Příspěvek na péči stoupne. Kdo ho dostane a jak o něj žádat?

Gabriel Pleska | rubrika: Když se řekne | 29. 5. 2024
Změny v příspěvku na péči potvrdili senátoři. Kolik bude možné od července na příspěvku na péči získat? Kde a jak o příspěvek na péči žádat? Tady je přehled.
Příspěvek na péči stoupne. Kdo ho dostane a jak o něj žádat?

Zdroj: Pleska / Midjourney

Příspěvek na péči se od letošního července zvýší. Ne ale všem. Stoupne pro lidi s druhým, třetím a čtvrtým stupněm závislosti na pomoci druhých. Příspěvek pro lidi s prvním stupněm závislosti zůstane stejný. 

Změny v příspěvku na péči, které už v dubnu schválili poslanci, dnes potvrdili i senátoři. Naposledy se příspěvek na péči, zavedený v roce 2007, zvyšoval před pěti lety.  

Novela zároveň zavádí novou kategorii příjemců: lidi se čtvrtým, nejvyšším stupněm závislosti se rozdělí na dvě skupiny. Na ty, o které se pečuje v některé pobytové službě, a na ty, o něž se pečuje doma. Lidem, o které někdo pečuje v domácím prostředí, stoupne příspěvek na péči výrazně.  

Schválená novela přináší také nový mechanismus pro zvyšování příspěvku na péči. Dosud je ke zvýšení potřeba novelizovat zákon, nově bude stačit vládní nařízení. K navýšení příspěvku na péči dojde, když inflace od posledního zvýšení příspěvku vzroste o pět procent. Konkrétní částky nastaví vláda ve svém nařízení. 

Výše příspěvku na péči pro děti

Stupeň

závislosti

Do června 2024

Od července 2024

Počet příjemců

I

3300 Kč

3300 Kč (bez zvýšení)

11 900

II

6600 Kč

7400 Kč (zvýšení o 800 Kč)

9500

III

13 900 Kč

16 100 Kč (zvýšení o 2200 Kč)

6400

IV

19 200 Kč

23 000 Kč – v pobytovém zařízení (zvýšení o 3800 Kč)
27 000 Kč – v domácí péči (zvýšení o 7800 Kč)

4700

Pokud příspěvek na péči náleží dítěti do 18 let a příjem společně posuzovaných osob (typicky domácnost, kde dítě žije) je nižší než dvojnásobek životního minima, může být příspěvek navýšen o 2000 korun měsíčně. Neplatí to, pokud se o dítě starají třeba v dětském domově nebo pokud bere příspěvek ze systému dávek pěstounské péče (nebo ho nebere, protože dostává důchod vyšší než tento příspěvek).

Výše příspěvku na péči pro dospělé

Stupeň

závislosti

Do června 2024

Od července 2024

Počet příjemců

I

880 Kč

880 Kč (bez zvýšení)

86 100

II

4400 Kč

4900 Kč (zvýšení o 500 Kč)

103 300

III

12 800 Kč

14 800 Kč (zvýšení o 2000 Kč)

89 100

IV

19 200 Kč

23 000 Kč – v pobytovém zařízení  (zvýšení o 3800 Kč)
27 000 Kč – v domácí péči  (zvýšení o 7800 Kč)

25 000

Pokud příspěvek na péči náleží rodiči nezaopatřeného dítěte do 18 let, o které se stará, a příjem společně posuzovaných osob (typicky domácnost) je nižší než dvojnásobek životního minima, může být příspěvek navýšen o 2000 korun měsíčně. 

Zvýšení příspěvku na péči však považuje za nedostatečné ombudsman Stanislav Křeček. Úřad vřeejného ochránce práv upozorňuje, že ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň navrhuje zdražení sociálních služeb, které si pak lidé i po zvýšení příspěvku nebudou moct dovolit v dostatečném rozsahu. Příspěvek ve stupni I podle ombudsmana už dnes nestačí ani k úhradě šesti hodin osobní asistence za měsíc. 

„Situace lidí v I. a II. stupni se v blízké době ještě zhorší. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje další zvýšení některých sociálních služeb, a to až na 165 korun za hodinu. Zdražení se dotkne i patrně nejrozšířenější služby – pomoci s chodem domácnosti,“ říká ombudsman.

Kdo má nárok na příspěvek na péči?

Nárok na příspěvek na péči mají osoby, které kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu potřebují pomoc dalšího člověka se zvládáním základních životních potřeb a běžných činností. Z dávky si hradí tuto pomoc.

Kdo může poskytovat péči hrazenou z příspěvku na péči?

  • osoba blízká (rodič, manžel, sourozenec…)
  • asistent sociální péče (zdravotně způsobilá fyzická osoba starší 18 let)
  • registrovaný poskytovatel sociálních služeb (např. domov seniorů, pečovatelská služba…)
  • dětský domov
  • speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu
  • zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc

O přiznání příspěvku rozhoduje krajské pobočky úřadu práce. Aby úřad příspěvek uznal, musí špatná zdravotní situace trvat minimálně rok, případně lékař potvrdí, že se během roku nepředpokládá její zlepšení.

Základní životní potřeby posuzované při přiznávání příspěvku na péči

Než úřad práce příspěvek přizná, sociální pracovník prověří, které z deseti základních životních potřeb žadatel zvládá bez asistence. Podle počtu těch, které člověk sám nezvládne, se stanovuje stupeň závislosti, na kterém pak závisí výše příspěvku na péči.

Prověření každé životní potřeby se skládá z několika úkonů: pokud jen jeden z nich nedokážete bez asistence, úřad bude považovat tuto potřebu za nezvládnutou.

Mezi prověřované životní potřeby patří:

  • Mobilita: Jak je člověk schopen zvládat vstávání a sedání, stoj, zaujímat a měnit polohy, pohybovat se chůzí alespoň 200 metrů, otevírat a zavírat dveře, sejít a vyjít jedno patro schodů, nastupovat a vystupovat z dopravních prostředků a používat je.
  • Orientace: Jak je člověk schopen se orientovat v přirozeném sociálním prostředí, přiměřeně reagovat v obvyklých situacích, poznávat zrakem a sluchem, orientovat se osobou, časem a místem a mít přiměřené duševní kompetence.
  • Komunikace: Jak je člověk schopen vyjadřovat se srozumitelně mluvenou řečí, porozumět obrazovým symbolům a zvukovým signálům, používat běžné komunikační prostředky, chápat obsah komunikace a vytvořit ručně psanou zprávu.
  • Stravování: Jak je člověk schopen vybrat si nápoj a jídlo ke konzumaci, rozdělit a naservírovat stravu, najíst se a napít, dodržovat pitný režim, přemístit nápoj a jídlo na místo konzumace a dodržovat stanovenou dietu.
  • Oblékání a obouvání: Jak je člověk schopen si vybrat oblečení a obuv přiměřeně k podmínkám, vrstvit oblečení, rozeznat rub a líc, oblékat se a svlékat, obouvat se, zouvat a manipulovat s oblečením v závislosti na denním režimu.
  • Tělesná hygiena: Jak je člověk schopen používat hygienická zařízení, dodržovat hygienu, umýt se, osušit, učesat, čistit si zuby a oholit se.
  • Výkon fyziologické potřeby: Jak je člověk schopen včas použít toaletu a zaujmout vhodnou polohu, vyprázdnit se a provést očistu za použití hygienických pomůcek.
  • Péče o zdraví: Jak je člověk schopen dodržovat stanovenou léčbu, brát léky, používat léčebné pomůcky a provádět rehabilitační postupy, poznat zdravotní komplikace a přivolat si pomoc.
  • Osobní aktivity: Jak je člověk schopen navazovat vztahy, plánovat osobní aktivity a denní program, vykonávat aktivity jako je vzdělávání, práce, vyřizování záležitostí na úřadech nebo volnočasové aktivity.
  • Péče o domácnost: Jak je člověk schopen nakládat s penězi, používat předměty denní potřeby, obstarat nákup, pracovat s domácími spotřebiči, připravit jednoduché teplé jídlo a nápoj, vykonávat domácí práce, udržovat pořádek a zvládat topení. Tato schopnost se nehodnotí u dětí do 18 let. Místo toho se porovnává náročnost péče, kterou je nutné věnovat posuzovanému dítěti se zdravotním postižením oproti zdravému dítěti ve stejném věku.

Podle konečného počtu potřeb, které žadatel nezvládne bez asistence, se stanovuje stupeň závislosti:

Stupně závislosti podle zdravotního stavu

Mladší 18 let

Stupeň závislosti

I. (lehká závislost)

II. (středně těžká závislost)

III. (těžká závislost)

IV. (úplná závislost)

Nezvládnuté životní potřeby

3

4 nebo 5

6 nebo 7

8 nebo 9

Starší 18 let

Stupeň závislosti

I. (lehká závislost)

II. (středně těžká závislost)

III. (těžká závislost)

IV. (úplná závislost)

Nezvládnuté životní potřeby

3 nebo 4

5 nebo 6

7 nebo 8

9 nebo 10

Výsledky šetření dostane spolu se zdravotní dokumentací Lékařská posudková služba, která rozhoduje o stupni závislosti. Rozhodnutí pak odešle na úřad práce. Ten vydá konečné rozhodnutí o přiznání příspěvku. Vzhledem chronické vytíženosti posudkových lékařů je potřeba obrnit se trpělivostí.

Pokud úřad příspěvek nepřizná, odvolání se sice podává na úřadě, ale rozhoduje o něm ministerstvo práce a sociálních věcí.

Výhodnější životní pojištění? Jde to!

Srovnáme nabídky 5 životních pojišťoven a najdeme vám výhodnější podmínky.

Jak žádat o příspěvek na péči?

O příspěvek na péči lze Úřad práce České republiky žádat na papírových formulářích nebo elektronicky.

K elektronickému podání je potřeba mít některou z elektronických identit občana (bankovní identitu, eObčanku, NIA ID nebo mobilní klíč k eGovernmentu), případně se dá žádost poslat datovou schránkou nebo e-mailem s elektronickým podpisem.

Bohužel zatím k žádosti o příspěvek na péči nelze využít portál Jenda (Jednoduše na dávky).

Formulář k papírovému podání si buď můžete vyzvednout na kterékoli pobočce Úřadu práce, nebo stáhnout z webu Ministerstva práce a sociálních věcí nebo v galerii formulářů na Peníze.cz. Dá se i předvyplnit v počítači a pak teprve vytisknout. Vyplněný a podepsaný se podává na pobočce úřadu.

O příspěvek na péči může žádat samozřejmě přímo ten, kdo kvůli svému zdravotnímu stavu dlouhodobě nezvládá pečovat o svou osobu a je závislý na pomoci někoho jiného, případně za něj může požádat jeho zástupce nebo i právnická osoba – to typicky bývá zařízení, které péči poskytuje.

Vyplňují se zejména údaje o žadateli, ale také o tom, kdo bude péči poskytovat. Pokud bude péši poskytovat asistent sociální péče, je potřeba přiložit také smlouvu s ním. Součástí formuláře je taky kontakt na praktického lékaře. Určitě ho s dotazem na zdravotní stav žadatele bude kontaktovat posudkový lékař, proto dbejte na to, aby byly kontakty dobře a především aby byl uveden opravdu lékař, který dobře zná zdravotní stav žadatele.

Přílohou žádosti je taky potvrzení o čtvrtletních příjmech žadatele a společně posuzovaných osob, což většinou jednoduše řečeno znamená lidi, kteří se žadatelem žijí v jedné domácnosti. 

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+45
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Nové životní minimum zahýbe se sociálními dávkami. Přehled, co vše se změní

7. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové životní minimum zahýbe se sociálními dávkami. Přehled, co vše se změní

Životní minimum se od letošního října zvýší. To ovlivní řadu sociálních dávek, včetně chystané superdávky. Jakým způsobem a koho se to bude týkat? Přinášíme detailní přehled.

Příspěvek na vysokou i pro studující rodiče. Poslanci schválili dvě nové dávky

27. 3. 2025 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Příspěvek na vysokou i pro studující rodiče. Poslanci schválili dvě nové dávky

Stát chce finančně podpořit studující. Poslanci proto dali zelenou dvěma novým sociálním dávkám – příspěvku na vysokoškolské studium a podpoře pro studující rodiče. Kolik by lidé měli... celý článek

Místo čtyř jedna superdávka. Novinku schválili poslanci, takhle bude fungovat

26. 3. 2025 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Místo čtyř jedna superdávka. Novinku schválili poslanci, takhle bude fungovat

Příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí se spojí do jediné dávky. Radikální změnu v poskytování státní pomoci schválili poslanci. Dotkne... celý článek

Změny v rodičovském příspěvku. Zvyšují se dva stropy, žádat půjde dřív

19. 3. 2025 | Petr Kučera

Změny v rodičovském příspěvku. Zvyšují se dva stropy, žádat půjde dřív

Dvě schválené novinky mají pomoct lidem, kteří nedosáhli na mateřskou nebo měli jen malé příjmy. Třetí novinka pak potěší rodiče, kteří pracují a dítě do dvou let dávají na delší dobu... celý článek

Dvě nové dávky cílí na studenty. Co stát uhradí a komu?

28. 2. 2025 | Kateřina Hovorková

Dvě nové dávky cílí na studenty. Co stát uhradí a komu?

Stát chce finančně podpořit studující. Skupina vládních poslanců proto navrhuje zavést dvě nové sociální dávky – příspěvek na vysokoškolské studium a podporu pro studující rodiče. Kolik... celý článek

Partners Financial Services