zjednodušený online formulář, který je dostupný na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Dosud lidé o příspěvek většinou žádají na pobočkách úřadu práce.
Příspěvek je určen domácnostem, které nemají dostatečné příjmy na pokrytí nákladů za bydlení. Nová online žádost má příspěvek na bydlení zpřístupnit většímu okruhu lidí. Někteří lidé, kteří na něj mají nárok, o něj z různých důvodů nežádají.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky nový formulář vyžaduje zadání pouze těch údajů, které jsou pro poskytnutí příspěvku nutné a stát zároveň nemá možnost si dané údaje dohledat. Žadatel tak dokládá náklady na bydlení, příjmy a případně uvede osoby, které s ním žijí ve společné domácnosti.
Kdo chce nový formulář využít, potřebuje některou z forem elektronické identity občana, například bankovní identitu, datovou schránku nebo mobilní klíč eGovernmentu.
„Platí, že lidé nemusejí vypisovat to, co umíme sami ověřit v registrech. Třeba u vlastníka nemovitosti vše sami ověříme v katastru, podobná situace je u seniorů, kteří pobírají pouze důchod od ČSSZ,“ říká Jurečka. Nový formulář je určen většině žadatelů, ovšem pro některé specifické případy bude nutné nadále osobní návštěva úřadu práce, kde s vyplněním občanům úředníci poradí.
„Zásadní změnou je i to, že nově stát akceptuje fotku či scan potřebných dokladů. Chceme co nejvíce vyjít vstříc těm, kteří doposud z důvodu administrativní náročnosti o příspěvek na bydlení nepožádali, přestože v současné situaci nezvládají rostoucí platby za elektřinu nebo teplo,“ uvádí Jurečka. Kdo si neví rady, může se obrátit na pracovníky call centra úřadu práce na bezplatné lince 800 77 99 00.
Od července platí také další zjednodušení u příspěvku na bydlení, které přináší novela zákona o státní sociální podpoře. Nově není nutné o příspěvek žádat každoročně, nově je poskytován na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností se nebudou dokládat čtvrtletně, ale pololetně. Nově také nebude nutné rozepisovat na jednotlivé položky, ani předkládat pravidelné zúčtování zálohově placených služeb.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
4. 7. 2022 5:44, ABC
Příspěvek na bydlení je jedním z důvodů, proč trh s nemovitostmi v ČR je takový, jaký je.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
1. 7. 2022 14:47, Pag
Musíte použít bankovní identitu, ovšem se všemi následky, které to třeba jedinné její použití přinese.
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.